Ճապոնիայում վաճառվում են աշխարհի առաջին դյուրակիր քվանտային համակարգիչները. գները սկսվում են 8700 դոլարից
21 դեկտեմբերի, 2022  10:30
Ճապոնիայում վաճառքում են հայտնվել աշխարհում առաջին դյուրակիր քվանտային համակարգիչները՝ Gemini Mini, Gemini եւ Triangulum, որոնք մշակել է չինական SpinQ Technology ընկերությունը։ Ամենապարզ տարբերակի՝ 2 քյուբիթ հզորությամբ Gemini Mini համակարգչի գինն սկսվում է $8,700-ից, մինչդեռ այս երեքից ամենաթանկ մոդելի գինը կազմում է $58,000:
Ինչպես տեղեկացնում է ճապոնական PC Watch պորտալը, նախկինում SpinQ Technology-ն իր 2-քյուբիթանոց քվանտային համակարգերը մատակարարում էր Չինաստանի, Թայվանի և Կանադայի կրթական հաստատություններին, որտեղ այդ սարքերով ուսանողները սովորում էին քվանտային համակարգերի ծրագրավորման սկզբունքները: Այժմ ցանկացած մարդ կարող է նման սարք գնել։
Gemini Mini-ն կիսադյուրակիր, սկզբնական մակարդակի 2-քյուբիթանոց համակարգ է (քյուբիթների հաճախականությունը՝ 27 ± 1,5 ՄՀց (H) և 11 ± 0,5 ՄՀց (P)), որը հագեցած է սենսորային էկրանով։ Կոհերենտության պահպանման ժամանակը >20 մվ է: Սարքը կշռում է 14 կիլոգրամ՝ 200 × 350 × 260 մմ չափերով և արժե, ինչպես արդեն նշվել է, մոտ 8700 դոլար։ Սարքն ունի ներկառուցված CASTOR ծրագրային ապահովում, որը թույլ է տալիս մոդելավորել 8 քյուբիթի աշխատանք։
Gemini-Mini
Gemini մոդելն արժե մի քանի անգամ ավելի՝ մոտ 43,000 դոլար։ Դեռ լիովին պարզ չէ, թե ինչ առավելություններ ունի այն Gemini Mini-ի համեմատ և ինչու է այն ավելի թանկ: Ինչպես նախորդ մոդելը, Gemini-ն պարունակում է ընդամենը 2 քյուբիթ, բայց կարող է մոդելավորել աշխատանքը 8 քյուբիթ ռեժիմում: Քյուբիթների հաճախականությունը (H) 41,3 ± 2 ՄՀց է: Կոհերենտության պահպանման ժամանակը >20 մվ է։ Սարքը կշռում է 44 կիլոգրամ և ունի 600 × 280 × 530 մմ չափեր։
Gemini
Triangulum-ը, ի տարբերություն առաջին երկուսի, 3 քյուբիթանոց համակարգ է, որի հաճախականությունը (F) 39,6 ± 1 ՄՀց է: Կոհերենտության պահպանման ժամանակը > 40 մվ է. Այն ունի ներկառուցված ծրագրակազմ՝ SpinQuasar, որը կարող է նաև թույլ տալ ավելի շատ քյուբիթների մոդելավորում: Սարքը կշռում է 40 կիլոգրամ և ունի 610 × 330 × 550 մմ չափեր։
Triangulum
Բոլոր երեք սարքերը կարող են օգտագործվել կրթական նպատակներով, սակայն, գիտական ​​փորձերի համար, ինչպես հաղորդվում է, դրանք պիտանի չեն:
Քվանտային համակարգիչ․ ի՞նչ է դա
Քվանտային համակարգիչը հաշվողական սարք է, որը հիմնված է քվանտային մեխանիկայի երևույթների վրա. ի տարբերություն «սովորական» համակարգիչների, քվանտային համակարգիչները գործում են ոչ թե բիթերով, այլ քյուբիթներով (քվանտային բիթ), ինչը դրանց դարձնում է շատ ավելի արդյունավետ և արագագործ։
