Հնարավոր է, որ մոտ ապագայում մարդկությունն ունենա Երկիր մոլորակի համար պոտենցիալ վտանգավոր աստերոիդները նախապես հայտնաբերելու և դրանց մասին նախազգուշացնելու նոր միջոց:
Չինացի հետազոտողներն առաջարկել են Վեներայի նման ուղեծրերում տեղակայել վեց տիեզերական ապարատից բաղկացած նոր համակարգ, որի նպատակը կլինի Երկրին պոտենցիալ սպառնացող աստերոիդներին հնարավորինս շուտ հայտնաբերելն ու այդ մասին նախազգուշացնելը։
Ինչպե՞ս է գործելու նոր համակարգը
Փոքր մոլորակների կենտրոնի տվյալների բազայում գրանցված է ավելի քան 2000 պոտենցիալ վտանգավոր մերձերկրային աստերոիդ: Ըստ NASA-ի Երկրի մերձակայքում գտնվող օբյեկտների ուսումնասիրության կենտրոնի՝ Երկրի համար պոտենցիալ վտանգավոր են համարվում աստերոիդները, որոնց տրամագիծը գերազանցում է մոտ 140 մետրը և որոնք գտնվում են Երկրից մոտ 7,48 միլիոն կիլոմետր հեռավորության վրա:
Հենց այս պոտենցիալ սպառնալիքները վերահսկելու և գնահատելու համար Պեկինի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (BIT) օդատիեզերական ճարտարագիտության դպրոցի ղեկավար Լի Սյանգյուի թիմը, BIT-ի և Չինաստանի Տիեզերական տեխնոլոգիաների ակադեմիայի գործընկերների համագործակցությամբ առաջարկել է Երկիր մոլորակը պաշտպանելու ջանքերի շրջանակում Վեներային մոտ տարածքում արբանյակներ տեղակայել:
CROWN առաքելությունը կկիրառի լայնանկյուն դիտարկման հնարավորությամբ վեց մերձերկրյա դիտարկող սարքեր, որոնք կղեկավարվեն գլխավոր տիեզերանավի կողմից։ Դրանց նպատակը կլինի հայտնաբերել, հետևել պոտենցիալ վտանգավոր աստերոիդներին և գործել որպես դրանցից սպասվող սպառնալիքի վաղ նախազգուշացման համակարգ։
dangerous asteroids.JPG (34 KB)
Օպտիկական աստղադիտակներով զինված հետազոտող սարքերը տիեզերք դուրս բերելուց հետո դրանց կառավարող գլխավոր տիեզերանավը կտեղակայվի Լագրանժի կետի գրավիտացիոն կայուն ուղեծրում՝ հաղորդակցությունն ապահովելու համար:
CROWN առաքելությունը քիչ ծախսատար կլինի
Հետազոտողները պարզել են, որ Վեներայի նման ուղեծրերն ավելի լավ հաղորդակցություն են ապահովում Երկրի ուղեծրի ներսում գտնվող տարածությունում, քան հետազոտող սարքը կկարողանա անել Արեգակ-Երկիր Լագրանժ 1 կետում, որը Երկրի ուղեծրի ներսում մոտ 1,5 միլիոն կմ հեռավորության վրա գտնվող գրավիտացիոն առումով կայուն և էներգետիկ առումով հեշտ հասանելի կետ է, քան Մերկուրիի նման ուղեծրերը, ինչը նշանակում է, որ այս առաքելության մեկնարկի ծախսերն ավելի ցածր կլինեն:
Օգոստոսին Space: Science & Technology ամսագրում հրապարակված հոդվածում ներկայացված արդյունքները պարզել են, որ այս առաքելությունը կարող է վաղ նախազգուշացման արդյունավետ համակարգ դառնալ գրեթե բոլոր պոտենցիալ վտանգավոր աստերոիդներից Երկիրը պաշտպանելու համար։ Ընդ որում հայտնի 2072 վտանգավոր աստերոիդներից միայն չորսն են անտեսանելի մնում հնգամյա առաքելության ընթացքում:
Չինաստանի տիեզերական ազգային վարչությունն այս տարի հայտարարել է, որ մշակում է մոլորակային պաշտպանության համակարգ։ Չինաստանը նաև նախատեսում է 2026 թ․ ՆԱՍԱ-ի DART առաքելության նման աստերոիդներին իրենց ուղեծրից շեղելու առաքելություն գործարկել և զարգացնել Երկրին մոտ գտնվող աստերոիդներին հետևելու և հայտնաբերելու կարողությունները:
Դեռ պարզ չէ, թե արդյոք CROWN առաքելությունը պետական ֆինանսավորում կստանա, թե ոչ։
2022 AP7 - «Մոլորակասպան» աստերոիդ
Պարզվում է, որ Երկրի համար վտանգ ներկայացնող ոչ բոլոր աստերոիդներն է հնարավոր ուսումնասիրել, դրանց մի մասը աստղագետներին նույնիսկ հայտնի չէ։ Պատճառն այն է, որ դրանց մի մասը թաքնվում են Արեգակի շողերի տակ, ինչը անհնար է դարձնում դրանք ուսումնասիրությունը։ Նույնիսկ տիեզերական ամենաժամանակակից աստղադիտակները, ինչպիսիք են James Webb-ը և Hubble-ը, երբեք չեն ուղղվում դեպի Արևը, քանի որ աստղի պայծառությունը կայրի դրանց զգայուն օպտիկան:
sun-shine-light-star-asteroids.jpg (55 KB)
Այդպիսի մի աստերոիդ աստղագետները հայտնաբերել են օրերս։ Դրա հայտնաբերումը հնարավոր է դարձել շնորհիվ Չիլիի Սերրո Տոլոլոյի աստղադիտարանի գերզգայուն Dark Energy Camera տեսախցիկի, որը սկանավորում է երկինքը մթնշաղի ժամերին։ Հենց այս ժամերին է հնարավոր այս աստերոիդները ֆիքսել օրական երկու անգամ՝ 10 րոպե ժամանակահատվածով:
