Երևանում մեկնարկել են «ԴիջիԹեք-2022» համաժողովը և նույնանուն ցուցահանդեսը
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում այսօր՝ մարտի 10-ին, մեկնարկել է «ԴիջիԹեք-2022» համաժողովը և տարածաշրջանում խոշորագույնը համարվող նույնանուն տեխնոլոգիական ցուցահանդեսը։
Համաժողովին բացման խոսքով հանդես եկան Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության վարչության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը, ԲՏԱ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Վիկտոր Ռիխտերը եւ այլք:
image00008.jpeg (268 KB)
«Անցած տարիներին մենք շատ մեծ աճ ենք ունեցել ՏՏ ոլորտում, հույս ունենք, որ կշարունակենք այդ աճը հաջորդիվ, ինչի համար մեր նախարարությունը տարբեր ծրագրեր է մշակում: Ցավոք, այս պահին չեմ կարող ճիշտ թվերը ներկայացնել, թե որքան աճ ենք ունեցել, բայց այն զգալի է եղել նախորդ տարիների հետ կապված: Ցանկանում եմ արդյունավետ քննարկումներ: Այս տարի նախարարության աջակցությամբ փորձել ենք ստարտափ ընկերություններին նույնպես ներգրավել միջոցառումներին, նաև Վրաստանից ենք ստարտափ ընկերություններ հրավիրել», իր ելույթում նշեց Ռոբերտ Խաչատրյանը:
image00006.jpeg (312 KB)
Բացման խոսք հնչեցրեց նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը, ով նախ ողջունեց ներկաներին, ապա նշեց, որ շատ երջանիկ է, որ ներկա է նման միջոցառման, որ հնարավորություն է ունեցել շփվել կազմակերպիչների հրաշալի թիմի հետ: Նրա խոսքով, շատ կարևոր է հասկանալ, թե ինչպես անել, որ բարձր տեխնոլոգիաները նպաստեն մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարության արժեքների զարգացմանը: Նա հույս հայտնեց, որ համաժողովի ընթացքում հնարավորություն կունենան տեսնելու նորարար ընկերությունների և նրանց լուծումներին:
«Մենք կարիք ունեն խթանել բարձր տեխնոլոգիաները և այս համաժողովը կոչված է նպաստելու դրան: Տեխնոլոգիաները նրա համար են, որ կրթեն ու զարգացնեն հասարակությանը, ոչ թե վերահսկեն նրան: Տեխնոլոգիաները կարող են օգնել կազմակերպել ավելի թափանցիկ ու ազատ ընտրություններ, ապահովել թափանցիկություն հանրային ոլորտներում և կառավարությունում»:
image00005.jpeg (208 KB)
Համաժողովին մասնակցում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվիենը, ՀՀ-ում Եվրոպական միության դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Flagship Pioneering ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն, «Մոդերնա» ընկերության համահիմնադիր և նախագահ Նուբար Աֆեյանը,  Nine Blocks Capital Management ընկերության համահիմնադիր և ղեկավարող գործընկեր Հենրի Արսլանյանը, Activeloop ընկերության հիմնադիր Դավիթ Բունիաթյանը, Acrobator Ventures ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր գործընկեր Ջոակիմ Լակյորը և այլոք։ Ընդհանուր առմամբ՝ մասնակցում է շուրջ 30 խոսնակ 9 երկրից։ Համաժողովին գրանցվել է ավելի քան 800 մասնակից։
image00001.jpeg (498 KB)
«Կոնֆերանսի օրակարգն ու հաստատված խոսնակների ցանկն այժմ վերջնական են, և մենք սպասում ենք միջոցառման կայացմանը,- նշեց «ԴիջիԹեք» համաժողովի նախագահ և «Սենսյան» ընկերության գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Քասարջյանը: - Մեր նպատակն է կազմակերպել միջազգային տեխնոլոգիական կոնֆերանս ամբիցիոզ թեք պետությունների համար և վստահ եմ, որ հաջողությամբ իրագործում ենք մեր առաջ դրված խնդիրը»։
Կոնֆերանսի հիմնական ծրագրին զուհագեռ՝ կան նաև լրացուցիչ սեսիաներ համաժողովի Full Network Pass ունեցող այցելուների համար։ «ԴիջիԹեքն» հայտարարել է առաջին «ԴիջիԹեք» վենչուրային կապիտալի արագ հանդիպումների փուլի մասին, որը տեղի կունենա  մարտի 11-ի առավոտյան։ Full Network Pass տոմսերով ստարտափ հիմնադիրներն ու գործադիր տնօրենները կունենան հնարավորություն գրանցվելու 15-րոպեանոց «pitch սեսիաների» միջոցառման մասնակից 5 վենչուրային կապիտալիստներից մեկի հետ։
image00003.jpeg (696 KB)
Ապա տեղի կունենա «Գրանատուս Վենչուրս»-ի «Իմփեքթ թեք» ներդրումային ֆորումը՝ «Դիջիթեք 2022» համաժողովի շրջանակներում։ Այն եզակի հանդիպում է սոցիալական, առողջապահական և բնապահպանական մեծ ազդեցություն ունեցող ստարտափերի, ներդրողների և տեխնոլոգիական արդյունաբերության հիմնական խաղացողների համար: Ֆորումի նպատակն է ուսումնասիրել, թե ինչպես տեխնոլոգիաները կարող են լուծել համաշխարհային մասշտաբով կայուն զարգացման ամենաբարդ խնդիրները։ Ֆորումը տեղի կունենա մարտի 11-ին՝ 14:30, Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։
Ամենամյա տեխնոլոգիական ցուցահանդեսն այցելուների ընդունելու է մինչև 12-ը ներառյալ՝ ժամը 09։00-16։00-ն, Կ․ Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։ Այս տարի ցուցահանդեսին մասնակցում են ավելի քան 120 տեղական և միջազգային ընկերություններ։ Մուտքն ազատ է։
Հիշեցնենք, որ ԴիջիԹեք համաժողովն այս տարի բաղկացած կլինի մի շարք պանելային քննարկումներից  և կառանձնանա առաջատար ձեռնարկատերերի, ղեկավարների ու հետազոտողների, ինչպես նաև ակադեմիական շրջանակների մասնակցությամբ ու որակյալ փորձի փոխանակմամբ։ Համաժողովի խորագիրն է «Ամբիցիոզ թեք. Բաց տնտեսությունների դիմակայունությունն աշխարհի աճող անկայունության պայմաններում»։ Միջոցառման վերաբերյալ մանրամասների համար կարող եք այցելել պաշտոնական կայք:
«DigiTec Expo»-ն տարածաշրջանի ամենամեծ տեխնոլոգիական միջոցառումն է, որը 2005 թվականից սկսած  ամեն տարի ավելի քան ՏՏ 100 ընկերությունների հնարավորություն է ընձեռնում ներկայացնել իրենց արտադրանքն ու ծառայությունները։ Այն կազմակերպվում է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) կողմից։ 2022 թվականի հոկտեմբերին նախատեսված միջոցառումը սեպտեմբերին Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով Հայաստանում ստեղծված լարված  իրավիճակով պայմանավորված հետաձգվել էր։

В Ереване стартовали конференция DigiTec-2022 и одноименная технологическая выставка
В Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване 10 марта стартовали конференция DigiTec-2022 и технологическая выставка, которая считается крупнейшей в регионе.
