Հնարավոր է, որ մոտ ապագայում մարդկությունն ունենա Երկիր մոլորակի համար պոտենցիալ վտանգավոր աստերոիդները նախապես հայտնաբերելու և դրանց մասին նախազգուշացնելու նոր միջոց:
Չինացի հետազոտողներն առաջարկել են Վեներայի նման ուղեծրերում տեղակայել վեց տիեզերական ապարատից բաղկացած նոր համակարգ, որի նպատակը կլինի Երկրին պոտենցիալ սպառնացող աստերոիդներին հնարավորինս շուտ հայտնաբերելն ու այդ մասին նախազգուշացնելը։
Ինչպե՞ս է գործելու նոր համակարգը
Փոքր մոլորակների կենտրոնի տվյալների բազայում գրանցված է ավելի քան 2000 պոտենցիալ վտանգավոր մերձերկրային աստերոիդ: Ըստ NASA-ի Երկրի մերձակայքում գտնվող օբյեկտների ուսումնասիրության կենտրոնի՝ Երկրի համար պոտենցիալ վտանգավոր են համարվում աստերոիդները, որոնց տրամագիծը գերազանցում է մոտ 140 մետրը և որոնք գտնվում են Երկրից մոտ 7,48 միլիոն կիլոմետր հեռավորության վրա:
Հենց այս պոտենցիալ սպառնալիքները վերահսկելու և գնահատելու համար Պեկինի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (BIT) օդատիեզերական ճարտարագիտության դպրոցի ղեկավար Լի Սյանգյուի թիմը, BIT-ի և Չինաստանի Տիեզերական տեխնոլոգիաների ակադեմիայի գործընկերների համագործակցությամբ առաջարկել է Երկիր մոլորակը պաշտպանելու ջանքերի շրջանակում Վեներային մոտ տարածքում արբանյակներ տեղակայել:
CROWN առաքելությունը կկիրառի լայնանկյուն դիտարկման հնարավորությամբ վեց մերձերկրյա դիտարկող սարքեր, որոնք կղեկավարվեն գլխավոր տիեզերանավի կողմից։ Դրանց նպատակը կլինի հայտնաբերել, հետևել պոտենցիալ վտանգավոր աստերոիդներին և գործել որպես դրանցից սպասվող սպառնալիքի վաղ նախազգուշացման համակարգ։
dangerous asteroids.JPG (34 KB)
Օպտիկական աստղադիտակներով զինված հետազոտող սարքերը տիեզերք դուրս բերելուց հետո դրանց կառավարող գլխավոր տիեզերանավը կտեղակայվի Լագրանժի կետի գրավիտացիոն կայուն ուղեծրում՝ հաղորդակցությունն ապահովելու համար:
CROWN առաքելությունը քիչ ծախսատար կլինի
Հետազոտողները պարզել են, որ Վեներայի նման ուղեծրերն ավելի լավ հաղորդակցություն են ապահովում Երկրի ուղեծրի ներսում գտնվող տարածությունում, քան հետազոտող սարքը կկարողանա անել Արեգակ-Երկիր Լագրանժ 1 կետում, որը Երկրի ուղեծրի ներսում մոտ 1,5 միլիոն կմ հեռավորության վրա գտնվող գրավիտացիոն առումով կայուն և էներգետիկ առումով հեշտ հասանելի կետ է, քան Մերկուրիի նման ուղեծրերը, ինչը նշանակում է, որ այս առաքելության մեկնարկի ծախսերն ավելի ցածր կլինեն:
Օգոստոսին Space: Science & Technology ամսագրում հրապարակված հոդվածում ներկայացված արդյունքները պարզել են, որ այս առաքելությունը կարող է վաղ նախազգուշացման արդյունավետ համակարգ դառնալ գրեթե բոլոր պոտենցիալ վտանգավոր աստերոիդներից Երկիրը պաշտպանելու համար։ Ընդ որում հայտնի 2072 վտանգավոր աստերոիդներից միայն չորսն են անտեսանելի մնում հնգամյա առաքելության ընթացքում:
Չինաստանի տիեզերական ազգային վարչությունն այս տարի հայտարարել է, որ մշակում է մոլորակային պաշտպանության համակարգ։ Չինաստանը նաև նախատեսում է 2026 թ․ ՆԱՍԱ-ի DART առաքելության նման աստերոիդներին իրենց ուղեծրից շեղելու առաքելություն գործարկել և զարգացնել Երկրին մոտ գտնվող աստերոիդներին հետևելու և հայտնաբերելու կարողությունները:
Դեռ պարզ չէ, թե արդյոք CROWN առաքելությունը պետական ֆինանսավորում կստանա, թե ոչ։
2022 AP7 - «Մոլորակասպան» աստերոիդ
Պարզվում է, որ Երկրի համար վտանգ ներկայացնող ոչ բոլոր աստերոիդներն է հնարավոր ուսումնասիրել, դրանց մի մասը աստղագետներին նույնիսկ հայտնի չէ։ Պատճառն այն է, որ դրանց մի մասը թաքնվում են Արեգակի շողերի տակ, ինչը անհնար է դարձնում դրանք ուսումնասիրությունը։ Նույնիսկ տիեզերական ամենաժամանակակից աստղադիտակները, ինչպիսիք են James Webb-ը և Hubble-ը, երբեք չեն ուղղվում դեպի Արևը, քանի որ աստղի պայծառությունը կայրի դրանց զգայուն օպտիկան:
sun-shine-light-star-asteroids.jpg (55 KB)
Այդպիսի մի աստերոիդ աստղագետները հայտնաբերել են օրերս։ Դրա հայտնաբերումը հնարավոր է դարձել շնորհիվ Չիլիի Սերրո Տոլոլոյի աստղադիտարանի գերզգայուն Dark Energy Camera տեսախցիկի, որը սկանավորում է երկինքը մթնշաղի ժամերին։ Հենց այս ժամերին է հնարավոր այս աստերոիդները ֆիքսել օրական երկու անգամ՝ 10 րոպե ժամանակահատվածով:
