Բաց աշխարհով ֆենթեզի էքշն ժանրի Elden Ring խաղն արժանացել է Golden Joystick Awards 2022 մրցանակաբաշխության «Տարվա խաղը» մրցանակին։ Խաղը մրցանակի էր հավակնում 21 անվանակարգերից հինգում և շահել է դրանցից չորսը, այդ թվում՝ ամենակարևորը: Իսկ այն մշակած FromSoftware ստուդիան ճանաչվել է տարվա լավագույն ստուդիան։
Golden Joystick Awards 2022 մրցանակաբաշխությունը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 22-ի երեկոյան։ Միջոցառման շրջանակում սովորական հեռուստադիտողները և պրոֆեսիոնալ ժյուրին ընտրում են անցնող տարվա լավագույն խաղերը: Քսանմեկ անվանակարգերից 18-ում հաղթողներին ընտրում է հանդիսատեսը (այս տարի տրվել է ավելի քան 3 միլիոն ձայն), մինչդեռ «Լավագույն դերասանական խաղ», «Տարվա բեկում» և «Քննադատների ընտրություն» անվանակարգերի հաղթողներին ընտրում է ժյուրին։
Տտորև ներկայացնում ենք Golden Joystick Awards 2022-ի հաղթողների ամբողջական ցանկը.
-
- «Լավագույն պատմվածք»՝ Horizon Forbidden West,
- «Լավագույն բազմաօգտատերային խաղ»՝ Elden Ring,
- «Լավագույն վիզուալ դիզայն»՝ Elden Ring,
- «Լավագույն ձայն»՝ մետալ՝ Metal: Hellsinger,
- «Լավագույն դերասանական խաղ»՝ Մանոն Գեյջ (Immortality-ում Մարիսա Մարսելի դերի համար),
- «Լավագույն խաղային համայնք»՝ Final Fantasy XIV,
- «Խաղի լավագույն ընդլայնում»՝ Cuphead: The Delicious Last Course,
- «Լավագույն անկախ խաղ»՝ Cult of the Lamb,
- «Վաղ փուլում գործարկված լավագույն խաղ» (նոր անվանակարգ)՝ Slime Rancher 2,
- Խաղի լավագույն թրեյլեր (նոր անվանակարգ)՝ Goat Simulator 3,
- «Տարվա բեկում»՝ Vampire Survivors,
- «Խաղ, որ դեռ խաղում են»՝ Genshin Impact,
- «Լավագույն խաղային սարքավորումներ»՝ Steam Deck,
- «PC-ի լավագույն խաղ»՝ Return to Monkey Island,
- «Playstation-ի լավագույն խաղ»՝ Stray,
- «Xbox-ի լավագույն խաղ»՝ Grounded,
- «Nintendo-ի լավագույն խաղ»՝ Pokemon Legends։ Arceus,
- «Ամենասպասված խաղ»՝ The Legend of Zelda. Tears of the Kingdom,
- «Տարվա ստուդիա»՝ FromSoftware,
- «Քննադատների ընտրություն» մրցանակ՝ Elden Ring,
- «Տարվա խաղ»՝ Elden Ring։
Ինչպես արդեն նշվեց, տարվա խաղ է ճանաչվել Elden Ring-ը: Այն նաև մրցանակներ է ստացել «Լավագույն բազմաօգտատերային խաղ», «Լավագույն վիզուալ դիզայն» և «Քննադատների ընտրություն» մրցանակ» անվանակարգերում:
Elden Ring-ը մշակած FromSoftware ստուդիայի նախագահ և տնօրեն Հիդետակա Միյաձակին շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կազմակերպիչներին և նշել.