Եթե ​​բիթը կարող է կա՛մ 0, կա՛մ 1 արժեք ստանալ, ապա քյուբիթը կարող է միաժամանակ լինել և՛ 0, և՛ 1, ինչը քվանտային համակարգիչներին հնարավորություն է տալիս խնայել շատ ժամանակ և հաշվարկները կատարել շատ ավելի արագ, քան սովորական համակարգիչները:
SpinQ տեխնոլոգիայի քվանտային համակարգեր
SpinQ Technology-ի քվանտային համակարգերը հիմնված են միջուկային մագնիսական ռեզոնանսային տեխնոլոգիայի վրա, որն այսօր օգտագործվում է բազմաթիվ ոլորտներում՝ քիմիական արդյունաբերությունից մինչև բժշկություն: Ինչպես նշում է habr.com-ը, ռադիոհաճախականության ճառագայթմամբ որոշ նյութերի ճառագայթումը հանգեցնում է նյութի ատոմների պտույտի ուղղության փոփոխության. այն հնարավորություն է տալիս վերահսկել ատոմների պտույտները մոլեկուլներում և «ստիպել» հարևան ատոմներին փոխազդել միմյանց հետ։ Ատոմների պտույտի փոփոխությունը (0-ից 1) և հարևան ատոմների պտույտների փոխազդեցությունը թույլ է տալիս մոդելավորել մաթեմատիկական գործողություններ և ստանալ արդյունք։
Quantum-Computing
SpinQ քվանտային համակարգերում որպես աշխատող նյութ օգտագործվում է դիմեթիլ ֆոսֆիտ, քառաեդրային մոլեկուլ, որը բաղկացած է ֆոսֆորի մեկ ատոմից (P), ջրածնի մեկ ատոմից (H), թթվածնից և երկու CH3O խմբերից։ Սենյակային ջերմաստիճանում դիմեթիլ ֆոսֆիտը անգույն հեղուկի տեսք ունի:
Շատ փորձագետներ դիմեթիլ ֆոսֆիտը փոքր քվանտային համակարգիչների համար  իդեալական նյութ են համարում. դրանում ֆոսֆորի և ջրածնի ատոմները ծառայում են որպես առանձին քյուբիթներ, դրանք կապված են միմյանց հետ և բավական մոտ են միմյանց արդյունավետ փոխազդեցության և քվանտային հատկությունների դրսևորման համար, սակայն միևնույն ժամանակ, դրանք կարող են վերահսկվել միմյանցից անկախ:
Ընկերության սարքերում դիմեթիլ ֆոսֆիտի մի քանի կաթիլ է տեղադրված հերմետիկորեն փակ կոլբայի մեջ։ Դրա շուրջ մագնիսներ են, որոնք ստեղծում են մինչև 1 տեսլա մագնիսական դաշտ։ Կա նաև երկրորդ մագնիսական օղակ, որը կարգավորում է առաջին օղակի ստեղծած մագնիսական դաշտը:
Մագնիսները և դիմեթիլ ֆոսֆիտը SpinQ Technology-ի քվանտային համակարգիչների երկու հիմնական բաղադրիչներն են: Դիմեթիլ ֆոսֆիտի վրա հիմնված սարքեր ստեղծելու փորձեր արվել են 30 տարի առաջ, սակայն այդ ժամանակ գիտնականներն օգտագործում էին գերհաղորդիչ մագնիսներ, որոնցից, ջերմությունը հեռացնելու համար, պահանջվում էր հովացման հսկայական համակարգ: Չինական քվանտային համակարգերում նման սառեցում չի պահանջվում, ինչի շնորհիվ դրանք բավականին փոքր են։

В продаже в Японии появились первые в мире портативные квантовые компьютеры Gemini Mini, Gemini и Triangulum, разработанные китайской компанией SpinQ Technology. Цена на самую простую 2-кубитовую систему Gemini Mini начинается от $8700, а самая дорогая модель из трех обойдется примерно в $58 000.