На открытии форума выступили глава Союза предприятий передовых технологий Александр Есаян, руководитель делегации ЕС в Армении Андреа Викторин, министр высокотехнологичной промышленности РА Роберт Хачатрян, посол Германии в Армении Виктор Рихтер и другие.
«За прошедшие годы у нас был большой рост в ИТ-секторе. Надеемся продолжить этот рост и в будущем, для чего наше министерство разрабатывает различные программы. К сожалению, я не могу прямо сейчас назвать точные цифры нашего роста, но он был значительным по сравнению с предыдущими годами. Я хочу эффективных обсуждений. В этом году при поддержке министерства мы попытались привлечь к мероприятиям и стартап-компании, а также пригласили стартап-компании из Грузии», — заявил в своем выступлении Роберт Хачатрян.
С приветственным словом выступила и Андреа Викторин, которая отметила, что смогла пообщаться с замечательной командой организаторов. По ее словам, очень важно понять, как сделать так, чтобы высокие технологии способствовали развитию прав человека и демократических ценностей. Она выразила надежду на то, что в ходе конференции у них будет возможность увидеть инновационные компании и их решения.
«Мы нуждаемся в стимулировании высоких технологий, и эта конференция призвана этому способствовать. Технологии предназначены для обучения и развития общества, а не для его контроля. Технологии могут помочь организовать более прозрачные и свободные выборы, обеспечить прозрачность в общественных сферах и правительстве», — сказала Викторин.
В форуме участвуют министр экономики Армении Ваган Керобян, посол США в РА Кристина Квин, руководитель делегации ЕС в Армении Андреа Викторин, учредитель и исполнительный директор Flagship Pioneering Company, соучредитель и президент компании «Модерна» Нубар Афеян и другие. В целом, в мероприятии участвуют около 30 спикеров из 9 стран мира.  На конференцию зарегистрировались свыше 800 участников.
«Повестка и список утвержденных спикеров форума в настоящее время являются окончательными, и мы ждем, когда мероприятие состоится. Наша цель -организовать международную технологическую конференцию для амбициозных тек-стран. Уверен, что мы успешно выполним поставленную перед нами задачу», — отметил президент конференции DigiTec и исполнительный директор компании Сенсян Раффи Касарджян.
Параллельно с основной программой конференции предусмотрены и дополнительные сессии для посетителей, имеющих Full Network Pass. DigiTec объявила о первом этапе быстрых встреч венчурного капитала DigiTec, которое состоится утром 11 марта. Учредители стартапов с билетами Full Network Pass и исполнительные директоры будут иметь возможность зарегистрироваться на 15-минутные «pitch-сессии» с одним из 5 венчурных капиталистов, участвующих в мероприятии.
Затем состоится инвестиционный форум «Импект кет» «Гранатус Венчурса». Это уникальная встреча для стартапов, инвесторов и основных игроков в технологической индустрии, имеющих большое влияние на социальную, здравоохранительную, экологическую сферы. Цель форума — изучение того, как технологии могут решать сложнейшие проблемы устойчивого развития в мировом масштабе. Он состоится 11 марта в 14:30 в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна.
Ежегодная технологическая выставка будет открыта для посетителей до 12 марта включительно, в СКК имени Демирчяна с 12:00 до 16:00 часов. В этом году в выставке принимают участие свыше 120 местных и международных компаний. Вход свободный.
Напомним, что конференция Digitec в этом году будет состоять из серии панельных дискуссий, в которых примут участие ведущие предприниматели, руководители и исследователи. Конференция в этом году носит название «Амбициозный тек: противостояние открытых экономик в условиях нарастающей нестабильности мира». Подробности о мероприятии можно узнать на официальном сайте.
DigiTec Expo — крупнейшее технологическое мероприятие в регионе, которое ежегодно с 2005 года предоставляет возможность ИТ-компаниям представлять свои продукцию и услуги. Его организатором является Союз предприятий передовых технологий. Мероприятие, запланированное на октябрь 2022 года, было отложено из-за напряженной ситуации в Армении после сентябрьской агрессии Азербайджана.