Ի՞նչ դեր են խաղում մեսենջերները ժամանակակից կրթության գործում
Ժամանակակից կրթությունը տեխնոլոգիական առաջընթացի ազդեցության ներքո էական փոփոխությունների է ենթարկվում։ «Սֆերում» կրթական ծառայության աջակցությամբ Ազգային հետազոտական ​​համալսարանի Կրթության ինստիտուտի Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի իրականացրած ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ մեսենջերները սկսել են կարևոր դեր խաղալ ժամանակակից կրթության մեջ։
Ռուսաստանում ուսուցիչների գրեթե կեսը (45%) խոստովանել է, որ թվային հաղորդակցության գործիքները, ինչպիսիք են մեսենջերը, իրենց օգնում են մոտիվացնել ուսանողներին: Այս տվյալները վկայում են մեսենջերների նշանակալի դերի մասին կրթական գործընթացում։ Ուսուցիչները մեսենջերներն օգտագործում են ոչ միայն գնահատականների մասին տեղեկացնելու, այլև ծնողներին դպրոցական կյանքի մասին տեղյակ պահելու համար, ինչը հաստատում է ուսուցիչների 56%-ը։
Հետաքրքիր է, որ ուսուցիչների 35%-ը նշել է, որ թվային հաղորդակցությունն իրենց թույլ է տվել զգալ, որ ծնողները լսում և հասկանում են իրենց, և համաճարակի սկզբից ի վեր նման հաղորդակցության անհրաժեշտությունը մեծացել է:
Հետազոտության համաձայն՝ ուսուցիչները ծնողների, աշակերտների և գործընկերների հետ շփման վրա շաբաթական ծախսում են միջինը յոթ ժամից մի փոքր ավելի, որից վեցը՝ հեռավար: Ուսուցիչների նույնիսկ 15%-ը շարունակում է դասերը հեռավար վարել։
Հետաքրքիր է, որ թվային սարքերով աշխատելու համար շաբաթական միջինը 11 ժամ է պահանջվում: Սա ներառում է համակարգիչները, որոնցից օգտվում է հարցվածների 96%-ը, հեռախոսները, որոնցից օգտվում է ուսուցիչների 90%-ը, և էլեկտրոնային մատյանները, որոնցից օգտվում է 82%-ը։ Ինտերակտիվ գրատախտակներն օգտագործում է ուսուցիչների միայն 31%-ը:
Ուսուցիչների մեծամասնությունը (60%) կարծում է, որ տեխնոլոգիան բարելավում է կրթության որակը, իսկ 55%-ը կարծում է, որ այն իրենց օգնում է ավելի արդյունավետ կատարել մեծ թվով առաջադրանքներ: Բացի դրանից, հարցվածների կեսից ավելիի համար (57%) թվային սարքերն իրենց առօրյան դարձրել են ավելի կազմակերպված, ուսուցիչների 24%-ը կարողացել է նվազեցնել իրենց ծանրաբեռնվածությունը, իսկ 18%-ը ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառման շնորհիվ հաղթահարել է սթրեսը:
Այս հետազոտության արդյունքներն ընդգծում են թվային հաղորդակցության կարևորությունը կրթության մեջ և ցույց տալիս, որ դրանք նպաստում են կրթական գործընթացի բարելավմանը և մանկավարժական աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանը։

Какую роль играют мессенджеры в современном образовании?
Современное образование претерпевает значительные изменения под влиянием технологического прогресса. Исследование, проведенное Институтом образования Национального исследовательского университета «Высшая школа экономики» при поддержке образовательного сервиса Сферум, показало, что мессенджеры начали играть важную роль в современной образовательной практике.
Почти половина учителей в России (45%) признали, что цифровые средства коммуникации, такие как мессенджеры, помогают им мотивировать учеников. Эти данные свидетельствуют о значительной роли мессенджеров в учебном процессе. Учителя используют мессенджеры не только для информирования оценками, но и для поддержания родителей в курсе всей школьной жизни, что подтверждается 56% педагогами.
Интересно, что 35% учителей отметили, что цифровые коммуникации позволили им чувствовать, что их родители слышат и понимают, а с начала пандемии потребность в таком общении возросла.
Согласно исследованию, учителя тратят на коммуникацию с родителями, учениками и коллегами в среднем чуть более 7 часов в неделю, причем 6 из них проходят в дистанционном формате. Даже 15% учителей продолжают проводить уроки дистанционно.
Интересно, что на работу с цифровыми устройствами в среднем уходит порядка 11 часов в неделю. Это включает в себя компьютеры, которые используют 96% респондентов, телефоны, которые применяют 90% учителей, а также электронные журналы, которые используют 82%. Интерактивные доски используют всего 31% учителей.
Большинство учителей (60%) уверены, что технологии способствуют повышению качества образования, а 55% считают, что они помогают им более эффективно справляться с большим объемом задач. Кроме того, для более чем половины респондентов (57%) цифровые устройства сделали повседневную жизнь более организованной, 24% учителей смогли снизить рабочую нагрузку, а 18% справились со стрессом благодаря использованию современных технологий.
Результаты этого исследования подчеркивают важность цифровых средств коммуникации в образовании и показывают, что они способствуют улучшению образовательного процесса и повышению эффективности педагогической работы.