«Մոլորակասպան» մականունն ստացած 1,5 կիլոմետր լայնությամբ աստերոիդը Երկրի համար պոտենցիալ վտանգավոր ամենամեծ աստղակերպն է, որը նկատվել է վերջին ութ տարիների ընթացքում։ Եթե այն բախվի Երկրին, ապա հետևանքները կզգան մի քանի մայրցամաքներում:

В ближайшем будущем у человечества может появиться новый способ обнаружения и заблаговременного предупреждения об астероидах, потенциально опасных для планеты Земля.
Китайские исследователи предложили развернуть на венероподобных орбитах новую систему, состоящую из шести космических аппаратов, которая должна будет находить астероиды, потенциально угрожающие Земле, и предупреждать о них.
Как будет действовать новая система?
В базе данных Центра малых планет зарегистрировано свыше 2000 потенциально опасных околоземных астероидов. По данным Центра изучения околоземных объектов NASA, потенциально опасными для Земли считаются астероиды диаметром более 140 м., находящиеся на расстоянии около 7,48 млн. километров от Земли.
Именно для контроля и оценки этих потенциальных угроз команда руководителя школы аэрокосмической инженерии Пекинского технологического института (BIT) Ли Сянгю в сотрудничестве с коллегами из BIT и Академии космических технологий Китая предложила разместить спутники в районе Венеры в рамках усилий по защите планеты Земля.
Миссия CROWN применит шесть устройств с возможностью широкоугольного наблюдения, которыми будет управлять главный космический корабль. Их целью будет обнаружение, отслеживание потенциально опасных астероидов и осуществление действий для раннего предупреждения об ожидаемой от них угрозе.
После запуска в космос исследовательских устройств, вооруженных оптическими телескопами, управляющий ими основной космический аппарат для обеспечения связи будет размещен на гравитационной стабильной орбите точки Лагранжа.
Миссия CROWN будет менее затратной
Исследователи выяснили, что орбиты, подобные Венере, обеспечивают еще лучшую связь на территории, находящейся внутри орбиты Земли, чем это может сделать исследовательское оборудование в точке Лагранжа L1 в системе Солнце-Земля. Более того, с точки зрения энергозатрат размещение системы на орбите недалеко от Венеры удобнее, чем на орбите в районе Меркурия. Все это поможет сократить затраты на запуск этой миссии.
В августовской статье журнала «Space: Science & Technology» рассказывается, что эта миссия может стать эффективной системой раннего предупреждения для защиты Земли практически от всех потенциально опасных астероидов. Только 4 из известных 2072 опасных астероидов в течение пятилетней миссии будут оставаться невидимыми для этой системы.
В этом году Национальное космическое управление Китая заявило о разработке системы планетной защиты. Китай также планирует к 2026 году запустить миссию по отклонению астероидов от их орбиты подобно миссии DART NASA, и работать над путями отслеживания и обнаружения астероидов, находящихся близ Земли.
Пока неясно, получит ли миссия CROWN государственное финансирование.
Астероид 2022 AP7 – «убийца планет»
Оказывается, не все астероиды, представляющие угрозу для Земли, поддаются изучению: некоторые из них все еще неизвестны астрономам. Причина в том, что некоторые из них скрываются в солнечном свете, что делает их изучение практически невозможным. Даже флагманские телескопы, в том числе телескопы Джеймса Уэбба и Хаббла, никогда не направляют в сторону Солнца, так как его яркость повредит их чувствительную оптику.
Такой астероид на днях обнаружили астрономы. Это стало возможным благодаря сверхчувствительной камере Dark Energy Camera обсерватории Серро-Тололо в Чили, которая сканирует небо в сумеречные часы. Именно в эти часы можно зафиксировать некоторые астероиды, находящиеся между Землей и Солнцем, причем увидеть их можно лишь два раза в день – и всего в течение 10 минут.
Получивший название «убийца планет» астероид шириной в 1,5 км. – самый большой потенциально опасный для Земли объект, замеченный за последние 8 лет. Если он столкнется с Землей, последствия будут катастрофические.