Այս տարվա սկզբում Հայաստանի արտարժույթի շուկայում լուրջ փոփոխություններ տեղի ունեցան, որոնց նպաստեցին մի շարք գործոններ, այդ թվում՝ ռուս-ուկրաինական իրադարձությունները։ Առաջին հարվածը հասցվեց դոլարի փոխարժեքին, հետո արդեն գահավիժեց նաեւ եվրոն: Այս ամենը լրջագույնս հարվածեց ՏՏ ոլորտին:
ՏՏ ոլորտի ընկերությունների կրած վնասները փոքր-ինչ փոխհատուցելու նպատակով պետական մարմինների հետ քննարկումների արդյունքում կազմվել է կառավարության որոշման նախագիծ, որը ենթադրում է սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսների համար ՏՏ կազմակերպություններին վերադարձնել եկամտային հարկը։
Սակայն մինչ օրս այս հարցում որեւէ տեղաշարժ չկա:
ՏՏ ոլորտի ընկերություններին աջակցող նախագիծը մինչ օրս չի մտել կառավարություն
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Հայկ Չոբանյանի խոսքով, քանի որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը 90 եւ ավելի տոկոսով արտահանելի է, դա նշանակում է, որ պատվերների համար վճարում են արտարժույթով, հետեւաբար, դրամի արժեւորմամբ պայմանավորված այս ոլորտում աշխատող կազմակերպությունների եկամուտները 20-25 տոկոսով նվազել են: Արդյունքում շատ ընկերություններ լուրջ վնասներ են կրել, մի մասը ստիպված է եղել կրճատել աշխատակազմը, մյուսները՝ նույնիսկ փակվել:
«Սա հսկայական հարված է Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ոլորտին: Ուզում եմ առանձնահատուկ նշել, որ բոլոր ռազմավարական փաստաթղթերում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի դերակատարումը մինչեւ 70 տոկոս է: Սա նշանակում է, որ երբ խոսում ենք ոլորտի երկարաժամկետ կորուստների մասին, դա ռազմավարական լուրջ վնաս է Հայաստանի տնտեսությանը», - NEWS.am Tech-ի հետ զրույցում ասաց նա:
Չոբանյանի խոսքով՝ ապրիլից սկսած տասնյակ հանդիպումներ են եղել թե՛ Կենտրոնական բանկի, թե՛ բոլոր պետական գերատեսչությունների ղեկավարների հետ: Դրանց արդյունքում հունիս-հուլիսին ներկայացվել է ոլորտի աջակցության սուբսիդավորման վերաբերյալ կառավարության որոշման նախագիծ, որը, ինչպես վերեւում նշվել էր, սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսների եկամտային հարկի վերադարձի միջոցով պիտի մասամբ փոխհատուցեր այն վնասները, որոնք ընկերությունները կրել են եւ դեռ կկրեն դրամի արժեւորման պատճառով:
Առաջին հայացքից, նախագծի գաղափարը լավն է, եւ այն կարող է գոնե ինչ-որ չափով օգնել լուրջ խնդիրների առաջ կանգնած ՏՏ կազմակերպություններին: Սակայն ամեն ինչ այդքան հեշտ չէ:
«Այդ նախագիծն առ այսօր չի դրվել քննարկման պետական համակարգում եւ չի ընդունվել», - ասաց Չոբանյանը:
Խնդիրը բիզնեսի նկատմամբ պետության վերաբերմունքի մեջ է
«Իմ կարծիքով՝ խնդիրը քաղաքական որոշման մեջ է, եւ բիզնեսի ու արդյունաբերության նկատմամբ պետության վերաբերմունքի մեջ է»,- ասաց Հայկ Չոբանյանը:
Այլ երկրներում, Չոբանյանի խոսքով, պետության վերաբերմունքը բիզնեսին կտրականապես տարբերվում է այն վերաբերմունքից, որը այսօր կա Հայաստանում։
«Ես մի առիթով Թայվանում էի եւ տեսա, թե ինչպես են պետական պաշտոնյաները պտտվում բիզնեսների շուրջը, եւ երբ փորձեցի հասկանալ մեխանիզմը, ինձ համար ձեւակերպեցին, որ պետական պաշտոնյան նրա համար է, որ աջակցի բիզնեսին իր գործն ավելի լավ անելու համար, որովհետեւ արդյունաբերությունն է պահում երկիրը:
Մենք հակառակ մոտեցումն ունենք, մեզ թվում է, որ բիզնեսը բոլորին պարտական է և ամեն ինչ պետք է ինքնուրույն անի։ Կարծում եմ՝ մեր երկրի, մեր հասարակության համար կրիտիկական, հանգուցային կլինի այն պահը, երբ մենք իրական արտադրող, արարող մարդուն դնենք այդ հիերարխիայի ամենավերեւի կետում եւ դրանից հետո նոր լինեն սպառողները, ներառյալ պետական պաշտոնյաները»,- ընդգծեց Հայկ Չոբանյանը:
