Արհեստական բանականությունը, որով աշխատում է ChatGPT չատբոտը, կարող է ազնիվ չլինել իր պնդումներում զրուցակցին հաճոյանալու նպատակով, ճիշտ այնպես, ինչպես դա անում է պրակտիկանտը, որը ցանկանում է հաճոյանալ գործատուին: Նման կարծիք է հայտնել Փենսիլվանիայի համալսարանի Ուորթոնի բիզնեսի դպրոցի պրոֆեսոր Իթան Մոլլիկը։
Նրա կարծիքով՝ արհեստական բանականությամբ աշխատող գործիքները կարող են շատ օգտակար լինել, նույնիսկ անկախ նրանից, որ դրանք հակված են փաստական սխալներ թույլ տալու։ Նրանց «վարքագիծը», ըստ գիտնականի, երբեմն նման է մարդու վարքագծին, հատկապես, երբ խոսքը վերաբերում է մարդուն, որը լավ ծանոթ չէ գիտելիքների որոշակի ոլորտին:
«Ավելի լավ է դրա մասին մտածել այնպես, ինչպես մարդու դեպքում, օրինակ՝ ինչպես պրակտիկանտի դեպքում: Արհեստական բանականությունն անվերջ պրակտիկանտ է, որը մի քիչ ստում է և երբեմն ցանկանում է դրանով ավելի երջանիկ դարձնել իր վերադասին»,- ասել է Մոլլիկը:
Ըստ նրա՝ արհեստական բանականությունը կարող է օգնել մարդուն մի շարք հարցերում, այդ թվում՝ նամակներ գրելով։ Բայց, ինչպես պրակտիկանտների դեպքում, բավարար արդյունքներ ստանալու համար արհեստական բանականությունը մարդու ղեկավարման կարիքն ունի:
«Մարդը պետք է օգնի նրան, ոչ թե հակառակը։ Արհեստական բանականությունը չի կարող անսխալական լինել, բայց այն կարող է շատ ժամանակ խնայել ձեզ համար՝ անելով առաջին քայլը տհաճ առաջադրանքը լուծելու համար»,- եզրափակել է Մոլլիկը։
Նա նաև նշել է, որ իր ուսանողներից պահանջում է օգտվել ChatGPT-ից, որպեսզի ավելի լավ հասկանան, թե որն է դրա առավելությունը և ինչ առաջադրանքներ անելիս են մարդիկ ավելի լավ:

Что общего между ChatGPT и человеком?
Искусственный интеллект, на котором работает чат-бот ChatGPT, может привирать в своих утверждениях, чтобы порадовать собеседника, совсем как это делает человек-стажер, желающий порадовать работодателя. Такое мнение выразил профессор Уортонской школы бизнеса Пенсильванского университета Итан Моллик.
По его мнению, инструменты, работающие на основе ИИ, могут быть очень полезны, даже несмотря на их склонность делать фактические ошибки. Их «поведение», по мнению ученого, порой похоже на человеческое, особенно если речь идет о человеке, который плохо знаком с определенной сферой знаний.
«Лучше думать об этом как о человеке — например, о стажере. ИИ является бесконечным стажером, который немного лжет и иногда хочет сделать свое начальство более счастливым за счет этого», — сказал Моллик.
По его словам, ИИ может помогать человеку с рядом задач, в том числе, с написанием электронных писем. Но, как и в случае со стажерами, ИИ требуется руководство человека, чтобы результаты его работы были удовлетворительными.
«Человек должен помочь ему, а не наоборот. ИИ не может быть безошибочным, но может сэкономить вам много времени, выполнив первый этап при решении надоедливой задачи», — заключил Моллик.
Он также отметил, что требует, чтобы его студенты использовали ChatGPT, чтобы могли лучше понять, в чем его преимущество и в каких задачах лучше справляются люди.