James Webb տիեզերական աստղադիտակը K2-18b էկզոմոլորակի մթնոլորտում հայտնաբերել է ածխածին պարունակող մոլեկուլներ, այդ թվում՝ մեթան և ածխաթթու գազ: Այս բացահայտումը լրացնում է վերջին հետազոտությունները, ըստ որոնց՝ K2-18b-ն կարող է Հեյսի էկզոմոլորակ լինել, որը կարող է իր մակերեսին ունենալ ջրածնով հարուստ մթնոլորտ և օվկիանոսներ: Սա իր հերթին կարող է վկայել հիկեյան մոլորակների առկայության մասին՝ տիեզերական տաք մարմիններ, որոնց մակերեսին օվկիանոս կա:
K2-18b-ն, որը Երկրից մեծ է 8,6 անգամ և հեռու 120 լուսատարի, գտնվում է Առյուծ համաստեղությունում և պտտվում է K2-18 սառը գաճաճ մոլորակի շուրջը։ K2-18b-ի նման էկզոմոլորակները, որոնց չափերը տատանվում են Երկրի և Նեպտունի միջև, չունեն համարժեքներ և վատ են ուսումնասիրված, իսկ դրանց մթնոլորտի բնույթը աստղագետների շրջանում բուռն բանավեճի առարկա է դարձել: Նրանք կարծում են, որ այս աշխարհները խոստումնալից միջավայր են ապահովում էկզոմոլորակների վրա կյանքի ապացույցներ փնտրելու համար:
«Ավանդաբար, էկզոմոլորակների վրա կյանքի որոնումը հիմնականում կենտրոնացած է փոքր, ժայռոտ մոլորակների վրա, սակայն ավելի մեծ հիկեյան մոլորակները զգալիորեն ավելի հարմար են մթնոլորտային դիտարկումների համար»,- ասել է Քեմբրիջի համալսարանի աստղագետ Նիկկու Մադհուսուդհանը։
Մեթանի և ածխածնի երկօքսիդի առատությունը և ամոնիակի բացակայությունը հաստատում են վարկածը, որ K2-18b-ում ջրածնով հարուստ մթնոլորտի տակ կարող է ջրային օվկիանոս լինել: Աստղադիտակը հայտնաբերել է նաև դիմեթիլ սուլֆիդ կոչվող մոլեկուլը, որը Երկրի վրա արտադրում են միայն կենդանի օրգանիզմները, այդ թվում՝ ֆիտոպլանկտոնը։
«James Webb-ի առաջիկա դիտարկումները պետք է հաստատեն, թե արդյոք դիմեթիլ սուլֆիդն իսկապես առկա է K2-18 b-ի մթնոլորտում զգալի չափով»,- բացատրել է Մադհուսուդհանը:
Չնայած K2-18b-ն գտնվում է բնակելի գոտում և այժմ հայտնի է, որ այնտեղ կան ածխածին պարունակող մոլեկուլներ, դա դեռ չի նշանակում, որ մոլորակը կարող է նպաստավոր լինել կյանքի գոյության համար: Մոլորակի մեծ չափերը (շառավիղը 2,6 անգամ ավելի է, քան Երկրինը) նշանակում են, որ դրա ներսում, հավանաբար, կա բարձր ճնշման սառույցի մեծ շերտ, ինչպիսին Նեպտունիnն է, բայց մակերեսի վրա ավելի բարակ շերտ՝ ջրածնով հարուստ մթնոլորտով և օվկիանոսով:
«Չնայած մոլորակների այս տեսակը գոյություն չունի մեր արեգակնային համակարգում, փոքր նեպտունները մոլորակների ամենատարածված տեսակն են, որը ներկայումս հայտնի է գալակտիկայում»,- բացատրել է թիմի անդամ Սուբհաջիթ Սարկարը Քարդիֆի համալսարանից:
Նման մոլորակների ուսումնասիրությունը դժվարանում է դրանց շատ ավելի մեծ մայր աստղերից ստացվող լույսի պատճառով: Աստղագետների թիմն այս խնդիրը լուծել է՝ վերլուծելով K2-18b-ի մայր աստղից ստացվող լույսը, երբ այն անցել է էկզոմոլորակի մթնոլորտով:
«Այս արդյունքը հնարավոր եղավ միայն Webb-ի երկար ալիքի տիրույթի և աննախադեպ զգայունության շնորհիվ, որը թույլ տվեց սպեկտրային հատկանիշները հուսալիորեն հայտնաբերել ընդամենը երկու անցման ժամանակ»,- ասել է Մադհուսուդհանը:

Космический телескоп Джеймса Уэбба обнаружил углеродсодержащие молекулы, в том числе метан и углекислый газ, в атмосфере экзопланеты K2-18b. Это открытие дополняет недавние исследования, предполагающие, что K2-18b может быть экзопланетой Хайса, на поверхности которой могут быть богатая водородом атмосфера и океаны. Это, в свою очередь, может указывать на существование гикеанских планет — горячих космических тел с океаном на поверхности.
K2-18b размером в 8,6 раз больше Земли и находится на расстоянии 120 световых лет от нас. Она расположена в созвездии Льва и вращается вокруг холодной карликовой планеты K2-18. Экзопланеты, подобные K2-18b, размеры которых варьируются от Земли до Нептуна, не имеют аналогов и плохо изучены, а природа их атмосфер активно обсуждается среди астрономов. Они полагают, что эти миры представляют собой многообещающую среду для поиска доказательств жизни на экзопланетах.
«Традиционно поиски жизни на экзопланетах сосредотачивались в первую очередь на небольших скалистых планетах, но более крупные хайсовские миры значительно более удобны для атмосферных наблюдений», — сказал астроном Никку Мадхусудхан из Кембриджского университета.
Обилие метана и углекислого газа, а также отсутствие аммиака подтверждают гипотезу о том, что K2-18b может иметь водный океан под богатой водородом атмосферой. Телескоп также обнаружил молекулу под названием диметилсульфид, которую производят только живые организмы на Земле, включая фитопланктон.
«Предстоящие наблюдения Уэбба должны подтвердить, действительно ли DMS присутствует в атмосфере K2-18 b на значительных уровнях», — пояснил Мадхусудхан.
Хотя K2-18b находится в обитаемой зоне и, как теперь известно, содержит углеродсодержащие молекулы, это еще не означает, что планета может быть пригодна для жизни. Большой размер планеты (в 2,6 раза больше радиуса Земли) означает, что внутри нее, вероятно, находится большой слой льда под высоким давлением, как у Нептуна, но более тонкий слой на поверхности с богатой водородом атмосферой и океаном.
«Хотя такого типа планет не существует в нашей солнечной системе, субнептуны являются наиболее распространенным типом планет, известных на данный момент в галактике», — объяснил член команды Субхаджит Саркар из Кардиффского университета.
Изучение таких планет затруднено из-за света их гораздо более крупных родительских звезд. Команда астрономов решила эту проблему, проанализировав свет родительской звезды K2-18b, проходящий через атмосферу экзопланеты. Это стало возможно благодаря расширенному диапазону длин волн и беспрецедентной чувствительности телескопа Джеймса Уэбба.