Ճապոնիայում վաճառվում են աշխարհի առաջին դյուրակիր քվանտային համակարգիչները. գները սկսվում են 8700 դոլարից
21 դեկտեմբերի, 2022  10:30
Ճապոնիայում վաճառքում են հայտնվել աշխարհում առաջին դյուրակիր քվանտային համակարգիչները՝ Gemini Mini, Gemini եւ Triangulum, որոնք մշակել է չինական SpinQ Technology ընկերությունը։ Ամենապարզ տարբերակի՝ 2 քյուբիթ հզորությամբ Gemini Mini համակարգչի գինն սկսվում է $8,700-ից, մինչդեռ այս երեքից ամենաթանկ մոդելի գինը կազմում է $58,000:
Ինչպես տեղեկացնում է ճապոնական PC Watch պորտալը, նախկինում SpinQ Technology-ն իր 2-քյուբիթանոց քվանտային համակարգերը մատակարարում էր Չինաստանի, Թայվանի և Կանադայի կրթական հաստատություններին, որտեղ այդ սարքերով ուսանողները սովորում էին քվանտային համակարգերի ծրագրավորման սկզբունքները: Այժմ ցանկացած մարդ կարող է նման սարք գնել։
Gemini Mini-ն կիսադյուրակիր, սկզբնական մակարդակի 2-քյուբիթանոց համակարգ է (քյուբիթների հաճախականությունը՝ 27 ± 1,5 ՄՀց (H) և 11 ± 0,5 ՄՀց (P)), որը հագեցած է սենսորային էկրանով։ Կոհերենտության պահպանման ժամանակը >20 մվ է: Սարքը կշռում է 14 կիլոգրամ՝ 200 × 350 × 260 մմ չափերով և արժե, ինչպես արդեն նշվել է, մոտ 8700 դոլար։ Սարքն ունի ներկառուցված CASTOR ծրագրային ապահովում, որը թույլ է տալիս մոդելավորել 8 քյուբիթի աշխատանք։
Gemini-Mini
Gemini մոդելն արժե մի քանի անգամ ավելի՝ մոտ 43,000 դոլար։ Դեռ լիովին պարզ չէ, թե ինչ առավելություններ ունի այն Gemini Mini-ի համեմատ և ինչու է այն ավելի թանկ: Ինչպես նախորդ մոդելը, Gemini-ն պարունակում է ընդամենը 2 քյուբիթ, բայց կարող է մոդելավորել աշխատանքը 8 քյուբիթ ռեժիմում: Քյուբիթների հաճախականությունը (H) 41,3 ± 2 ՄՀց է: Կոհերենտության պահպանման ժամանակը >20 մվ է։ Սարքը կշռում է 44 կիլոգրամ և ունի 600 × 280 × 530 մմ չափեր։
Gemini
Triangulum-ը, ի տարբերություն առաջին երկուսի, 3 քյուբիթանոց համակարգ է, որի հաճախականությունը (F) 39,6 ± 1 ՄՀց է: Կոհերենտության պահպանման ժամանակը > 40 մվ է. Այն ունի ներկառուցված ծրագրակազմ՝ SpinQuasar, որը կարող է նաև թույլ տալ ավելի շատ քյուբիթների մոդելավորում: Սարքը կշռում է 40 կիլոգրամ և ունի 610 × 330 × 550 մմ չափեր։
Triangulum
Բոլոր երեք սարքերը կարող են օգտագործվել կրթական նպատակներով, սակայն, գիտական ​​փորձերի համար, ինչպես հաղորդվում է, դրանք պիտանի չեն:
Քվանտային համակարգիչ․ ի՞նչ է դա
Քվանտային համակարգիչը հաշվողական սարք է, որը հիմնված է քվանտային մեխանիկայի երևույթների վրա. ի տարբերություն «սովորական» համակարգիչների, քվանտային համակարգիչները գործում են ոչ թե բիթերով, այլ քյուբիթներով (քվանտային բիթ), ինչը դրանց դարձնում է շատ ավելի արդյունավետ և արագագործ։
Եթե ​​բիթը կարող է կա՛մ 0, կա՛մ 1 արժեք ստանալ, ապա քյուբիթը կարող է միաժամանակ լինել և՛ 0, և՛ 1, ինչը քվանտային համակարգիչներին հնարավորություն է տալիս խնայել շատ ժամանակ և հաշվարկները կատարել շատ ավելի արագ, քան սովորական համակարգիչները:
SpinQ տեխնոլոգիայի քվանտային համակարգեր
SpinQ Technology-ի քվանտային համակարգերը հիմնված են միջուկային մագնիսական ռեզոնանսային տեխնոլոգիայի վրա, որն այսօր օգտագործվում է բազմաթիվ ոլորտներում՝ քիմիական արդյունաբերությունից մինչև բժշկություն: Ինչպես նշում է habr.com-ը, ռադիոհաճախականության ճառագայթմամբ որոշ նյութերի ճառագայթումը հանգեցնում է նյութի ատոմների պտույտի ուղղության փոփոխության. այն հնարավորություն է տալիս վերահսկել ատոմների պտույտները մոլեկուլներում և «ստիպել» հարևան ատոմներին փոխազդել միմյանց հետ։ Ատոմների պտույտի փոփոխությունը (0-ից 1) և հարևան ատոմների պտույտների փոխազդեցությունը թույլ է տալիս մոդելավորել մաթեմատիկական գործողություններ և ստանալ արդյունք։
Quantum-Computing
SpinQ քվանտային համակարգերում որպես աշխատող նյութ օգտագործվում է դիմեթիլ ֆոսֆիտ, քառաեդրային մոլեկուլ, որը բաղկացած է ֆոսֆորի մեկ ատոմից (P), ջրածնի մեկ ատոմից (H), թթվածնից և երկու CH3O խմբերից։ Սենյակային ջերմաստիճանում դիմեթիլ ֆոսֆիտը անգույն հեղուկի տեսք ունի:
Շատ փորձագետներ դիմեթիլ ֆոսֆիտը փոքր քվանտային համակարգիչների համար  իդեալական նյութ են համարում. դրանում ֆոսֆորի և ջրածնի ատոմները ծառայում են որպես առանձին քյուբիթներ, դրանք կապված են միմյանց հետ և բավական մոտ են միմյանց արդյունավետ փոխազդեցության և քվանտային հատկությունների դրսևորման համար, սակայն միևնույն ժամանակ, դրանք կարող են վերահսկվել միմյանցից անկախ:
Ընկերության սարքերում դիմեթիլ ֆոսֆիտի մի քանի կաթիլ է տեղադրված հերմետիկորեն փակ կոլբայի մեջ։ Դրա շուրջ մագնիսներ են, որոնք ստեղծում են մինչև 1 տեսլա մագնիսական դաշտ։ Կա նաև երկրորդ մագնիսական օղակ, որը կարգավորում է առաջին օղակի ստեղծած մագնիսական դաշտը:
