Եվրամիությունը վերջնական համաձայնության է եկել արհեստական ​​բանականության (ԱԲ) կիրառումը կարգավորող աշխարհում առաջին օրենքի շուրջ։ Փաստաթուղթը սահմանում է «համապարփակ կանոններ» ԱԲ տեխնոլոգիաների համար և հիմնված է ինքնակառավարվող տրանսպորտային միջոցներում, բժշկական սարքերում, ֆինանսական ծառայություններում և կրթական ոլորտում դրանց օգտագործման ռիսկերի գնահատման վրա:
Օրենքը նորարարական է և սահմանում է ԱԲ-ի կարգավորման հարցում կիրառվող մոտեցումը: Մասնավորապես, իսպառ արգելվելու է այսպես կոչված «սոցիալական վարկանիշային» համակարգերի կիրառումը, որոնք դասակարգում են քաղաքացիներին տվյալների վերլուծության հիման վրա։ Արգելվում է նաև ոստիկանության կարիքների համար կանխատեսող մոդելավորման և աշխատավայրերում, դպրոցներում մարդկանց հուզական ճանաչման նպատակով դրա օգտագործումը, հաղորդում է CNBC-ն։
Բարձր ռիսկային ԱԲ համակարգերը, ինչպիսիք են ինքնակառավարվող ավտոմեքենաները, բժշկական սարքերը, ֆինանսական ծառայությունները և կրթական ծառայությունները, կգնահատվեն քաղաքացիների առողջությանը, անվտանգությանը և իրավունքներին սպառնացող վտանգների համատեքստում: Բացի դրանից՝ օրենքը խիստ սահմանափակումներ է մտցնում գեներատիվ ԱԲ համակարգերի համար, որոնց շարքին է դասվում, օրինակ՝ ChatGPT-ն: Դրանց համար սահմանվում է պահանջ՝ հետևել հեղինակային իրավունքի մասին օրենքներին համապատասխանությանը, բացահայտել մոդելների ուսուցման մասին տեղեկությունները և անցկացնել կիբեռանվտանգության կանոնավոր թեստավորում։
ԵՄ օրենսդրության փոփոխությունը տեղի է ունենում 2022-ի նոյեմբերին OpenAI ընկերության կողմից ChatGPT չատբոտի գործարկումից հետո: Այդ ժամանակ պաշտոնյաները հասկացան, որ գործող օրենսդրությունը չի պարունակում դրույթներ, որոնք կարևոր են գեներատիվ ԱԲ-ի կողմից հեղինակային իրավունքով պաշտպանված նյութերի օգտագործումը կարգավորելու համար:
Օրենքն ամբողջությամբ չի գործի առնվազն 12 ամիս, և գոյություն ունեցող համակարգերին, ինչպիսիք են ChatGPT-ը, Gemini-ն և Copilot-ը, որպես անցումային շրջան կտրվի 36 ամիս ժամանակ, որպեսզի համապատասխանեն նոր նորմերին: «Արհեստական բանականության մասին օրենքի ընդունումը կարևոր հանգրվան է Եվրամիության համար»,- ասել է թվայնացման հարցերով Բելգիայի պետքարտուղար Մատյո Միշելը:
Օրենքը խախտելու համար ընկերությունները կտուգանվեն մինչև 35 մլն եվրո կամ տարեկան հասույթի 7%-ի չափով։ Սա առաջին հերթին կվերաբերի ամերիկյան տեխնոլոգիական հսկաներին, ինչպիսիք են Google-ը, Microsoft-ը և OpenAI-ը: «Հիմա ուշադրությունը պետք է ուղղվի արհեստական բանականության օրենսդրության արդյունավետ իրականացմանն ու կիրարկմանը»,- ասել է ԵՄ սպառողների և մանրածախ առևտրի համաշխարհային խմբի ղեկավար Դեսիսլավա Սավովան:
Այս օրենսդրության հիմնական նպատակն է ԱԲ տեխնոլոգիաների կիրառման հարցում ապահովել վստահություն, թափանցիկություն և հաշվետվողականություն՝ առանց խոչընդոտներ ստեղծելու նորարարության համար։
Նշենք, որ արհեստական բանակության իրենց մոդելների ուսուցանման համար հեղինակային իրավունքով պաշտպանված բովանդակությունն առանց հեղինակների թույլտվության օգտագործելու համար մի ամերիկյան մի շարք խոշոր թերթեր արդեն դատի են տվել OpenAI և Microsoft ընկերություններին։ Նորությունների հրատարակիչները մտահոգված են, որ չատբոտերը և ԱԲ որոնման համակարգերը, ինչպիսիք են ChatGPT-ն և Google-ը, կարող են թուլացնել իրենց բիզնես մոդելները, ինչը կհանգեցնի աշխատակիցների հետագա կրճատումների և սնանկացման՝ արդեն իսկ տուժած այս ոլորտում:

