Արհեստական բանականությունը (ԱԲ) կարող է օգտագործվել մարդկանց մոտ սրտի անբավարարության վտանգը նախապես բացահայտելու համար, այսինքն՝ այդ մարդիկ կարող են նախապես բուժում ստանալ ֏ խուսափել բարդություններից, ասել են Լիդսում գործող գիտնականները, տեղեկացնում է BBC-ին։
Լիդսի համալսարանի հետազոտողները «ուսուցանել» են Find-HF անունն ստացած ալգորիթմը, որպեսզի այն հայտնաբերի հիվանդության վաղ ախտանիշները՝ օգտագործելով հիվանդների մասին տվյալները:
Լիդսի համալսարանի պրոֆեսոր Քրիս Գեյլին ասել է, որ տեխնոլոգիան «վճռորոշ հնարավորությունների պատուհան» կբացի հիվանդների համար:
ԱԲ ալգորիթմն ուսուցանելու համար գիտնականներն օգտագործել են Մեծ Բրիտանիայի 565,284 չափահաս բուժառուների մասին տվյալները։ Այնուհետև այն փորձարկվել է Թայվանի ազգային համալսարանական հիվանդանոցի 106,026 մարդու տվյալների բազայի հիման վրա:
ԱԲ-ն կարողացել է ճշգրիտ կանխատեսել, թե որոնք են այն հիվանդները, որոնք ունեն սրտի անբավարարության զարգացման ամենաբարձր ռիսկը, և նրանց, որոնք կարող են նման խնդրով հոսպիտալացվել առաջիկա հինգ տարվա ընթացքում։
Կյանքի որակ
«Սա չափազանց հզոր և եզակի ազգային ռեսուրս է, և ժամանակն է օգտագործել այս տվյալները՝ հիվանդներին օգուտ տալու համար,- ասել է պրոֆեսոր Գեյլը,- Find-HF-ը կարող է երկու տարով արագացնել ախտորոշումը»։
Հետազոտողներն ասել են, որ այս ալգորիթմը կարող է օգտագործվել բժիշկների կողմից որպես վաղ նախազգուշացման համակարգ, ինչը թույլ կտա նրանց ավելի վաղ թեստավորել և ախտորոշել հիվանդներին:
Լիդսի համալսարանի առողջապահական տվյալների հետազոտող, բժիշկ Ռամեշ Նադարաջահն ասել է, որ շատ մարդիկ սրտի անբավարարության ախտորոշումն ստանում են շատ ուշ փուլում, երբ բուժումներն ավելի քիչ արդյունավետ են լինում։ Խոսքը, ըստ նրա, վերաբերում է հատկապես կանանց և տարեցներին։
«Մենք մեքենայական ուսուցման գործիքներ ենք օգտագործում կանոնավոր կերպով հավաքված տվյալների դեպքում սրտի անբավարարություն ունեցող մարդկանց ավելի վաղ բացահայտելու համար, որպեսզի նրանք կարողանան ճիշտ բուժում ստանալ և խուսափել հիվանդանոց տեղափոխվելուց և մահվանից և բարելավեն իրենց կյանքի որակը»,- ասել է նա:

Исследователи из Лидса сообщили, что искусственный интеллект (ИИ) может помочь выявлять пациентов с риском сердечной недостаточности, что позволит начать лечение раньше, передает BBC.
Алгоритм ИИ, названный Find-HF, был разработан исследователями Лидсского университета для выявления ранних признаков сердечной недостаточности на основе данных медицинских записей пациентов.
По данным Британского фонда сердца (BHF), более одного миллиона человек в Великобритании в настоящее время страдают от сердечной недостаточности. Профессор Крис Гейл из Лидсской больницы NHS Trust и Лидсского университета заявил, что эта технология может предоставить "критически важное окно возможностей" для ухода за пациентами.
Исследование, финансируемое BHF, включало использование данных медицинских записей 565 284 взрослых из Великобритании для обучения ИИ. Затем алгоритм был протестирован на отдельной базе данных из 106 026 записей Тайваньской национальной университетской больницы. ИИ успешно предсказал, какие пациенты находятся в наивысшем риске развития сердечной недостаточности и кто может быть госпитализирован в течение пяти лет.
Качество жизни
Профессор Гейл, консультант-кардиолог, подчеркнул важность использования этого "крайне мощного и уникального национального ресурса" для пользы пациентов, предложив, что Find-HF может ускорить диагностику на два года.
Исследователи предполагают, что терапевты могут использовать эту платформу как систему раннего предупреждения для более раннего тестирования и диагностики пациентов.
Доктор Рамеш Надараджа, научный сотрудник Лидсского университета, отметил, что многие диагнозы сердечной недостаточности ставятся слишком поздно для эффективного лечения, особенно у женщин и пожилых людей.
«Мы используем инструменты машинного обучения с регулярно собираемыми данными для раннего выявления людей с сердечной недостаточностью, чтобы они могли получить правильное лечение и предотвратить госпитализацию и смерть, а также улучшить качество жизни»,- сказал он.