Փետրվարի 13-ի գիշերը Երկրի մթնոլորտ է մտել մոտ մեկ մետր տրամագծով փոքր երկնաքար, որը երկնքում պայծառ լույսի հետք է թողել։ Երկնաքարի շարժին հետևել են ոչ միայն աստղագետները, այլև Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի, Բելգիայի եւ Նիդեռլանդների բնակիչները։
Մթնոլորտի միջով անցնելու ժամանակ տիեզերական մարմինը պայթել է, և դրա մասերն ընկել են Լա Մանշի նեղուցը։ Թեև երկնաքարը փոքր էր, այն, այնուամենայնիվ, կարող էր վնասել շենքերը կամ մարդկանց, եթե այն ընկներ խիտ բնակեցված որևէ վայր։
Սակայն այն չի ընդգրկվել վտանգավոր երկնաքարերի կատեգորիայում։ Գիտնականները համարում են, որ մեր մոլորակի համար պոտենցիալ վտանգ են ներկայացնում 100-140 մետրից ավելի տրամագիծ ունեցող երկնաքարերը։
2023 CX1 անունն ստացած երկնաքարը (կամ Sar 2667) հայտնաբերել էր հունգարացի աստղագետ Կրիշտիան Սառնեցկին մթնոլորտ մտնելուց յոթ ժամ առաջ։ Այդ ժամանակ տիեզերական մարմինը գտնվելիս է եղել Երկրից 233,000 կիլոմետրից պակաս հեռավորության վրա: Եվրոպական տիեզերական գործակալությունը հայտնել է, որ սա երկնաքարի բախման յոթերորդ հաջող կանխատեսումն էր։
Երկնաքարի ընկնելու պահը կարող եք դիտել տեսանյութում։
Մեծ չափերի երկնաքարերը Երկիր հասնելու դեպքում լուրջ ավերածությունների պատճառ կարող են դառնալ և հենց այսպիսի սցենարները կանխելու համար գիտնականները մշտապես ուսումնասիրում են տիեզերքը, որպեսզի նման դեպքերում կարողանան ժամանակին զգուշացնել հնարավոր վտանգի մասին։ Ավելին, անցած տարվա աշնանը հաջողությամբ իրականացվել է NASA-ի DART (Double Asteroid Redirection Test) առաքելությունը։ DART զոնդը հարվածել էր Դիդիմ աստղակերպի շուրջը պտտվող Դիմորֆին, որպեսի պարզի, թե արդյոք հնարավոր է արհեստական կերպով փոխել աստերոիդի ուղեծիրը։
DART առաքելության արդյունքները գերազանցել էին բոլոր սպասելիքները։ Գիտնականների կարծիքով՝ բախումը աստղակերպի պտտման ժամանակը պետք է փոխեր մոտ 73 վայրկյանով, սակայն իրականում այն ​​փոխվել է 32 րոպեով և այժմ մեկ լիարժեք պտույտը տևում է 11 ժամ 23 րոպե։ Այս առաքելության արդյունքները շրջադարձային են համարվում մոլորակների պաշտպանության պատմության մեջ, քանի որ դրանք ցույց տվեցին, որ արհեստական կերպով կարելի է փոխել երկնաքարի շարժման ուղղությունը։
Այդուհանդերձ, կան, այսպես կոչված, պոտենցիալ մոլորակասպան աստերոիդներ, որոնք դժվար է հայտնաբերել, քանի որ դրանք «թաքնվում են» Արեգակի լույսի ներքո և աստղադիտակները չեն կարողանում ֆիքսել դրանք։ Նման մի աստերոիդ (2022 AP7) հայտնաբերվել էր 2022-ի նոյեմբերին։ Անցած տարի չինացիները վտանգավոր աստերոիդների մասին նախազգուշացնող նոր համակարգ էին առաջարկել։ Չինացի հետազոտողներն առաջարկել են Վեներայի նման ուղեծրերում տեղակայել վեց տիեզերական ապարատից բաղկացած նոր համակարգ, որի նպատակը կլինի Երկրին պոտենցիալ սպառնացող աստերոիդներին հնարավորինս շուտ հայտնաբերելն ու այդ մասին նախազգուշացնելը։

Над Ла-Маншем взорвался астероид
В атмосферу Земли в ночь на 13 февраля вошел маленький астероид диаметром около метра, оставивший в небе яркий световой след. За его движением следили не только астрономы, но и жители Великобритании, Франции, Бельгии и Нидерландов.
Во время прохождения через атмосферу космическое тело взорвалось, и его части упали в Ла-Манш. Хотя астероид был маленьким, тем не менее, он мог повредить здания или ранить людей, если бы упал в какое-либо густонаселенное место.
Однако его не внесли в категорию опасных. Ученые считают, что потенциальную опасность для нашей планеты представляют астероиды диаметром свыше 100–140 метров.
Астероид, получивший название 2023 CX1 (или Sar 2667), обнаружил венгерский астроном Криштиан Сарнецкий за семь часов до его вхождения в атмосферу. В то время космическое тело находилось на расстоянии менее чем  233 000 километров от Земли. Как сообщает Европейское космическое агентство, это был седьмой успешный прогноз по падению астероида.
Момент падения астероида можно посмотреть на видео.
Крупногабаритные астероиды могут вызвать серьезные разрушения, если достигнут Земли. Для предотвращения таких сценариев ученые постоянно изучают Вселенную, чтобы в таких случаях вовремя предупредить о возможной опасности. Более того, осенью прошлого года была успешно проведена миссия NASA DART (Double Asteroid Redirection Test). Зонд DART ударил по Диморфу, вращающимся вокруг Дидима, чтобы выяснить, возможно ли искусственно изменить орбиту астероида?
Результаты миссии DART превзошли все ожидания. По мнению ученых, столкновение должно было изменить время вращения астероида примерно на 73 секунды, но на деле оно изменилось на 32 минуты и теперь длится 11 часов 23 минуты. Результаты этой миссии можно считать поворотным моментом в истории планетарной защиты, ведь они показали, что столкновение с летательным аппаратом, действительно, может изменить курс астероида.
Тем не менее, существуют так называемые потенциальные убийцы астероиды, которые трудно обнаружить, поскольку они «прячутся» в свете Солнца, и телескопы не могут их зафиксировать. Один такой астероид (2022 AP7) был обнаружен в ноябре 2022 года. В прошлом году китайцы предложили новую систему предупреждения об опасных астероидах. Китайские исследователи предложили развернуть на венероподобных орбитах новую систему, состоящую из шести космических аппаратов, которая должна будет находить астероиды, потенциально угрожающие Земле, и предупреждать о них.