Աստղագետները արևի լույսի տակ թաքնված հսկայական աստերոիդ են հայտնաբերել։ Այն ստացել է «մոլորակասպան» մականունը, քանի որ մոլորակի հետ նրա բախման հետևանքները կզգան մի քանի մայրցամաքներում: Եվ հնարավոր է, որ մի օր այն բախվի Երկրի հետ, տեղեկացնում է Space.com-ը։
1,5 կիլոմետր լայնությամբ աստերոիդը Երկրի համար պոտենցիալ վտանգավոր ամենամեծ աստղակերպն է, որը նկատվել է վերջին ութ տարիների ընթացքում։
Ինչո՞ւ է նման աստերոիդներ հայտնաբերելը դժվար
2022 AP7 անվանումը ստացած աստերոիդին այդքան երկար ժամանակ հաջողվել է խուսափել հայտնաբերվելուց, քանի որ այն պտտվում է Երկրի և Վեներայի միջև ընկած հատվածում: Այս տարածքում տիեզերական մարմիններ հայտնաբերելու համար աստղագետները պետք է իրենց դիտարկումներն անեն՝ նայելով արևի ուղղությամբ, իսկ դա շատ դժվար է արևի պայծառության պատճառով: Օրինակ՝ տիեզերական ժամանակակից աստղադիտակները, ինչպիսիք են James Webb-ը և Hubble-ը, երբեք չեն ուղղվում դեպի Արևը, քանի որ աստղի պայծառությունը կայրի դրանց զգայուն օպտիկան:
Հենց այդ պատճառով էլ աստղագետները միայն սահմանափակ պատկերացում ունեն այս տարածաշրջանում թաքնված աստերոիդների բնույթի մասին, և երբեմն կարող են անակնկալներ լինել: Օրինակ՝ 2013 թ․ շատ ավելի փոքր աստերոիդ՝ ընդամենը 66 ոտնաչափ լայնությամբ (20 մ), հանկարծակիորեն եկավ Արևի կողմից և պայթեց Ռուսաստանի հարավ-արևելքում գտնվող Չելյաբինսկ քաղաքի երկնքում՝ կոտրելով հազարավոր շենքերի ապակիներ:
«Արևի շողերի ուղղությամբ դիտարկումներ անելու դժվարության պատճառով առ այսօր հայտնաբերվել է ընդամենը մոտ 25 աստերոիդ, որոնց ուղեծրերն ամբողջությամբ համընկնում են Երկրի ուղեծրի հետ»,- ասել է Քարնեգիի գիտության ինստիտուտի Երկրի և մոլորակների  ուսումնասիրությամբ զբաղվող լաբորատորիայի աստղագետ Սքոթ Ս. Շեփարդը, որը նաև նոր հայտնագործությունը նկարագրող հոդվածի առաջատար հեղինակն է։
asteroid killer.JPG (26 KB)
Արդյո՞ք շատ են այսպիսի անհայտ աստերոիդները
2022 AP7-ը Երկրին հարվածելու դեպքում ավելի շատ վնաս կհասցնի, քան Չելյաբինսկին հարվածած աստերոիդը։ Դրա հայտնաբերումը հնարավոր է դարձել շնորհիվ Չիլիի Սերրո Տոլոլոյի աստղադիտարանի գերզգայուն Dark Energy Camera տեսախցիկի (DEC), որը սկանավորում է երկինքը մթնշաղի ժամերին։ Հենց այս ժամերին է հնարավոր այս աստերոիդները ֆիքսել օրական երկու անգամ՝ 10 րոպե ժամանակահատվածով:
«Առայժմ մենք հայտնաբերել են ենք Երկրի մերձակայքում գտնվող երկու մեծ աստերոիդներ, որոնք ունեն մոտ 1 կիլոմետր (0,6 մղոն) լայնություն, սա այն չափն է, որի դեպքում աստերոիդներին անվանում ենք մոլորակասպաններ»,- ասել է Շեփարդը:
Քանի որ Արեգակնային համակարգի ներքին աստերոիդները շատ դժվար է հայտնաբերել, դրանք քիչ են ներկայացված Արեգակնային համակարգի ընդհանուր տիեզերական ապարների թվաքանակի մասին մոդելներում: Այնուամենայնիվ, Շեփարդը կարծում է, որ այս դժվար դիտարկվող տարածաշրջանում մնացել են ընդամեն մի քանի անհայտ «մոլորակասպաններ»: Ըստ նրա՝ լավ նորությունն այն է, որ այս անհայտ աստերոիդներից շատերը, հավանաբար, հետևում են ուղեծրերի, որոնք դրանց ապահով կերպով հեռու են պահում Երկրից:
«[Երկրի մերձակայքում] հավանաբար, մնացել է գտնել մի քանի աստերոիդներ, որոնք ունեն նմանատիպ չափեր, և չբացահայտված այդ մեծ աստերոիդները, հավանաբար, ունեն ուղեծրեր, որոնք դրանց հիմնականում պահում են Երկրի և Վեներայի ուղեծրերի ներսում»,- ասել է Շեփարդը:
