Երևանի Ինժեներական քաղաքում հոկտեմբերի 16-ին տեղի ունեցավ միջոցառում, որը կարելի է Հայաստանի տեխնոլոգիական ուղու ընդունման խորհրդանշական ժեստ համարել: Այստեղ պաշտոնապես բացվեց «Լեգենդների փառքի արահետը»՝ տարածք, որը նվիրված է համաշխարհային տեխնոլոգիաների զարգացման մեջ իրենց հետքը թողած և ինժեներների նոր սերնդին ոգեշնչող ականավոր անձանց:
allea8.jpg (61 KB)
Արահետի բացման իրավունքը ստացավ առանձնահատուկ հյուրը՝ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 16-րդ դափնեկիր, Analog Devices ընկերության գործադիր տնօրեն և տնօրենների խորհրդի նախագահ Վինսենթ Ռոշը:
allea1.jpg (98 KB)
Հենց նա բացեց արահետի առաջին՝ իր պատվին տեղադրված աստղը: Արարողությունից հետո Ռոշը շփվեց լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ՝ համաշխարհային նորարարական ապագայում Հայաստանի դերի վերաբերյալ իր դիրքորոշմանը հաղորդակից դարձնելով:
Առաջին աստղը «Լեգենդների փառքի արահետում»
Արարողության ժամանակ ելույթ ունենալով՝ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդգծեց Վինսենթ Ռոշի այցի և միջոցառմանը մասնակցելու համար նրան «Գլոբալ ՏՏ մրցանակ»-ի հանձնման հսկայական նշանակությունը: «Մեզ համար պատիվ է հյուրընկալել նման հյուրի և հանձնել նման հեղինակավոր մրցանակ»,- նշեց նախարարը։
allea2.jpg (96 KB)
Նա պատմեց, որ հենց այդ նպատակով է Ռոշը հրավիրվել Ինժեներական քաղաք՝ մի վայր, որտեղ Հայաստանի կառավարությունը և տեխնոլոգիական համայնքը կարող են ցուցադրել իրենց տեսլականը ոլորտի ապագայի վերաբերյալ և կիսվել իրենց երազանքներով ու ծրագրերով։
allea14.jpg (65 KB)
Որպես խորհրդանշական ժեստ՝ պատրաստվել է «Լեգենդների փառքի արահետը»՝ մի արահետ, որի երկայնքով կտեղադրվեն հուշատախտակներ «Գլոբալ ՏՏ մրցանակի» բոլոր դափնեկիրների համար, նշել է նա՝ հավելելով, որ այս նախաձեռնության սկիզբը նշող առաջին աստղը Վինսենթ Ռոշի պատվին է։ «Այս պահը խորհրդանշելու համար կխնդրեինք ձեզ տնկել ձեր ծառը, որը կխորհրդանշի մեր կապը ձեզ հետ, ինչպես նաև մեր տեխնոլոգիական ոլորտի, մեր ազգի և երկրի հետ»,- նշեց նախարարը։
allea4.jpg (124 KB)
Սա ձեր հնարավորությունն է. օգտվեք այդ պատեհությունից
Հանդես գալով արարողության ժամանակ՝ Վինսենթ Ռոշն իր հերթին նշեց, որ անչափ տպավորված է հայ մասնագետների ոգով և վճռականությամբ, ինչը բնորոշ է ողջ հայ ժողովրդին։
Ըստ նրա՝ Հայաստանը պետք է առաջ շարժվի՝ հիմնվելով մաթեմատիկայի, գիտության, կիրառական ֆիզիկայի և ավիատիեզերական ճարտարագիտության իր հարուստ ժառանգության վրա՝ առարկաներ, որոնք լուծում են ֆիզիկայի ամենաբարդ խնդիրները: Ռոշը նշեց, որ այսօր աշխարհը կանգնած է արհեստական ​​բանականության բացած նոր տեխնոլոգիական դարաշրջանի շեմին, որը թափանցելու է ֆիզիկա, կենսաբանություն և քիմիա: Նրա համոզմամբ՝ Հայաստանի համար իրական հնարավորությունը «ֆիզիկական տվյալների, ֆիզիկական բանականության մեջ է, որը կառուցված է գիտելիքների, գործնական կիրառման և առկա տեխնոլոգիաների նոր գաղափարների և արհեստական ​​բանականության հետ միաձուլման վրա»:
allea7.jpg (72 KB)
Նրա կարծիքով՝ Հայաստանը մեծ հնարավորություններ ունի ֆիզիկական տվյալների, ֆիզիկական ինտելեկտի աշխարհում, որը հիմնված է կիրառական գիտելիքի վրա և օգտագործում է տեխնոլոգիաների աշխարհում գոյություն ունեցող բոլոր գործիքները՝ դրանք համատեղելով նորարարական գաղափարների և արհեստական ​​բանականության հետ։