ЕС принял первый в мире закон, регулирующий ИИ
Европейский союз окончательно согласовал первый в мире закон, регулирующий использование искусственного интеллекта. Документ устанавливает «всеобъемлющие правила» для технологий ИИ и основан на оценке рисков их применения в автономном транспорте, медицинских устройствах, финансовых сервисах и образовании.
Закон является новаторским и устанавливает подход к регулированию ИИ. В частности, полностью будет запрещено использование так называемых систем «социального рейтинга», которые ранжируют граждан на основе анализа их данных. Также запрещено прогнозное моделирование для нужд полиции и использование эмоционального распознавания на рабочих местах и в школах, сообщает издание CNBC.
Системы ИИ высокого риска, такие как автономные автомобили, медицинские устройства, финансовые и образовательные сервисы, будут оцениваться на предмет угроз здоровью, безопасности и правам граждан. Кроме того, закон вводит жесткие ограничения на так называемые генеративные системы ИИ, к которым относится, например, ChatGPT. Для них устанавливаются требования соблюдения законодательства об авторских правах, раскрытия информации об обучении моделей, регулярного тестирования кибербезопасности.
Изменение в законодательстве ЕС произошло после запуска OpenAI ChatGPT в ноябре 2022 года. Тогда чиновники осознали, что существующее законодательство лишено проработанных деталей, которые важны в регулировании использования генеративным искусственным интеллектом материалов, защищенных авторским правом.
Полностью закон заработает не раньше чем через 12 месяцев, а уже существующие системы, такие как ChatGPT, Gemini и Copilot, получат переходный период на 36 месяцев для приведения в соответствие новым нормам. «Принятие закона об искусственном интеллекте является важной вехой для Европейского союза», — заявил государственный секретарь Бельгии по вопросам цифровизации Матье Мишель (Mathieu Michel).
За нарушение закона компании будут оштрафованы на сумму до 35 млн евро или 7% годовой выручки. Это коснется в первую очередь американских технологических гигантов, таких как Google, Microsoft и OpenAI. «Теперь внимание должно быть обращено на эффективную реализацию и обеспечение соблюдения закона об искусственном интеллекте», — заявила глава глобальной группы потребительских товаров и розничной торговли в ЕС Десислава Савова (Dessislava Savova).
Основная цель принятия данного закона заключается в обеспечении доверия, прозрачности и подотчетности при использовании технологий ИИ, не сдерживая при этом инновации.
Следует отметить, что ряд крупных американских газет уже подали в суд на OpenAI и Microsoft за использование защищенного авторским правом контента без разрешения авторов для тренировки своих моделей искусственной армии. Издатели новостей обеспокоены тем, что чат-боты и поисковые системы с искусственным интеллектом, такие как ChatGPT и Google, могут подорвать их бизнес-модели, что приведет к дальнейшим увольнениям и банкротствам в и без того пострадавшей отрасли.