Հաջողությամբ մեկնարկել է NASA-ի Artemis 1 լուսնային անօդաչու առաքելությունը. 2025 և 2027 թթ․ SpaceX-ը տիեզերագնացներին կիջեցնի Լուսնի վրա
16 նոյեմբերի, 2022  13:27
Ստորև կարող եք դիտել հրթիռի արձակման առցանց հեռարձակումը.
Այս առաքելությունը կարելի է համարել նախապատրաստում դեպի Լուսին առաջին օդաչուավոր թռիչքների համար, որոնք ինչպես ակնկալվում է, կանցկացվեն արդեն 2025 թ։
Դեռ անցած տարի է NASA-ն ընտրել է SpaceX ընկերության Starship տիեզերանավը, որպեսզի իրականացնի Լուսնի վրա անձնակազմի վայրէջքով իր առաջին առաքելությունը: Ըստ պլանի՝ 2025 թ․ Artemis III առաքելության շրջանակում տիեզերանավը անձնակազմով պետք է վայրէջք կատարի Լուսնի հարավային բևեռի շրջանում։
Ինչպես տեղեկացնում է space.com-ը, այս տարվա սեպտեմբերին NASA-ն հայտարարեց, որ առաջարկներ է ընդունում նաև այլ ընկերություններից, որոնք ցանկանում են անձնակազմի վայրէջքի մոդուլներ տրամադրել Artemis առաքելությունների համար։ Սակայն վերջերս պարզվեց, որ NASA-ն որոշել է SpaceX-ին վստահել նաև Լուսնի վրա երկրորդ վայրէջքը, որը նախատեսված է 2027 թ․:
Այս լուրը շատ էր ուրախացրել SpaceX-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկին։
«Շատ շնորհակալ եմ, SpaceX-ը հուսախաբ չի անի NASA-ին»,- թվիթերյան իր էջում գրել էր միլիարդատեր ձեռներեցն ու Twitter-ի նոր սեփականատերը։
NASA-ի Ջորջ Մարշալի անվան Տիեզերական թռիչքների կենտրոնի (գտնվում է Հանթսվիլ քաղաքում, Ալաբամա) Human Landing System ծրագրի ղեկավար Լիզա Ուոթսոն-Մորգանն ասել է, որ ««պլան Բ»-ի շրջանակում մեր շարունակական համագործակցությունը SpaceX-ի հետ նպաստում է մեր կայուն պլաններին՝ Artemis ծրագրի շրջանակում կանոնավոր կերպով անձնակազմեր դեպի Լուսին տեղափոխելու և երկարաժամկետ հիմունքներով մարդու ներկայությունը լուսնի մակերեսին հաստատելու համար»։
Դեպի Լուսին և Մարս թռիչքների համար նախատեսված Starship տիեզերանավը դեռ մշակման փուլում է։ Դեկտեմբերին SpaceX-ը նաև նախատեսում է կատարել այս տարվա կարևորագույն արձակումներից մեկը և փորձարկել Starship համակարգը. ցուցադրական թռիչքի ժամանակ 70 մետրանոց Super Heavy հրթիռակիրը պետք է 50 մետրանոց Starship տիեզերանավը տեղափոխի Երկրի մերձակա ուղեծիր:
SpaceX-ը նախկինում Starship-ի նախատիպի միայն փորձնական արձակումներ է կատարել մինչև 10 կիլոմետր բարձրության վրա՝ համակարգերը ստուգելու և վայրէջքը փորձարկելու համար: Մի քանի անհաջող փորձերից հետո մասնագետներին հաջողվել է հասնել նրան, որ տիեզերանավը վայրէջք կատարի առանց պայթյունի։

Беспилотная лунная миссия NASA Artemis 1 успешно запущена: В 2025 и 2027 годах SpaceX высадит астронавтов на Луну
16 ноября, 2022  13:27
Вот онлайн-трансляция запуска ракеты:
Эту миссию можно считать подготовкой к первым пилотируемым полетам на Луну, которые, как ожидается, произойдут уже в 2025 году.
Еще в прошлом году NASA выбрала корабль Starship компании SpaceX для осуществления первой миссии с высадкой людей на Луну. По плану, в 2025 году в рамках миссии Artemis III корабль с экипажем должен будет совершить посадку в районе лунного южного полюса.
Как рассказывает space.com, в сентябре этого года NASA объявила о приеме предложений и от других компаний, желающих предоставить посадочные модули для экипажа для миссий Artemis. Но недавно выяснилось, что NASA решила доверить SpaceX и вторую высадку людей на Луну, которая планируется в 2027 году.
Эта новость очень обрадовала основателя и генерального директора SpaceX Илона Маска.
«Большое спасибо, SpaceX не подведет НАСА!»написал написал миллиардер-предприниматель и новый владелец Twitter.
«Продолжение нашего сотрудничества со SpaceX в рамках «плана Б» способствует реализации наших устойчивых планов регулярной транспортировки команд на Луну и организацию человеческого присутствия на поверхности Луны в рамках программы Artemis на долгосрочной основе», — сказала Лиза Уотсон-Морган, менеджер программы Human Landing System в Центре космических полетов НАСА им. Маршалла в Хантсвилле, Алабама.
Предназначенный для полетов на Луну и на Марс космический корабль Starship еще находится в разработке. В декабре компания SpaceX планирует также осуществить один из самых важных запусков в этом году и испытать систему Starship: в демонстрационном полете 70-метровая ракета-носитель Super Heavy должна будет вывести на околоземную орбиту 50-метровый космический корабль Starship.
До этого SpaceX производила лишь тестовые запуски прототипов Starship на высоту до 10 километров, чтобы проверить работу систем и отработать посадку. После нескольких неудачных запусков специалистам удалось посадить корабль без взрыва.