Հայ հետազոտողներն աշխատում են տեղական սորտերի եզակի գենոֆոնդի պահպանման և խաղողի այգիները երկիր արդեն իսկ թափանցած ամենավտանգավոր վնասատուից փրկելու ուղղությամբ։ Այս մասին «The Academy People» սրճարանում կայացած «Գենետիկան Հայաստանում. այսօր և վաղը» ինտերակտիվ հանդիպման ժամանակ պատմել է Կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի Ընդհանուր և մոլեկուլային գենետիկայի լաբորատորիայի ավագ գիտաշխատող Քրիստինե Մարգարյանը։
Վտանգավոր վնասատուն արդեն հասել է Հայաստան
Որպես ամենալուրջ սպառնալիքներից մեկը՝ գիտնականներն անվանում են ֆիլոքսերան (խաղողի լվիճը), որը 19-րդ դարի երկրորդ կեսին ոչնչացրել էր եվրոպական գրեթե բոլոր խաղողի այգիները։ «Ցավոք, այս վնասատուն արդեն հայտնվել է նաև Հայաստանում»,- հայտնել է Մարգարյանը։
Ազգային սորտերը պահպանելու համար մասնագետները սկսել են դրանք պատվաստել ֆիլոքսերակայուն ամերիկյան արմատակալների վրա։ Այժմ գիտնականներն ուսումնասիրում են, թե արդյոք հայկական հայտնի սորտերը, ինչպիսիք են Արենին և Ոսկեհատը, նման պատվաստումից հետո կկարողանան պահպանել իրենց հիմնական գենետիկական և տնտեսական հատկանիշները։
Գենետիկան օգնեց պարզել ֆիլոքսերայի ծագումը
Հետազոտությունների ևս մեկ խոշոր ուղղություն դարձավ հենց ինքը՝ վնասատուի ուսումնասիրությունը։ Հայ մասնագետներն առաջին անգամ իրականացրել են դրա մոլեկուլային սեկվենավորումը (հաջորդականության որոշումը)՝ վերլուծելով շուրջ 600 գենոմ։
Համեմատելով հայկական նմուշները ԱՄՆ-ից և եվրոպական 12 երկրներից վերցված պոպուլյացիաների հետ՝ գիտնականները հանգել են այն եզրակացության, որ հայկական ֆիլոքսերան պատկանում է հենց եվրոպական խմբին։
«Սա թույլ է տալիս ենթադրել, որ վնասատուն Հայաստան է հասել հենց Եվրոպայից»,- նշել է հետազոտողը։
Նրա կարծիքով՝ պատճառը տնկանյութի ներկրման ժամանակ ֆիտոսանիտարական հսկողության խախտումներն են եղել։ Հետևանքներն արդեն զգացվում են. Մարգարյանի խոսքով՝ սեփական արմատներով խաղողի աճեցումը, մասնավորապես՝ Արարատյան դաշտավայրում, դառնում է ավելի ու ավելի ռիսկային։
Սելեկցիայի նոր փուլ. քիչ քիմիա, շատ կայունություն
Հետազոտողի խոսքով՝ այսօր լաբորատորիան կողմնորոշվում է դեպի եվրոպական «Կանաչ գործարք» (Green Deal) հայեցակարգը, որը նախատեսում է պեստիցիդների օգտագործման կրճատում։ Հայ գիտնականները հայտնաբերել են վայրի խաղողի պոպուլյացիաներ, որոնք բնական կայունություն ունեն մի շարք վտանգավոր հիվանդությունների նկատմամբ։
Օգտագործելով մոլեկուլային սելեկցիայի մեթոդները՝ հետազոտողները խաչասերել են կայուն վայրի ձևերը Արենի և Ոսկեհատ սորտերի հետ։ Արդյունքում արդեն ստացվել է շուրջ 5000 նոր սերմնաբույս, որոնց գենետիկական վերլուծությունը կսկսվի աշնանը։ Գլխավոր խնդիրն է՝ կայունության գեները փոխանցել ավանդական հայկական սորտերին։
Եթե փորձը հաջող ընթանա, հնարավոր կլինի զգալիորեն կրճատել խաղողի այգիների քիմիական պատրաստուկներով մշակումների քանակը։
«Այսօր խաղողագործները ստիպված են լինում վազը սրսկել սեզոնի ընթացքում հինգից վեց անգամ։ Հետո մենք բոլորս ուտում ենք այդ խաղողը։ Ուստի խոսքը ոչ միայն էկոլոգիայի, այլև մարդկանց առողջության մասին է»,- ընդգծել է Մարգարյանը։

Армянские исследователи работают над сохранением уникального генофонда местных сортов и спасением виноградников от опаснейшего вредителя, уже проникшего в страну. Об этом в ходе интерактивной встречи «Генетика в Армении: сегодня и завтра» в кафе The Academy People рассказала старший научный сотрудник Лаборатории общей и молекулярной генетики Научно-исследовательского института биологии Кристине Маргарян.
Опасный вредитель уже добрался до Армении
Одной из самых серьезных угроз ученые называют филлоксеру — виноградную тлю, уничтожившую практически все европейские виноградники во второй половине XIX века. «К сожалению, этот вредитель уже появился и в Армении», — сообщила Маргарян.
Чтобы сохранить национальные сорта, специалисты начали прививать их на американские подвои, устойчивые к филлоксере. Теперь ученые изучают, смогут ли знаменитые армянские сорта, такие как Арени и Воскеат, сохранить свои основные генетические и хозяйственные качества после такой прививки.
Генетика помогла выяснить происхождение филлоксеры
Еще одним крупным направлением исследований стало изучение самого вредителя.
Армянские специалисты впервые провели его молекулярное секвенирование, проанализировав около 600 геномов.
Сравнив армянские образцы с популяциями из США и 12 европейских стран, ученые пришли к выводу, что армянская филлоксера относится именно к европейской группе.
«Это позволяет предположить, что вредитель попал в Армению именно из Европы», — отметила исследователь.
По ее мнению, причиной стали нарушения фитосанитарного контроля при ввозе посадочного материала.
Последствия уже ощущаются: по словам Маргарян, выращивание корнесобственного винограда, в частности на Араратской равнине, становится все более рискованным.
Новый этап селекции: меньше химии, больше устойчивости
По словам исследователя, сегодня лаборатория ориентируется на европейскую концепцию «Зеленого курса», предусматривающую сокращение использования пестицидов.
Армянские ученые обнаружили популяции дикого винограда, обладающие естественной устойчивостью к ряду опасных заболеваний.
Используя методы молекулярной селекции, исследователи скрестили устойчивые дикие формы с сортами Арени и Воскеат.
В результате уже получено около 5000 новых сеянцев, генетический анализ которых начнется осенью. Главная задача — перенести гены устойчивости в традиционные армянские сорта.
Если эксперимент окажется успешным, количество обработок виноградников химическими препаратами можно будет значительно сократить.
«Сегодня виноградари вынуждены опрыскивать лозу пять-шесть раз за сезон. Затем мы все едим этот виноград. Поэтому речь идет не только об экологии, но и о здоровье людей», — подчеркнула Маргарян.