James Webb տիեզերական աստղադիտակը K2-18b էկզոմոլորակի մթնոլորտում հայտնաբերել է ածխածին պարունակող մոլեկուլներ, այդ թվում՝ մեթան և ածխաթթու գազ: Այս բացահայտումը լրացնում է վերջին հետազոտությունները, ըստ որոնց՝ K2-18b-ն կարող է Հեյսի էկզոմոլորակ լինել, որը կարող է իր մակերեսին ունենալ ջրածնով հարուստ մթնոլորտ և օվկիանոսներ: Սա իր հերթին կարող է վկայել հիկեյան մոլորակների առկայության մասին՝ տիեզերական տաք մարմիններ, որոնց մակերեսին օվկիանոս կա:
K2-18b-ն, որը Երկրից մեծ է 8,6 անգամ և հեռու 120 լուսատարի, գտնվում է Առյուծ համաստեղությունում և պտտվում է K2-18 սառը գաճաճ մոլորակի շուրջը։ K2-18b-ի նման էկզոմոլորակները, որոնց չափերը տատանվում են Երկրի և Նեպտունի միջև, չունեն համարժեքներ և վատ են ուսումնասիրված, իսկ դրանց մթնոլորտի բնույթը աստղագետների շրջանում բուռն բանավեճի առարկա է դարձել: Նրանք կարծում են, որ այս աշխարհները խոստումնալից միջավայր են ապահովում էկզոմոլորակների վրա կյանքի ապացույցներ փնտրելու համար:
«Ավանդաբար, էկզոմոլորակների վրա կյանքի որոնումը հիմնականում կենտրոնացած է փոքր, ժայռոտ մոլորակների վրա, սակայն ավելի մեծ հիկեյան մոլորակները զգալիորեն ավելի հարմար են մթնոլորտային դիտարկումների համար»,- ասել է Քեմբրիջի համալսարանի աստղագետ Նիկկու Մադհուսուդհանը։
Մեթանի և ածխածնի երկօքսիդի առատությունը և ամոնիակի բացակայությունը հաստատում են վարկածը, որ K2-18b-ում ջրածնով հարուստ մթնոլորտի տակ կարող է ջրային օվկիանոս լինել: Աստղադիտակը հայտնաբերել է նաև դիմեթիլ սուլֆիդ կոչվող մոլեկուլը, որը Երկրի վրա արտադրում են միայն կենդանի օրգանիզմները, այդ թվում՝ ֆիտոպլանկտոնը։
«James Webb-ի առաջիկա դիտարկումները պետք է հաստատեն, թե արդյոք դիմեթիլ սուլֆիդն իսկապես առկա է K2-18 b-ի մթնոլորտում զգալի չափով»,- բացատրել է Մադհուսուդհանը:
Չնայած K2-18b-ն գտնվում է բնակելի գոտում և այժմ հայտնի է, որ այնտեղ կան ածխածին պարունակող մոլեկուլներ, դա դեռ չի նշանակում, որ մոլորակը կարող է նպաստավոր լինել կյանքի գոյության համար: Մոլորակի մեծ չափերը (շառավիղը 2,6 անգամ ավելի է, քան Երկրինը) նշանակում են, որ դրա ներսում, հավանաբար, կա բարձր ճնշման սառույցի մեծ շերտ, ինչպիսին Նեպտունիnն է, բայց մակերեսի վրա ավելի բարակ շերտ՝ ջրածնով հարուստ մթնոլորտով և օվկիանոսով:
«Չնայած մոլորակների այս տեսակը գոյություն չունի մեր արեգակնային համակարգում, փոքր նեպտունները մոլորակների ամենատարածված տեսակն են, որը ներկայումս հայտնի է գալակտիկայում»,- բացատրել է թիմի անդամ Սուբհաջիթ Սարկարը Քարդիֆի համալսարանից:
Նման մոլորակների ուսումնասիրությունը դժվարանում է դրանց շատ ավելի մեծ մայր աստղերից ստացվող լույսի պատճառով: Աստղագետների թիմն այս խնդիրը լուծել է՝ վերլուծելով K2-18b-ի մայր աստղից ստացվող լույսը, երբ այն անցել է էկզոմոլորակի մթնոլորտով:
«Այս արդյունքը հնարավոր եղավ միայն Webb-ի երկար ալիքի տիրույթի և աննախադեպ զգայունության շնորհիվ, որը թույլ տվեց սպեկտրային հատկանիշները հուսալիորեն հայտնաբերել ընդամենը երկու անցման ժամանակ»,- ասել է Մադհուսուդհանը:

The James Webb Space Telescope has detected carbon-containing molecules, including methane and carbon dioxide, in the atmosphere of exoplanet K2-18b. The finding complements recent research suggesting that K2-18b may be a Hessian exoplanet that may have a hydrogen-rich atmosphere and oceans on its surface. This, in turn, could indicate the presence of Hycean planets, hot cosmic bodies with oceans on their surface.
K2-18b, 8.6 times the size of Earth and 120 light-years away, is located in the constellation Leo and orbits the cool dwarf planet K2-18. Exoplanets like K2-18b, which range in size between Earth and Neptune, have no equivalents and are poorly studied, and the nature of their atmospheres has been hotly debated among astronomers. They believe these worlds provide a promising environment for searching for evidence of life on exoplanets.
"Traditionally, the search for life on exoplanets has focused mainly on small, rocky planets, but the larger Hycean planets are significantly more suitable for atmospheric observations," said astronomer Nikku Madhusudhan of the University of Cambridge.
The abundance of methane and carbon dioxide and the absence of ammonia support the hypothesis that K2-18b may have a watery ocean beneath its hydrogen-rich atmosphere. The telescope also discovered a molecule called dimethyl sulfide, which is produced only by living organisms on Earth, including phytoplankton.
"Upcoming observations by James Webb should confirm whether dimethyl sulfide is indeed present in significant amounts in the atmosphere of K2-18 b," Madhusudhan explained.
James Webb  K2-18b.jpg (116 KB)
Although K2-18b is in the habitable zone and is now known to have carbon-containing molecules, this still does not mean that the planet could be conducive to life. The planet's large size (2.6 times the radius of Earth) means it probably has a large layer of high-pressure ice inside, like Neptune, but a thinner layer on the surface with a hydrogen-rich atmosphere and ocean.
"Although this type of planet does not exist in our solar system, small Neptunes are the most common type of planet currently known in the galaxy," explained team member Subhajit Sarkar from Cardiff University.
Studying such planets is made difficult by the light from their much larger parent stars. The team of astronomers solved this problem by analyzing the light from K2-18b's parent star as it passed through the exoplanet's atmosphere.
"This result was only possible because of Webb's long wavelength range and unprecedented sensitivity, which allowed spectral features to be reliably detected in just two passes," said Madhusudhan.