«Մոլորակասպան» մականունն ստացած 1,5 կիլոմետր լայնությամբ աստերոիդը Երկրի համար պոտենցիալ վտանգավոր ամենամեծ աստղակերպն է, որը նկատվել է վերջին ութ տարիների ընթացքում։ Եթե այն բախվի Երկրին, ապա հետևանքները կզգան մի քանի մայրցամաքներում:

In the near future, humanity may have a new way to detect and provide early warning of asteroids potentially dangerous to planet Earth.
Chinese researchers have proposed deploying a new system of six spacecraft on Venus-like orbits to find and warn of potentially Earth-threatening asteroids.
How will the new system work?
There are more than 2,000 potentially dangerous near-Earth asteroids in the Small Planet Center database. According to NASA's Near-Earth Object Research Center, asteroids greater than 140 meters in diameter, located at a distance of about 7.48 million kilometers from Earth are considered potentially dangerous to Earth.
It is to monitor and assess these potential threats that Li Xiangyu, a team from the School of Aerospace Engineering at the Beijing Institute of Technology (BIT), in collaboration with colleagues from BIT and the Chinese Academy of Space Technology, has proposed placing satellites near Venus as part of an effort to protect planet Earth.
The CROWN mission will employ six devices with wide-angle surveillance capability operated by the main spacecraft. Their purpose will be to detect, track potentially dangerous asteroids, and act as an early warning of an anticipated threat from them.
dangerous asteroids.JPG (34 KB)
After launching the research devices armed with optical telescopes into space, the main communications spacecraft controlling them will be placed in a gravitationally stable Lagrangian point orbit.
CROWN mission will be less costly
Researchers have found that Venus-like orbits provide even better communications within Earth's orbit than research equipment at the Lagrangian point L1 in the Sun-Earth system can do. Moreover, in terms of energy costs, placing the system in orbit near Venus is more convenient than in orbit around Mercury. All of this will help reduce the cost of launching this mission.
An August article in Space: Science & Technology explains that this mission could be an effective early warning system to protect Earth from virtually all potentially dangerous asteroids. Only 4 of the known 2,072 dangerous asteroids will remain invisible to this system during the five-year mission.
This year, China's National Space Administration announced it is developing a planetary defense system. China also plans to launch a mission to deflect asteroids from their orbit by 2026, similar to NASA's DART mission, and work on ways to track and detect asteroids near Earth.
It is not yet clear whether the CROWN mission will receive government funding.
2022 AP7 – “Planet Killer” Asteroid
It turns out that not all asteroids that pose a threat to Earth can be studied: some of them are still unknown to astronomers. The reason is that some of them are hidden in the sunlight, which makes it almost impossible to study them.
sun-shine-light-star-asteroids.jpg (55 KB)
Such an asteroid was recently discovered by astronomers. This was made possible thanks to the ultra-sensitive Dark Energy Camera at the Cerro Tololo Observatory in Chile, which scans the sky during twilight hours. It is during these hours that some asteroids between the Earth and the Sun can be recorded, and they can be seen only twice a day -- and for only 10 minutes.
The asteroid, dubbed the "planet killer," with a width of 1.5 km, is the largest potentially dangerous object to Earth seen in the past 8 years. If it collides with the Earth, the consequences would be catastrophic.