Ռոշը հայկական տեխնոլոգիական և գիտական ​​համայնքին կոչ արեց լինելու հավակնոտ և առաջ նայելու. «Սա ձեր հնարավորությունն է: Օգտվեք դրանից։ Եղեք հավակնոտ։ Մի՛ նայեք հետ, նայեք առաջ»: Եվ ես անկեղծորեն հավատում եմ. աշխարհը կհետևի ձեզ»։
Հայաստանը իբրև ճարտարագիտական ​​նորարարությունների կենտրոն
«Ձեռնարկությունների ինկուբատոր»  հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը նշեց, որ Վինսենթ Ռոշի այցը և Ինժեներական ​​քաղաք նախաձեռնությունը կարևոր քայլ են Հայաստանի ճարտարագիտական ​​ոլորտի զարգացման գործում։ Նա ընդգծեց, որ կառավարությունը, մասնավոր հատվածի հետ համատեղ, ձգտում է կրկնել ՏՏ արդյունաբերության հաջողությունը՝ Հայաստանը դարձնելով առաջատար կենտրոն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ավիատիեզերական ոլորտը, ավտոմոբիլաշինությունը, կիսահաղորդիչները և կիբերանվտանգությունը՝ ոչ միայն տարածաշրջանում, այլև ամբողջ աշխարհում։
allea13.jpg (68 KB)
Ենգիբարյանը նշեց, որ այս նախաձեռնությունը միավորում է միջազգային կորպորացիաներին, տեղական ստարտափներին, ներդրողներին, կրթական համակարգը և, առաջին անգամ Հայաստանում՝ գիտական ​​համայնքը։ «Մեր նպատակը Հայաստանը յուրահատուկ կենդանի լաբորատորիա դարձնելն է, որտեղ ոչ միայն ստեղծվում է արտադրանք և ինտեգրվում են ծրագրային ապահովում ու սարքավորումներ, այլև մշակվում են մոդելներ, որոնք կարող են օգտագործվել այլ երկրներում»,- ընդգծեց նա։
allea11.jpg (113 KB)
Նա միաժամանակ նշեց այնպիսի միջազգային ընկերությունների կարևոր դերը, ինչպիսիք են  National Instruments-ը և Synopsys-ը, որոնք օգնում են համագործակցային նորարարությունների էկոհամակարգ ստեղծել։ Ենգիբարյանը հավելեց, որ Ինժեներական ​​քաղաքը նախատիպերի սրընթաց ստեղծման և նորարարության միջավայր է, որը աստիճանաբար կզարգանա՝ լիարժեք նորարարական էկոհամակարգի վերածվելով։
allea9.jpg (83 KB)
«Սինոփսիս Արմենիա»-ի տնօրեն «Լեգենդների փառքի արահետը»՝ տուրք բացառիկ տեխնոլոգներին
«Սինոփսիս Արմենիա»-ի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը նշեց, որ շուրջ 16 տարի առաջ հիմնադրված ամենամյա ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակը մեծ նշանակություն ունի երկրի և բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի համար։ «Մրցանակը ստեղծվել է՝ այն բացառիկ անձանց խրախուսելու համար, ովքեր իրական նշանակալի ներդրում են ունեցել և փոխել են մարդկային կյանքի ընթացքը», - ընդգծել է նա։
allea15.jpg (70 KB)
Մուսայելյանի խոսքով՝ հենց Ինժեներական քաղաքում է բացվում «Լեգենդների փառքի արահետը», որը խորհրդանշական կերպով սկսվում է Վինսենթ Ռոշից՝ այս մրցանակի 2025 թվականի դափնեկրից։ Ռոշը բացել է պուրակի առաջին խորհրդանշական աստղը, որը կդառնա այս փառքի շարքի սկիզբը։
allea5.jpg (98 KB)
Մուսայելյանը նշեց, որ կարևոր է պահպանել այս ավանդույթը, հիշել վերջին 15 տարիների հաղթողներին և հուսալ, որ նրանք բոլորը կրկին կայցելեն Հայաստան՝ հատկապես այս առիթով։

В Инженерном городке Еревана 16 октября произошло событие, которое можно назвать символическим жестом признания технологического пути Армении. Здесь была торжественно открыта «Аллея славы легенд» — пространство, посвященное выдающимся личностям, оставившим след в развитии глобальных технологий и вдохновляющим новое поколение инженеров.
