Microsoft-ը $10 մլրդ է ներդնում OpenAI-ում, որը հայտնի ChatGPT չատբոտի մշակողն է
Microsoftնախատեսում է «բազմամյա, բազմամիլիարդանոց» ներդրում անել արհեստական ​​բանականության (ԱԲ) մշակմամբ զբաղվող, Սան Ֆրանցիսկոյում գտնվող OpenAI լաբորատորիայում, որն այսօր այդքան տարածված ChatGPT փորձարարական չատբոտի և պատկերների գեներատոր DALL-E 2-ի մշակողն է։
Ինչպես տեղեկացնում է The New York Times-ը, ընկերությունը չի բացահայտել գործարքի կոնկրետ ֆինանսական պայմանները, սակայն գործարքին ծանոթ աղբյուրը հայտնել է, որ Microsoft-ի ներդրումը OpenAI-ում կկազմի 10 մլրդ դոլար։
OpenAI. ԱԲ զարգացման ութ տարի
OpenAI-ը 2015 թ․ ստեղծել են Y Combinator-ի գործադիր տնօրեն Սեմ Ալթմանը, Tesla-ի և SpaceX-ի գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկը և հետազոտող Իլյա Սուտցկևերը: Ի սկզբանե լաբորատորիան շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն էր, որը պետք է զբաղվեր ԱԲ-ի ոլորտում հետազոտություններով և մշակմամբ, սակայն, երբ 2018 թ․ Մասկը լքեց այն, Ալթմանը OpenAI-ը վերածեց առևտրային ընկերության, որպեսզի կարողանա հավաքել հետազոտությունների համար անհրաժեշտ գումարը։
2020 թ․ OpenAI-ը ստեղծեց GPT-3 համակարգը, որը կարող է ինքնուրույն ստեղծել տեքստ, ներառյալ թվիթերյան, բլոգային գրառումներ, նորությունների հոդվածներ և նույնիսկ համակարգչային ծածկագիր: ChatGPT-ն հիմնված է նույն տեխնոլոգիայի վրա, ինչ GPT-3-ը և մեծ ուշադրություն է գրավել, քանի որ մարդիկ սկսել են օգտագործել այն ամեն ինչում՝ վիկտորինաներում պատասխանները գտնելու հարցում օգնությունից մինչև կուրսային աշխատանք գրելը:
Վերջերս հետաքրքիր փորձի շրջանակում ChatGPT-ը կարողացել է խաբել հաղորդակցության և խորհրդատվական ծառայությունների Schwa ընկերության HR մասնագետներին. ծրագիրը դիմել էր աշխատանքի համար և թեստային առաջադրանքը գրել ավելի լավ, քան աշխատանքի դիմողների 80%-ը, և ընկերության HR մասնագետները, չիմանալով, որ գործ ունեն ԱԲ-ի հետ, նույնիսկ մտադիր էին եղել նրան հրավիրել «կենդանի հարցազրույցի»:
ChatGPT-ն նաև վերջերս ավարտական ​​քննություն է հանձնել աշխարհի լավագույն բիզնես դպրոցներից մեկում։ Ըստ դասավանդողի՝ իրական քննության ժամանակ ChatGPT-ն «B»-ից «B-» գնահատական ​​կստանար: Սա, իհարկե, ամենաբարձր միավորը չէ, բայց անցողիկ է։
Չատբոտը «իրեն լավ է դրսևորել նաև իրավական փաստաթղթերի պատրաստման գործում»։ Շատ փորձագետներ ChatGPT տեխնոլոգիան շատ ու շատ խոստումնալից են համարում. նրանք վստահ են, որ մի քանի տարի անց չատբոտն այնպիսի հնարավորություններ կունենա, որ այսօր դժվար է պատկերացնել։
2022 թ․ OpenAI-ը ներկայացրել է նաև մեկ այլ հետաքրքիր տեխնոլոգիա՝ AI DALL-E, որը թույլ է տալիս յուրաքանչյուրին ստեղծել ֆոտոռեալիստական ​​պատկերներ՝ հիմնվելով տեքստի նկարագրության վրա։
OpenAI-ը և Microsoft-ը
Microsoft-ի համագործակցությունը OpenAI-ի հետ երկար պատմություն ունի․ 2019 թ․ Microsoft-ն ընկերությունում 1 միլիարդ դոլար է ներդրել, իսկ հաջորդ մի քանի տարիների ընթացքում՝ ևս 2 միլիարդ դոլար: Այս գումարները ներդրվել են հսկայական հաշվողական հզորության մեջ, որն անհրաժեշտ է գեներատիվ ԱԲ-ի ստեղծման համար:
2020 թ․ Microsoft-ը գնել է GPT-3 ԱԲ մոդելի հիմքում ընկած տեխնոլոգիայի բացառիկ լիցենզիան:
Ընկերության նոր ներդրումն այս լաբորատորիայում ավելի է ընդգծում OpenAI տեխնոլոգիայի կարևորությունը Microsoft-ի ապագայի համար. ԱԲ տեխնոլոգիաները կարող են ընկերությանը մրցակցային զգալի առավելություններ տալ տեխնոլոգիական այլ խոշոր ընկերությունների, այդ թվում՝ Google-ի, Meta-ի և Apple-ի նկատմամբ:
Microsoft-ն իր որոշ պրոդուկտներում արդեն ներդրել է GPT-3, DALL-E և այլ OpenAI տեխնոլոգիաները։ Մասնավորապես, Microsoft-ին պատկանող և ծրագրավորողների համար հայտնի առցանց ծառայություն GitHub-ն առաջարկում է Copilot գործիքը, որը կարող է ավտոմատ կերպով համակարգչային կոդի հատվածներ գեներացնել:
Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ Microsoft-ը նախատեսում է ChatGPT-ն ինտեգրել իր Bing որոնողական համակարգում (որը մարտահրավեր է նետելու մինչ օրս ամենահայտնի Google որոնողական համակարգին): Նույն որոնողական համակարգում, ասում են, նախատեսվում է ավելացնել տեքստային նկարագրության միջոցով պատկերների ստեղծման համակարգ՝ DALL-E 2-ի հիման վրա։
Հնարավոր է, որ ընկերությունը նաև ԱԲ-ի լեզվական որոշ տեխնոլոգիաներ ինտեգրի Word, PowerPoint և Outlook հավելվածներում: Այս ամենը կարող է Microsoft-ի արտադրանքը շատ ավելի գրավիչ դարձնել սպառողների համար:
«Մենք OpenAI-ի հետ մեր համագործակցությունը ձևավորել ենք նորագույն հետազոտությունները պատասխանատու կերպով խթանելու և արհեստական բանականությունը, որպես նոր տեխնոլոգիական հարթակ, ժողովրդավարացնելու ընդհանուր ձգտման հիմքի վրա,- ասել է Microsoft-ի գործադիր տնօրեն Սաթյա Նադելան,- Մեր գործընկերության հաջորդ փուլում ծրագրավորողներն ու կազմակերպությունները տարբեր ոլորտներում հասանելիություն կունենան ԱԲ-ի լավագույն ենթակառուցվածքին, Azure-ով աշխատող մոդելներին և գործիքակազմին, որպեսզի ստեղծեն և գործարկեն իրենց հավելվածները»:
