iris Dating-ը ծանոթությունների հավելված է, որն ստեղծել է IdealMatch ընկերության հիմնադիր և գլխավոր գործադիր տնօրեն Իգոր Խալաթյանը։ Այն տարբերվում է ծանոթությունների այլ հավելվածներից նրանով, որ հաշվի է առնում ֆիզիկական գրավչության հարցում մարդկանց նախապատվությունները։
iris Dating-ում գրանցվելուց հետո հավելվածը ցույց է տալիս, լուսանկարների շարք և հարցնում, օգտատիրոջը, թե արդյոք դրանք նրան դուր են գալիս, թե ոչ: Գործընթացը տևում է մոտ 5-10 րոպե, իսկ այդ ընթացքում արհեստական բանականությունը սովորում է օգտատիրոջ նախապատվությունների մասին։
«Բոլորն անցնում են գրանցման այս գործընթացով, որպեսզի մենք իմանանք բոլորի ֆիզիկական գրավչության նախասիրությունները: Այսպիսով, մենք կարող ենք համապատասխանեցնել այն մարդկանց, ովքեր փոխադարձաբար գրավում են միմյանց», - ասում է նա:
Հաջող հարաբերության բարձր հավանականություն
Թեև այն առաջին փուլն սկսվում է ֆիզիկական նախասիրություններից, դա դեռ չի երաշխավորում հաջող հարաբերություններ։ Սակայն, երբ մարդիկ ֆիզիկապես փոխադարձաբար գրավիչ են միմյանց, դա արդեն մեկնարկ է և բարձրացնում է հավանականությունը հաջող հարաբերության, ասում է Իգոր Խալաթյանը։
«Երբ մարդիկ փոխադարձաբար գրավիչ են միմյանց համար, նրանք կարող են սկսել շփվել, կարդալ միյանց պրոֆիլները, ավելին իմանալ միմյանց մասին և հետո տեսնել, թե արդյոք դա լավ համընկնում է և արդյոք դա կարող է հանգեցնել ավելիի», - նշում է նա:
Իգոր Խալաթյանի խոսքով՝ ծանոթությունների հավելվածներում չկա նման տեխնոլոգիա։ Այլ հավելվածներում մարդիկ ստիպված են լինում շարունակ թերթել օգտատերերի պրոֆիլները, ինչը իրականում հիասթափեցնող գործընթաց է, օգտատերերի 80%-ը հիասթափվում է դրանից:
Igor-Khalatyan-4
«Ինչո՞ւ, որովհետև դուք կարող եք կա՛մ անվերջ թերթել, կա՛մ կարող եք որոնել ըստ հեռավորության, տարիքային խմբի, սեռի, քաղաքական հայացքների, կրոնի և այլն: Բայց բոլոր այդ ֆիլտրերը կույր են, երբ խոսքը վերաբերում է ֆիզիկական գրավչությանը», - ասում է նա:
Իգոր Խալաթյանը բացատրում է, որ օրինակ, եթե ծանոթությունների այլ հավելվածներում օգտատերը կիրառում է ֆիլտր, որպեսզի գտնի մարդկանց, օրինակ՝ 20 կմ շառավղով, ապա այդ դեպքում 21 կմ և ավելի հեռավորության վրա ապրողները չեն ներառվի այդ որոնման մեջ, մինչդեռ նրանց մեջ կարող է լինել մեկը, ում տվյալ օգտատերը կարող էր հավանել։
«Այսպիսով, մեր տեխնոլոգիան շատ տարբեր է, քանի որ այն սկսվում է ֆիզիկական գրավչությունից, իսկ հետո դուք ավելին եք սովորում մարդու մասին: Հետաքրքիրն այն է, որ երբ գտնում ես մի մարդու, որը քեզ իսկապես դուր է գալիս, հանկարծ հասկանում ես, որ այս բոլոր մնացած պահանջները, որ ունեիր, դառնում են ընտրովի, քանի որ դու արդեն սիրահարվել ես», - նշում է նա:
Igor-Khalatyan
1 միլիոնից ավելի օգտվող և 15 վայրկյանը մեկ զույգի համընկնում
iris Dating-ից ավելի քան 1 միլիոն մարդ է օգտվում, նրանց մեծ մասը ԱՄՆ-ից և Եվրոպայից են։ Հայաստանում հավելվածը դեռ չեն գովազդում, սակայն Հայաստանից նույնպես օգտվողներ կան։
«Մենք ունենք օգտատերեր, որոնք ընտանիք են կազմել, արդեն միասին են ապրում, ունենք շատ հաճախորդներ, ովքեր շնորհակալություն են հայտնում մեզ, որ օգնել ենք գտնել իրար», - ասում է նա՝ հավելելով, որ յուրաքանչյուր 15 վայրկյանը մեկ զույգի համընկնում է գրանցվում հավելվածում։
Ընկերությունը նաև տեխնոլոգիաների միջոցով կարողանում է կանխատեսել, թե կոսմետիկ ինչպիսի միջամտության դեպքում օգտատերն ամենագրավիչ տեսքը կունենա։ Նախ լուսանկարում են մարդուն, ապա Best Look ծրագիրն ուսումնասիրում է լուսանկարն ու ասում, թե ինչ փոփոխություններ են հարկավոր։
Igor-Khalatyan-1
Հայկական ստարտափերի պոտենցիալը
Իգոր Խալաթյանն ԱՄՆ տեղափոխվելուց հետո նախ աշխատել է Bell լաբորատորիաներում, այնուհետև ութ տարի Oracle ընկերությունում, ինչից հետո հղացել է iris Dating-ի գաղափարը և սկսել այն կյանքի կոչել։
Նա ասում է, որ Հայաստանը ֆանտաստիկ վայր է ՏՏ ոլորտի համար, քանի որ, ըստ նրա, հայերը հատուկ ունակություններով են օժտված, դրա մասին է վկայում նաև շախմատի ոլորտում հայերի գրանցած հաջողությունները։
Igor-Khalatyan-2
