Apple-ի նոր գլխավոր տնօրենը կթարմացնի թոփ-մենեջերների թիմը. Ի՞նչ է հայտնի դրա մասին
Apple-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը ստանձնող Ջոն Թերնուսը առաջիկա տարիներին, հավանաբար, կադրային փոփոխություններ կիրականացնի ընկերության բարձրագույն ղեկավարության կազմում: Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը: Խոսքը 60 տարեկանն արդեն բոլորած մի շարք ղեկավարների փոխարինման մասին է:
Ո՞ւմ կարող են փոխարինել
Գործակալության գնահատմամբ՝ առաջիկա երեք տարիների ընթացքում Թերնուսը ստիպված կլինի թարմացնել տեխնիկայի, մարքեթինգի, մանրածախ վաճառքների և անձնակազմի համար պատասխանատու առանցքային թոփ-մենեջերներին: Հեռացման հիմնական թեկնածուների թվում նշվում են մանրածախ առևտրի գծով ավագ փոխնախագահ Դեյդրե Օ'Բրայենը, ապարատային ապահովման գծով տնօրեն Ջոնի Սրուջին, մարքեթինգի գծով ավագ փոխնախագահ Գրեգ Ջոզվիակը և կորպորատիվ ծառայությունների գծով փոխնախագահ Լուկա Մաեստրին:
Ղեկավարների ուղղակի փոխարինումից բացի, Թերնուսը կարող է վերաբաշխել նրանց պարտականությունների մի մասը: Որոշ գործառույթներ, որոնք այժմ կենտրոնացված են բարձրագույն մենեջմենթի մակարդակում, նախատեսվում է փոխանցել ավելի ցածր օղակի մենեջերներին:
Անցումային շրջանը Apple-ում
Պաշտոնապես Ջոն Թերնուսը գլխավոր տնօրենի պաշտոնը կստանձնի սեպտեմբերի 1-ին: Ընկերության նախկին ղեկավար Թիմ Կուկը կմնա Apple-ում՝ տնօրենների խորհրդի գործադիր նախագահի դերում: Սպասվում է, որ նա կշարունակի զբաղվել կարգավորող մարմինների հետ փոխգործակցությամբ և խորհրդատվություն կտրամադրի նոր ղեկավարությանը:
Նման ձևաչափը թույլ կտա ապահովել սահուն անցում և պահպանել հաջորդայնությունը աշխարհի խոշորագույն տեխնոլոգիական ընկերություններից մեկի կառավարման գործում:
Bloomberg-ի տեղեկատվության համաձայն՝ Apple-ի նոր գլխավոր տնօրեն Ջոն Թերնուսին առաջիկա երեք տարիներին, հավանաբար, ստիպված կլինի փոխարինել բիզնեսի առանցքային ուղղությունների համար պատասխանատու մի քանի տարեց թոփ-մենեջերների: Հնարավոր հեռացողների թվում են մանրածախ առևտրի, ապարատային ապահովման, մարքեթինգի և կորպորատիվ ծառայությունների ղեկավարները: Պարտականությունների մի մասը կարող է փոխանցվել ավելի ցածր մակարդակի մենեջերներին: Թիմ Կուկը կմնա ընկերությունում՝ որպես տնօրենների խորհրդի գործադիր նախագահ:

Новый гендиректор Apple обновит команду топ-менеджеров: Что об этом известно?
Вступающий в должность генерального директора Apple Джон Тернус в ближайшие годы, вероятно, проведёт кадровые изменения в высшем руководстве компании. Об этом сообщает Bloomberg. Речь идёт о замене ряда руководителей, которым уже исполнилось 60 лет.
Кого могут сменить
По оценке агентства, в течение следующих трёх лет Тернусу придётся обновить ключевых топ-менеджеров, отвечающих за технику, маркетинг, розничные продажи и персонал. Среди основных кандидатов на уход называют старшего вице-президента по ретейлу Дейдре О’Брайен, директора по аппаратному обеспечению Джонни Сруджи, старшего вице-президента по маркетингу Грега Джозвяка и вице-президента по корпоративным услугам Луку Маэстри.
Кроме прямой замены руководителей, Тернус может перераспределить часть их обязанностей. Некоторые функции, которые сейчас сосредоточены на уровне высшего менеджмента, планируется передать менеджерам более низкого звена.
Переходный период в Apple
Официально Джон Тернус вступит в должность генерального директора 1 сентября. Прежний глава компании Тим Кук останется в Apple в роли исполнительного председателя совета директоров. Ожидается, что он продолжит заниматься взаимодействием с регуляторами и будет консультировать новое руководство.
Такой формат позволит обеспечить плавный переход и сохранить преемственность в управлении одной из крупнейших технологических компаний мира.
По информации Bloomberg, новому гендиректору Apple Джону Тернусу в ближайшие три года, вероятно, придётся сменить нескольких пожилых топ-менеджеров, отвечающих за ключевые направления бизнеса. Среди возможных кандидатов на уход — руководители розницы, аппаратного обеспечения, маркетинга и корпоративных услуг. Часть обязанностей может быть передана менеджерам более низкого уровня. Тим Кук останется в компании в качестве исполнительного председателя совета директоров.