Տարրական մասնիկների ֆիզիկան՝ գիտություն, որն ուսումնասիրում է տարրական մասնիկների կառուցվածքն ու հատկությունները և դրանց փոխազդեցությունները, նպաստում է նորարարական տեխնոլոգիաների զարգացմանը, որոնք հետագայում օգտագործվում են ոչ միայն այս ոլորտում, այլև տեղափոխվում են շատ այլ ոլորտներ: Ավելի ու ավելի կատարելագործված գործիքներ ունենալու անհրաժեշտությունը՝ մասնիկների դետեկտորներ, հադրոնային բախիչներ և այլ գործիքներ, վերջին հարյուրամյակի ընթացքում նպաստել է ֆիզիկայի և տեխնոլոգիական առաջընթացների միջև սիմբիոտիկ հարաբերությունների ձևավորմանը: NEWS.am Tech-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել փորձարար ֆիզիկոս, Իտալիայի միջուկային ֆիզիկայի ինստիտուտի (INFN) առաջին գիտաշխատող, 2001-ից Միջուկային հետազոտությունների եվրոպական կազմակերպությունում CMS փորձի և 2022-ից SWGO փորձի մասնակից Տոմասո Դորիգոն։
Նրա խոսքով՝ շատ նորարարական տեխնոլոգիաներ, ինչպիսիք են սիլիկոնային դետեկտորները, սկզբում մշակվել և օգտագործվել են տարրական մասնիկների ֆիզիկայի ոլորտում, սակայն հետագայում կիրառվել են այլ ոլորտներում, օրինակ՝ սմարթֆոնների և այլ սարքերի արտադրության մեջ, որոնք մենք օգտագործում ենք ամեն օր, նաև ռազմական արդյունաբերության մեջ և այլ ոլորտներում։
Արհեստական բանականությունը (ԱԲ), ի տարբերություն վերջին տասնամյակների շատ այլ տեխնոլոգիաների, չի մշակվել տարրական մասնիկների ֆիզիկայի համար, սակայն այս ոլորտում այն ​​այսօր արդեն լայնորեն կիրառվում է, և ապագայում դրա հնարավորությունները միայն կավելանան։
«Արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների զարգացումը բազմաթիվ օգուտներ է բերում մի շարք գիտությունների, և տարրական մասնիկների ֆիզիկան, անկասկած, դրանցից մեկն է»,- ասաց մասնագետը։
Արագություն և մեր երևակայությունից դուրս գտնվող իրերի բացահայտում
Ինչպես նշեց մասնագետը, հիմնարար գիտությունների բնագավառի հետազոտություններում մեծ քանակի տվյալների հետ աշխատելու և դրանք մեկնաբանելու համար պահանջվում են առաջադեմ տեխնոլոգիաներ։ ԱԲ-ն այս դեպքում կարող է նպաստել ինչպես բազմաթիվ աշխատանքների ու հետազոտությունների արագացմանը, այնպես էլ նոր բացահայտումների իրականացմանը։
«Ես աշխատում եմ Մեծ հադրոնային բախիչում (Large Hadron Collider): Այն հսկայական մեքենա է, որը փնտրում է ամենաբարձր էներգիայի հետ բախումները: Մեր ստացած տվյալների վերծանումը շատ դժվար է, քանի որ յուրաքանչյուր բախման համար ունենք միլիոնավոր էլեկտրոնային ալիքներ, իսկ այս մեքենաների ներսում վայրկյանում 40 միլիոն բախում է տեղի ունենում: Նման մեծ քանակությամբ տվյալների հետ աշխատելիս ԱԲ գործիքները կարող են օգնել. դրանք կարող են տեսակավորել ամենահետաքրքիր բախումները, որոնք շատ քիչ են, ինչպես նաև բացահայտել նոր տեղեկություններ՝ «նոր ֆիզիկա», որի մասին մենք գուցե դեռ ոչինչ չգիտենք։ Այս գործիքը կոչվում է անոմալիաների հայտնաբերում: Դրա օգնությամբ մենք փնտրում ենք այնպիսի բաներ, որոնք դուրս են մեր պատկերացումներից։ Բաներ կան, որ մենք՝ տեսաբաններս, գուցե դեռ չենք մտածել, և ԱԲ-ն կարող է գտնել դրանք և մեր ուշադրությունը հրավիրել դրանց վրա»,- նկատեց մասնագետը։
ԱԲ-ն, ինչպես արդեն նշվեց, կարող է նաև զգալիորեն արագացնել աշխատանքը և շատ հետազոտություններ տարրական մասնիկների ֆիզիկայի ոլորտում: Բացի դրանից, ԱԲ օգնությամբ դուք կարող եք ստեղծել իրական տվյալների հավաքածուների պատճեններ, աշխատել դրանց հետ և դրանց հիման վրա իրականացնել տարբեր սիմուլյացիաներ, որոնք կօգնեն ավելի լավ հասկանալ այս տվյալները։
ԱԲ-ն և ֆիզիկան ապագայում
Հետագայում, ինչպես վստահեցնում է գիտնականը, ԱԲ-ն կսկսեն էլ ավելի լայնորեն կիրառել տարրական մասնիկների ֆիզիկայի ոլորտում։ Մասնավորապես, ԱԲ-ն կկարողանա օգնել տարբեր սարքերի մշակման ու նախագծման գործում։ Օրինակ՝ կոլայդերի կառուցումը համարվում է լուրջ մարտահրավեր, քանի որ, ինչպես նշեց մասնագետը, դրանք ամենաբարդ մեքենաներն են, որ կարելի է պատկերացնել՝ հարյուր միլիոնավոր էլեկտրոնային ալիքներով, հարյուրավոր տարբեր ենթադետեկտորներով և այլն։ ԱԲ-ն, ինչպես վստահ է մասնագետը, կարող է օգնել պարզեցնելու և արագացնելու նման մեքենաների մշակումը, օպտիմալացնելու դրանք և այլն։
Այլ հարց է, որ շատ գիտնականներ այսօր, տարօրինակ կերպով, բավականին պահպանողական են, և դժվար է համոզել նրանց, որպեսզի «փոխեն պարադիգմը», հրաժարվեն սովորական մոտեցումներից և ընդունեն նորերը, այդ թվում՝ սկսելով ԱԲ-ն օգտագործել իրենց աշխատանքում: Դրա համար ժամանակ կպահանջվի:
Նշենք, որ Տոմասո Դորիգոն նոյեմբերի 8-10-ը Երևանում անցկացված USERN միջազգային կոնգրեսի բանախոսներից է։ Կոնգրեսը հայտնի է նրանով, որ միավորում է գիտությունն ու արվեստը՝ թույլ տալով արվեստի օգնությամբ գիտությունը «թարգմանել» այնպիսի «լեզվով», որն ավելի հասկանալի է լայն հանրության համար։