Право открыть аллею получил особый гость — исполнительный директор и председатель совета Analog Devices, лауреат Государственной премии РА 2025 года за мировой вклад в сферу высоких технологий Винсент Рош. Именно он открыл первую звезду на аллее — звезду, установленную в его честь. После церемонии Рош пообщался с прессой, поделившись своим взглядом на роль Армении в мировом инновационном будущем.
Первая звезда на «Аллее славы легенд»
Выступая на церемонии, министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян подчеркнул, что визит Винсента Роша и вручение ему Глобальной IT-премии имеют огромное значение для Армении. «Для нас большая честь принимать такого гостя и вручать столь престижную награду», — отметил министр.
Он рассказал, что именно поэтому Рош был приглашен в Инженерный городок — место, где можно показать, как армянские власти и технологическое сообщество видят будущее отрасли, делятся мечтами и планами. В качестве символического жеста подготовлена «Аллея славы легенд» — дорожка, на которой будут установлены памятные знаки всех обладателей Глобальной IT-премии, отметил он, добавив, что первой звездой, как символ начала этой инициативы, стала звезда в честь Винсента Роша.
«Чтобы символизировать нашу связь с вами, мы также попросим вас посадить дерево в этом саду — оно станет символом укрепления связи между вами, нашим технологическим сектором и страной», — отметил министр.
Это — ваш шанс. Возьмите его
Выступая на церемонии, В свою очередь, Винсент Рош отметил, что его особенно впечатлил дух, царящий в Армении, — «такая тихая решимость, которая, как мне кажется, и определяет армянский народ».
По его словам, Армения должны продвигаться вперед, опираясь на свое богатое наследие в области математики, науки, прикладной физики, аэрокосмической инженерии — дисциплин, которые решают самые сложные физические задачи. Рош отметил, что сегодня мир стоит на пороге новой технологической эпохи, открытой искусственным интеллектом, который будет проникать в физику, биологию и химию. По его мнению, настоящая возможность для Армении заключается в «физических данных, в физическом интеллекте, который строится на знаниях, практическом применении, соединении существующих технологий с новыми идеями и ИИ».
Он призвал армянскую технологическую и научную среду быть амбициозными и смотреть вперед: «Это — ваш шанс. Возьмите его. Будьте амбициозными. Не оглядывайтесь назад — смотрите вперед. И я искренне верю: мир будет наблюдать за вами».
Армения как центр инженерных инноваций
Директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян отметил, что визит Винсента Роша и инициатива Инженерного городка — важный шаг в развитии инженерного сектора Армении.
Он подчеркнул, что правительство вместе с частным сектором стремится повторить успех ИТ-индустрии, сделав Армению флагманским хабом в таких областях, как аэрокосмическая отрасль, автомобилестроение, полупроводники и кибербезопасность — не только в регионе, но и глобально.
Енгибарян отметил, что в рамках этой инициативы объединяются международные корпорации, местные стартапы, инвесторы, образовательная система и, впервые в Армении, научное сообщество. «Наша цель — сделать Армению своего рода живой лабораторией, где создаются не только продукты и интегрируются программное и аппаратное обеспечение, но и разрабатываются модели, которые могут использоваться в других странах», — подчеркнул он.
Он также отметил важную роль международных компаний, таких как National Instruments и Synopsys, которые помогают создавать экосистему совместных инноваций. Енгибарян добавил, что Инженерный городок — это среда быстрого прототипирования и инноваций, которая постепенно вырастет в полноценную инновационную экосистему.
Директор Synopsys Armenia: «Аллея славы легенд» как дань выдающимся технологам
Директор Synopsys Armenia Овик Мусаелян отметил, что ежегодная Глобальная IT-премия, учрежденная около 16 лет назад, имеет большое значение для страны и высокотехнологичной отрасли. «Премия создавалась, чтобы отмечать выдающихся людей, внесших по-настоящему значимый вклад и изменивших ход человеческой жизни», — подчеркнул он.
По словам Мусаеляна, именно в Инженерном городе открывается «Аллея славы легенд», символически начинающаяся с Винсента Роша, который накануне был удостоен Государственной премии РА 2025 года в сфере высоких технологий — Глобальной IT-премии. Рош открыл первую символическую звезду на аллее, которая станет началом этой линии почёта.
Мусаелян отметил, что важно сохранять традицию, вспоминать победителей последних 15 лет и надеяться, что все они вновь посетят Армению, особенно по этому случаю.