ԱՄՆ պատժամիջոցներից խուսափելու համար չինական ընկերություններն արհեստականորեն նվազեցնում են իրենց չիպերի արագագործությունը
9 նոյեմբերի, 2022  19:31
Միացյալ Նահանգների կողմից Չինաստանի նկատմամբ սահմանված արտահանման նոր սահմանափակումները չինական ընկերություններին ստիպել են փոխել չիպերի ստեղծման հարցում իրենց մոտեցումը։ Այժմ նրանք փորձում են իրենց չիպերն արհեստականորեն դարձնել ավելի դանդաղագործ, որպեսզի չհայտնվեն Վաշինգտոնի պատժամիջոցների տակ և չարժանանան HiSilicon-ի ճակատագրին, որը Huawei-ի համար չիպեր է մշակել և ԱՄՆ-ի ճնշման տակ կորցրել իր հաճախորդների զգալի մասին։
Alibaba-ն, Biren Technology-ի ստարտափը և չիպերի այլ արտադրողներ, որոնք միլիոնավոր դոլարներ են ծախսել գերհամակարգիչների և տվյալների կենտրոնների համար ժամանակակից պրոցեսորներ և արագացուցիչներ (ներառյալ արհեստական բանականության հետ կապված) ստեղծելու համար, այժմ ստիպված են նվազեցնել իրենց չիպերի արագագործության աստիճանը, որպեսզի հետագայում ևս կարողանան օգտվել միկրոսխեմաներ արտադրող թայվանական Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) ընկերության ծառայություններից:
Ինչպես հայտնի է, TSMC-ն դադարեցրել է Biren BR100 հաշվողական արագացուցիչների համար 7 նմ հզորությամբ չիպերի արտադրությունը՝ վախենալով, որ դրանց վրա կտարածվեն արտահանման վերաբերյալ ամերիկյան սահմանափակումները։ Խնդիրն այն է, որ TSMC-ի, ինչպես կիսահաղորդիչներ արտադրող ցանկացած այլ գործարանի համար, դժվար է ճշգրիտ գնահատել որոշակի չիպերի հաշվողական հնարավորությունները: Հետևաբար, ընկերությունը չինացի հաճախորդներին առաջարկում է, որպեսզի իրենք նշեն իրենց չիպերի պարամետրերը և ստորագրեն տրամադրված տվյալների համար պատասխանատվություն կրելու մասին հայտարարություններ: Biren-ի դեպքում TSMC-ի չիպերի թողարկման դադարեցման մեղավորը իրենք՝ մշակողներն են, որոնք գովազդել են իրենց չիպերի հնարավորությունները։
Չինացի փորձագետների խոսքով՝ դժվար է որոշել, թե արդյոք կոնկրետ չիպն ընկնում է ԱՄՆ սահմանափակումների տակ, թե ոչ։ Դա որոշվում է այնպիսի ցուցիչով, ինչպիսին է տվյալների երկկողմանի փոխանցման արագությունը, և այս կետի վերաբերյալ փաստաթղթերում առկա բացատրությունները հստակ չեն: Չիպերի դեպքում, ըստ ԱՄՆ պատժամիջոցների, այս ցուցանիշը չպետք է գերազանցի 600 ԳԲ/վ-ը:
Ի՞նչ հնարք են կիրառում արտադրողները
Եթե​​ Biren-ը նախկինում BR100 արագացուցիչի դեպքում նշում էր տվյալների փոխանցման արագությունը 640 ԳԲ/վրկ, այժմ ընկերության կայքում նշվում է ցուցանիշ, որը ըստ Bernstein հետազոտական ​​խմբի հաշվարկների, կազմում է 576 ԳԲ/վ: Ըստ Biren-ի աշխատակցի, որը ցանկացել է անանուն մնալ, ընկերությունը սկսել է շտկել չիպերի դիզայնը՝ դրանք դանդաղեցնելու համար՝ հույս ունենալով, որ դրանք կարտադրի TSMC-ն։
Կիսահաղորդիչներ արտադրող ընկերությունների գործունեությունն ուսումնասիրող SemiAnalysis
հետազոտական ​​խմբի գլխավոր վերլուծաբան Դիլան Պատելը, որն առաջինն է նկատել Biren-ի չիպի բնութագրերի փոփոխությունը, ասել է, որ մշակողները փորձում են դանդաղեցնել չիպի աշխատանքը՝ անջատելով դրա մի մասը: Նա թերահավատ է, որ նման հնարքը հավանության կարժանանա ԱՄՆ կարգավորիչների կողմից, քանի որ չիպի կոնստրուկցիան իրականում չի փոխվում և երաշխիք չկա, որ այն ապագայում ամբողջ հզորությամբ չի գործարկվի։
Financial Times-ի աղբյուրները հայտնել են, որ ԱՄՆ սահմանափակումներից խուսափելու համար Alibaba ընկերության T-Head ստորաբաժանման մշակողները նույնպես մտադիր են փոփոխության ենթարկել արհեստական բանականության հետ աշխատանքի համար նախատեսված իրենց նոր 5 նմ պրոցեսորը։ Թերթի մեկնաբանության խնդրանքին՝ T-Head-ի ներկայացուցիչն ասել է.
