Մերձմոսկվայի Դմիտրովի թիվ 8 դպրոցում սմարթֆոնը բռնկվել է աշակերտուհու ձեռքում, երբ նա խաղալիս է եղել շութեր ժանրի PUBG Mobile առցանց խաղը, տեղեկացնում է Gazeta.ru կայքը։
Միջադեպը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 11-ի առավոտյան։ Ականատեսները նկարահանել են այն և տեսանյութը հրապարակել համացանցում։ Կադրերում երևում է, թե ինչպես է դեռահասը մի կերպ դուրս գալիս տարածքից՝ ծխացող սմարթֆոնի պատյանի ծայրից բռնած։ Որևէ տեղեկություն չի հաղորդվում այն մասին, թե դա ինչ հեռախոս է եղել։
«Երեխաների մեջ խուճապ է սկսվել, ականատեսները պատմում են, աշակերտները դուրս էին գալիս դպրոցից, դասերն այդ ժամանակ նոր էին ավարտվել։ Ականատեսները պատմում են, որ մինչ սմարթֆոնը կսկսեր ծխալ, աղջիկը խաղացել է շութեր ժանրի PUBG Mobile առցանց խաղը»,- նշում է աղբյուրը։
Նշենք, որ նման դեպքեր հաճախ են տեղի ունենում։ Օրինակ՝ Հնդկաստանում վերջերս գնված Redmi Note 12 Pro սմարթֆոնը բռնկվել էր սեփականատիրոջ ծոցագրպանում, երբ նա աշխատելիս էր եղել դաշտում։ Հնդկաստանում մեկ այլ դեպք էր տեղի ունեցել, երբ լիցքավորման ժամանակ բռնկվել և հալվել էր Redmi Note 10 Pro սմարթֆոնը, մինչ դրա տերը քնած էր եղել։
Վերջերս պայթել էր OnePlus 8 Pro սմարթֆոն, ընդորում՝ այն ժամանակ, երբ հեռախոսը գտնվելի է եղել սպասման ռեժիմում։ Մեկ այլ դեպք էլ տեղի էր ունեցել ԱՄՆ-ում, երբ խոհանոցում բռնկվել էր լիցքավորվող iPhone 4-ը։ Տան բնակիչներից ոչ ոք չէր տուժել։
Կան, սակայն, ավելի ողբերգական դեպքեր. օրինակ՝ Հնդկաստանում Redmi Note 5 Pro-ի մարտկոցի պայթյունից 8-ամյա աղջիկ էր մահացել։

A school-child’s smartphone caught fire in Dmitrov school No. 8 in Moscow Oblast while she was playing the PUBG Mobile online game of the shooter genre, Gazeta.ru website reports.
The incident took place on the morning of September 11. Eyewitnesses filmed it and published the video on the Internet. In the footage, it can be seen how the teenager elbows her way through other shool-children, holding the edge of the smoking smartphone case. There is no information about what kind of phone it was.
"Panic started among the children, the eyewitnesses say, the students were leaving the school, the lessons had just ended at that time. Eyewitnesses say that before the smartphone started smoking, the girl had played the PUBG Mobile online shooter game," wrote the source.
PUBG Mobile is an online game that was released in 2018 and requires high performance smartphones. In one of the game modes, 100 players land on an island and try to survive by hiding in a gradually narrowing safety zone. The only surviving hero wins the game.
It should be noted that such cases happen often. A recently purchased Redmi Note 12 Pro smartphone in India caught fire in the owner's pocket while he was working in the field. Another incident occurred again in India when a Redmi Note 10 Pro smartphone caught fire and melted while its owner was sleeping.
Recently, a OnePlus 8 Pro smartphone exploded while the phone was in standby mode. Another incident happened in the USA, when a charging iPhone 4 caught fire in the kitchen. None of the residents of the house were injured.
However, there are more tragic cases. for example, an 8-year-old girl died in India due to the explosion of the Redmi Note 5 Pro battery.