Աստղագետները արևի լույսի տակ թաքնված հսկայական աստերոիդ են հայտնաբերել։ Այն ստացել է «մոլորակասպան» մականունը, քանի որ մոլորակի հետ նրա բախման հետևանքները կզգան մի քանի մայրցամաքներում: Եվ հնարավոր է, որ մի օր այն բախվի Երկրի հետ, տեղեկացնում է Space.com-ը։
1,5 կիլոմետր լայնությամբ աստերոիդը Երկրի համար պոտենցիալ վտանգավոր ամենամեծ աստղակերպն է, որը նկատվել է վերջին ութ տարիների ընթացքում։
Ինչո՞ւ է նման աստերոիդներ հայտնաբերելը դժվար
2022 AP7 անվանումը ստացած աստերոիդին այդքան երկար ժամանակ հաջողվել է խուսափել հայտնաբերվելուց, քանի որ այն պտտվում է Երկրի և Վեներայի միջև ընկած հատվածում: Այս տարածքում տիեզերական մարմիններ հայտնաբերելու համար աստղագետները պետք է իրենց դիտարկումներն անեն՝ նայելով արևի ուղղությամբ, իսկ դա շատ դժվար է արևի պայծառության պատճառով: Օրինակ՝ տիեզերական ժամանակակից աստղադիտակները, ինչպիսիք են James Webb-ը և Hubble-ը, երբեք չեն ուղղվում դեպի Արևը, քանի որ աստղի պայծառությունը կայրի դրանց զգայուն օպտիկան:
Հենց այդ պատճառով էլ աստղագետները միայն սահմանափակ պատկերացում ունեն այս տարածաշրջանում թաքնված աստերոիդների բնույթի մասին, և երբեմն կարող են անակնկալներ լինել: Օրինակ՝ 2013 թ․ շատ ավելի փոքր աստերոիդ՝ ընդամենը 66 ոտնաչափ լայնությամբ (20 մ), հանկարծակիորեն եկավ Արևի կողմից և պայթեց Ռուսաստանի հարավ-արևելքում գտնվող Չելյաբինսկ քաղաքի երկնքում՝ կոտրելով հազարավոր շենքերի ապակիներ:
«Արևի շողերի ուղղությամբ դիտարկումներ անելու դժվարության պատճառով առ այսօր հայտնաբերվել է ընդամենը մոտ 25 աստերոիդ, որոնց ուղեծրերն ամբողջությամբ համընկնում են Երկրի ուղեծրի հետ»,- ասել է Քարնեգիի գիտության ինստիտուտի Երկրի և մոլորակների  ուսումնասիրությամբ զբաղվող լաբորատորիայի աստղագետ Սքոթ Ս. Շեփարդը, որը նաև նոր հայտնագործությունը նկարագրող հոդվածի առաջատար հեղինակն է։
asteroid killer.JPG (26 KB)
Արդյո՞ք շատ են այսպիսի անհայտ աստերոիդները
2022 AP7-ը Երկրին հարվածելու դեպքում ավելի շատ վնաս կհասցնի, քան Չելյաբինսկին հարվածած աստերոիդը։ Դրա հայտնաբերումը հնարավոր է դարձել շնորհիվ Չիլիի Սերրո Տոլոլոյի աստղադիտարանի գերզգայուն Dark Energy Camera տեսախցիկի (DEC), որը սկանավորում է երկինքը մթնշաղի ժամերին։ Հենց այս ժամերին է հնարավոր այս աստերոիդները ֆիքսել օրական երկու անգամ՝ 10 րոպե ժամանակահատվածով:
«Առայժմ մենք հայտնաբերել են ենք Երկրի մերձակայքում գտնվող երկու մեծ աստերոիդներ, որոնք ունեն մոտ 1 կիլոմետր (0,6 մղոն) լայնություն, սա այն չափն է, որի դեպքում աստերոիդներին անվանում ենք մոլորակասպաններ»,- ասել է Շեփարդը:
Քանի որ Արեգակնային համակարգի ներքին աստերոիդները շատ դժվար է հայտնաբերել, դրանք քիչ են ներկայացված Արեգակնային համակարգի ընդհանուր տիեզերական ապարների թվաքանակի մասին մոդելներում: Այնուամենայնիվ, Շեփարդը կարծում է, որ այս դժվար դիտարկվող տարածաշրջանում մնացել են ընդամեն մի քանի անհայտ «մոլորակասպաններ»: Ըստ նրա՝ լավ նորությունն այն է, որ այս անհայտ աստերոիդներից շատերը, հավանաբար, հետևում են ուղեծրերի, որոնք դրանց ապահով կերպով հեռու են պահում Երկրից:
«[Երկրի մերձակայքում] հավանաբար, մնացել է գտնել մի քանի աստերոիդներ, որոնք ունեն նմանատիպ չափեր, և չբացահայտված այդ մեծ աստերոիդները, հավանաբար, ունեն ուղեծրեր, որոնք դրանց հիմնականում պահում են Երկրի և Վեներայի ուղեծրերի ներսում»,- ասել է Շեփարդը:
