Չինաստանը մտադիր է կառուցել աշխարհում ամենամեծ արևային էլեկտրակայանը
China Three Gorges Renewables Group ընկերությունը հայտարարել է իր արդյունավետությամբ եզակի՝ 8 ԳՎտ հզորությամբ արևային էլեկտրակայան կառուցելու ծրագրերի մասին: Այս մասին հայտնում է Electrek-ը։
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կկազմի 11 միլիարդ դոլար։ Արևային էլեկտրակայանն էներգիայով կապահովի Պեկին-Տյանցզին-Հեբեյ շրջանը: Շինարարությունը պետք է սկսվի այս տարվա սեպտեմբերին և ավարտվի 2027-ին։
Համեմատության համար նշենք, որ աշխարհի երեք ամենամեծ արևային էլեկտրակայաններն ունեն մոտ 3 ԳՎտ հզորություն, բոլորն էլ գտնվում են Չինաստանում: Նոր արևային էլեկտրակայանը կկառուցվի Չինաստանի հյուսիսում գտնվող Ներքին Մոնղոլիա շրջանում և էլեկտրաէներգիան կփոխանցի գերբարձր լարման գծերի միջոցով։
Բացի 8 ԳՎտ հզորությամբ արևային էլեկտրակայանից, նախագիծը ներառում է 4 ԳՎտ հզորությամբ հողմակայանի, 5 ԳՎտ հզորությամբ բուֆերային պահեստի, 200 ՄՎտ հզորությամբ արևային ջերմային էներգիայի հավաքման համալիրի և 4 ԳՎտ ածխով աշխատող էլեկտրակայանի կառուցում։ Գործարանը կշահագործեն China Three Gorges Renewables-ը (56% մասնաբաժին) և Inner Mongolia Energy Group-ը (44%):

China Three Gorges Renewables Group has announced plans to build a unique 8 GW solar power plant. This is reported by Electrek.
The total cost of the project will be 11 billion dollars. The solar power plant will provide energy to the Beijing-Tianjin-Hebei region. Construction should begin in September of this year and be completed in 2027.
By comparison, the three largest solar power plants in the world have a capacity of about 3 GW, all located in China. The new solar power plant will be built in the Inner Mongolia region in northern China and will transmit electricity through ultra-high voltage lines.
In addition to the 8 GW solar power plant, the project includes the construction of a 4 GW wind farm, a 5 GW buffer storage facility, a 200 MW solar thermal energy collection complex and a 4 GW coal-fired power plant. The plant will be operated by China Three Gorges Renewables (56% stake) and Inner Mongolia Energy Group (44%).