Twitter սոցիալական ցանցը պետք է դառնա աշխարհի մասին տեղեկությունների ամենաճշգրիտ աղբյուրը։ Համենայն դեպս, նման նպատակ է դրել Իլոն Մասկը, որը վերջերս է գնել Twitter-ը և ստանձնել ընկերության միանձնյա կառավարումը։
«Twitter-ը պետք է դառնա աշխարհի մասին տեղեկությունների ամենաճշգրիտ աղբյուրը: Սա է մեր առաքելությունը»,- Twitter-ի իր էջում գրել է նա։
Մասկը, իհարկե, նա չի հստակեցրել, թե կոնկրետ ինչպես է պատրաստվում կատարել այդ առաքելությունը։ Գուցե, նրա ընկալմամբ, դրան կնպաստեն նոր փոփոխությունները, որոնք ինքը նախատեսում է սոցիալական ցանցի համար։
Երկար տեքստեր թվիթերյան գրառումներում
Շուտով Twitter-ը կունենա գործառույթ, որը թույլ կտա երկար տեքստեր ավելացնել թվիթերյան գրառումներին։ Մասկի խոսքով՝ այս ֆունկցիան «վերջ կդնի նոթատետրից արված անհեթեթ սքրինշոթերին»։
Twitter-ում ներկայումս կա գրառումների սահմանափակում՝ տեքստը չի կարող գերազանցել 280 նիշը: Եվ եթե օգտատերերը չեն կարողանում իրենց ասելիքը տեղավորել 280 նիշում, նրանք ստիպված են լինում իրենց գրառումներին կցել նախապես գրված տեքստերի լուսանկարներ:
Դեռ հայտնի չէ, թե կոնկրետ երբ հնարավոր կլինի մեծ տեքստեր կցել գրառումներին և արդյոք այն անվճար կլինի բոլորի համար, թե հասանելի կլինի միայն վճարովի բաժանորդագրության դեպքում:
Մոնետիզացիայի համար լրացուցիչ գործիքներ
Twitter-ում նաև նախատեսվում է ներդնել լրացուցիչ գործիքներ՝ բոլոր ձևաչափերի բովանդակության մոնետիզացիայի համար: Թե կոնկրետ ինչպես դա կարվի, դեռևս հայտնի չէ։
Ավելի հարմար որոնում Twitter-ում
Մոտ ապագայում նախատեսվում է նաև բարելավել Twitter-ի որոնման ֆունկցիոնալությունը։
«Twitter-ի որոնումն ինձ հիշեցնում է 1998 թ․ Infoseek-ը: Այն նույնպես շուտով շատ ավելի կբարելավվի»,- գրել է Մասկը Twitter-ում:
Մասկի վերջին հայտարարություններից հետո NBC News-ի թղթակից Բեն Քոլինզը նշել է, որ Մասկը, ըստ երևույթին, իրեն է վերագրում Twitter-ի աշխատակիցների ձեռքբերումները, ներառյալ այն մարդկանց ձեռքբերումները, ում աշխատանքից հեռացրել է ընկերությունը ձեռք բերելուց հետո: Ըստ թղթակցի՝ Twitter-ը մեծ տեքստային հաղորդագրությունների փոխանակման գործառույթը փորձարկել է դեռ Մասկի գալուց առաջ։
«Նա իրեն է վերագրում այն ​​աշխատանքի մեծ մասը, որը որոշ աշխատակիցներ արել են նախքան նրանց աշխատանքից կազատեին: Տարեսկզբին Ջեյն Մանչուն Վոնգը, որը հայտնի է հավելվածներում էքսպերիմենտներ անելու իր փորձով, հայտնաբերեց, որ Twitter-ն աշխատում է «Հոդվածներ» ֆունկցիայի վրա՝ ավելի երկար հաղորդագրություններ հրապարակելու համար»,- գրել է նա:
Կարգելափակվեն այն օտգահաշիվները, որոնք այլոց անունից կներկայանան
Նախատեսվում է նաև, որ Twitter-ը կսկսի մեկընդմիշտ արգելափակել այն օգտատերերին, որոնք այլոց անունից կներկայանան, նույնիսկ եթե կունեն վերիֆիկացված լինելու մասին վկայող կապույտ ստուգանիշ:
Մասկի խոսքով՝ դա անհրաժեշտ է, որպեսզի մարդիկ, 8 դոլար վճարելով Blue բաժանորդագրության համար, չկարողանան մոլորության մեջ գցել այլ օգտատերերի և կեղծ ինքնության տակ տեղեկություններ չհրապարակեն։
Ըստ նախատեսվող փոփոխությունների՝ սոցցանցում անվան կամ նկարագրության ցանկացած փոփոխությունից հետո օգտատերը նաև ժամանակավորապես կզրկվի կապույտ ստուգանիշից, մինչև Twitter-ը չստուգի թարմացված տեղեկությունը։
Նախկինում Twitter-ը օգտատերերին նախազգուշացնում էր մինչև օգտահաշիվներն արգելափակելը, սակայն այժմ, երբ հարթակը սկսել է զանգվածային կերպով ստուգել օգտահաշիվները, նախազգուշացումներ չեն լինի, և կեղծ տվյալներ ունեցող բոլոր օգտահաշիվները (եթե հստակ նշված չէ, որ դա «պարոդիա» է) ընդմիշտ կարգելափակվեն։
Որոշ կեղծ օգտահաշիվներ արդեն արգելափակվել են։
Օրինակ՝ վերջերս Twitter-ի ադմինիստրացիան արգելափակել է ավելի քան 2 միլիոն բաժանորդ ունեցող ամերիկացի կատակերգու և դերասանուհի Քեթի Գրիֆինի օգտահաշիվը, քանի որ իր անվան փոխարեն նա Twitter-ի իր էջում նշել էր Իլոն Մասկի անունը։
twitter-fakes
«Նրան արգելափակել են, քանի որ նա փորձել է ներկայանել մեկ այլ կատակերգուի անվան տակ»,- գրել է Մասկը։
Բացի դրանից, վերջերս երկու տարբեր օգտատերեր կարողացել են Բեն Աֆլեքի և Թոբի Մագուայերի անուններով կեղծ օգտահաշիվներ գրանցել, նրանց համար գնել են վերիֆիկացիայի մասին հավաստող ստուգանիշը և հրապարակումներ արել՝ ազդարարելով «Բեթմեն»-ի և «Սարդ մարդը» ֆիլմերի նոր սերիայի մասին։ Նրանց նույնպես արգելափակել են։
