Հայաստանում նախատեսվում է գիտական ​​հարցերով զբաղվող խորհրդատվական մարմին ստեղծել։ Գիտության զարգացմանն աջակցող «Գիտուժ» նախաձեռնության կազմակերպած «Հայաստանի գիտատեխնոլոգիական և նորարարական ազգային համակարգ. խնդիրներից դեպի վերածնունդ» խորագրով առաջին համաժողովի ժամանակ ասել է Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը։
Նրա խոսքով՝ այս մարմինն աշխատելու է ԱՄՆ նախագահին կից գիտական ​​խորհրդի նման, որն իրականում որոշում է գիտության զարգացման հետ կապված քաղաքական հարցերը։ Այս խորհրդում ընդգրկված կլինեն ապագայի որոշակի տեսլական ունեցող մարդիկ՝ գործարարներ, գիտնականներ, քաղաքական որոշումներ կայացնողներ։
Հայաստանում գիտական ​​խորհրդատվական մարմինը կունենա 28 անդամ, և հենց այս մարմինը կկարողանա գիտության ոլորտի համար գլոբալ խնդիրներ ձևակերպել, պետական ​​ծրագրեր առաջարկել, որոնք հետո կքննարկվեն կառավարությունում և այլն։ Ակնկալվում է, որ այս կառույցը յուրատեսակ հարթակ կդառնա իշխանության և գիտության ոլորտի միջև։
Ինչպես նշեց Արշակյանը, քանի որ խորհրդարանը ներկայումս զբաղված է բյուջեի քննարկմամբ, գիտական ​​խորհրդատվական մարմնի հետ կապված հարցերը ժամանակավորապես հետին պլան են մղվել։ Սակայն բառացիորեն առաջիկա մի քանի օրվա ընթացքում այս նախագիծը, ըստ նրա, կհաստատվի, և համապատասխան հրամանագիրը կստորագրվի։
Հակոբ Արշակյանը նաև նշեց, որ զարգացած գիտությունը ուժեղ պետության և՛ հիմքն է, և՛ իրավունքը. մի կողմից՝ պետությունն առանց ուժեղ գիտության չի կարող ուժեղ լինել, մյուս կողմից՝ եթե ուժեղ գիտություն է պետք, ապա պետությունը պետք է դիրքավորվի որպես ուժեղ։
Ըստ Արշակյանի՝ Հայաստանը գիտության առաջ երբեք, որպես այդպիսին, խնդիրներ չի դրել, երկիրը ևս նման փորձ չունի՝ նախկինում գիտնականների առաջ գլոբալ խնդիրներ էր դնում ԽՍՀՄ Գիտությունների ակադեմիան։ Այսօր քայլեր են ձեռնարկվում, որոնք կօգնեն զարգացնել այդ հմտությունը երկրում, և նոր խորհրդատվական մարմինը կարող է դրա գործիքներից մեկը լինել:

Armenia plans to create advisory body on scientific issues
Armenia plans to create an advisory body that will deal with scientific issues in Armenia, Deputy Speaker of the National Assembly Hakob Arshakyan said during a conference organized by Gituzh initiative and titled "National Science-Technological and Innovative System of Armenia: From Problems to Revival".
According to him, this body will work like a scientific council at the US presidential administration, which actually decides political issues related to the development of science. People with a certain vision of the future will be included in this council: businessmen, scientists, and political decision-makers.
In Armenia, the scientific advisory body will have 28 members, and it is this body that will be able to formulate global problems for the field of science, propose state programs, which will then be discussed in the government, etc. It is expected that this organization will become a unique platform between the government and the field of science.
As Arshakyan mentioned, since the parliament is currently busy discussing the budget, the issues related to the scientific advisory body have been temporarily pushed to the background. However, literally within the next few days, according to him, this project will be approved and the corresponding decree will be signed.
Hakob Arshakyan also mentioned that advanced science is both the basis and the right of a strong state. on the one hand, the state cannot be strong without advanced science, on the other hand, if s advanced science is needed, then the state must be positioned as strong.
According to Arshakyan, Armenia has never posed tasks to science as such, and the country has no such experience either. Previously, the Academy of Sciences of the USSR used to pose global taks to scientists. Today, steps are being taken to help develop that skill in the country, and a new advisory body could be one of the tools for that.