«Մենք վճռականորեն շարունակելու ենք ավելի ու ավելի հետաքրքիր խաղեր խաղալ, ուստի՝ հուսով եմ՝ դուք կշարունակեք մեծ հույսեր կապել մեզ հետ»:
2022 թ․ Golden Joystick Awards-ը նշում է իր 40-ամյակը։ Այս տարվա շոուն վարել են դերասաններ Լաուրա Բեյլին (Laura Bailey) և Թրոյ Բեյքերը (Troy Baker), որոնք առավել հայտնի են The Last of Us Part II-ում Էբբիի և Ջոելի դերերով:
Elden Ring-ը խաղային արդյունաբերության մեկ այլ կարևոր իրադարձության՝ The Game Awards 2022-ի գլխավոր ֆավորիտներից մեկն է: Այս մրցանակաբաշխությունում խաղը հավակնում է յոթ մրցանակի, այդ թվում՝ կրկին «Տարվա խաղ» և «Լավագույն դերային խաղ» անվանակարգերում: Սակայն, այնտեղ խաղի գլխավոր մրցակից է համարվում արկածային մարտախաղ God of War Ragnarok-ը, որը հավակնում է ինը մրցանակի։ Ուշագրավ է, որ Golden Joystick Awards 2022-ի շրջանակում, որը մեծ ուշադրություն է գրավել ինչպես քննադատների, այնպես էլ խաղացողների շրջանում, God of War Ragnarok-ը ոչ մի մրցանակ չի ստացել:

Фэнтезийный экшен с открытым миром Elden Ring стал игрой года в рамках Golden Joystick Awards 2022. Игра претендовала на награды в 5 категориях из 21 и победила в 4 из них, в том числе – самой главной. А разработавшая ее студия FromSoftware стала лучшей студией года.
Церемония награждения Golden Joystick Awards 2022 прошла вечером 22 ноября. В рамках этого мероприятия простые зрители и профессиональное жюри выбирают лучшие игры уходящего года. В 18 из 21 номинации победителей выбирают зрители (причем в этом году отдано было более 3 млн голосов), а лауреатов «Лучшей актерской игры», «Прорыва года» и «Премии "Выбор критиков"» выбирает уже жюри.
Вот полный список победителей Golden Joystick Awards 2022:
- Лучшее повествование: Horizon Forbidden West;
- Лучшая многопользовательская игра: Elden Ring;
- Лучший визуальный дизайн: Elden Ring;
- Лучший звук: Metal: Hellsinger;
- Лучшая актерская игра: Манон Гейдж (Manon Gage) за роль Мариссы Марсель в Immortality;
- Лучшее игровое сообщество: Final Fantasy XIV;
- Лучшее дополнение: The Delicious Last Course к Cuphead;
- Лучшая инди-игра: Cult of the Lamb;
- Лучший запуск в раннем доступе (новая номинация): Slime Rancher 2;
- Лучший игровой трейлер (новая номинация): анонсирующий трейлер Goat Simulator 3;
- Прорыв года: Vampire Survivors;
- Все еще играют: Genshin Impact;
- Лучшее игровое оборудование: Steam Deck;
- Лучшая игра на ПК: Return to Monkey Island;
- Лучшая игра на PlayStation: Stray;
- Лучшая игра на Xbox: Grounded;
- Лучшая игра на Nintendo: Pokemon Legends: Arceus;
- Самая ожидаемая игра: The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom;
- Студия года: FromSoftware;
- Премия «выбор критиков»: Elden Ring;
- Игра года: Elden Ring.
Как уже отмечалось, игрой года стала Elden Ring. Также она получила награды как Лучшая многопользовательская игра, за Лучший визуальный дизайн и Премию «выбор критиков».
Президент и директор разработавшей Elden Ring студии FromSoftware Хидетака Миядзаки (Hidetaka Miyazaki) поблагодарил организаторов мероприятия и отметил:
«Мы твердо намерены и дальше делать все более и более интересные игры, поэтому, надеюсь, вы продолжите возлагать на нас большие надежды».
Отметим, что в 2022 году Golden Joystick Awards празднует 40-летие. В этом году шоу вели актеры Лора Бейли (Laura Bailey) и Трой Бейкер (Troy Baker), известные, в том числе, по ролям Эбби и Джоэла в The Last of Us Part II.
Отметим, что Elden Ring – один из главных фаворитов другого важного мероприятия в игровой индустрии – The Game Awards 2022. Там игра претендует на 7 наград, в числе которых – опять-таки игра года и лучшая ролевая игра. Однако там ее главным соперником считают приключенческий экшен God of War Ragnarok, претендующий на 9 наград. Любопытно, что в рамках Golden Joystick Awards 2022 привлекший большое внимание и со стороны критиков, и со стороны игроков God of War Ragnarok не получил ни одной награды.