twilight zon.JPG (56 KB)
Հայտնաբերվել է ևս 2 տիեզերական օբյեկտ
Ի լրումն Երկրին պոտենցիալ սպառնացող 2022 AP7-ի, աստղագետները DEC-ով արված դիտարկումների ժամանակ հայտնաբերել են երկու այլ՝ ավելի փոքր տիեզերական օբյեկտներ, որոնցից մեկն արևին ամենամոտն է, որ երբևէ աստղագետները տեսել են։ Արեգակնային համակարգի կենտրոնում գտնվող աստղին մոտ լինելու պատճառով այս աստերոիդը, որը կոչվում է 2021 PH27, հարաբերականության ընդհանուր տեսության ամենամեծ ազդեցությունն է կրում Արեգակնային համակարգի բոլոր օբյեկտների մեջ, ասվում է գիտնականների հայտարարության մեջ:
Համաձայն Ալբերտ Էյնշտեյնի հարաբերականության ընդհանուր տեսության՝ զանգվածային օբյեկտներն աղճատում են տարածությունը, ինչը կարող է ազդել դրանց մոտակայքում գտնվող այլ առարկաների շարժման վրա։ Այս ազդեցությունները, որոնք շատ աննշան են, կարելի է դիտարկել որպես մոլորակների և աստերոիդների ուղեծրերի անկանոնություններ, որոնք հնարավոր չէ բացատրել նյուտոնյան ֆիզիկայի օրենքներով: Բարեբախտաբար, և՛ 2021 PH27-ը, և՛ երրորդ աստերոիդը, որը կոչվում է 2021 LJ4, հետևում են ուղեծրերի, որոնք չեն հատվում Երկրի ուղեծրի հետ:
Ավելի քան 2200 պոտենցիալ վտանգավոր աստերոիդ՝ խոշորացույցի տակ
Աստղագետները ներկայումս դիտարկում են ավելի քան 2200 պոտենցիալ վտանգավոր աստերոիդներ, տիեզերական ապարներ, որոնք վտանգավոր աստիճանի մոտ են պտտվում Երկրի շուրջը և ունեն ավելի քան 1 կմ լայնություն։ Նման աստերոիդները լուրջ մտահոգություն են առաջացնում, քանի որ Երկրի հետ բախվելու դեպքում դրանք կհանգեցնեն համատարած ավերածությունների, որոնք կարող են ազդել ողջ մոլորակի վրա: Այնուամենայնիվ, նույնիսկ շատ ավելի փոքր աստերոիդները մեծ դժվարություններ կառաջացնեն, եթե դրանք ընկնեն խիտ բնակեցված տարածքներ: Օրինակ՝ ընդամենը 160 ոտնաչափ լայնությամբ (50 մ) աստերոիդը շատ մեծ վնաս կարող է հասցնել ամբողջ Լոնդոնին, եթե այն պայթի քաղաքի կենտրոնական հատվածի երկնքում։
_methode_sundaytimes_prod_web_bin_f480e448-6fe6-11ec-9b05-685948f9304d.jpg (1.84 MB)
Բարեբախտաբար, աստղագետները կարողանում են հաշվարկել աստերոիդների հետագծերը մի քանի դարի համար, և ներկայումս հայտնի չեն նման աստերոիդներ, որոնք մեզ պետք է անհանգստացնեն: Եվ նախքան նման աստերոիդի հայտնվելը, միջազգային տիեզերական հանրությունը հույս ունի, որ այդ ժամանակ արդեն իր տրամադրության տակ կունենա մոլորակը պաշտպանելու գործիքներ:
Նշենք, որ նման փորձեր արդեն արվում են։ Սեպտեմբերին ՆԱՍԱ-ի DART առաքելությունը հաջողությամբ փոխեց 160 մ լայնությամբ աստերոիդի՝ Դիմորֆի հետագիծը, որը պտտվում է 780 մ լայնությամբ Դիդիմի շուրջը: Իր տեսակի մեջ այս առաջին փորձի հաջողությունը վկայում է այն մասին, որ քանի դեռ մարդկությունը կարողանում է ավելի վաղ փուլում իմանալ նման վտանգների մասին, կարող է զերծ պահել Երկիր մոլորակը նման տհաճ աստերոիդներից:

Астрономы обнаружили гигантский астероид, скрывающийся в солнечном свете. Окрестили его «убийцей планет», поскольку последствия его столкновения с планетой скажутся на нескольких континентах. И не исключено, что однажды он может столкнуться с Землей.
Как рассказывает Space.com, астероид, названный 2022 AP7, имеет диаметр в 1.5 км: он является крупнейшим потенциально опасным астероидом, обнаруженным за последние 8 лет.
