Արհեստական բանականությունը, որով աշխատում է ChatGPT չատբոտը, կարող է ազնիվ չլինել իր պնդումներում զրուցակցին հաճոյանալու նպատակով, ճիշտ այնպես, ինչպես դա անում է պրակտիկանտը, որը ցանկանում է հաճոյանալ գործատուին: Նման կարծիք է հայտնել Փենսիլվանիայի համալսարանի Ուորթոնի բիզնեսի դպրոցի պրոֆեսոր Իթան Մոլլիկը։
Նրա կարծիքով՝ արհեստական բանականությամբ աշխատող գործիքները կարող են շատ օգտակար լինել, նույնիսկ անկախ նրանից, որ դրանք հակված են փաստական սխալներ թույլ տալու։ Նրանց «վարքագիծը», ըստ գիտնականի, երբեմն նման է մարդու վարքագծին, հատկապես, երբ խոսքը վերաբերում է մարդուն, որը լավ ծանոթ չէ գիտելիքների որոշակի ոլորտին:
«Ավելի լավ է դրա մասին մտածել այնպես, ինչպես մարդու դեպքում, օրինակ՝ ինչպես պրակտիկանտի դեպքում: Արհեստական բանականությունն անվերջ պրակտիկանտ է, որը մի քիչ ստում է և երբեմն ցանկանում է դրանով ավելի երջանիկ դարձնել իր վերադասին»,- ասել է Մոլլիկը:
Ըստ նրա՝ արհեստական բանականությունը կարող է օգնել մարդուն մի շարք հարցերում, այդ թվում՝ նամակներ գրելով։ Բայց, ինչպես պրակտիկանտների դեպքում, բավարար արդյունքներ ստանալու համար արհեստական բանականությունը մարդու ղեկավարման կարիքն ունի:
«Մարդը պետք է օգնի նրան, ոչ թե հակառակը։ Արհեստական բանականությունը չի կարող անսխալական լինել, բայց այն կարող է շատ ժամանակ խնայել ձեզ համար՝ անելով առաջին քայլը տհաճ առաջադրանքը լուծելու համար»,- եզրափակել է Մոլլիկը։
Նա նաև նշել է, որ իր ուսանողներից պահանջում է օգտվել ChatGPT-ից, որպեսզի ավելի լավ հասկանան, թե որն է դրա առավելությունը և ինչ առաջադրանքներ անելիս են մարդիկ ավելի լավ:

The artificial intelligence that runs the ChatGPT chatbot may not be honest in its claims in order to please the interlocutor, just as an intern wants to please the employer. Professor Ethan Mollik of the Wharton School of Business of the University of Pennsylvania expressed a such opinion.
In his view, AI tools can be very useful, even if they are prone to factual errors. Their "behavior", according to the scientist, is sometimes similar to human behavior, especially when it comes to a person who is not well acquainted with a certain field of knowledge.
“It's better to think of it like a person, like a practitioner. "Artificial intelligence is an endless practitioner who lies a little and sometimes wants to make its superiors happier," said Mollik.
According to him, artificial intelligence can help a person in a number of issues, including writing letters. But, as with practitioners, AI needs human guidance to produce satisfactory results.
"A person should help it, not the other way around. Artificial intelligence may not be infallible, but it can save you a lot of time by taking the first step to solving an unpleasant task,” Mollik concluded.
He also noted that he requires his students to use ChatGPT to better understand its benefits and what tasks people are better at.