«Oracle-ում աշխատելիս ես հնարավորություն ունեի համեմատելու Հնդկաստանից, Հայաստանից կամ ԱՄՆ-ից ծրագրավորողներին, և կարող եմ անկեղծորեն ասել, որ հայերը ամենաբարձր մակարդակի վրա են։ Այնպես որ, կարծում եմ, որ Հայաստանի ՏՏ ոլորտի ապագան լուսավոր է», - ասում է Իգոր Խալաթյանը, որը առաջին ՀՀ քաղաքացին է, որ մագլցել է Էվերեստը։

Iris Dating - приложение для знакомств, созданное Игорем Халатяном, основателем и генеральным директором IdealMatch. Оно отличается от других приложений для знакомств тем, что учитывает предпочтения людей, когда речь идет о физической привлекательности.
После регистрации в Iris Dating приложение показывает серию фотографий и спрашивает пользователя, нравятся они ему или нет. Процесс занимает около 5-10 минут, в течение которых искусственный интеллект узнает о предпочтениях пользователя.
«Каждый проходит этот процесс регистрации, поэтому мы знаем предпочтения каждого. Таким образом, мы можем подбирать людей, которые привлекают друг друга», - говорит он.
Высокая вероятность успешных отношений
Соответствие людей физическим предпочтениям друг друга, разумеется, еще не гарантирует успешные отношения. Однако когда люди взаимно привлекательны друг для друга, это уже хорошее начало - и оно повышает вероятность успешных отношений, считает Игорь Халатян.
«Люди могут начать проводить время вместе, читать профили друг друга, узнавать больше друг о друге, а затем станет ясно, может ли это привести к большему», - отмечает он.
По словам Халатяна, в обычных приложениях для знакомств подобной технологии нет. Приложения заставляют людей постоянно прокручивать профили пользователей, что разочаровывает 80% пользователей.
«Почему? Потому что вы можете либо бесконечно листать, либо искать по возрастной группе, полу, политическим взглядам, религии и т. д. Но все эти фильтры слепы, когда дело доходит до физической привлекательности», - говорит он.
По его словам, если в других приложениях для знакомств пользователь применит фильтр для поиска людей в радиусе, скажем, 20 км, то те, кто живет на расстоянии 21 км и более, не будут включены в этот поиск, а среди них может быть именно тот, кто может понравиться данному пользователю.
«Именно поэтому наша технология разительно отличается - она начинается с физического влечения, а затем вы узнаете больше о человеке. Интересно то, что когда вы находите кого-то, кто вам действительно нравится, вы вдруг понимаете, что все эти другие требования, которые у вас были, стали необязательными, потому что вы уже влюбились», - отмечает он.
Более 1 миллиона пользователей и совпадение пар каждые 15 секунд
Сервисом iris Dating пользуются более 1 миллиона человек, большинство из них - из США и Европы. Приложение пока не рекламируется в Армении, но есть пользователи и отсюда.
«У нас есть пользователи, которые создали семьи, у нас много клиентов, которые благодарят нас за помощь в поиске друг друга», — говорит Халатян, добавляя, что каждые 15 секунд в приложении регистрируется совпадение пар.
Компания также использует технологию, чтобы предсказать, при каком косметическом вмешательстве пользователь будет выглядеть наиболее привлекательным. Сначала делают фото человека, затем программа Best Look рассматривает фото и выдает, какие нужны изменения.
Потенциал армянских стартапов
Игорь Халатян был первым гражданином Армении, поднявшимся на Эверест. Переехав в США, он сначала восемь лет работал в Bell Laboratories, затем в Oracle, после чего придумал идею Iris Dating и приступил к ее реализации.
По его словам, Армения – фантастическое место для IT-сферы, потому что, армяне наделены особыми способностями, и успехи армян в области шахмат также свидетельствуют об этом.
«Во время работы в Oracle у меня была возможность сравнить программистов из Индии, Армении или США, и я могу честно сказать, что армяне на самом высоком уровне. Поэтому я думаю, что у ИТ-сферы Армении светлое будущее», - резюмирует Игорь Халатян.