Այսօր Հայաստանում, ցավոք, բիզնեսի նկատմամբ չկա պատշաճ հարգանք։ Ավելին, պետական պաշտոնյաները փորձում են մեղադրել ՏՏ ոլորտում աշխատող ընկերություններին այն խնդիրների, որոնց բախվել են։ Նրաք այնպես են խոսում, ասես ՏՏ ընկերությունները պարտավոր էին կանխատեսել, պլանավորել, ինչ–որ բան ձեռնարկել։
«Ընդ որում, այդ ամենը մարդիկ են ասում, որոնք իրենց կյանքում ոչ մի ընկերություն չեն ստեղծել: Ես այս վարքագիծը երբեք չեմ ընդունում: Եթե որեւէ մեկը կառավարությունում պաշտոնյա է, ես էլ եմ եղել պաշտոնյա, դա չի նշանակում, որ ինքն առավել է այս ձեռնարկությունների ղեկավարներից: Ընդհակառակը, այս ընկերությունները տարիներ շարունակ վճարել են հարկեր, որոնցից են գոյանում են աշխատավարձեր, այդ թվում՝ պետական պաշտոնյաներինը:
Պետք է հարգանք եւ աջակցություն լինի այդ ձեռնարկությունների նկատմամբ, ոչ թե փորձեն միակողմանի գնահատականներ տալ՝ դրա ո՛չ բարոյական, ո՛չ այլ իրավունքը չունենալով»:
Ի՞նչպես կարելի է փրկել ՏՏ ոլորտը Հայաստանում
Հայկ Չոբանյանը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը փրկելու իր բանաձեւերն ունի։
Իհարկե, լավ արդյունք ունենալու համար հարկավոր էր շատ արագ արձագանքել, քանի որ այս ամիսներին շատ ընկերություններ անդառնալի կորուստներ են կրել, այդ թվում կորցրել են հաճախորդներ, որոնց հետ տարիներ շարունակ աշխատել են:
NEWS.am Tech-ի հետ զրույցում նա ասաց, որ սա այն դեպքերից է, երբ արագությունը շատ կարեւոր է, եւ նման նախագծերը (օրինակ, եկամտահարկի վերադարձի վերոհիշյալ նախագիծը), որոնք կարճաժամկետ հարց են լուծում, պետք է ընդունվեն մեկ ամսվա ընթացքում: Հակառակ դեպքում, ուշացած որոշում է լինում:
Սակայն կարճաժամկետ լուծումներից բացի, ոլորտում անհրաժեշտ են նաեւ երկարաժամկետ լուծումներ, որոնք առաջիկա տարիների համար գոնե որոշակի կայունություն կապահովեն տեղական կազմակերպությունների համար:
«Դրանցից ամենաընդունելի գործիքը հեջավորման գործիքն է, որը հնարավորություն է տալիս բանկերի հետ միասին փոխարժեք ֆիքսել որոշակի ժամանակահատվածի՝ կես տարվա կամ մեկ տարվա համար: Դա հնարավորություն կտա, որ գոնե նոր պայմանագրերն իրականացվեն փոխարժեքը ֆիքսելով՝ խուսափելու համար արտարժույթի փոխարժեքի տատանումներից: Կան նաեւ այլ գործիքներ, որոնք ամբողջ աշխարհը կիրառում է. դա հատուկ տնտեսական գոտիներն են, հատուկ ֆիսկալ քաղաքականությունն է ռազմավարական ոլորտների նկատմամբ»,- ասաց նա։
Չոբանյանի խոսքով՝ մինչեւ այս տարեվերջ բանկային համակարգի եւ կառավարության հետ կոնսենսուս ունենալը խիստ կարեւոր է 2023 թ․ եւ դրանից հետո ՏՏ ոլորտի ընկերությունների գործունեությունն ավելի կանխատեսելի դարձնելու համար:
Փորձագետների կարծիքով՝ այսօր, նույնիսկ ուշացումով, շատ բան կարելի է անել Հայաստանի ՏՏ ընկերություններին օգնելու համար, որպեսզի ոտքի կանգնեն։ Բայց խնդիրն այն է, որ այսօր այս ամենը պարզապես չի արվում։ Էլ ավելի մեծ խնդիր է այն, որ եթե ոչինչ չձեռնարկվի, ՏՏ ոլորտն անդառնալի կորուստներ կունենա։ Արտարժույթի շուկայում իրավիճակը մի օր, իհարկե, կկարգավորվի, վաղ թե ուշ դա պետք է տեղի ունենա։ Բայց արդյո՞ք տուժած ընկերությունները կկարողանան են վերականգնվել:

At the beginning of this year, serious changes took place in the foreign currency market of Armenia, which were contributed by a number of factors, including the Russian-Ukrainian events. The first blow was given to the US dollar exchange rate, and then the euro was also “dethroned.” All this seriously hit the IT sector.