Մագնիսները և դիմեթիլ ֆոսֆիտը SpinQ Technology-ի քվանտային համակարգիչների երկու հիմնական բաղադրիչներն են: Դիմեթիլ ֆոսֆիտի վրա հիմնված սարքեր ստեղծելու փորձեր արվել են 30 տարի առաջ, սակայն այդ ժամանակ գիտնականներն օգտագործում էին գերհաղորդիչ մագնիսներ, որոնցից, ջերմությունը հեռացնելու համար, պահանջվում էր հովացման հսկայական համակարգ: Չինական քվանտային համակարգերում նման սառեցում չի պահանջվում, ինչի շնորհիվ դրանք բավականին փոքր են։

The world's first portable quantum computers, Gemini Mini, Gemini and Triangulum, developed by the Chinese company SpinQ Technology, are on sale in Japan. The price for the simplest Gemini Mini 2-cubit system starts at $8,700, while the most expensive model of the three will cost about $58,000.
According to the Japanese portal PC Watch, in the past SpinQ Technology supplied its 2-Kubit quantum systems to educational institutions in China, Taiwan and Canada, where students could learn the principles of programming on quantum systems on these devices. Now anyone can buy such a device.
Gemini Mini is a conditionally portable, entry-level 2-cubit system (27 ± 1.5 MHz (H) and 11 ± 0.5 MHz (P) qubit frequencies) equipped with a touch screen. The coherence hold time is >20ms. The device weighs 14 kilograms with dimensions of 200 × 350 × 260 mm and costs, as noted, about $8,700. The device has built-in CASTOR software, allowing it to simulate the operation of 8 qubits.
Gemini-Mini
The Gemini model is several times more expensive at around $43,000. What advantages it has over the Gemini Mini and why it is more expensive is not entirely clear. Like the previous model, Gemini contains only 2 qubits, but can simulate 8 qubits. The qubit frequency (H) is 41.3 ± 2 MHz. The coherence hold time is >20 ms. The device weighs 44 kilograms with dimensions of 600 × 280 × 530 mm.
Gemini
The Triangulum, unlike the first two, is a 3-qubit system with a qubit frequency (F) of 39.6 ± 1 MHz. The coherence hold time is >40 ms. It has a built in program software, SpinQuasar, which probably also gives the ability to simulate more qubits. The device weighs 40 kilograms at 610 × 330 × 550 mm.
Triangulum
All three devices could be used for training, but they will reportedly not be suitable for scientific experiments.
Quantum computer: What is it?
A quantum computer is a computing device based on the phenomenon of quantum mechanics: unlike "normal" computers, quantum computers do not operate with bits but with qubits (quantum bits), which makes them much more efficient and faster.
While a bit can take a value of 0 or 1, a qubit can take both 0 and 1 at the same time, giving quantum computers the ability to save a lot of time and perform calculations much faster than conventional computers.
SpinQ Technology quantum systems
SpinQ Technology's quantum systems are based on nuclear magnetic resonance (NMR) technology, which is used today in many applications ranging from the chemical industry to medicine. According to habr.com, irradiation of certain substances with radiofrequency radiation leads to a change in the direction of the spins of a substance's atoms: it makes it possible to control the spins of atoms in molecules and "force" neighboring atoms to interact with each other. Changing the spins of atoms (0 to 1) and the interaction of spins of neighboring atoms allows to simulate mathematical operations and obtain results.
Quantum-Computing
Dimethylphosphite, a tetrahedral molecule consisting of one phosphorus atom (P), one hydrogen atom (H), oxygen, and two CH3O groups, is used as a working substance in SpinQ quantum systems. At room temperature, dimethylphosphite looks like a colorless liquid.
Many experts consider dimethylphosphite an ideal substance for small quantum computers: in it, phosphorus and hydrogen atoms serve as separate qubits, they are linked to each other and are close enough to each other for effective interaction and manifestation of quantum properties, but at the same time, they can be controlled independently of each other.
In the company's devices, several drops of dimethylphosphite are placed in a small sealed flask, around which are placed magnets that create a magnetic field of up to 1 tesla. There is also a second magnetic ring that corrects the magnetic field created by the first ring.
Magnets and dimethylphosphite are two key components of SpinQ Technology quantum computers. Dimethylphosphite-based devices were tried 30 years ago, but then scientists used superconducting magnets, which required a giant cooling system to dissipate heat. The Chinese quantum systems do not require such cooling, which makes them quite miniature.