Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել Այ Սի Սի հայաստանյան ազգային կոմիտեի (ICC NCA) հետ: Այս համագործակցությունը նպատակ ունի աջակցելու 2024-ի Նորարարության և Տեխնոլոգիաների Համաշխարհային Կոնգրեսի (WCIT2024/DigiTec) կազմակերպման աշխատանքներին և նպաստելու միջազգային մասնակցայնության բարձրացմանը։
Փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրել են ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը և Այ Սի Սի հայաստանյան ազգային կոմիտեի Գլխավոր քարտուղար Րաֆֆի Սեմերջյանը։
Հուշագրի շնորհիվ կմիավորվեն երկու կառույցների ջանքերը՝ միջազգային բիզնես և գործընկերային ցանցերը մեկտեղելու միջոցով՝ ի նպաստ WCIT2024/DigiTec-ի կազմակերպչական աշխատանքների:
«Այ Սի Սի Հայաստանի ազգային կոմիտեն հսկայական աշխատանք է կատարում ոլորտում, և մենք շատ ուրախ ենք, որ ունենք բացառիկ հնարավորություն համագործակցելու՝ WCIT2024/DigiTec-ի բարձր մակարդակով անցկացման համար»,- ասել է WCIT2024//DigiTec-ի կազմկոմիտեի գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը։
WCIT2024/DigiTec-ը կանցկացվի 2024-ի հոկտեմբերի 4-7-ը Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում՝ «ՄՏՔԻ ՈՒԺԸ. Արհեստական Բանականությունը Սահմաններից այն կողմ՝ էթիկայի շրջանակներում» խորագրով:
«Ուրախ եմ մեր հարկի տակ հյուրընկալել Նորարարության և Տեխնոլոգիաների Համաշխարհային կոնգրեսի թիմին։ Թեև մեր գործունեության ոլորտները տարբեր են՝ այնուամենայնիվ, տեխնոլոգիները միավորում են մեզ։ Այս հուշագրով մենք հանձն ենք առնում աջակցել WCIT2024/DigiTec-ին՝ աշխարհին ցուցադրելու հայկական մտքի բացառիկ ուժն ու անսահման հնարավորությունները»,- ասել է Րաֆֆի Սեմերջյանը, Այ Սի Սի  հայաստանյան ազգային կոմիտեի Գլխավոր քարտուղարը։
Չորս օրերի ընթացքում, WCIT2024/DigiTec-ը Հայաստանը կդարձնի տեխնոլոգիական մտքի կենտրոն՝ դառնալով հարթակ ոլորտի առաջատար համաշխարհային խոսնակների ելույթների, պանելային քննարկումների և B2B հանդիպումների համար: Համաժողովը կհյուրընկալի նաև ստարտափների մրցույթ WITSA World Cup-ը, նորարարական ցուցադրություններ, բիզնես ներկայացումներ, սեմինարներ և այլ միջոցառումներ:
«Ուրախ եմ արձանագրել, որ Նորարարության և Տեխնոլոգիաների Համաշխարհային Կոնգրեսն այնպիսի համբավ և ճանաչում է ձեռք բերել, որ այսօր արդեն Այ Սի Սի Հայաստանի ազգային կոմիտեի հետ համագործակցության հուշագիր ենք ստորագրում։ Վստահ եմ, որ գործուն քայլերի շնորհիվ հաջողելու ենք այս աշնանը աշխարհի ուշադրությունը ևս մեկ անգամ հրավիրել հայաստանյան տեխնոլոգիական իրադարձության վրա»,- ասել է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն, Սարգիս Կարապետյանը
WCIT2024/DigiTec համաժողովը կդառնա գլոբալ հարթակ, որը նպատակ ունի`
• ուժեղացնելու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ազդեցությունը, իրազեկելու նորարարարությունների ու ԱԲ վերջին զարգացումների շուրջ,
• Հայաստանը ներկայացնելու միջազգային հարթակներում և դիրքավորելու որպես նոր տեխնոլոգիական հաբ տարածաշրջանի համար,
• խթանելու ներդրումները և ընդգծելու ՏՀՏ լուծումների կարևորությունը տարբեր տարածաշրջաններում և տնտեսություններում,
• ներկայացնելու հայաստանյան, և ոչ միայն, տեխնոլոգիական ներուժը ԴիջիԹեք էքսպոյի շրջանակներում, որը հանդիսանալու է հիմնական էքսպո հարթակը WCIT2024/DigiTec համար։