As a result of discussions with Armenian state agencies in order to slightly compensate the losses suffered by IT companies, a draft government decision was drawn up which assumes returning the income tax to IT organizations for the months of September-December.
However, there is no “movement” in this matter until now.
The project supporting IT companies has not yet entered the government
According to Hayk Chobanyan, Executive Director of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) of Armenia, since the high-tech sector is 90% or more exportable, it means that orders are paid in foreign currency, therefore, due to the Armenian dram’s appreciation, the incomes of organizations working in this sector have decreased by 20-25%. As a result, many companies suffered serious losses, some were forced to reduce staff, and others even closed.
"This is a huge blow to the sphere of strategic importance for Armenia. I would like to point out that the role of the high-tech sector in all strategic documents is up to 70 percent. This means that when we talk about the sector's long-term losses, it is a serious strategic damage to Armenia's economy," he said in an interview with NEWS.am Tech.
According to Chobanyan, since April, there have been dozens of meetings with both the Central Bank of Armenia and the heads of all state departments. As a result, in June-July, a draft of the government's decision on the support subsidy of the IT sector was presented, which, as mentioned above, was supposed to partially compensate—through the return of income tax for the months of September-December—the losses that the IT companies have suffered and will still suffer due to the rise of the dram.
At first glance, the idea of the draft is good, and it can at least somewhat help IT organizations facing serious problems. However, not everything is so easy.
"That draft has not been discussed in the state system and has not been accepted to date," said Chobanyan.
The problem lies in the state's attitude towards business
"In my opinion, the problem lies in the political decision and the state's attitude towards business and industry," said Hayk Chobanyan.
In other countries, according to Chobanyan, the attitude of the state towards business is radically different from the attitude that exists in Armenia today.
"I was once in Taiwan, and I saw how government officials go around businesses. And when I tried to understand the mechanism, they explained to me that government officials are there to support businesses to do their jobs better because industry is what keeps the country going.
We [in Armenia] have the opposite approach. It seems to us that business owes everyone and should do everything independently. I think that the moment when we put the real producer, the organizer at the top of that hierarchy, and after that the consumers, including the state officials, will be critical and pivotal for our country, our society," emphasized Hayk Chobanyan.
Today, unfortunately, there is no proper respect for business in Armenia. Moreover, government officials attempt to blame IT companies for the problems they have faced. They speak as if the IT companies were obliged to predict, plan, and undertake something.
Moreover, all this is said by people who have never created a company in their life. I never accept this behavior. If someone is an official in the government—I was also an official—, it does not mean that he is more than the heads of these enterprises. On the contrary, these companies have for years paid taxes that generate salaries—including those of government officials.
There should be respect and support for these enterprises, instead of trying to give one-sided assessments—having no moral or other right to do so."
How to save IT sector in Armenia?
Hayk Chobanyan has his own formulas for saving the high-tech sector of Armenia.
Of course, in order to have a good result, it was necessary to react very quickly, as in these months many companies suffered irreversible losses, including losing customers with whom they worked for years.
In the interview with NEWS.am Tech, Chobanyan said that this is one of the cases when speed is very important, and such drafts—for example, the above-mentioned income tax return draft—which resolve a short-term issue, should be adopted within a month. Otherwise, there is a delayed decision.
However, in addition to short-term solutions, the sector also needs long-term solutions, which are at least somewhat stable for the coming years will provide support for local organizations.
"The most acceptable tool among them is the hedging tool, which enables to specify an exchange rate together with banks for a certain period of time—half a year or a year. This will enable at least new contracts to be implemented with a fixed exchange rate to avoid fluctuations in the exchange rate. There are also other tools that the whole world uses; it is the special economic zones, it is the special fiscal policy towards strategic sectors," he said.
According to Chobanyan, having a consensus with the banking system and the Armenian government by the end of this year is very important to make the activities of IT sector companies more predictable in 2023 and beyond.
According to experts, today a lot can be done—even with a delay—to help Armenia’s IT companies to get back on their feet. But the problem is that today all this is simply not done. An even bigger problem is that if nothing is done, the IT sector in Armenia will suffer irreversible losses. The situation in the foreign exchange market will be settled one day, of course; sooner or later it shall happen. But will the affected companies be able to recover?