Հետաքրքիր է, որ այս գործարքը հաջորդում է Microsoft-ի հայտարարությանը, որ կրճատելու  է մոտ 10,000 աշխատակցի: Նադելայի խոսքով՝ կրճատումները ընկերությանը թույլ կտան կրկին կենտրոնանալ այնպիսի առաջնահերթությունների վրա, ինչպիսին է ԱԲ-ն, որը նա անվանել է «հաշվողական հաջորդ մեծ ալիքը»։

Microsoft to invest $10 billion in OpenAI, creator of popular ChatGPT chatbot
Microsoft plans to invest many billions of dollars in San Francisco-based artificial intelligence (AI) lab OpenAI, developer of the popular ChatGPT experimental chatbot and DALL-E 2 image generator.
According to The New York Times, the company did not disclose specific financial terms of the deal, but a source familiar with the deal said Microsoft's investment in OpenAI will total $10 billion.
OpenAI: Eight years of AI development
OpenAI was founded in 2015 by Y Combinator CEO Sam Altman, Tesla and SpaceX CEO Elon Musk, and researcher Ilya Sutskever. The lab was originally a nonprofit organization to focus on AI research and development, but when Musk left the company in 2018, Altman turned OpenAI into a for-profit company to raise the money needed for research.
In 2020, OpenAI created the GPT-3 system, which can autonomously generate text, including tweets, blog posts, news articles, and even computer code.
ChatGPT is based on the same technology as GPT-3, and it's gotten a lot of attention as people have started using it for everything from helping them find answers to quizzes to writing term papers.
In a recent interesting experiment, ChatGPT managed to fool HR people at the communications-consulting company Schwa. The program applied for a job and wrote a test assignment better than 80 percent of applicants, and the company's HR people, not knowing they were dealing with AI, even intended to invite him to an “in person interview”.
ChatGPT also recently passed a final exam at one of the best business schools in the world. According to the instructor, on the real exam, ChatGPT would have received a grade of "B" to "B-." Of course, that's not the highest grade, but it is a passing one.
The chatbot also performed well on legal documents. Many experts think the ChatGPT technology is very, very promising. They are confident that in a few years, the chatbot will have capabilities that are hard to imagine today.
In 2022, OpenAI also introduced another interesting technology – AI DALL-E, which allows anyone to create photorealistic images based on text descriptions.
OpenAI and Microsoft
Microsoft's partnership with OpenAI has a long history. Microsoft invested $1 billion in the company in 2019 and another $2 billion over the next few years. These funds were invested in the massive computing power needed to build generative AI.
In 2020, Microsoft acquired an exclusive license for the technology behind the GPT-3 AI model.
The company's new investment in this lab further underscores the importance of OpenAI technology for Microsoft's future; AI technology could give the company a significant competitive advantage over other major technology companies, including Google, Meta, and Apple.
Microsoft has already implemented GPT-3, DALL-E, and other OpenAI technologies in some of its products. In particular, GitHub, a popular online service for developers owned by Microsoft, offers a Copilot tool that can automatically generate snippets of computer code.
According to some reports, Microsoft is planning to integrate ChatGPT into its search engine Bing (which will challenge Google, the most popular search engine today). The same search engine is said to be planning to add a DALL-E 2 text-based image creation system.
The company may also integrate some AI language technology into Word, PowerPoint, and Outlook applications. All of this could make Microsoft products much more appealing to consumers.
“We formed our partnership with OpenAI around a shared ambition to responsibly advance cutting-edge AI research and democratize AI as a new technology platform,” said Satya Nadella, Chairman and CEO, of Microsoft. “In this next phase of our partnership, developers and organizations across industries will have access to the best AI infrastructure, models, and toolchain with Azure to build and run their applications.”
The deal follows Microsoft's announcement of nearly 10,000 job cuts. According to Nadella, the cuts will allow the company to refocus on priorities such as AI, which he called the next big wave of computing.