Գիտնականները հարևան աստղային համակարգից կրկնվող ռադիոազդանշան են հայտնաբերել, ինչը վկայում է այս համակարգում Երկրի չափ մոլորակներից մեկի շուրջ մագնիսական դաշտի առկայության մասին, այս մասին ասվում է Nature Astronomy ամսագրում հրապարակված նոր հետազոտությունում:
Երկրի մագնիսական դաշտը կարևոր դեր է խաղում կյանքի գրեթե բոլոր ձևերի գոյատևման գործում: Այն պաշտպանում է մոլորակի մակերեսը արևի վնասակար ճառագայթումից և օգնում է պահպանել կայուն մթնոլորտ, որը սնուցում է մեր կենսոլորտը: Այդ իսկ պատճառով, գիտնականները կարծում են, որ այլմոլորակային կյանքը, եթե այն գոյություն ունի, կարող է կախված լինել նաև էկզոմոլորակների շուրջն ուժեղ մագնիսական դաշտերի առկայությունից՝ այլ աստղերի շուրջ պտտվող աշխարհներից:
Ուսումնասիրության հեղինակներ Կոլորադոյի համալսարանի գիտաշխատող Սեբաստիան Պինեդան և Բուքնելի համալսարանի դոցենտ Ժակլին Վիլադսենը տարիներ շարունակ փնտրել են փոքր մոլորակներում մագնիսական դաշտի առկայության մասին վկայող նշաններ: Այժմ աստղագետների այս զույգն աննախադեպ ապացույցներ է ներկայացրել կրկնվող ռադիոազդանշանների մասին, որոնք կարող են կապված լինել Երկրի չափեր ունեցող YZ Ceti b էկզոմոլորակի մագնիսական դաշտի հետ, որը գտնվում է մեր արեգակնային համակարգից ընդամենը 12 լուսատարի հեռավորության վրա:
YZ Ceti b-ի պտույտն իր ուղեծրով տևում է ընդամենը երկու օր, ինչը նշանակում է, որ այն շատ մոտ է իր աստղին, որպեսզի այս մոլորակի վրա կյանք ձևավորվի։ Սակայն այս չափազանց կարճ տարվա շնորհիվ, նշում են հետազոտության հեղինակները, այս մոլորակը նաև «եզակի խոստումնալից օրինակ է դառնում աստղերի և մոլորակների մագնիսական փոխազդեցություններն ուսումնասիրելու համար»։
Պինեդան և Վիլադսենն իրենց հետազոտությունները կենտրոնացրել են կարճ ուղեծրով փոքր մոլորակների վրա, քանի որ դրանց մագնիսական դաշի սիգնատուրան կարող է նկատելի լինել աստղերին մոտ լինելու պատճառով: Երբ այս մոլորակները շարժվում են իրենց ուղեծրով, ցանկացած մագնիսական դաշտ, որը նրանք կարող են ունենալ, կարող է փոխազդել աստղի մագնիսական դաշտի հետ՝ ստեղծելով աստղից ռադիոպոռթկումների մի օրինաչափություն, որը հնարավոր է դիտարկել Երկրի վրա:
Հետազոտողները կարծում են, որ իրենք գուցե հայտնաբերել հենց այդպիսի պոռթկումներ, որոնք ստացվում են YZ Ceti համակարգից, սակայն նրանք զգուշացնում են, որ դա դեռ հաստատված չէ: Հնարավոր է, որ ազդանշանները YZ Ceti աստղի սովորական ռադիոակտիվության հետևանք են։ Այս աստղը դանդաղ պտտվող կարմիր թզուկ է, և դրա ճառագայթումը կարող է որևէ կապ չունենալ համակարգի մոլորակների հետ։
«Այս համակարգում դեռ շատ անհայտ բան կա, բայց ես կասեի, որ մենք ցույց ենք տալիս ռադիո տվյալների և աստղերի ու մոլորակների միջև մագնիսական փոխազդեցությունների ներուժը, ինչը կարող է հանգեցնել Երկրի չափ էկզոմոլորակների մագնիսական դաշտի ուժի չափմանը», - ասել է Պինեդան:

Scientists discover an exoplanet that emits repetitive radio signals: What does it mean?
Scientists have detected a repeating radio signals from a neighboring star system that indicates the presence of a magnetic field around one of the Earth-sized planets in this system, according to a new study published in the journal Nature Astronomy.
The Earth's magnetic field plays an important role in the survival of almost all forms of life. It protects the planet's surface from the sun's harmful radiation and helps maintain a stable atmosphere that nourishes our biosphere. For this reason, scientists believe that extraterrestrial life, if it exists, may also depend on the presence of strong magnetic fields around exoplanets – worlds orbiting other stars.
Study authors Sebastian Pineda, a researcher at the University of Colorado, and Jacqueline Villadsen, an associate professor at Bucknell University, have spent years looking for signs of a magnetic field in minor planets. Now, this pair of astronomers has provided unprecedented evidence of repeating radio signals that could be linked to the magnetic field of the Earth-sized exoplanet YZ Ceti b, just 12 light-years from our solar system.
It takes YZ Ceti b only two days to complete its orbit, which means it is too close to its star for life to form on this planet. But thanks to this extremely short year, the authors of the study note, this planet also "becomes a uniquely promising example for studying the magnetic interactions between stars and planets."
YZ Ceti .jpg (44 KB)
Pineda and Villadsen focused their research on small planets with short orbits because their magnetic signature can be discernible due to their proximity to stars. As these planets move through their orbits, any magnetic fields they may interact with the star's magnetic field, creating a pattern of radio bursts from the star that can be observed on Earth.
The researchers believe they may have detected just such bursts coming from the YZ Ceti system, but they caution that this has not yet been confirmed. It is possible that the signals are a result of the normal radioactivity of the star YZ Ceti. This star is a slow-rotating red dwarf, and its radiation may have nothing to do with the system's planets.
"A lot is still unknown in this system, but I'd say we're showing the potential for radio data and magnetic interactions between stars and planets to lead to measurements of the magnetic field strength of Earth-sized exoplanets," Pineda said.