twilight zon.JPG (56 KB)
Հայտնաբերվել է ևս 2 տիեզերական օբյեկտ
Ի լրումն Երկրին պոտենցիալ սպառնացող 2022 AP7-ի, աստղագետները DEC-ով արված դիտարկումների ժամանակ հայտնաբերել են երկու այլ՝ ավելի փոքր տիեզերական օբյեկտներ, որոնցից մեկն արևին ամենամոտն է, որ երբևէ աստղագետները տեսել են։ Արեգակնային համակարգի կենտրոնում գտնվող աստղին մոտ լինելու պատճառով այս աստերոիդը, որը կոչվում է 2021 PH27, հարաբերականության ընդհանուր տեսության ամենամեծ ազդեցությունն է կրում Արեգակնային համակարգի բոլոր օբյեկտների մեջ, ասվում է գիտնականների հայտարարության մեջ:
Համաձայն Ալբերտ Էյնշտեյնի հարաբերականության ընդհանուր տեսության՝ զանգվածային օբյեկտներն աղճատում են տարածությունը, ինչը կարող է ազդել դրանց մոտակայքում գտնվող այլ առարկաների շարժման վրա։ Այս ազդեցությունները, որոնք շատ աննշան են, կարելի է դիտարկել որպես մոլորակների և աստերոիդների ուղեծրերի անկանոնություններ, որոնք հնարավոր չէ բացատրել նյուտոնյան ֆիզիկայի օրենքներով: Բարեբախտաբար, և՛ 2021 PH27-ը, և՛ երրորդ աստերոիդը, որը կոչվում է 2021 LJ4, հետևում են ուղեծրերի, որոնք չեն հատվում Երկրի ուղեծրի հետ:
Ավելի քան 2200 պոտենցիալ վտանգավոր աստերոիդ՝ խոշորացույցի տակ
Աստղագետները ներկայումս դիտարկում են ավելի քան 2200 պոտենցիալ վտանգավոր աստերոիդներ, տիեզերական ապարներ, որոնք վտանգավոր աստիճանի մոտ են պտտվում Երկրի շուրջը և ունեն ավելի քան 1 կմ լայնություն։ Նման աստերոիդները լուրջ մտահոգություն են առաջացնում, քանի որ Երկրի հետ բախվելու դեպքում դրանք կհանգեցնեն համատարած ավերածությունների, որոնք կարող են ազդել ողջ մոլորակի վրա: Այնուամենայնիվ, նույնիսկ շատ ավելի փոքր աստերոիդները մեծ դժվարություններ կառաջացնեն, եթե դրանք ընկնեն խիտ բնակեցված տարածքներ: Օրինակ՝ ընդամենը 160 ոտնաչափ լայնությամբ (50 մ) աստերոիդը շատ մեծ վնաս կարող է հասցնել ամբողջ Լոնդոնին, եթե այն պայթի քաղաքի կենտրոնական հատվածի երկնքում։
_methode_sundaytimes_prod_web_bin_f480e448-6fe6-11ec-9b05-685948f9304d.jpg (1.84 MB)
Բարեբախտաբար, աստղագետները կարողանում են հաշվարկել աստերոիդների հետագծերը մի քանի դարի համար, և ներկայումս հայտնի չեն նման աստերոիդներ, որոնք մեզ պետք է անհանգստացնեն: Եվ նախքան նման աստերոիդի հայտնվելը, միջազգային տիեզերական հանրությունը հույս ունի, որ այդ ժամանակ արդեն իր տրամադրության տակ կունենա մոլորակը պաշտպանելու գործիքներ:
Նշենք, որ նման փորձեր արդեն արվում են։ Սեպտեմբերին ՆԱՍԱ-ի DART առաքելությունը հաջողությամբ փոխեց 160 մ լայնությամբ աստերոիդի՝ Դիմորֆի հետագիծը, որը պտտվում է 780 մ լայնությամբ Դիդիմի շուրջը: Իր տեսակի մեջ այս առաջին փորձի հաջողությունը վկայում է այն մասին, որ քանի դեռ մարդկությունը կարողանում է ավելի վաղ փուլում իմանալ նման վտանգների մասին, կարող է զերծ պահել Երկիր մոլորակը նման տհաճ աստերոիդներից:

Astronomers have discovered a giant asteroid hiding in the sunlight. They dubbed it the "planet killer" because the consequences of its collision with the planet will affect several continents. And it is possible that one day it may collide with the Earth.
