X սոցցանցում (նախկինում՝ Twitter) տեսա և լսազանգերի գործառույթը, որը նախկինում գործառույթը հասանելի էր միայն X Premium վճարովի բաժանորդներին, այժմ արդեն հասանելի է բոլոր օգտատերերին։ Այս մասին տեղեկացրել է XNews-ը։
«Աուդիո և տեսազանգերն այժմ հասանելի են բոլորին X-ում: Ո՞ւմ եք առաջինը զանգահարելու»,- ասվում է հրապարակման մեջ։
X սոցցանցի զանգերը ներկառուցված են հաղորդագրությունների բաժնում. մեկ այլ օգտատիրոջը զանգելու համար օգտատերը պետք է նրա հետ առնվազն մեկ անգամ շփվի անձնական հաղորդագրությունների միջոցով:
Օգտատերերը կարող են նաև կարգավորել գործառույթն այնպես, որ ոչ ոք չզանգահարի իրենց կամ զանգահարեն միայն իրենց կոնտակտները: Հնարավոր է նաև կարգավորումը նշել այնպես, որ զանգեր ստացվեն միայն ստուգված օգտատերերից կամ նրանցից, որոնց տվյալ օգտատերը բաժանորդագրված է: Համացանցին միացած լինելու դեպքում օգտատերերը մուտքային զանգը կտեսնեն նույնիսկ, երբ էկրանը կողպված է, ինչպես սովորական զանգերի դեպքում:
Ընկերությունը տեսա և լսազանգերի հնարավորությունը փորձարկում է 2023-ի հուլիսից։ Սկզբում գործառույթն ավելացվել էր iOS օգտատերերի և X Premium բաժանորդների համար, սակայն ավելի ուշ գործառույթը հայտնվել էր նաև Android-ում։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ սոցցանցի սեփականատեր Իլոն Մասկը մտադիր է 2024-ին իր X սոցցանցը վերածել ծանոթությունների կայքի և թվային բանկի։ Ընկերությունն անցկացրել էր բարձրագույն ղեկավարության հանդիպում Մասկի և ընկերության գործադիր տնօրեն Լինդա Յակկարինոյի մասնակցությամբ։ Հանդիպման ժամանակ Մասկն ասել էր, որ X-ը 2024-ին կդառնա ծանոթությունների լիարժեք կայք, ինչպես նաև թվային բանկ։ Սակայն նա չէր հստակեցրել, թե կոնկրետ ինչպես է տեղի ունենալու վերափոխումը։

The video and audio calling feature on X (formerly Twitter), which was previously only available to X Premium paid subscribers, is now available to all users. This was reported by XNews.
“Audio and video calls are now available to everyone on X. Who are you calling first?" the post reads.
X social calls are built into the messaging section. In order to call another user, the user must communicate with him at least once via private messages.
Users can also set the feature so that no one calls them or only their contacts call. It is also possible to specify the setting so that calls are received only from verified users or from those to whom the given user is subscribed. When connected to the Internet, users will see the incoming call even when the screen is locked, just like normal calls.
The company has been testing the possibility of video and audio calls since July 2023. Initially, the feature was added for iOS users and X Premium subscribers, but later the feature appeared on Android as well.
Earlier it became known that the owner of the social network, Elon Musk, intends to turn his X social network into a dating site and a digital bank in 2024. The company held a senior management meeting with Musk and company CEO Linda Yaccarino. During the meeting, Musk said that X will become a full-fledged dating site in 2024, as well as a digital bank. However, he did not specify exactly how the transformation will take place.