Почему такие астероиды трудно обнаружить?
Астероиду так долго удавалось избегать обнаружения, потому что он вращается в районе между Землей и Венерой. Чтобы обнаружить космические объекты в этой области, астрономы должны смотреть в направлении солнца, а это, как известно, сложно из-за яркости этой звезды. Даже флагманские телескопы, в том числе телескопы Джеймса Уэбба и Хаббла, никогда не смотрят на Солнце, поскольку яркость звезды повредит их чувствительную оптику.
Именно по этой причине астрономы имеют лишь ограниченное представление о природе астероидов, скрывающихся в этом регионе, и иногда бывают сюрпризы. Например, в 2013 году астероид гораздо меньшего размера – с диаметром всего около 20 метров – внезапно упал со стороны Солнца и взорвался над городом Челябинск на юго-востоке России, выбив окна в тысячах зданий.
«Из-за сложности проведения наблюдений в направлении солнечных лучей на сегодняшний день обнаружено всего около 25 астероидов, орбиты которых полностью совпадают с орбитой Земли», — сказал астроном Скотт С. Шепард, который также является ведущим автором статьи, описывающей новое открытие.
asteroid killer.JPG (26 KB)
Много ли таких неизвестных астероидов?
2022 AP7 нанесет больший урон, если упадет на Землю, чем астероид, упавший на Челябинск. Его обнаружение стало возможным благодаря сверхчувствительной камере Dark Energy Camera (DEC) в обсерватории Серро-Тололо в Чили, которая сканирует небо в сумеречные часы. Именно в эти часы можно успеть увидеть эти астероиды два раза в день в течение 10 минут.
«На данный момент мы обнаружили два крупных околоземных астероида диаметром около 1 км – это тот размер, из-за которого мы называем астероидами-убийцами планет», — сказал Шепард.
Поскольку внутренние астероиды Солнечной системы так трудно обнаружить, они недостаточно представлены в моделях общего количества астероидов в Солнечной системе. Однако Шепард считает, что в этом труднодоступном для наблюдения регионе осталось всего несколько неизвестных «планет-убийц».
Хорошая новость, по его словам, в том, что многие из этих неизвестных астероидов, вероятно, движутся по орбитам, которые удерживают их на безопасном расстоянии от Земли.
«Вероятно, осталось найти всего несколько околоземных астероидов с аналогичными размерами, и эти большие неоткрытые астероиды, вероятно, имеют орбиты, которые большую часть времени удерживают их между орбитами Земли и Венеры», — сказал Шепард.
twilight zon.JPG (56 KB)
Еще 2 космических объекта
Помимо потенциально опасного для Земли 2022 AP7 астрономы обнаружили еще два других, более мелких объекта во время наблюдений DEC. Один из них – близкий к Солнцу объект, который когда-либо видели астрономы. Из-за своей близости к звезде в центре Солнечной системы этот астероид, названный 2021 PH27, испытывает самый большой эффект общей теории относительности среди всех объектов Солнечной системы.
Согласно общей теории относительности Альберта Эйнштейна, массивные объекты искажают пространство, что может влиять на движение других объектов поблизости. Эти очень незначительные эффекты можно рассматривать как неравномерность орбит планет и астероидов, которые нельзя объяснить законами ньютоновской физики. К счастью, и 2021 PH27, и третий астероид, названный 2021 LJ4, движутся по орбитам, не пересекающимся с орбитой Земли.
Более 2200 потенциально опасных астероидов – под увеличительным стеклом
В настоящее время астрономы наблюдают более 2200 потенциально опасных астероидов, которые вращаются вокруг Земли на опасно близком расстоянии и имеют диаметр более 1 км. Такие астероиды вызывают серьезную озабоченность ученых, потому что, если они столкнутся с Землей, они вызовут широкомасштабные разрушения, которые могут затронуть всю планету. Однако даже гораздо меньшие астероиды вызовут серьезные проблемы, если попадут в густонаселенные районы. Например, астероид шириной всего 50 метров может нанести большой ущерб всему Лондону, если взорвется в небе над центром города.
_methode_sundaytimes_prod_web_bin_f480e448-6fe6-11ec-9b05-685948f9304d.jpg (1.84 MB)
К счастью, астрономам удавалось вычислять траектории астероидов на несколько столетий вперед, и в настоящее время нет таких астероидов, которые могли бы нас беспокоить. И до того, как такой астероид появится, международное космическое сообщество надеется инструменты для защиты планеты.
Такие попытки уже предпринимаются: в сентябре миссия НАСА DART успешно изменила траекторию астероида Диморф диаметром 160 м, вращающегося вокруг Дидима шириной 780 м. Успех этого первого в своем роде эксперимента доказывает, что, если человечество сможет узнавать об опасных астероидах заранее, оно сможет защитить планету от столкновения.