As Space.com tells us, the asteroid, named 2022 AP7, has a diameter of 1.5 km: it is the largest potentially dangerous asteroid detected in the last 8 years.
Why are such asteroids hard to detect?
The asteroid has avoided detection for so long because it orbits in an area between Earth and Venus. To detect space objects in this area, astronomers must look in the direction of the sun, which is notoriously difficult because of the brightness of that star. Even flagship telescopes, including the James Webb and Hubble telescopes, never look toward the sun because the brightness of the star would damage their sensitive optics.
It is for this reason that astronomers have only a limited understanding of the nature of the asteroids lurking in this region, and sometimes there are surprises. For example, in 2013, a much smaller asteroid - with a diameter of only about 20 meters - suddenly fell from the direction of the Sun and exploded over the city of Chelyabinsk in southeastern Russia, blowing out windows in thousands of buildings.
"Only about 25 asteroids with orbits completely within Earth’s orbit have been discovered to date because of the difficulty of observing near the glare of the Sun," said astronomer Scott S. Sheppard, who is also the lead author of the paper describing the new discovery.
Are there many such unknown asteroids?
2022 AP7 would do more damage if it hit Earth than the asteroid that fell on Chelyabinsk. Its detection was made possible by the ultra-sensitive Dark Energy Camera (DEC) at the Cerro Tololo Observatory in Chile, which scans the sky during the twilight hours. It is during these hours that these asteroids can be seen twice a day for 10 minutes.
"So far we have found two large near-Earth asteroids that are about 1 kilometre across, a size that we call planet killers," Sheppard said.
Because the inner asteroids of the solar system are so difficult to detect, they are underrepresented in models of the total number of asteroids in the solar system. However, Sheppard believes that there are only a few unknown "killer planets" left in this hard-to-see region.
The good news, he says, is that many of these unknown asteroids are probably moving in orbits that keep them at a safe distance from Earth.
"There are likely only a few NEAs with similar sizes left to find, and these large undiscovered asteroids likely have orbits that keep them interior to the orbits of Earth and Venus most of the time," Sheppard said.
Two more space objects
In addition to the potentially Earth-threatening 2022 AP7, astronomers discovered two other, smaller objects during DEC observations. One is the closest object to the Sun that astronomers have ever seen. Because of its proximity to the star at the center of the solar system, this asteroid, named 2021 PH27, is experiencing the largest general relativity effect of any object in the solar system.
According to Albert Einstein's General Theory of Relativity, massive objects distort space, which can affect the motion of other objects nearby. These very minor effects can be seen as irregularities in the orbits of planets and asteroids, which cannot be explained by the laws of Newtonian physics. Fortunately, both 2021 PH27 and the third asteroid, named 2021 LJ4, move in orbits that do not intersect with Earth's orbit.
More than 2,200 potentially dangerous asteroids under the magnifying glass
Astronomers are currently observing more than 2,200 potentially dangerous asteroids orbiting Earth at dangerously close distances and with diameters greater than 1 km. Such asteroids are of great concern to scientists because if they collide with Earth, they will cause widespread destruction that could affect the entire planet. However, even much smaller asteroids will cause serious problems if they hit densely populated areas. For example, an asteroid as small as 50 meters wide could cause major damage to all of London if it explodes in the sky above the city center.
Fortunately, astronomers have been able to calculate asteroid trajectories centuries in advance, and there are currently no such asteroids to worry us. And before such an asteroid appears, the international space community is hoping for tools to protect the planet.
Such attempts are already underway: in September, NASA's DART mission successfully altered the trajectory of the 160-m diameter asteroid Dimorphos, orbiting the 780-m wide Didymos. The success of this first-of-its-kind experiment proves that if humanity can learn about dangerous asteroids in advance, it can protect the planet from collision.