Սարսափ խաղերը սովորաբար սարսափելի են և դաժան, սա է ժանրի ամբողջ իմաստը: Բայց նոր The Callisto Protocol-ը կարծես թե գերազանցել է ժանրի մյուս խաղերին: Քանի որ խաղը չափից դուրս շատ արյուն և բռնություն է պարունակում, այն չի թողարկվի Ճապոնիայում, ըստ Screenrant-ի, խաղը չի կարողացել ստանալ տարիքային անհրաժեշտ վարկանիշը:
Տեղական կարգավորողը՝ CERO-ն (Computer Entertainment Ratings Organization), խաղը մշակող ընկերությանը խնդրել է փոփոխություններ անել խաղում, որպեսզի այն համապատասխանի տարիքային չափանիշներին, սակայն մշակողը հրաժարվել որևէ բան փոխել՝ ասելով, որ եթե խաղում լինեն ավելի քիչ դաժան սպանություններ և բռնության ավելի քիչ տեսարաններ, ապա դա կազդի օգտատերերի փորձառության և խաղից ստացված տպավորությունների վրա։
The-Callisto-Protocol
Այլ երկրներում խաղը կթողարկվի դեկտեմբերի 2-ին և հասանելի կլինի սեղանի անհատական համակարգիչների, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One և Xbox Series X/S սարքերի համար։
Հյուսիսային Ամերիկայում The Callisto Protocol-ը գնահատվել է ESRB-ի կողմից և կթողարկվի որպես մեծահասակների համար (17+) խաղ: Այլ երկրներում խաղին շնորհված վարկանիշների մասին դեռ ոչինչ հայտնի չէ։
The Callisto Protocol սարսափ խաղը մշակում է Striking Distance ստուդիան, որը ղեկավարում է Dead Space շարքի ստեղծող Գլեն Սքոֆիլդը։
Խաղի իրադարձությունները տեղի են ունենում 2320 թ․ Յուպիտերի արբանյակ Կալիստոյի վրա գտնվող Black Steel տիեզերական բանտում։ Գլխավոր հերոս Ջեյկոբ Լին վթարից հետո հայտնվում է Կալիստոյում և իմանում, որ բանտում հսկայական թվով սարսափելի մուտանտներ կան։

Horror games are usually scary and violent - that's the whole point of the genre. But the new "The Callisto Protocol" seems to have surpassed other horror games. Because the game has too much blood and violence, it won't be released in Japan: according to Screenrant, the game failed to get the required age rating.
The local regulator CERO (Computer Entertainment Ratings Organization) asked the developer to change the game to meet the age rating, but the developer refused to change anything, saying that if the game had less violent murders and violence, it would affect the user experience.
In other countries, the game will be released Dec. 2 on PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One and Xbox Series X/S.
In North America, "The Callisto Protocol" is rated ESRB and will be released as an adult game (17+). No word yet on its ratings in other countries.
"The Callisto Protocol" horror game is being developed by Striking Distance studio, which is headed by Dead Space series creator Glen Schofield.
Events are set in 2320 in the space prison "Black Steel" on Jupiter's satellite Callisto. The protagonist Jacob Lee finds himself on Callisto after a crash and learns that the prison has a huge number of terrible mutants.