Համաժողովի օրակարգը ընդգրկում է լայն աշխարհագրությամբ մասնակիցներ՝ ավելի քան 2,000 միջազգային պատվիրակներ կայցելեն Հայաստան միջոցառման օրերին:
WCIT/DigTec-ի մասին. Նորարարությունների և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը (WCIT) հեղինակավոր համաշխարհային միջոցառում է, որը կազմակերպվել է ՏՏ և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի (WITSA) կողմից: WCIT-ը համախմբում է տեխնոլոգիայի առաջնորդներին, ոլորտի մասնագետներին, կառավարության ներկայացուցիչներին ամբողջ աշխարհից՝ ուսումնասիրելու և ձևավորելու տեխնոլոգիայի ապագան և դրա ազդեցությունը հասարակության վրա:
ԱՏՁՄ-ի մասին․ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը համախմբում է ոլորտի ավելի քան 160 տեղական և միջազգային ընկերություններ։ ԱՏՁՄ-ն նվիրված է արդյունաբերության աճին թիրախային նախագծերի միջոցով՝ հիմնադրել համապարփակ տեխնոլոգիական կրթություն Հայաստանում («Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ), դյուրացնել մուտքը համաշխարհային շուկա և փորձի փոխանակում կազմակերպված պատվիրակությունների միջոցով։
Բացի այդ, ԱՏՁՄ-ն զգալի ազդեցություն ունի նաև իրավական դաշտի վրա՝ քաղաքականության մշակման և կառավարության հետ համագործակցության միջոցով՝ խթանելով մրցակցային, բայց համագործակցային բիզնես միջավայրը։ ԱՏՁՄ-ն հայտնի է խոշոր միջոցառումների կազմակերպմամբ, որոնք ընդգծում են հայկական տեխնոլոգիական առաջընթացը։ Հատկանշական է WCIT 2019-ի հյուրընկալումը, գալիք WCIT 2024-ը և ամենամյա DigiTec Expo-ն, որն անցկացվում է արդեն մոտ 20 տարի՝ ցուցադրելով նորարարություններն ինչպես տեղական, այնպես էլ համաշխարհային լսարանին։ Այս ջանքերի շնորհիվ ԱՏՁՄ-ն շարունակում է բարձրացնել Հայաստանի ներկայությունը համաշխարհային տեխնոլոգիական միջավայրում։
Այ Սի Սի հայաստանյան ազգային կոմիտեն` Այ Սի Սի-ի գլխամասը գտնվում է  Փարիզում, որը հիմնադրվել է դեռևս 1919 թ.-ին՝ Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո՝ նպատակ ունենալով տարածել խաղաղություն և ներդաշնակ համագործակցություն բիզնեսների միջև՝ անկախ քաղաքական և միջպետական խնդիրներից: Այ Սի Սի հայաստանյան ազգային կոմիտեն հիմնադրվել է 2018 թ.-ին Երևանում: Այն այս պահին կազմված է Գործադիր Խորհրդից և 9 ակտիվ հանձնաժողողվներից՝ ներառելով իր մեջ գրեթե բոլոր բնագավառները, օրինակ՝ Արբիտրաժի և վեճերի այլընտրանքային լուծման, Ֆինանսաբանկային, Մտավոր սեփականության, Ձեռներեցության և ՓՄՁ, Առևտրի և ներդրումային, Մարքեթինգի և գովազդի, Էներգիայի և շրջակա միջավայրի, Կորպորատիվ կենսակայունության և Թվային տնտեսության հանձնաժողովները։ Դրանք ակտիվ են և՛ տեղական, և՛ միջազգային մակարդակով՝ պարբերաբար կազմակերպելով կոնֆերանսներ, միջոցառումներ և մասնակցելով միջազգային Այ Սի Սի-ի կողմից կազմակերպվող գրանտներին։

The Union of Advanced Technology Enterprises of Armenia (UATE) signed a Memorandum of Understanding (MoU) with the International Chamber of Commerce National Committee Armenia (ICC NCA) to collaborate on the 2024 World Congress on Information Technology (WCIT2024/DigiTec) and support Congress's greater involvement.
Sargis Karapetyan, CEO of UATE, and Raffy Semerdjian Secretary General, of the ICC NC Armenia, formalized the MoU to combine efforts to bring together international business and partnership networks to benefit WCIT2024/DigiTec's organizational activities.
