Եվրամիությունը վերջնական համաձայնության է եկել արհեստական ​​բանականության (ԱԲ) կիրառումը կարգավորող աշխարհում առաջին օրենքի շուրջ։ Փաստաթուղթը սահմանում է «համապարփակ կանոններ» ԱԲ տեխնոլոգիաների համար և հիմնված է ինքնակառավարվող տրանսպորտային միջոցներում, բժշկական սարքերում, ֆինանսական ծառայություններում և կրթական ոլորտում դրանց օգտագործման ռիսկերի գնահատման վրա:
Օրենքը նորարարական է և սահմանում է ԱԲ-ի կարգավորման հարցում կիրառվող մոտեցումը: Մասնավորապես, իսպառ արգելվելու է այսպես կոչված «սոցիալական վարկանիշային» համակարգերի կիրառումը, որոնք դասակարգում են քաղաքացիներին տվյալների վերլուծության հիման վրա։ Արգելվում է նաև ոստիկանության կարիքների համար կանխատեսող մոդելավորման և աշխատավայրերում, դպրոցներում մարդկանց հուզական ճանաչման նպատակով դրա օգտագործումը, հաղորդում է CNBC-ն։
Բարձր ռիսկային ԱԲ համակարգերը, ինչպիսիք են ինքնակառավարվող ավտոմեքենաները, բժշկական սարքերը, ֆինանսական ծառայությունները և կրթական ծառայությունները, կգնահատվեն քաղաքացիների առողջությանը, անվտանգությանը և իրավունքներին սպառնացող վտանգների համատեքստում: Բացի դրանից՝ օրենքը խիստ սահմանափակումներ է մտցնում գեներատիվ ԱԲ համակարգերի համար, որոնց շարքին է դասվում, օրինակ՝ ChatGPT-ն: Դրանց համար սահմանվում է պահանջ՝ հետևել հեղինակային իրավունքի մասին օրենքներին համապատասխանությանը, բացահայտել մոդելների ուսուցման մասին տեղեկությունները և անցկացնել կիբեռանվտանգության կանոնավոր թեստավորում։
ԵՄ օրենսդրության փոփոխությունը տեղի է ունենում 2022-ի նոյեմբերին OpenAI ընկերության կողմից ChatGPT չատբոտի գործարկումից հետո: Այդ ժամանակ պաշտոնյաները հասկացան, որ գործող օրենսդրությունը չի պարունակում դրույթներ, որոնք կարևոր են գեներատիվ ԱԲ-ի կողմից հեղինակային իրավունքով պաշտպանված նյութերի օգտագործումը կարգավորելու համար:
Օրենքն ամբողջությամբ չի գործի առնվազն 12 ամիս, և գոյություն ունեցող համակարգերին, ինչպիսիք են ChatGPT-ը, Gemini-ն և Copilot-ը, որպես անցումային շրջան կտրվի 36 ամիս ժամանակ, որպեսզի համապատասխանեն նոր նորմերին: «Արհեստական բանականության մասին օրենքի ընդունումը կարևոր հանգրվան է Եվրամիության համար»,- ասել է թվայնացման հարցերով Բելգիայի պետքարտուղար Մատյո Միշելը:
Օրենքը խախտելու համար ընկերությունները կտուգանվեն մինչև 35 մլն եվրո կամ տարեկան հասույթի 7%-ի չափով։ Սա առաջին հերթին կվերաբերի ամերիկյան տեխնոլոգիական հսկաներին, ինչպիսիք են Google-ը, Microsoft-ը և OpenAI-ը: «Հիմա ուշադրությունը պետք է ուղղվի արհեստական բանականության օրենսդրության արդյունավետ իրականացմանն ու կիրարկմանը»,- ասել է ԵՄ սպառողների և մանրածախ առևտրի համաշխարհային խմբի ղեկավար Դեսիսլավա Սավովան:
Այս օրենսդրության հիմնական նպատակն է ԱԲ տեխնոլոգիաների կիրառման հարցում ապահովել վստահություն, թափանցիկություն և հաշվետվողականություն՝ առանց խոչընդոտներ ստեղծելու նորարարության համար։
Նշենք, որ արհեստական բանակության իրենց մոդելների ուսուցանման համար հեղինակային իրավունքով պաշտպանված բովանդակությունն առանց հեղինակների թույլտվության օգտագործելու համար մի ամերիկյան մի շարք խոշոր թերթեր արդեն դատի են տվել OpenAI և Microsoft ընկերություններին։ Նորությունների հրատարակիչները մտահոգված են, որ չատբոտերը և ԱԲ որոնման համակարգերը, ինչպիսիք են ChatGPT-ն և Google-ը, կարող են թուլացնել իրենց բիզնես մոդելները, ինչը կհանգեցնի աշխատակիցների հետագա կրճատումների և սնանկացման՝ արդեն իսկ տուժած այս ոլորտում:

The EU adopts first law in the world regulating AI
The European Union has finalized the world's first law regulating the use of artificial intelligence (AI). The document establishes "comprehensive rules" for AI technologies and is based on assessing the risks of their application in autonomous transportation, medical devices, financial services, and education.
The law is groundbreaking and establishes an approach to AI regulation. In particular, it will completely ban the use of so-called "social scoring" systems that rank citizens based on data analysis. Predictive policing and the use of emotional recognition in workplaces and schools will also be prohibited, reports CNBC.
High-risk AI systems, such as autonomous vehicles, medical devices, financial, and educational services, will be evaluated for threats to health, safety, and citizens' rights. Additionally, the law imposes strict limitations on so-called generative AI systems, including ChatGPT. These systems must comply with copyright laws, disclose information about model training, and undergo regular cybersecurity testing.
The change in EU legislation came after the launch of OpenAI’s ChatGPT in November 2022. Officials realized that existing laws lacked detailed provisions crucial for regulating the use of generative AI in handling copyrighted materials.
The law will not be fully effective for at least 12 months, and existing systems like ChatGPT, Gemini, and Copilot will have a 36-month transition period to comply with the new standards. "The adoption of the AI law is a significant milestone for the European Union," said Belgian State Secretary for Digitalization Mathieu Michel.
Companies that violate the law will be fined up to 35 million euros or 7% of their annual revenue. This will primarily affect American tech giants such as Google, Microsoft, and OpenAI. "Now the focus must be on the effective implementation and enforcement of the AI law," said Dessislava Savova, head of the EU global consumer products and retail group.
The main goal of this law is to ensure trust, transparency, and accountability in the use of AI technologies while not stifling innovation.
It should be noted that a number of major American newspapers are already suing OpenAI and Microsoft for using copyrighted content without the authors' permission to train their artificial army models. News publishers are concerned that chatbots and AI search engines like ChatGPT and Google could undermine their business models, leading to further layoffs and bankruptcies in an already battered industry.