Twitter-ի այցերը նվազել են, իսկ Threads-ի օգտատերերի քանակը հատել է 100 միլիոնը
Twitter-ի միկրոբլոգի այցերի քանակը նվազել է այն բանից հետո, երբ Meta-ն գործարկեց մրցակից սոցիալական հարթակ Threads-ը, որը, իր մեկնարկից ընդամենը հինգ օր անց արդեն հատել է 100 միլիոնի նշագիծը, գրում է CNBC-ն։
Threads սոցիալական ցանցը գործարկվել է հուլիսի 6-ին և արագ աճում է. մեկնարկի անմիջապես հաջորդ օրը այն գերազանցեց 50 միլիոն մարդը, իսկ հանգստյան օրերին այն ավելացավ մինչև 100 միլիոն:
«Հանգստյան օրերին Threads-ը բաժանորդների թիվը հասել է 100 միլիոն: Դա հիմնականում օրգանական պահանջարկ է, և մենք դեռ շատ ակցիաներ չենք սկսել: Չեմ կարող հավատալ, որ ընդամենը հինգ օր է անցել»,- երկուշաբթի արված գրառման մեջ նշել է Meta-ի գործադիր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգը։
Cloudflare-ի գործադիր տնօրեն Մեթյու Փրինսը կիրակի Twitter-ում կիսվել է սքրինշոթով, որում երևում է, որ հարթակի այցերի քանակը նվազում է: Վեբկայքերի այցերի վերլուծությամբ զբաղվող Similarweb ծառայության տվյալներով՝ Threads-ի հասանելի դառնալուց հետո առաջին երկու օրվա ընթացքում՝ նախորդ շաբաթվա համեմատ Twitter-ի այցերի քանակը նվազել է 5%-ով, իսկ 2022-ի նույն օրերի համեմատ՝ 11%-ով։
Threads-ի աճի տեմպը գերազանցել է OpenAI-ի արհեստական բանականությամբ գործող ChatGPT չատբոտին, որից երկու ամիս պահանջվեց ամսական 100 միլիոն օգտատեր ունենալու համար։
Հիշեցնենք, որ Twitter-ը սպառնացել էր դատի տալ Meta-ին Threads հավելվածի համար, իսկ Twitter սեփականատեր Իլոն Մասկը Meta-ին մեղադրել էր խարդախության մեջ։
Threads-ի օգտատեր դառնալը շատ հեշտ է․ բավական է ունենալ Instagram-ի օգտահաշիվ։ Ընդորում, Threads-ի և Instagram-ի ինտեգրումն իրականացվում է շատ խելամտորեն. օգտատերը կարող է գրանցվել Threads-ում՝ օգտագործելով Instagram-ը, սակայն եթե հանկարծ ցանկանա ջնջել օգտահաշիվը, ապա կջնջվի նաև Instagram-ի այն օգտահաշիվը, որը նա ունի արդեն տարիներ շարունակ։ Այսինքն՝ Instagram-ի միջոցով Threads-ում գրանցման հետ կապված ցանկացած փորձարկում այս ծառայության օգտագործողին անորոշ ժամանակով դարձնում է նոր ցանցի օգտատեր։

The number of visits to Twitter has dropped after Meta launched a rival social media platform, Threads, which, has already crossed the 100 million mark just five days after its launch, CNBC reports.
Threads was launched on July 6 and is growing fast. It had more than 50 million users the next day after its launch, and over the weekend it grew to 100 million.
“Threads reached 100 million sign ups over the weekend. That’s mostly organic demand and we haven’t even turned on many promotions yet. Can’t believe it’s only been 5 days!” Meta CEO Mark Zuckerberg said in a post Monday.
Cloudflare CEO Matthew Prince took to Twitter on Sunday to share a screenshot showing that traffic on the platform was “tanking.”
According to Similarweb, a data company that specializes in web analytics, web traffic to Twitter was down 5% for the first two full days Threads was generally available compared with the previous week. The company said Twitter’s web traffic is down 11% compared with the same days in 2022.
Threads' growth rate has surpassed OpenAI's AI-powered ChatGPT chatbot, which took two months to reach 100 million monthly users.
Twitter had threatened to sue Meta over the Threads app, and Twitter owner Elon Musk had accused Meta of fraud.
Becoming a Threads user is easy; it is enough to have an Instagram account. Additionally, the integration of Threads and Instagram is done in a very clever way. Users can sign up for Threads by using Instagram. But if they suddenly want to delete the account, the Instagram account they've had for years will also be deleted. That is, any attempt to register in Threads through Instagram makes the user of this service indefinitely a user of a new social media platform.