Արաբական Միացյալ Էմիրությունները տիեզերք կուղարկի MBR Explorer սարքը, որը պետք է ուսումնասիրի Մարսի և Յուպիտերի միջև գտնվող աստերոիդների գոտին։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄԷ-ի վարչապետ և փոխնախագահ, Դուբայի էմիրության կառավարիչ Մուհամմեդ բեն Ռաշիդ Ալ Մաքթումը։
«Նախագահի նստավայրում մենք ներկայացրինք մեր կարևորագույն տիեզերական [հետազոտական] նախագծերից մեկի՝ աստերոիդների գոտու հետազոտման ԱՄԷ-ի գիտական ​ առաքելության ​մանրամասները, որը կտևի 13 տարի՝ վեց տարի՝ [սարքի] զարգացման և յոթ տարի հետազոտական թռիչքի համար»,- Twitter-ում գրել է նա։
Վարչապետի խոսքով, ում պատվին անվանակոչվել է MBR Explorer-ը, այն կանցնի 5 միլիարդ կմ յոթ աստերոիդ ուսումնասիրելու համար և 2034-ին վայրէջք կկատարի վերջին աստերոիդի վրա: Նա նշել է, որ MBR Explorer-ը 10 անգամ ավելի շատ տարածք կթռչի, քան Al-Amal զոնդը, որը Մարսի ուղեծիր է մտել 2022-ի փետրվարի 9-ին։
ԱՄԷ-ի վարչապետը նաև նշել է, որ աստերոիդների գոտու հետազոտման առաքելությունը ազգային գիտական հսկայածավալ և համաշխարհային հետազոտական եզակի ​​նախագիծ է: Դրա շրջանակում կստեղծվեն տիեզերական տեխնոլոգիաներում [մասնագիտացած] էմիրաթական մասնավոր ընկերություններ, դեպի հեռավոր տիեզերք առաքելությունների վերահսկման ցամաքային կենտրոն, նաև կիրականացվի ԱՄԷ-ից կադրերի ուսուցում։
Ինչպես տեղեկացնում է էմիրաթական The National թերթը, առաքելության մասին հայտարարվել էր դեռևս 2021-ին, սակայն սարքի նախագծման և գիտական ​​նպատակների մասին մանրամասներ միայն հիմա են հրապարակվում: Ըստ այդմ՝ MBR Explorer-ի քաշը կկազմի 2,3 տոննա, այն կաշխատի ինքնավար, հագեցած կլինի մեծ ծալովի արևային մարտկոցներով։ Առաքելության շրջանակում այն կանցնի վեց աստերոիդների կողքով, այնուհետև սարքի մի հատվածը վայրէջք կկատարի յոթերորդ աստերոիդի վրա:
Ի հավելումն գիտական ​​նպատակների, առաքելությունը կարող է նաև հիմք ստեղծել ապագայում տիեզերքում ռեսուրսների արդյունահանման համար, քանի որ աստերոիդների այս գոտին պարունակում է 700 քվինտիլիոն դոլար արժողությամբ հանքանյութեր, ինչպիսիք են երկաթը,  ոսկին և նիկելը:
2020-ի հուլիսին ԱՄԷ-ն Մարս է ուղարկել Al-Amal միջմոլորակային կայանը։ Այս առաքելության նպատակն է ուսումնասիրել Մարսի մթնոլորտը և կլիմայական պայմանները, ինչպես նաև Մարսի տարվա եղանակների փոփոխումը, որը գրեթե կրկնակի երկար է տևում, քան Երկրի դեպքում է։
2020-ին ԱՄԷ-ն հայտարարել է Լուսնի հետազոտման ազգային ծրագրի մեկնարկի մասին։ 2022-ի դեկտեմբերի 11-ին ԱՄՆ-ից տիեզերք է արձակել ճապոնական Hakuto-R տիեզերանավը, որը պետք է Լուսնի վրա իջեցներ Մոհամմեդ բեն Ռաշիդի անվան տիեզերական կենտրոնի ստեղծած էմիրաթական Rashid ռովերը։ Սակայն ապրիլի 25-ին Ispace մոդուլը մշակած ընկերության ղեկավար Տակեշի Հակամադան հայտարարեց, որ Լուսնի վրա վայրէջքի ժամանակ Hakuto-R-ի հետ կապը կորել է, առաքելությունը հայտարարվել է ձախողված։

ОАЭ отправят космический корабль для исследования пояса астероидов между Марсом и Юпитером
Объединенные Арабские Эмираты отправят в космос аппарат MBR Explorer для изучения пояса астероидов между Марсом и Юпитером. Об этом сообщил премьер-министр и вице-президент ОАЭ, правитель эмирата Дубай Мохаммед бин Рашид Аль Мактум.
«В Президентском дворце мы представили научные детали одного из наших самых важных проектов [по освоению] космоса — Миссии ОАЭ по исследованию пояса астероидов. Она продлится 13 лет: шесть лет на разработку [аппарата] и семь лет на исследовательский полет», — написал он в Twitter.
По словам премьер-министра, в честь которого назван MBR Explorer, аппарат преодолеет 5 миллиардов километров, чтобы исследовать семь астероидов и приземлиться на последний астероид в 2034 году. По его словам, MBR Explorer пролетит в 10 раз больше пространства, чем зонд Al-Amal, который вышел на орбиту Марса 9 февраля 2022 года.
Премьер-министр ОАЭ также отметил, что исследовательская миссия «Пояс астероидов» является масштабным национальным научным и уникальным глобальным исследовательским проектом. В его рамках будут созданы эмиратские частные компании, специализирующиеся на космических технологиях, создан будет наземный центр управления полетами в дальний космос, а также будет осуществляться подготовка кадров из ОАЭ.
Как сообщает эмиратская газета The National, о миссии было объявлено еще в 2021 году, но подробности о конструкции аппарата и научных целях публикуются только сейчас. Вес MBR Explorer составит 2,3 тонны, он будет работать автономно и будет оснащен большими складными солнечными панелями. Во время миссии он пролетит мимо шести астероидов, а затем приземлится на седьмой астероид.
Помимо научных целей, миссия также может заложить основу для будущей добычи ресурсов в космосе, поскольку этот пояс астероидов содержит такие полезные ископаемые как железо, золото и никель, стоимостью 700 квинтиллионов долларов.
В июле 2020 года ОАЭ отправили на Марс межпланетную станцию Al-Amal. Целью этой миссии является изучение марсианской атмосферы и климата, а также смены сезонов марсианского года, который длится почти в два раза дольше, чем на Земле.
В 2020 году ОАЭ объявили о запуске Национальной программы исследования Луны. 11 декабря 2022 года из США в космос был запущен японский космический корабль «Хакуто-Р», который должен был высадить на Луну эмиратский ровер Рашид, созданный Космическим центром Мохаммеда бин Рашида. Однако 25 апреля глава компании, разработавшей модуль «Испейс», Такеши Хакамада сообщил, что во время высадки на Луну связь с «Хакуто-Р» была потеряна, миссия признана проваленной.