Միևնույն ժամանակ Մասկը չի արգելափակի այն անձի օգտահաշիվը, որը հետևում է իր անձնական ինքնաթիռի ուղևորություններին։ Խոսքը @ElonJet օգտահաշվի մասին է, որը պատկանում է Ջեք Սուինի անունով ամերիկացի մի ծրագրավորողի։ Վերջինս ADS-B Exchange ընկերության թռիչքների տվյալներն օգտագործող բոտի միջոցով հետևում է Մասկի ինքնաթիռին և համապատասխան հրապարակումներ անում, թե երբ և ուր է ուղևորվում այն։

Twitter should become the most accurate source of information in the world. That, at least, is the goal pursued by Elon Musk, who recently bought Twitter and became sole CEO.
"Twitter needs to become by far the most accurate source of information about the world. That’s our mission," he tweeted.
He did not say how exactly he was going to accomplish this mission. Perhaps this, as he understands it, will contribute to the new changes that he plans for the social network.
Long tweets
Twitter will soon have a feature that allows you to add long texts to your tweets. According to Musk, this feature will put an end to absurd notepad screenshots.
Currently, the limit on the size of tweets is 280 characters. And if users can't fit into that number of characters, they have to attach photos with text to their tweets.
It's not yet known exactly when the ability to attach text to tweets will appear and whether it will be free for everyone - or only available with a paid subscription.
Additional monetization tools
Twitter also plans to introduce additional tools to monetize all forms of content. How this is going to take plan no one knows yet.
More convenient search in Twitter
There are also plans to improve Twitter's search functionality in the not-too-distant future.
"Search within Twitter reminds me of Infoseek in ‘98! That will also get a lot better pronto," Musk added.
Following Musk's latest statements, NBC News reporter Ben Collins noted that Musk appears to be appropriating the accomplishments of Twitter employees - including those he fired after acquiring the company. For example, according to the reporter, Twitter was testing the big text messaging feature even before Musk arrived:
"He's taking credit here for a bunch of work that some employees did before he laid them off," he said.
Indeed, at the start of the year Jane Manchun Wong, who's known for experimental features in apps, discovered evidence Twitter was working on an "Articles" feature for posting longer messages.
Blocking those who impersonate others
Twitter is also planning to start permanently blocking users who impersonate others, even if they have a blue verification tick.
According to Musk, it is necessary so that people could not mislead other users by paying $8 for a subscription and posting information under a false identity.
It is also planned that after any change of name or description, the user will temporarily lose the blue verification tick until Twitter verifies the updated information.
Twitter used to issue a warning to users before blocking accounts, but now, when the platform launches a mass verification of accounts, there will be no warnings, and all accounts with fake information - unless it is clearly stated that it is a parody - will be permanently blocked.
Some fake accounts have already been blocked.
For example, recently, Twitter administrators blocked the account of American comedian and actress Kathy Griffin, who had over 2 million followers, because she added the name of Elon Musk on her Twitter page instead of her name.
"Going forward, any Twitter handles engaging in impersonation without clearly specifying “parody” will be permanently suspended," Musk tweeted.
Besides, two different users were recently able to register fake Ben Affleck and Tobey Maguire accounts, bought verification ticks for them and made posts announcing a new installment of Batman and Spider-Man. They were also blocked.
That said, Musk won't be blocking the account of the person tracking his private jet. The account in question is @ElonJet, which belongs to an American programmer named Jack Sweeney. He tracks Musk's plane with a bot that uses flight data from the ADS-B Exchange.