Շվեյցարացի ինժեներներն ստեղծել են առաջին թռչող ռոբոտը, որը կարող է թռչնի նման վայրէջք կատարել ճյուղի վրա
28 դեկտեմբերի, 2022  18:24
Լոզանի տեխնոլոգիական դաշնային ինստիտուտի ինժեներները Սևիլյայի համալսարանի հետ համատեղ ստեղծել են թևավոր ռոբոտ, որը կարող է վայրէջք կատարել նեղ հորիզոնական մակերեսի վրա՝ օգտագործելով ճանկերի նմանվող մեխանիզմ: Նորարարությունը կօգնի ընդլայնել ռոբոտների կողմից կատարվող առաջադրանքների շրջանակը։
Բնության մեջ ճյուղի վրա թռչունի վայրէջքի գործընթացը պահանջում է շատ ճշգրիտ հավասարակշռություն՝ հաշվի առնելով հարվածի ուժը, արագությունը և թռիչքի հետագիծը: Այս շարժումն այնքան բարդ է, որ ոչ մի թռչնաձիգ սարք (օրնիտոպտեր) դեռ չի կարողացել տիրապետել դրան:
Այժմ հետազոտողները կարողացել են արդյունքի հասնել՝ 700 դրամ կշռող ռոբոտին զինելով նավիգացիոն համակարգով և հատուկ ճանկով, որը վայրէջքի ժամանակ կլանում է շարժման իներցիան և արագ բռնվում վայրէջքի համար նախատեսված մակերեսից, որպեսզի սարքը չընկնի։
ornithopter claw.JPG (32 KB)
«Սա ավելի մեծ նախագծի մաս է կազմում։ Երբ թռնաձիգ սարքը սովորի ինքնուրույն վայրէջք կատարել ծառի ճյուղի վրա, նա կկարողանա կատարել որոշակի առաջադրանքներ, օրինակ՝ ծառից կենսաբանական նմուշներ կամ նյութեր հավաքել։ Ի վերջո, այն կարող է նույնիսկ վայրէջք կատարել արհեստական կառույցների վրա, ինչը կարող է հետագա կիրառման նոր ոլորտներ բացել»,- ասել է մշակման հեղինակներից Ռաֆայել Զուֆրին։
Նա նշել է, որ ճյուղի վրա վայրէջք կատարելու կարողությունն այս սարքի աշխատանքն ավելի արդյունավետ կդարձնի, քանի որ ինչպես մյուս անօդաչու թռչող սարքերը, դրա մարտկոցը նույնպես վերալիցքավորման կարիք ունի, իսկ ճյուղի վրա վայրէջք կատարելու կարողության շնորհիվ գուցե այն շատ հարմար լինի ավելի հեռու առաքելությունների համար, քանի որ ընթացքում կկարողանա վայրէջք կատարել վերալիցքավորման համար։
perching.JPG (44 KB)
«Մանիպուլյացիոն առաջադրանքների և իրական աշխարհի այլ կիրառությունների համար սա մեծ քայլ է թևավոր ռոբոտների օգտագործման ուղղությամբ, որոնք այս պահից իսկապես կարող են դեռ միայն ազատ թռչել»,- հավելել է նա։
Ռաֆայել Զուֆրին պատմել է, որ իրենց պատրաստած թռչող սարքը միաժամանակ բազմաթիվ գործողություններ է կառավարում․ նախ այն պետք է կարողանա զգալիորեն դանդաղեցնել արագությունը վայրէջքի պահին և միաժամանակ շարունակի լինել թռիչքի մեջ։ Բացի դրանից, ճանկերը պետք է բավականաչափ ուժեղ լինեն, որպեսզի սարքը չընկնի: «Հենց այդ  պատճառով է, որ մենք գնացինք մեկ ճանկ ունենալու ճանապարհով, այլ ոչ թե երկու»,- բացատրել է նա։
ornithopter landing.JPG (72 KB)
Ինժեները տեղեկացրել է, որ այս պահին թռիչքային փորձարկումներն իրականացվում են ներսում, քանի որ պետք է ունենալ վերահսկվող թռիչքային գոտի՝ շարժման ֆիքսման համակարգից ճշգրիտ տեղայնացմամբ։ «Ապագայում մենք կցանկանայինք մեծացնել ռոբոտի ինքնավարությունը՝ դրսի ավելի անկանխատեսելի միջավայրում վայրէջք կատարելու և մանիպուլյացիոն առաջադրանքներ կատարելու համար»,- հավելել է նա:

Швейцарские инженеры представили первого крылатого робота, который может как птица садиться на ветку
28 декабря, 2022  18:24
Инженеры Федерального технологического института в Лозанне в сотрудничестве со специалистами Университета Севильи разработали первого крылатого робота, который с помощью когтеобразного механизма может приземляться на узкую горизонтальную поверхность вроде ветки. Это изобретение поможет расширить круг задач, выполняемых роботами.
Чтобы приземлиться на ветку, птице требуется точный баланс, учитывающий силу удара, скорость и траекторию. На первый взгляд, движение может показаться довольно простым, но на самом деле оно настолько сложное, что до сих пор ни один летающий робот не мог его выполнить.
Лишь теперь инженерам удалось добиться результата: 700-граммового робота они оснастили навигационной системой и специальным механизмом, похобим на клешню, которая быстро хватается за поверхность, на которую садится робот, чтобы не дать ему упасть, а также поглощает инерцию движения при приземлении.
ornithopter claw.JPG (32 KB)
«Эта разработка – часть большого проекта. Как только робот научится самостоятельно приземляться на ветку дерева, он сможет выполнять определенные задачи, такие как сбор биологических образцов или материалов с дерева. Он может приземляться даже на искусственные сооружения, что может открыть новые области дальнейшего применения», — рассказал один из авторов разработки Рафаэль Цуфри.
По его словам, способность приземляться на ветку сделает это устройство более эффективным: любому летательному аппарату время от времени необходимо бывает перезаряжать аккумулятор; робот, способный приземляться на ветку и спокойно перезаряжаться, например, от солнечной энергии, может быть незаменим для длительных миссий.
perching.JPG (44 KB)
Созданный инженерами крылатый робот должен и может выполнять множество операций одновременно. Во-первых, он должен уметь значительно замедляться при посадке и в то же время оставаться в полете. Кроме того, его когти должны быть достаточно прочными, чтобы устройство удержалось на ветке или другой похожей поверхности и не упало.
ornithopter landing.JPG (72 KB)
По словам инженера, на данный момент летные испытания проводятся только в помещении, так как необходимо наличие контролируемой зоны полета с точной локализацией места, куда робот должен будет сесть. Но в будущем специалисты рассчитывают увеличить автономность робота для выполнения задач по посадке в более непредсказуемых внешних условиях.