Արաբական Միացյալ Էմիրությունները տիեզերք կուղարկի MBR Explorer սարքը, որը պետք է ուսումնասիրի Մարսի և Յուպիտերի միջև գտնվող աստերոիդների գոտին։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄԷ-ի վարչապետ և փոխնախագահ, Դուբայի էմիրության կառավարիչ Մուհամմեդ բեն Ռաշիդ Ալ Մաքթումը։
«Նախագահի նստավայրում մենք ներկայացրինք մեր կարևորագույն տիեզերական [հետազոտական] նախագծերից մեկի՝ աստերոիդների գոտու հետազոտման ԱՄԷ-ի գիտական ​ առաքելության ​մանրամասները, որը կտևի 13 տարի՝ վեց տարի՝ [սարքի] զարգացման և յոթ տարի հետազոտական թռիչքի համար»,- Twitter-ում գրել է նա։
Վարչապետի խոսքով, ում պատվին անվանակոչվել է MBR Explorer-ը, այն կանցնի 5 միլիարդ կմ յոթ աստերոիդ ուսումնասիրելու համար և 2034-ին վայրէջք կկատարի վերջին աստերոիդի վրա: Նա նշել է, որ MBR Explorer-ը 10 անգամ ավելի շատ տարածք կթռչի, քան Al-Amal զոնդը, որը Մարսի ուղեծիր է մտել 2022-ի փետրվարի 9-ին։
ԱՄԷ-ի վարչապետը նաև նշել է, որ աստերոիդների գոտու հետազոտման առաքելությունը ազգային գիտական հսկայածավալ և համաշխարհային հետազոտական եզակի ​​նախագիծ է: Դրա շրջանակում կստեղծվեն տիեզերական տեխնոլոգիաներում [մասնագիտացած] էմիրաթական մասնավոր ընկերություններ, դեպի հեռավոր տիեզերք առաքելությունների վերահսկման ցամաքային կենտրոն, նաև կիրականացվի ԱՄԷ-ից կադրերի ուսուցում։
Ինչպես տեղեկացնում է էմիրաթական The National թերթը, առաքելության մասին հայտարարվել էր դեռևս 2021-ին, սակայն սարքի նախագծման և գիտական ​​նպատակների մասին մանրամասներ միայն հիմա են հրապարակվում: Ըստ այդմ՝ MBR Explorer-ի քաշը կկազմի 2,3 տոննա, այն կաշխատի ինքնավար, հագեցած կլինի մեծ ծալովի արևային մարտկոցներով։ Առաքելության շրջանակում այն կանցնի վեց աստերոիդների կողքով, այնուհետև սարքի մի հատվածը վայրէջք կկատարի յոթերորդ աստերոիդի վրա:
Ի հավելումն գիտական ​​նպատակների, առաքելությունը կարող է նաև հիմք ստեղծել ապագայում տիեզերքում ռեսուրսների արդյունահանման համար, քանի որ աստերոիդների այս գոտին պարունակում է 700 քվինտիլիոն դոլար արժողությամբ հանքանյութեր, ինչպիսիք են երկաթը,  ոսկին և նիկելը:
2020-ի հուլիսին ԱՄԷ-ն Մարս է ուղարկել Al-Amal միջմոլորակային կայանը։ Այս առաքելության նպատակն է ուսումնասիրել Մարսի մթնոլորտը և կլիմայական պայմանները, ինչպես նաև Մարսի տարվա եղանակների փոփոխումը, որը գրեթե կրկնակի երկար է տևում, քան Երկրի դեպքում է։
2020-ին ԱՄԷ-ն հայտարարել է Լուսնի հետազոտման ազգային ծրագրի մեկնարկի մասին։ 2022-ի դեկտեմբերի 11-ին ԱՄՆ-ից տիեզերք է արձակել ճապոնական Hakuto-R տիեզերանավը, որը պետք է Լուսնի վրա իջեցներ Մոհամմեդ բեն Ռաշիդի անվան տիեզերական կենտրոնի ստեղծած էմիրաթական Rashid ռովերը։ Սակայն ապրիլի 25-ին Ispace մոդուլը մշակած ընկերության ղեկավար Տակեշի Հակամադան հայտարարեց, որ Լուսնի վրա վայրէջքի ժամանակ Hakuto-R-ի հետ կապը կորել է, առաքելությունը հայտարարվել է ձախողված։

The United Arab Emirates will send the MBR Explorer device into space, which will study the asteroid belt between Mars and Jupiter, Prime Minister and Vice President of the UAE, the Ruler of the Emirate of Dubai, Mohammed bin Rashid Al Maktoum wrote on Twitter.
"At the President's residence, we presented details of one of our most important space [research] projects, the UAE Science Mission to Explore the Asteroid Belt, which will last 13 years: six years for [the device] development and seven years for the research flight," he tweeted.
According to the Prime Minister, after whom the MBR Explorer is named, it will travel 5 billion km to explore seven asteroids and land on the last asteroid in 2034. He noted that the MBR Explorer will fly 10 times more space than the Al-Amal probe, which entered Mars orbit on February 9, 2022.
The Prime Minister of the UAE also noted that the mission to explore the asteroid belt is a large-scale national scientific and unique global research project. Within its framework, Emirati private companies [specializing] in space technologies will be created, a ground control center for missions to distant space will be established, and personnel training will be carried out.
As reported by the Emirati newspaper The National, the mission was announced back in 2021, but details about the device's design and scientific goals are only now being unveiled. Accordingly, the weight of the MBR Explorer will be 2.3 tons, it will work autonomously, and will be equipped with large foldable solar panels. During the mission, it will fly past six asteroids and then land a part of the device on the seventh asteroid.
In addition to its scientific goals, the mission could also lay the groundwork for future resource mining in space, as this asteroid belt contains $700 quintillion worth of minerals such as iron, gold and nickel.
In July 2020, the UAE sent the Al-Amal interplanetary station to Mars. The purpose of this mission is to study the Martian atmosphere and climate, as well as the changing seasons of the Martian year, which lasts almost twice as long as on Earth.
In 2020, the UAE announced the launch of the National Lunar Exploration Program. On December 11, 2022, the Japanese Hakuto-R spacecraft was launched into space from the USA, which was supposed to land the Emirati Rashid rover created by the Mohammed bin Rashid Space Center on the Moon. However, on April 25, the head of the company that developed the Ispace module, Takeshi Hakamada, announced that during the landing on the Мoon, contact with Hakuto-R was lost, the mission was declared a failure.