Ռուսաստանում պարտապանների հետ աշխատելիս կոլեկտորներն սկսել են օգտագործել արհեստական բանականության (ԱԲ) հնարավորությունները, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է ABK կոլեկտորային գործակալության գլխավոր տնօրեն Մաքսիմ Կոլոսկովը։
«Արհեստական ​բանականությունը շատ կարևոր է, մենք այժմ շարունակում ենք ակտիվորեն զարգացնել այն. ռոբոտ-օպերատորը զանգահարում է հաճախորդներին, մենք նաև ունենք խոսքի վերլուծություն»,- ասել է Կոլոսկովը:
Նրա խոսքով՝ ԱԲ շնորհիվ հնարավոր է զրույցի ընթացքում օպերատորներին օգնել ավելի լավ կառուցել երկխոսությունն ու վերլուծել, թե ինչ էմոցիաներ է ապրում հաճախորդը կամ աշխատակիցը։
Կոլոսկովը նշել է, որ տեխնոլոգիայի միջոցով հնարավոր է վերահսկել խոսակցությունները, օրինակ, որ որոշ պահերի աշխատողը մեծ սթրեսի է ենթարկվում և չպետք է այդ պահին շփվի հաճախորդների հետ։ Կամ նրա կիրառած փաստարկները հաճախորդի մոտ բացասական արձագանք են առաջացնում, և ավելի լավ է հրաժարվել դրանցից։
Ըստ ABK-ի գործադիր տնօրենի՝ արհեստական ​​բանականության ներդրումը թանկ է, սակայն այն արդարացված է և շատ լավ արդյունք է տալիս, քանի որ դրա շնորհիվ հնարավոր է դարձել երկու անգամ բարելավել զանգերի կենտրոնի աշխատանքը։

The CEO of the debt collection agency ABK, Maksim Koloskov, told RIA Novosti that collectors in Russia have started using artificial intelligence when working with debtors.
"Artificial intelligence is very important, and we are actively continuing to develop it: a robot operator calls clients, and we also have speech analytics," Koloskov said.
According to him, AI helps operators improve dialogue during conversations and analyze the emotions of the client or employee.
Koloskov noted that technology can monitor the state of conversations, such as when an employee is experiencing increased stress and should leave the line for a while, or when the arguments used provoke a negative reaction from the client and should be avoided.
The ABK CEO added that implementing AI is an expensive but justified and highly cost-effective investment, as it has allowed them to optimize the call center's operations by twofold.
On September 23, Russia’s Deputy Prime Minister Dmitry Grigorenko announced that the Russian government plans to fully digitize the process of preparing legal acts and draft laws.