Физика элементарных частиц — наука, изучающая структуру и свойства элементарных частиц и их взаимодействия — способствует развитию инновационных технологий, которые в дальнейшем применяются не только в этой сфере, но и кочуют во многие другие. Потребность во все более совершенных инструментах, — детекторах частиц, сложных коллайдерах и других, — способствовала симбиотической связи между физикой и технологическими достижениями последнего столетия. Такое мнение в беседе с корреспондентом NEWS.am Tech выразил Томмасо Дориго, физик-экспериментатор, первый научный сотрудник Итальянского института ядерной физики (INFN), участник эксперимента CMS в ЦЕРН с 2001 года и эксперимента SWGO с 2022 года.
По его словам, многие новаторские технологии, такие как, например, кремниевые детекторы, изначально были разработаны и применялись в сфере физики элементарных частиц, но позднее они нашли применение в других сферах, например, в производстве смартфонов и прочих устройств, которые мы используем каждый день, в сфере военной промышленности и так далее.
Искусственный интеллект, в отличие от многих других технологий последних десятилетий, был разработан отнюдь не для физики элементарных частиц, но в этой сфере он уже сегодня находит очень обширное применение, в будущем же его возможности лишь вырастут.
«Развитие технологий ИИ приносит много пользы целому ряду наук, и физика элементарных частиц — однозначно, одна из них», — сказал специалист.
Скорость и обнаружение вещей за пределами нашего воображения
Как отметил специалист, в исследованиях в сфере фундаментальных наук для работы с большим количеством данных и для их интерпретации требуются передовые технологии. ИИ в данном случае может способствовать как ускорению многих работ и исследований, так и новым открытиям.
«Я работаю на Большом адронном коллайдере — это огромная машина, которая ищет столкновения с самой высокой энергией. Расшифровывать получаемые данные очень сложно, потому что у нас есть миллионы электронных каналов на каждое столкновение, а внутри этих машин происходит 40 миллионов столкновений в секунду. В работе со столь большими объемами данных могут помогать инструменты искусственного интеллекта — они могут сортировать наиболее интересные столкновения, которых очень мало, а также обнаруживать новую информацию, «новую физику», о которой мы, возможно, еще ничего не знаем. Этот инструмент называется обнаружением аномалий. С его помощью мы ищем вещи, которые находятся за пределами нашего воображения. Есть вещи, которые мы, теоретики, возможно, еще не придумали, и искусственный интеллект может их найти и обратить на них наше внимание», — отметил специалист.
Искусственный интеллект, как уже отмечалось, также может значительно ускорять работу и многие исследования в области физики элементарных частиц. Кроме того, с помощью ИИ можно создавать копии реальных наборов данных, работать с ними, проводить на их основе различное моделирование, что поможет лучше понять эти данные.
ИИ и физика в будущем
В будущем, как уверяет ученый, ИИ начнут еще шире применять в сфере физики элементарных частиц. В частности, ИИ сможет помогать в разработке и дизайне различных устройств. Например, строительство коллайдера считается серьезным вызовом, ведь это, как отметил специалист, — самые сложные машины, которые только можно себе представить, — с сотнями миллионов электронных каналов, сотнями различных субдетекторов и так далее. ИИ, как уверен специалист, может помочь упростить и ускорить разработку таких машин, оптимизировать их и так далее.
Другой вопрос, что многие ученые на сегодняшний день, как ни странно, довольно консервативны, и их сложно убедить «сменить парадигму», отказаться от привычных подходов и принять новые, в том числе, начать применять ИИ в своей работе. Для этого потребуется время.
Отметим, что Томмасо Дориго— один из спикеров международного конгресса USERN, который проходил в Ереване 8-10 ноября. Конгресс известен тем, что объединяет науку и искусство, позволяет с помощью искусства «переводить» науку на «язык», более понятный для широких слоев населения.