Ճապոնիան հաջողությամբ արձակել է H-2A հրթիռը, որը տիեզերք է դուրս բերել SLIM լուսնագնացը և XRISM ռենտգենյան աստղադիտակը։ Հրթիռի արձակումը տեղի է ունեցել Տանեգասիմա տիեզերական կենտրոնից այսօր՝ տեղի ժամանակով 08։42-ին (Երևանի ժամանակով 03։42)։
Եղանակային անբարենպաստ պայմանների պատճառով այս արձակումը հետաձգվել է տասը օրով: Երկու սարքերն էլ ըստ ժամանակացույցի՝ մեկնարկից մոտ մեկ ժամ անց, հաջողությամբ անջատվել են հրթիռից: Եթե ամեն ինչ ընթանա ըստ նախատեսվածի, ապա SLIM-ը (Smart Lander for Investigating Moon) մի քանի ամսից կփորձի իրականացնել Ճապոնիայի պատմության մեջ առաջին փափուկ վայրէջքը Լուսնի վրա։
SLIM-ը երկար, բայց վառելիքի խնայողության տեսանկյունից արդյունավետ թռիչք կիրականացնի դեպի Լուսին և դրա ուղեծիր կհասնի երեք-չորս ամսում: Այնուհետև այն մոտ մեկ ամիս կպտտվի Լուսնի շուրջը, ապա կփորձի վայրէջք կատարել Շիոլի խառնարանում, որը գտնվում է Լուսնի հարավում և ունի մոտ 300 մետր տրամագիծ: Սարքը պետք է նպատակակետից 100 մետր հեռավորության վրա վայրէջք կատարի Շիոլի խառնարանում, ինչը շատ ավելի ճշգրիտ վայրէջք է, քան եղել է նախորդ լուսնագնացների դեպքում։
SLIM լուսնագնացը որակական առաջընթաց պետք է գրանցի վայրէջք կատարելու հնարավորությունների առումով, այսինքն՝ այն պետք է կարողանա վայրէջք կատարել այնտեղ, որտեղ Ճապոնիան ցանկանում է, և ոչ թե այնտեղ, որտեղ դա հեշտ է անել, ինչպես նախկինում: Եթե այս առաքելությունը հաջողվի, ապա այն թույլ կտա հետագայում վայրէջք կատարել այնպիսի մոլորակների վրա, որոնք ավելի սահմանափակ ռեսուրսներ ունեն, քան Լուսինը:
SLIM-ը հագեցած է նաև երկու փոքր զոնդերով, որոնք Լուսնի մակերեսին վայրէջքից հետո կբաժանվեն սարքից։ Այս երկու փոքր սարքերը կօգնեն առաքելության թիմին վերահսկել ավելի մեծ ռովերի վիճակը, լուսանկարել վայրէջքի վայրը և ապահովել կապը Երկրի հետ անմիջական շփման համար:
H-2A հրթիռի հիմնական բեռը JAXA-ի, NASA-ի և ESA-ի մասնակցությամբ համատեղ նախագիծն է՝ XRISM (X-Ray Imaging and Spectroscopy Mission) աստղադիտակը, որն ուղարկվում է Երկրի ցածր ուղեծիր: Ինչպես ցույց է տալիս դրա ամբողջական անվանումը, աստղադիտակը կուսումնասիրի տիեզերքը ռենտգենյան լույսի ներքո:
«Աստղադիտակը կօգնի հետազոտել ժամանակակից աստղաֆիզիկայի հիմնական հարցերը. Ինչպե՞ս են զարգանում տիեզերքի ամենամեծ կառույցները, ինչպե՞ս է ամբողջ տիեզերքում բաշխվում նյութը, որից մենք կազմված ենք, և ինչպե՞ս են գալակտիկաները գոյանում իրենց կենտրոններում գտնվող զանգվածային սև խոռոչների շուրջը»,- ասել է ESA-ում XRISM նախագծի գիտական ղեկավար Մատեո Գուայնաչին։
XRISM-ը միակ ռենտգենյան աստղադիտակը չէ, որ կլինի մերձերկրյա ուղեծրում: Այժմ այնտեղ տեղակայված են 1999-ին արձակված Chandra և XMM-Newton ռենտգենյան աստղադիտակները, ինչպես նաև NASA-ի NuSTAR աստղադիտակը, որն արձակվել է 2012-ին։

Japan has successfully launched the H-2A rocket that carried the SLIM rover and the XRISM X-ray telescope into space. The launch of the rocket took place from the Tanegashima Space Center today at 8:42am local time (3:42am Armenia time).
Due to adverse weather conditions, this launch was delayed for ten days. Both aforesaid devices successfully separated from the rocket on schedule, about an hour after launch. If everything goes according to plan, SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) will try to make Japan's first soft landing on the Moon in a few months.
SLIM will make a long but fuel-efficient flight to the Moon and reach orbit in three to four months. It will then orbit the Moon for about a month before attempting to land on the Shioli Crater, which is located on the south side of the Moon and is about 300 meters in diameter. The device should land within 100 meters of the target in the Shioli Crater, which is a much more precise landing than was the case with previous lunar rovers.
The SLIM rover must make qualitative progress in terms of landing capabilities; that is, it must be able to land where Japan wants, and not where it is easy to do, as in the past. If this mission succeeds, it will enable future landings on planets with more limited resources than the Moon.
SLIM is equipped also with two small probes, which will be separated from the device after landing on the Moon. These two small devices will help the mission team monitor the condition of the larger rover, take pictures of the landing site, and provide communication for direct contact with Earth.
The main payload of the H-2A rocket is the XRISM (X-Ray Imaging and Spectroscopy Mission), a joint project between JAXA, NASA and ESA, which is being sent into low Earth orbit. As its full name suggests, this telescope will study the universe in X-ray light.
The telescope will help to investigate the main questions of modern astrophysics: How do the largest structures in the universe develop? How is the material that we are made of distributed throughout the universe? And how do galaxies form around the massive black holes at their centers? said Matteo Guainazzi, ESA XRISM project scientist.
XRISM is not the only X-ray telescope that will be in low-Earth orbit. The latter now houses the X-ray telescopes Chandra and XMM-Newton, launched in 1999, as well as NASA's NuSTAR telescope, which was launched in 2012.