"The International Chamber of Commerce National Committee Armenia is doing tremendous work in the field, and we are very pleased to have the unique opportunity to collaborate for the high-level execution of WCIT2024/DigiTec,"-said Hayk Karapetyan, Executive Director of the Organizing Committee of WCIT2024//DigiTec.
From October 4–7, 2024, the Karen Demirtchian Complex in Yerevan will host WCIT2024/DigiTec, providing a global platform to magnify the influence of information technology under the theme "THE POWER OF MIND: AI Beyond Limits, Within Ethics." The Congress will emphasize the importance of applied sciences, investments, and technological presence across diverse regions and economies.
"I am pleased to welcome the World Congress on Innovation and Technology team. Although our fields of activity are different, technology unites us. With this memorandum, we commit to supporting WCIT2024/DigiTec to showcase the exceptional power of Armenian intellect and its boundless possibilities to the world,"- said Raffy Semerdjian, Secretary General of ICC National Committee Armenia.
The four-day event will feature a high-level program, B2B meetings, the WITSA World Cup (WWC) for scaleups, innovation exhibits, business presentations, workshops, and more. It aims to attract thousands of local and international delegates with an extensive agenda catering to a wide range of stakeholders. Attendees will have the chance to explore cutting-edge solutions, best practices, and the latest global ICT developments through interactive seminars and special panel discussions.
"I am pleased to note that the World Congress on Innovation and Technology has gained such reputation and recognition that today we are signing a memorandum of cooperation with the International Chamber of Commerce National Committee Armenia. I am confident that through effective actions, we will once again draw the world's attention to the Armenian technological event this fall,"- said Sargis Karapetyan, CEO of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE), DigiTec.
WCIT2024//DigiTec will survey as a global platform, which aims to:
- Strengthen the impact of information technology, raising awareness about innovations and the latest developments in AI,
- Represent Armenia on international platforms and position it as a new technological hub for the region,
- Promote investments and highlight the importance of ICT solutions in various regions and economies,
- Showcase the technological potential of Armenia, and beyond, within the framework of the DigiTec Expo, which will serve as the main expo platform for WCIT2024/DigiTec.
The conference agenda includes participants from a wide geographic area, with more than 2,000 international delegates expected to visit Armenia during the event.
About WCIT: The World Congress on Innovation and Technology (WCIT) is a global catalytic platform of the World Information Technology and Services Alliance (WITSA) - a consortium of over 80 information technology (IT) industry associations from economies around the world. For 40 years, technology leaders—CEOs and investors, policymakers and government officials, academics and technologists—have joined in this annual event to discuss the state of the industry, where it is headed, and what it means for our future. Past speakers include Bill Clinton, Vint Cerf, Bill Gates, Ginni Rometty, Larry Ellison, Anne Mulcahey, Faqir Chand Kohli, and Michael Dell. .
About UATE: The Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) represents over 160+ high-tech companies in Armenia, including both local and international firms. UATE is dedicated to driving industry growth through key initiatives: establishing comprehensive technology education across Armenia (Armath Engineering Makerspaces), facilitating global market access, and exchanging expertise through organized delegations. Additionally, UATE significantly influences the legal field through policy-making and government cooperation, fostering a competitive yet collaborative business environment.
UATE is renowned for organizing major events that highlight Armenian technological advancements. Notably, it hosted WCIT in 2019 and is set to host it again in 2024, while also annually organizing the DigiTec Expo for nearly 20 consecutive years showcasing innovations to both local and global audiences. Through these efforts, UATE continues to elevate Armenia’s presence in the global tech landscape. .
About ICC NC Armenia: The International Chamber of Commerce (ICC) was founded in 1919 in Paris, France, in the aftermath of World War I. The organization was established with the aim of bringing together businesses from around the world under a single umbrella to promote peace and prosperity through trade and commerce. Today, the ICC boasts 93 National Committees, including ICC National Committee Armenia, which was founded in 2018 in Yerevan, Armenia. ICC Armenia currently has around 100 members, both from within Armenia and internationally. The organization is structured with an Executive Board and nine active Commissions, each dedicated to different aspects of business and trade. These Commissions are: Arbitration & ADR, Banking & Finance, Digital Economy, Corporate Sustainability, Trade & Investment, Entrepreneurship & SMEs, Energy & Environment, Marketing & Advertising, Intellectual Property.