Apple-ի նոր գլխավոր տնօրենը կթարմացնի թոփ-մենեջերների թիմը. Ի՞նչ է հայտնի դրա մասին
Apple-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը ստանձնող Ջոն Թերնուսը առաջիկա տարիներին, հավանաբար, կադրային փոփոխություններ կիրականացնի ընկերության բարձրագույն ղեկավարության կազմում: Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը: Խոսքը 60 տարեկանն արդեն բոլորած մի շարք ղեկավարների փոխարինման մասին է:
Ո՞ւմ կարող են փոխարինել
Գործակալության գնահատմամբ՝ առաջիկա երեք տարիների ընթացքում Թերնուսը ստիպված կլինի թարմացնել տեխնիկայի, մարքեթինգի, մանրածախ վաճառքների և անձնակազմի համար պատասխանատու առանցքային թոփ-մենեջերներին: Հեռացման հիմնական թեկնածուների թվում նշվում են մանրածախ առևտրի գծով ավագ փոխնախագահ Դեյդրե Օ'Բրայենը, ապարատային ապահովման գծով տնօրեն Ջոնի Սրուջին, մարքեթինգի գծով ավագ փոխնախագահ Գրեգ Ջոզվիակը և կորպորատիվ ծառայությունների գծով փոխնախագահ Լուկա Մաեստրին:
Ղեկավարների ուղղակի փոխարինումից բացի, Թերնուսը կարող է վերաբաշխել նրանց պարտականությունների մի մասը: Որոշ գործառույթներ, որոնք այժմ կենտրոնացված են բարձրագույն մենեջմենթի մակարդակում, նախատեսվում է փոխանցել ավելի ցածր օղակի մենեջերներին:
Անցումային շրջանը Apple-ում
Պաշտոնապես Ջոն Թերնուսը գլխավոր տնօրենի պաշտոնը կստանձնի սեպտեմբերի 1-ին: Ընկերության նախկին ղեկավար Թիմ Կուկը կմնա Apple-ում՝ տնօրենների խորհրդի գործադիր նախագահի դերում: Սպասվում է, որ նա կշարունակի զբաղվել կարգավորող մարմինների հետ փոխգործակցությամբ և խորհրդատվություն կտրամադրի նոր ղեկավարությանը:
Նման ձևաչափը թույլ կտա ապահովել սահուն անցում և պահպանել հաջորդայնությունը աշխարհի խոշորագույն տեխնոլոգիական ընկերություններից մեկի կառավարման գործում:
Bloomberg-ի տեղեկատվության համաձայն՝ Apple-ի նոր գլխավոր տնօրեն Ջոն Թերնուսին առաջիկա երեք տարիներին, հավանաբար, ստիպված կլինի փոխարինել բիզնեսի առանցքային ուղղությունների համար պատասխանատու մի քանի տարեց թոփ-մենեջերների: Հնարավոր հեռացողների թվում են մանրածախ առևտրի, ապարատային ապահովման, մարքեթինգի և կորպորատիվ ծառայությունների ղեկավարները: Պարտականությունների մի մասը կարող է փոխանցվել ավելի ցածր մակարդակի մենեջերներին: Թիմ Կուկը կմնա ընկերությունում՝ որպես տնօրենների խորհրդի գործադիր նախագահ:

New Apple CEO to refresh top management team: What we know
Incoming Apple CEO John Ternus is likely to carry out personnel changes within the company's senior leadership in the coming years, Bloomberg reports. The changes would involve replacing a number of executives who have already reached the age of 60.
Who Might Be Replaced
According to the agency's assessment, over the next three years Ternus will need to renew key top managers responsible for hardware, marketing, retail, and personnel. Among the main candidates for departure are Senior Vice President of Retail Deirdre O'Brien, Head of Hardware Johnny Srouji, Senior Vice President of Marketing Greg Joswiak, and Vice President of Corporate Services Luca Maestri.
In addition to directly replacing executives, Ternus may redistribute some of their responsibilities. Certain functions currently concentrated at the senior management level are expected to be delegated to lower-level managers.
The Transition Period at Apple
John Ternus officially takes over as CEO on 1 September. The company's former head, Tim Cook, will remain at Apple as Executive Chairman of the Board of Directors. He is expected to continue handling regulatory engagement and advising the new leadership.
This arrangement will ensure a smooth transition and maintain continuity in the management of one of the world's largest technology companies.
According to Bloomberg, incoming Apple CEO John Ternus will likely have to replace several senior executives over the next three years, in charge of key business areas. Possible candidates for departure include heads of retail, hardware, marketing, and corporate services. Some responsibilities may be delegated to lower-level managers. Tim Cook will remain with the company as Executive Chairman of the Board of Directors.