«T-Head-ի հիմնական արտադրանքը նախատեսված է բացառապես միայն Alibaba Group-ի սեփական օգտագործման համար և համապատասխանում է այս հարցի վերաբերյալ գործող բոլոր կանոնակարգերին»:

To avoid U.S. sanctions, Chinese companies artificially reduce speed of their chips
The new U.S. export restrictions on China have forced Chinese companies to change their approach to chip design. They are now trying to artificially slow down their chips to avoid being sanctioned by Washington and suffering the fate of HiSilicon, which developed chips for Huawei and lost a significant portion of its customers to U.S. pressure.
Alibaba, startup Biren Technology and other chip makers that have spent millions of dollars creating advanced processors and acceleration units (including those related to artificial intelligence) for supercomputers and data centers are now forced to reduce the speed of their chips to be able to use the services of Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), a Taiwanese chip maker.
It is known that TSMC has stopped producing 7nm chips for the Biren BR100 computing acceleration system, fearing that they would be subject to U.S. export restrictions. The problem is that TSMC, like any other semiconductor factory, finds it difficult to accurately estimate the computing capabilities of specific chips. That's why the company suggests that Chinese buyers clarify the parameters of their chips themselves and sign declarations of responsibility for the data provided. In Biren's case, the TSMC chips are taken off the market by the developers themselves, who advertised the capabilities of their chips.
According to Chinese experts, it is difficult to determine whether a particular chip falls under U.S. restrictions or not. This is determined by such an indicator as the speed of two-way data transmission, and the explanations in the documentation on this subject are not clear. In the case of chips, according to U.S. sanctions, this figure must not exceed 600 GB/s.
What tricks do manufacturers use?
While Biren previously cited a 640GB/s transfer rate for the BR100 accelerator, the company's website now lists a figure that – according to the Bernstein research group calculations – is 576GB/s. According to a Biren employee, who spoke on condition of anonymity, the company has begun fixing the chip designs to slow them down, in the hope that TSMC will produce them.
Dylan Patel, chief analyst for the research group that first noticed the changes in Biren chip specifications, said developers are trying to slow the chip down by disabling some of its components. He is skeptical that such a trick will be approved by U.S. regulators, since the design of the chip does not really change its structure, and there is no guarantee that it will not run at full capacity in the future.
Sources told the Financial Times that to avoid U.S. restrictions, developers at Alibaba's T-Head unit also intend to change their new 5-nm processor designed to work with artificial intelligence. A T-Head spokesman responded to the newspaper's request for comment, saying: "T-Head's core products are solely for Alibaba Group's own use and comply with all applicable regulations."