Как рассказывает японский портал PC Watch, в прошлом SpinQ Technology поставляла свои 2-кубитовые квантовые системы в учебные заведения Китая, Тайваня и Канады, где студенты на этих устройствах могли обучаться принципам программирования на квантовых системах. Теперь же такое устройство может купить любой желающий.
Gemini Mini – условно портативная 2-кубитовая система начального уровня (частота кубитов – 27 ± 1,5 МГц (H) и 11 ± 0,5 МГц (P)), оснащенная сенсорным экраном. Время удержания когерентности – >20ms. Весит устройство 14 килограммов при габаритах 200 × 350 × 260 мм и стоит, как уже отмечалось, около $8700. В устройстве встроено программное обеспечение CASTOR, позволяюющее имитировать работу 8 кубитов.
Gemini-Mini
Модель Gemini стоит в несколько раз дороже – около $43 000. Какие у нее премущества по сравнению с Gemini Mini и почему она дороже – пока не совсем понятно. Как и предыдущая модель, Gemini содержит всего 2 кубита, но может имитировать работу в режиме 8 кубитов. Частота кубитов (H) – 41,3 ± 2 МГц. Время удержания когерентности – >20 ms. Весит устройство 44 килограмма при габаритах 600 × 280 × 530 мм.
Gemini
Triangulum, в отличие от первых двух, представляет собой 3-кубитовую систему с частотой кубитов (F) – 39,6 ± 1 МГц. Время удержания когерентности – >40 мс. В нем есть встроенное проиграммное обеспечение – SpinQuasar, которое, возможно, также дает возможность симуляции большего числа кубитов. Весит устройство 40 килограммов при габаритах 610 × 330 × 550 мм.
Triangulum
Все три устройства можно будет использовать для обучения, для научных экспериментов же они, как сообщается, не подойдут.
Квантовый компьютер: Что это такое?
Квантовый компьютер – это вычислительное устройство, основанное на явлениях квантовой механики: в отличие от «обычных» компьютеров, квантовые оперируют не битами, а кубитами (квантовыми битами), что делает их намного эффективнее и быстрее.
Если бит может принимать значение 0 или 1, то кубит может принимать значения одновременно и 0, и 1, что дает квантовым компьютерам возможность экономить много времени и проводить вычисления гораздо быстрее обычных компьютеров.
Квантовые системы SpinQ Technology
Работа квантовых систем SpinQ Technology базируется на технологии ядерного магнитного резонанса (ЯМР), которая сегодня применяется во многих сферах – от химической промышленности до медицины. Как рассказывает habr.com, облучение определенных веществ радиочастотным излучением приводит к изменению направления спинов атомов вещества: оно дает возможность управлять спинами атомов в молекулах и «вынуждать» соседние атомы взаимодействовать друг с другом. Изменение спина атомов (0 на 1) и взаимодействие спинов соседних атомов позволяет имитировать математические операции и получать результат.
Quantum-Computing
В качестве рабочего вещества в квантовых системах SpinQ используется диметилфосфит – тетраэдрическая молекула, состоящая из одного атома фосфора (P), одного атома водорода (H), кислорода и двух групп CH3O. При комнатной температуре диметилфосфит выглядит как бесцветная жидкость.
Многие специалисты считают диметилфосфит идеальным веществом для небольших квантовых компьютеров: в нем атомы фосфора и водорода служат отдельными кубитами, они связаны друг с другом и находятся достаточно близко друг к другу для эффективного взаимодействия и проявления квантовых свойств, но при этом, ими можно управлять и независимо друг от друга.
В устройствах компании несколько капель диметилфосфита помещены в небольшую герметичную колбу, вокруг которой располагаются магниты, создающие магнитное поле силой до 1 тесла. Есть и второе магнитное кольцо, которое корректирует магнитное поле, создаваемое первым кольцом.
Магниты и диметилфосфит – две ключевые составляющие квантовых компьютеров SpinQ Technology. Устройства на базе диметилфосфита пытались строить еще 30 лет назад, но тогда ученые использовали сверхпроводящие магниты, для отвода тепла от которых требовалась гигантская систему охлаждения. В китайских квантовых системах подобное охлаждение не требуется, что и делает их довольно миниатюрными.