Դեռևս 2022 թ․ վերջին վերլուծաբաններն ասում էին, որ Apple-ը կարող է ամբողջությամբ հրաժարվել սմարթֆոնների բյուջետային շարքից՝ iPhone SE-ից, կամ երկար ժամանակ հետաձգել նոր հեռախոսների թողարկումն այս շարքից։ Այժմ, սակայն, վերլուծաբան Մինգ-Չի Կուոն պնդում է, որ Apple-ը վերսկսել է աշխատանքը այս շարքի նոր iPhone-ի վրա։
Վերլուծաբանի կարծիքով՝ iPhone SE 4-ը զանգվածային արտադրության կարող է դուրս գալ 2024 թ․ առաջին եռամսյակում։ Սմարթֆոնը, ամենայն հավանականությամբ, շատ առումներով նման կլինի iPhone 14-ին՝ ինչպես կորպուսով, այնպես էլ 6,1 դյույմ անկյունագծով OLED էկրանով: «Ներքին» փոփոխությունները նույնպես, հավանաբար, նվազագույն կլինեն։
Կարծիք կա նաև, որ սմարթֆոնը Qualcomm 5G մոդեմի փոխարեն կստանա 5G մոդեմ, որը մշակվել է հենց Apple-ի կողմից։
Քանի որ iPhone SE 4-ը կհայտնվի միայն 2024 թ․, այսինքն՝ նույն տարին, երբ կթողարկվի iPhone 16-ի շարքը, հավանական է, որ մինչ այդ iPhone 15-ի ստանդարտ մոդելները համալրվեն A16 չիպերով, և չի բացառվում, որ iPhone SE 4-ը նույնպես ստանա A16 չիպ:
Apple-ի ապագա էժան սմարթֆոնի այլ բնութագրերի մասին ոչինչ հայտնի չէ։ Թե որքան էժան կլինի այն, նույնպես դժվար է ասել, բայց փորձագետներն ակնկալում են, որ այն առնվազն ավելի էժան կլինի, քան մյուս iPhone-ները, որոնք կթողարկվեն նույն տարում:

Back in 2022, analysts said that Apple could completely abandon the budget iPhone SE smartphone series or delay the release of new phones from this series for a long time. Now, however, analyst Ming-Chi Kuo claims that Apple has resumed work on a new iPhone in this series.
According to the analyst, the iPhone SE 4 could go into mass production in the first quarter of 2024. The smartphone will probably look a lot like the iPhone 14, both in terms of the body and the 6.1-inch OLED display. "Internal" changes are also likely to be minimal.
There is also an opinion that instead of a Qualcomm 5G-modem, the smartphone will get a 5G-modem, developed by Apple itself.
Since the iPhone SE 4 won't arrive until 2024, the same year as the iPhone 16 series, it's likely that the standard iPhone 15 models will be equipped with A16 chips by then, and it's possible that the iPhone SE 4- will also get an A16 chip.
Nothing is yet known about other specs of Apple's future low-cost smartphone. How cheap it will be is also hard to say, but experts expect it to be at least cheaper than other iPhones that will come out the same year.