Ի՞նչն էր Facebook-ի, Instagram-ի, YouTube-ի, Google-ի և մյուս ծառայությունների մասշտաբային խափանման պատճառը
6 մարտի, 2024  12:07
Բազմաթիվ սոցիալական ցանցերում և կայքերում մարտի 5-ին մեծամասշտաբ խափանումներ տեղի ունեցան։ Տարբեր երկրների միլիոնավոր օգտատերեր չէին կարողանում մուտք գործել Facebook-ի իրենց օգտահաշիվ, Instagram-ի լրահոսը չէր թարմանում, խնդիրներ կային նաև YouTube-ի, Google-ի և այլ ծառայությունների ու կայքերի, այդ թվում՝ Discord-ի և TikTok-ի հետ։
Լայնածավալ խափանման պատճառը, ըստ ներկայումս առկա տեղեկությունների, ոչ թե կիբեռհարձակումն էր, ինչպես կարծում էին շատերը, այլ Եմենի հութիների հարձակումը, որի հետևանքով Կարմիր ծովում վնասվել էին ինտերնետի մալուխները, որոնք կապում են Ասիան, Եվրոպան և Աֆրիկան:
Ըստ տեղեկությունների՝ ստորջրյա 14 մալուխներից չորսը կտրվել էին, խոսքը Asia-Africa-Europe 1-ի (AAE-1), Europe India Gateway-ի (EIG), ինչպես նաև Seacom-ի և TGN-Gulf-ի մասին է, ինչի հետևանքով վնասվել էր թրաֆիքի մոտ 25%-ը: Արդյունքում, HGC-ն ստիպված է եղել թրաֆիքի մի մասը փոխել դեպի Եվրոպա Չինաստանով և Միացյալ Նահանգներով:
Եվրոպայի և Ասիայի միջև հաղորդակցության ավելի քան 90%-ն անցնում է Կարմիր ծովի ստորջրյա մալուխներով։ Ստորջրյա մալուխների հարցերով փորձագետ Թիմ Սթրոնջի խոսքով՝
այդ մալուխները ներկայումս 14-ն են, սակայն նախատեսվում է անցկացնել ևս վեցը։
«Բարեբախտաբար, հեռահաղորդակցության օպերատորները համակարգում ռեզերվային բարձր մակարդակ են ստեղծել. բազմաթիվ մալուխներ անցնում են Կարմիր ծովով»,- ասել է նա:
Կիբեռհարձակման վարկածը բավականին արագ հերքվեց։ Սպիտակ տան խոսնակ Կարին Ժան-Պիերն ասել է, որ վարչակազմը տեղյակ է խնդրի մասին, սակայն չի տեսնում վնասակար կիբեռգործունեության նշաններ կամ որևէ կապ ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների փրայմերիզների հետ:

On March 5, many social networks and websites experienced large-scale disruptions. Millions of users from various countries could not log into their Facebook accounts, the Instagram feed was not updated, problems were also noticed with YouTube, Google and other services and sites, including Discord and TikTok.
The cause of the large-scale failure, according to currently available information, was not cyberattack, as many believed, but an attack by the Yemeni Houthis: various sources, citing the Hong Kong provider HGC Global Communications Limited, report that the Houthis damaged Internet cables in the Red Sea that connected between Asia, Europe and Africa.
According to reports, 4 of the 14 submarine cables (Asia-Africa-Europe 1 (AAE-1), Europe India Gateway (EIG), as well as Seacom and TGN-Gulf) were cut, resulting in approximately 25% of traffic being damaged. As a result, HGC had to reroute some traffic to Europe via mainland China and the United States.
According to Tim Stronge, an expert on submarine cables, more than 90% of communications between Europe and Asia pass through submarine cables in the Red Sea. There are currently 14 of these cables, but it is planned to lay 6 more.
“Fortunately, telecom operators have built a high degree of redundancy into the system - there are many cables running through the Red Sea,” he said.
The version with massive failures due to a cyber attack was rejected quite quickly. White House spokeswoman Karine Jean-Pierre said the administration is aware of the problem but sees no signs of malicious cyber activity or any connection to the US primary election.