Հայաստանում նախատեսվում է գիտական ​​հարցերով զբաղվող խորհրդատվական մարմին ստեղծել։ Գիտության զարգացմանն աջակցող «Գիտուժ» նախաձեռնության կազմակերպած «Հայաստանի գիտատեխնոլոգիական և նորարարական ազգային համակարգ. խնդիրներից դեպի վերածնունդ» խորագրով առաջին համաժողովի ժամանակ ասել է Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը։
Նրա խոսքով՝ այս մարմինն աշխատելու է ԱՄՆ նախագահին կից գիտական ​​խորհրդի նման, որն իրականում որոշում է գիտության զարգացման հետ կապված քաղաքական հարցերը։ Այս խորհրդում ընդգրկված կլինեն ապագայի որոշակի տեսլական ունեցող մարդիկ՝ գործարարներ, գիտնականներ, քաղաքական որոշումներ կայացնողներ։
Հայաստանում գիտական ​​խորհրդատվական մարմինը կունենա 28 անդամ, և հենց այս մարմինը կկարողանա գիտության ոլորտի համար գլոբալ խնդիրներ ձևակերպել, պետական ​​ծրագրեր առաջարկել, որոնք հետո կքննարկվեն կառավարությունում և այլն։ Ակնկալվում է, որ այս կառույցը յուրատեսակ հարթակ կդառնա իշխանության և գիտության ոլորտի միջև։
Ինչպես նշեց Արշակյանը, քանի որ խորհրդարանը ներկայումս զբաղված է բյուջեի քննարկմամբ, գիտական ​​խորհրդատվական մարմնի հետ կապված հարցերը ժամանակավորապես հետին պլան են մղվել։ Սակայն բառացիորեն առաջիկա մի քանի օրվա ընթացքում այս նախագիծը, ըստ նրա, կհաստատվի, և համապատասխան հրամանագիրը կստորագրվի։
Հակոբ Արշակյանը նաև նշեց, որ զարգացած գիտությունը ուժեղ պետության և՛ հիմքն է, և՛ իրավունքը. մի կողմից՝ պետությունն առանց ուժեղ գիտության չի կարող ուժեղ լինել, մյուս կողմից՝ եթե ուժեղ գիտություն է պետք, ապա պետությունը պետք է դիրքավորվի որպես ուժեղ։
Ըստ Արշակյանի՝ Հայաստանը գիտության առաջ երբեք, որպես այդպիսին, խնդիրներ չի դրել, երկիրը ևս նման փորձ չունի՝ նախկինում գիտնականների առաջ գլոբալ խնդիրներ էր դնում ԽՍՀՄ Գիտությունների ակադեմիան։ Այսօր քայլեր են ձեռնարկվում, որոնք կօգնեն զարգացնել այդ հմտությունը երկրում, և նոր խորհրդատվական մարմինը կարող է դրա գործիքներից մեկը լինել:

В Армении планируется создать консультативный орган, занимающийся вопросами науки. Об этом сообщил заместитель председателя НС Армении Акоб Аршакян в ходе конференции «Национальная научно-технологическая и инновационная система Армении: от проблем к ренессансу», организованной инициативой поддержки развития науки «Гитуж».
По его словам, орган этот будет работать по типу научного совета при президенте США, который фактически решает политические вопросы, связанные с развитием науки. Входят в этот совет люди, у которых есть определенное видение будущего, — это и бизнесмены, и ученые, и те, кто принимает политические решения.
Консультативный орган по вопросам науки в Армении будет состоять из 28 человек, и именно он сможет формулировать глобальные задачи для сферы науки, предлагать государственные программы, которые затем будут обсуждаться в правительстве, и так далее. Ожидается, что эта структура станет своеобразной платформой между правительством и наукой.
Как отметил Аршакян, поскольку сейчас парламент страны занят обсуждениями бюджета, вопросы, связанные с консультативным органом по вопросам науки, временно отошли на второй план. Но буквально в течение ближайших дней проект этот, по его словам, будет подтвержден, и соответствующий указ будет подписан.
Аршакян также отметил, что развитая наука — это и основа, и право сильного государства: С одной стороны, без сильной науки государство быть сильным не может, с другой же, если нужна сильная наука, государство должно позиционировать себя как сильное.
По словам Аршакяна, Армения никогда не ставила перед наукой задач как таковых, и такого опыта у страны нет: в прошлом глобальные задачи перед учеными ставила Академия Наук СССР. Сегодня же предпринимаются шаги, которые помогут развить в стране этот навык, и новый консультативный орган может стать одним из инструментов для этого.