Արհեստական բանականությունը (ԱԲ) կարող է օգտագործվել մարդկանց մոտ սրտի անբավարարության վտանգը նախապես բացահայտելու համար, այսինքն՝ այդ մարդիկ կարող են նախապես բուժում ստանալ ֏ խուսափել բարդություններից, ասել են Լիդսում գործող գիտնականները, տեղեկացնում է BBC-ին։
Լիդսի համալսարանի հետազոտողները «ուսուցանել» են Find-HF անունն ստացած ալգորիթմը, որպեսզի այն հայտնաբերի հիվանդության վաղ ախտանիշները՝ օգտագործելով հիվանդների մասին տվյալները:
Լիդսի համալսարանի պրոֆեսոր Քրիս Գեյլին ասել է, որ տեխնոլոգիան «վճռորոշ հնարավորությունների պատուհան» կբացի հիվանդների համար:
ԱԲ ալգորիթմն ուսուցանելու համար գիտնականներն օգտագործել են Մեծ Բրիտանիայի 565,284 չափահաս բուժառուների մասին տվյալները։ Այնուհետև այն փորձարկվել է Թայվանի ազգային համալսարանական հիվանդանոցի 106,026 մարդու տվյալների բազայի հիման վրա:
ԱԲ-ն կարողացել է ճշգրիտ կանխատեսել, թե որոնք են այն հիվանդները, որոնք ունեն սրտի անբավարարության զարգացման ամենաբարձր ռիսկը, և նրանց, որոնք կարող են նման խնդրով հոսպիտալացվել առաջիկա հինգ տարվա ընթացքում։
Կյանքի որակ
«Սա չափազանց հզոր և եզակի ազգային ռեսուրս է, և ժամանակն է օգտագործել այս տվյալները՝ հիվանդներին օգուտ տալու համար,- ասել է պրոֆեսոր Գեյլը,- Find-HF-ը կարող է երկու տարով արագացնել ախտորոշումը»։
Հետազոտողներն ասել են, որ այս ալգորիթմը կարող է օգտագործվել բժիշկների կողմից որպես վաղ նախազգուշացման համակարգ, ինչը թույլ կտա նրանց ավելի վաղ թեստավորել և ախտորոշել հիվանդներին:
Լիդսի համալսարանի առողջապահական տվյալների հետազոտող, բժիշկ Ռամեշ Նադարաջահն ասել է, որ շատ մարդիկ սրտի անբավարարության ախտորոշումն ստանում են շատ ուշ փուլում, երբ բուժումներն ավելի քիչ արդյունավետ են լինում։ Խոսքը, ըստ նրա, վերաբերում է հատկապես կանանց և տարեցներին։
«Մենք մեքենայական ուսուցման գործիքներ ենք օգտագործում կանոնավոր կերպով հավաքված տվյալների դեպքում սրտի անբավարարություն ունեցող մարդկանց ավելի վաղ բացահայտելու համար, որպեսզի նրանք կարողանան ճիշտ բուժում ստանալ և խուսափել հիվանդանոց տեղափոխվելուց և մահվանից և բարելավեն իրենց կյանքի որակը»,- ասել է նա:

New AI tech will detect the risks of heart failure at early stage
Researchers in Leeds have highlighted that artificial intelligence (AI) could help identify patients at risk of heart failure, enabling earlier intervention and treatment, the BBC reports.
The AI algorithm, named Find-HF, was developed by researchers at Leeds University to detect early signs of heart failure using patient records.
According to the British Heart Foundation (BHF), over one million people in the UK currently suffer from heart failure. Prof Chris Gale, from Leeds Teaching Hospitals NHS Trust and the University of Leeds, stated that this technology could provide a "crucial window of opportunity" for patient care.
The study, funded by the BHF, involved using patient records from 565,284 UK adults to train the AI. It was then tested on a separate database of 106,026 records from Taiwan National University Hospital. The AI successfully predicted which patients were at the highest risk of developing heart failure and those likely to be hospitalized within five years.
Quality of Life
Prof Gale, a consultant cardiologist, emphasized the importance of utilizing this "extremely powerful and unique national resource" to benefit patients, suggesting that Find-HF could advance diagnoses by up to two years.
Researchers propose that general practitioners could use this platform as an early warning system to test and diagnose patients sooner.
Dr. Ramesh Nadarajah, a health data research fellow at the University of Leeds, pointed out that many heart failure diagnoses are made too late for effective treatment, especially in women and older adults.
"We are using machine learning tools with routinely collected data to identify people with heart failure earlier, so that they can get the right treatment and prevent hospital admissions and death, and improve quality of life," he said.