Facebook-ից և Instagram-ից օգտվող մոտ 100,000 երեխա ամեն օր սեռական ոտնձգության է ենթարկվում, այդ թվում՝ ստանում է «մեծահասակների սեռական օրգանների լուսանկարներ», այս մասին ասվում է Meta կորպորացիայի ներքին փաստաթղթերում, որոնք քննվող գործի շրջանակում օրերս են հրապարակվել։
Դատարանի կողմից հանրայնացված փաստաթղթերում կան նաև մի քանի մեղադրանքներ ընկերության դեմ՝ հիմնված այն տեղեկության վրա, որ Նյու Մեքսիկոյի գլխավոր դատախազությունը ստացել է Meta-ի աշխատակիցներից և անձնակազմի միջև շփումներից: Փաստաթղթերը նկարագրում են 2020-ին տեղի ունեցած միջադեպը, երբ Apple-ի գործադիր տնօրենի 12-ամյա դուստրը սեռական ոտնձգության էր երթարկվել IG Direct-ի՝ Instagram-ի հաղորդագրությունների փոխանակման ծառայության միջոցով:
«Հենց այսպիսի բաներն են, որ վրդովեցնում են Apple-ին այն աստիճան, որ սպառնում է մեզ հեռացնել App Store-ից»,- ըստ փաստաթղթերի՝ ասել է Meta-ի մտահոգված աշխատակիցներից մեկը: Meta-ի մեկ այլ ավագ աշխատակից անցյալ տարվա վերջին ԱՄՆ Կոնգրեսում ցուցմունք տալու ժամանակ պատմել է, թե ինչպես է իր դուստրը սեռական ոտնձգության ենթարկվել Instagram-ում։ Խնդիրը շտկելու նրա ջանքերն անտեսվել են։
Ի պատասխան հրապարակված նոր փաստաթղթերի՝ Meta-ն հայտարարություն է տարածել՝ նշելով. «Մենք ցանկանում ենք, որ դեռահասներն ապահով, իրենց տարիքին համապատասխան փորձառություն ունենան առցանց տիրույթում, և ավելի քան 30 գործիք ունենք նրանց և նրանց ծնողներին աջակցելու համար: Մենք մեկ տասնամյակ ենք ծախսել՝ աշխատելով այս խնդիրների վրա և աշխատանքի ենք ընդունել մարդկանց, ովքեր իրենց կարիերան նվիրել են երիտասարդներին ապահով և առցանց աջակցություն ցուցաբերելուն»:
Meta-ի հայտարարությունում նաև ասվում է, որ ընկերությունը ձեռնարկել է «զգալի քայլեր՝ կանխելու դեռահասների անցանկալի շփումը, հատկապես մեծահասակների հետ»:
Դատական գործում հիշատակվում է նաև Meta-ի աշխատակիցների մտահոգությունները երեխաների անվտանգության վերաբերյալ: 2020-ի հուլիսին Meta-ի ներքին չատում աշխատողներից մեկը հարցրել է, թե «ի՞նչ ենք մենք հատկապես անում երեխաներին սեռական ոտնձգություններից պաշտպանելու համար»: Աշխատակիցն ստացել է պատասխան, որ այս հարցում իրենց արածը հավասար է «ինչ-որ տեղ զրոյի և չնչինի միջև»։
Ավելի վաղ բրիտանական Guardian-ը պարբերականը հետաքննություն էր իրականացրել, որի արդյունքներով բացահայտել էր, թե ինչպես Meta-ն չի հաղորդում կամ կամ չի հայտնաբերում, որ իր հարթակներն օգտագործվում են երեխաներին թրաֆիքինգի ենթարկելու համար։

100,000 детей ежедневно подвергаются сексуальному домогательству в Facebook и Instagram
Согласно внутренним документам Meta Corporation, опубликованным недавно в рамках расследования, около 100,000 детей, использующих Facebook и Instagram, ежедневно подвергаются сексуальным домогательствам, в том числе получают «фотографии гениталий взрослых».
Обнародованные судебные документы также включают несколько обвинений против компании, основанных на информации, полученной Генеральной прокуратурой Нью-Мексико в результате общения между сотрудниками Meta и персоналом. В документах описывается инцидент, произошедший в 2020 году, когда 12-летняя дочь генерального директора Apple подверглась сексуальному насилию через IG Direct, службу обмена сообщениями Instagram.
«Подобные вещи настолько расстроили Apple, что она пригрозила удалить нас из App Store», — сказал один обеспокоенный сотрудник Meta, согласно документам. Другой высокопоставленный сотрудник Meta дал показания в Конгрессе США в конце прошлого года, рассказав, как его дочь подверглась сексуальным домогательствам в Instagram. Его попытки решить проблему были проигнорированы.
В ответ на недавно опубликованные документы Meta опубликовала заявление, в котором говорится: «Мы хотим, чтобы подростки имели безопасный и соответствующий их возрасту опыт работы в Интернете, и у нас есть более 30 инструментов для поддержки их и их родителей. Мы потратили десять лет на решение этих проблем и наняли людей, которые посвятили свою карьеру тому, чтобы помогать молодым людям оставаться в безопасности и получать поддержку в Интернете».
В заявлении Meta также говорится, что компания предприняла «значительные шаги для предотвращения нежелательных контактов подростков, особенно со взрослыми».
В иске также упоминается обеспокоенность сотрудников Meta по поводу безопасности детей. В июле 2020 года во внутреннем мета-чате сотрудник спросил «что конкретно мы делаем, чтобы защитить детей от сексуальных домогательств?» Сотрудник получил ответ, что то, что они сделали в этом вопросе, было «где-то между нулевым и незначительным».
Ранее британская Guardian провела расследование, результаты которого показали, что Meta не сообщает и не обнаруживает, что ее платформы используются для торговли детьми.