X սոցցանցում (նախկինում՝ Twitter) տեսա և լսազանգերի գործառույթը, որը նախկինում գործառույթը հասանելի էր միայն X Premium վճարովի բաժանորդներին, այժմ արդեն հասանելի է բոլոր օգտատերերին։ Այս մասին տեղեկացրել է XNews-ը։
«Աուդիո և տեսազանգերն այժմ հասանելի են բոլորին X-ում: Ո՞ւմ եք առաջինը զանգահարելու»,- ասվում է հրապարակման մեջ։
X սոցցանցի զանգերը ներկառուցված են հաղորդագրությունների բաժնում. մեկ այլ օգտատիրոջը զանգելու համար օգտատերը պետք է նրա հետ առնվազն մեկ անգամ շփվի անձնական հաղորդագրությունների միջոցով:
Օգտատերերը կարող են նաև կարգավորել գործառույթն այնպես, որ ոչ ոք չզանգահարի իրենց կամ զանգահարեն միայն իրենց կոնտակտները: Հնարավոր է նաև կարգավորումը նշել այնպես, որ զանգեր ստացվեն միայն ստուգված օգտատերերից կամ նրանցից, որոնց տվյալ օգտատերը բաժանորդագրված է: Համացանցին միացած լինելու դեպքում օգտատերերը մուտքային զանգը կտեսնեն նույնիսկ, երբ էկրանը կողպված է, ինչպես սովորական զանգերի դեպքում:
Ընկերությունը տեսա և լսազանգերի հնարավորությունը փորձարկում է 2023-ի հուլիսից։ Սկզբում գործառույթն ավելացվել էր iOS օգտատերերի և X Premium բաժանորդների համար, սակայն ավելի ուշ գործառույթը հայտնվել էր նաև Android-ում։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ սոցցանցի սեփականատեր Իլոն Մասկը մտադիր է 2024-ին իր X սոցցանցը վերածել ծանոթությունների կայքի և թվային բանկի։ Ընկերությունն անցկացրել էր բարձրագույն ղեկավարության հանդիպում Մասկի և ընկերության գործադիր տնօրեն Լինդա Յակկարինոյի մասնակցությամբ։ Հանդիպման ժամանակ Մասկն ասել էր, որ X-ը 2024-ին կդառնա ծանոթությունների լիարժեք կայք, ինչպես նաև թվային բանկ։ Սակայն նա չէր հստակեցրել, թե կոնկրետ ինչպես է տեղի ունենալու վերափոխումը։

Функция видео- и аудиовызовов в X (ранее Twitter), которая раньше была доступна только платным подписчикам X Premium, теперь доступна всем пользователям. Об этом сообщает XNews.
«Аудио- и видеозвонки теперь доступны каждому на X. Кому вы позвоните первым?»— говорится в посте.
Социальные вызовы X встроены в раздел обмена сообщениями. для того, чтобы позвонить другому пользователю, пользователь должен хотя бы один раз связаться с ним посредством личных сообщений.
Пользователи также могут настроить эту функцию так, чтобы им никто не звонил или звонили только их контакты. Также есть возможность указать настройку, чтобы звонки принимались только от проверенных пользователей или от тех, на кого данный пользователь подписан. При подключении к Интернету пользователи будут видеть входящий вызов, даже когда экран заблокирован, как при обычных вызовах.
Компания тестирует возможность видео- и аудиозвонков с июля 2023 года. Изначально функция была добавлена для пользователей iOS и подписчиков X Premium, но позже функция появилась и на Android.
Ранее стало известно, что владелец соцсети Илон Маск намерен в 2024 году превратить свою соцсеть X в сайт знакомств и цифровой банк. Компания провела встречу высшего руководства с Маском и генеральным директором компании Линдой Яккарино. В ходе встречи Маск заявил, что в 2024 году X станет полноценным сайтом знакомств, а также цифровым банком. Однако он не уточнил, как именно будет происходить преобразование.