Հաջողությամբ մեկնարկել է NASA-ի Artemis 1 լուսնային անօդաչու առաքելությունը. 2025 և 2027 թթ․ SpaceX-ը տիեզերագնացներին կիջեցնի Լուսնի վրա
16 նոյեմբերի, 2022  13:27
Ստորև կարող եք դիտել հրթիռի արձակման առցանց հեռարձակումը.
Այս առաքելությունը կարելի է համարել նախապատրաստում դեպի Լուսին առաջին օդաչուավոր թռիչքների համար, որոնք ինչպես ակնկալվում է, կանցկացվեն արդեն 2025 թ։
Դեռ անցած տարի է NASA-ն ընտրել է SpaceX ընկերության Starship տիեզերանավը, որպեսզի իրականացնի Լուսնի վրա անձնակազմի վայրէջքով իր առաջին առաքելությունը: Ըստ պլանի՝ 2025 թ․ Artemis III առաքելության շրջանակում տիեզերանավը անձնակազմով պետք է վայրէջք կատարի Լուսնի հարավային բևեռի շրջանում։
Ինչպես տեղեկացնում է space.com-ը, այս տարվա սեպտեմբերին NASA-ն հայտարարեց, որ առաջարկներ է ընդունում նաև այլ ընկերություններից, որոնք ցանկանում են անձնակազմի վայրէջքի մոդուլներ տրամադրել Artemis առաքելությունների համար։ Սակայն վերջերս պարզվեց, որ NASA-ն որոշել է SpaceX-ին վստահել նաև Լուսնի վրա երկրորդ վայրէջքը, որը նախատեսված է 2027 թ․:
Այս լուրը շատ էր ուրախացրել SpaceX-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկին։
«Շատ շնորհակալ եմ, SpaceX-ը հուսախաբ չի անի NASA-ին»,- թվիթերյան իր էջում գրել էր միլիարդատեր ձեռներեցն ու Twitter-ի նոր սեփականատերը։
NASA-ի Ջորջ Մարշալի անվան Տիեզերական թռիչքների կենտրոնի (գտնվում է Հանթսվիլ քաղաքում, Ալաբամա) Human Landing System ծրագրի ղեկավար Լիզա Ուոթսոն-Մորգանն ասել է, որ ««պլան Բ»-ի շրջանակում մեր շարունակական համագործակցությունը SpaceX-ի հետ նպաստում է մեր կայուն պլաններին՝ Artemis ծրագրի շրջանակում կանոնավոր կերպով անձնակազմեր դեպի Լուսին տեղափոխելու և երկարաժամկետ հիմունքներով մարդու ներկայությունը լուսնի մակերեսին հաստատելու համար»։
Դեպի Լուսին և Մարս թռիչքների համար նախատեսված Starship տիեզերանավը դեռ մշակման փուլում է։ Դեկտեմբերին SpaceX-ը նաև նախատեսում է կատարել այս տարվա կարևորագույն արձակումներից մեկը և փորձարկել Starship համակարգը. ցուցադրական թռիչքի ժամանակ 70 մետրանոց Super Heavy հրթիռակիրը պետք է 50 մետրանոց Starship տիեզերանավը տեղափոխի Երկրի մերձակա ուղեծիր:
SpaceX-ը նախկինում Starship-ի նախատիպի միայն փորձնական արձակումներ է կատարել մինչև 10 կիլոմետր բարձրության վրա՝ համակարգերը ստուգելու և վայրէջքը փորձարկելու համար: Մի քանի անհաջող փորձերից հետո մասնագետներին հաջողվել է հասնել նրան, որ տիեզերանավը վայրէջք կատարի առանց պայթյունի։

NASA's unmanned lunar mission Artemis 1 successfully launched: SpaceX will land astronauts on the moon in 2025 and 2027
November 16, 2022  13:27
Here is an online broadcast of the rocket launch:
This mission could be considered as preparation for the first manned missions to the moon  expected to take place as early as 2025.
As recently as last year, NASA selected SpaceX's Starship to carry out the first mission with a human landing on the moon. The Artemis III mission is scheduled to land a crewed ship near the lunar south pole in 2025.
According to space.com, NASA announced in September it was accepting bids from other companies willing to provide crewed landing modules for the Artemis missions. It recently emerged that NASA has decided to entrust SpaceX with the second lunar landing, due to take place in 2027.
This news made SpaceX founder and CEO Elon Musk very happy.
"Much appreciated, SpaceX will not let NASA down!!" the billionaire tweeted.
“Continuing our collaborative efforts with SpaceX through Option B furthers our resilient plans for regular crewed transportation to the lunar surface and establishing a long-term human presence under Artemis,” Lisa Watson-Morgan, manager of the Human Landing System program at the Marshall Space Flight Center, said in a statement. “This critical work will help us focus on the development of sustainable, service-based lunar landers anchored to NASA’s requirements for regularly recurring missions to the lunar surface.”
The Starship spacecraft, intended for missions to the moon and Mars, is still being developed. In December, SpaceX will also make one of its most important launches of the year: a 70-meter-long Super Heavy booster will orbit the 50-meter-long Starship in a test flight.
SpaceX had made only test launches of Starship prototypes at an altitude of up to 10 kilometers to check the systems and test landings. After several unsuccessful launches specialists were able to land the ship without exploding.