Մերձմոսկվայի Դմիտրովի թիվ 8 դպրոցում սմարթֆոնը բռնկվել է աշակերտուհու ձեռքում, երբ նա խաղալիս է եղել շութեր ժանրի PUBG Mobile առցանց խաղը, տեղեկացնում է Gazeta.ru կայքը։
Միջադեպը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 11-ի առավոտյան։ Ականատեսները նկարահանել են այն և տեսանյութը հրապարակել համացանցում։ Կադրերում երևում է, թե ինչպես է դեռահասը մի կերպ դուրս գալիս տարածքից՝ ծխացող սմարթֆոնի պատյանի ծայրից բռնած։ Որևէ տեղեկություն չի հաղորդվում այն մասին, թե դա ինչ հեռախոս է եղել։
«Երեխաների մեջ խուճապ է սկսվել, ականատեսները պատմում են, աշակերտները դուրս էին գալիս դպրոցից, դասերն այդ ժամանակ նոր էին ավարտվել։ Ականատեսները պատմում են, որ մինչ սմարթֆոնը կսկսեր ծխալ, աղջիկը խաղացել է շութեր ժանրի PUBG Mobile առցանց խաղը»,- նշում է աղբյուրը։
Նշենք, որ նման դեպքեր հաճախ են տեղի ունենում։ Օրինակ՝ Հնդկաստանում վերջերս գնված Redmi Note 12 Pro սմարթֆոնը բռնկվել էր սեփականատիրոջ ծոցագրպանում, երբ նա աշխատելիս էր եղել դաշտում։ Հնդկաստանում մեկ այլ դեպք էր տեղի ունեցել, երբ լիցքավորման ժամանակ բռնկվել և հալվել էր Redmi Note 10 Pro սմարթֆոնը, մինչ դրա տերը քնած էր եղել։
Վերջերս պայթել էր OnePlus 8 Pro սմարթֆոն, ընդորում՝ այն ժամանակ, երբ հեռախոսը գտնվելի է եղել սպասման ռեժիմում։ Մեկ այլ դեպք էլ տեղի էր ունեցել ԱՄՆ-ում, երբ խոհանոցում բռնկվել էր լիցքավորվող iPhone 4-ը։ Տան բնակիչներից ոչ ոք չէր տուժել։
Կան, սակայն, ավելի ողբերգական դեպքեր. օրինակ՝ Հնդկաստանում Redmi Note 5 Pro-ի մարտկոցի պայթյունից 8-ամյա աղջիկ էր մահացել։

В подмосковной школе №8 Дмитрова загорелся смартфон ученицы, когда она играла в онлайн-игру жанра шутер PUBG Mobile.
Как сообщает «Газета.ру», инцидент произошел утром 11 сентября. Очевидцы засняли его и опубликовали видео в Интернете. На кадрах видно, как подросток покидает территорию, держась за край дымящегося чехла для смартфона. Информации о том, что это был за телефон, нет.
«Среди детей началась паника, говорят очевидцы, они покинули школу – на тот момент как раз закончились занятия. Свидетели говорят, что перед тем, как смартфон задымился, девочка зашла поиграть в PUBG – сетевой шутер», — рассказал источник.
PUBG Mobile — онлайн-игра, выпущенная в 2018 году и требующая высокопроизводительных смартфонов. В одном из режимов игры 100 игроков высаживаются на острове и пытаются выжить, прячась в постепенно сужающейся зоне безопасности. Единственный выживший герой побеждает в игре.
Следует отметить, что случаи возгорания телефонов в последнее время случаются довольно часто. Например, недавно купленный в Индии смартфон Redmi Note 12 Pro загорелся в кармане владельца, когда он работал в поле. Еще один инцидент произошел в Индии, когда смартфон Redmi Note 10 Pro загорелся и расплавился, пока его владелец спал.
Недавно смартфон OnePlus 8 Pro взорвался, когда телефон находился в режиме ожидания. Еще один инцидент произошел в США, когда на кухне загорелся заряжающийся iPhone 4. Никто из жильцов дома не пострадал.
Однако бывают и более трагические случаи. Например, в Индии из-за взрыва аккумулятора Redmi Note 5 Pro погибла 8-летняя девочка.