«Twitter-ը պետք է դառնա աշխարհի ամենաճշգրիտ տեղեկությունների աղբյուրը». ի՞նչ փոփոխություններ է Մասկը նախատեսում
7 նոյեմբերի, 2022  12:44
Twitter սոցիալական ցանցը պետք է դառնա աշխարհի մասին տեղեկությունների ամենաճշգրիտ աղբյուրը։ Համենայն դեպս, նման նպատակ է դրել Իլոն Մասկը, որը վերջերս է գնել Twitter-ը և ստանձնել ընկերության միանձնյա կառավարումը։
«Twitter-ը պետք է դառնա աշխարհի մասին տեղեկությունների ամենաճշգրիտ աղբյուրը: Սա է մեր առաքելությունը»,- Twitter-ի իր էջում գրել է նա։
Մասկը, իհարկե, նա չի հստակեցրել, թե կոնկրետ ինչպես է պատրաստվում կատարել այդ առաքելությունը։ Գուցե, նրա ընկալմամբ, դրան կնպաստեն նոր փոփոխությունները, որոնք ինքը նախատեսում է սոցիալական ցանցի համար։
Երկար տեքստեր թվիթերյան գրառումներում
Շուտով Twitter-ը կունենա գործառույթ, որը թույլ կտա երկար տեքստեր ավելացնել թվիթերյան գրառումներին։ Մասկի խոսքով՝ այս ֆունկցիան «վերջ կդնի նոթատետրից արված անհեթեթ սքրինշոթերին»։
Twitter-ում ներկայումս կա գրառումների սահմանափակում՝ տեքստը չի կարող գերազանցել 280 նիշը: Եվ եթե օգտատերերը չեն կարողանում իրենց ասելիքը տեղավորել 280 նիշում, նրանք ստիպված են լինում իրենց գրառումներին կցել նախապես գրված տեքստերի լուսանկարներ:
Դեռ հայտնի չէ, թե կոնկրետ երբ հնարավոր կլինի մեծ տեքստեր կցել գրառումներին և արդյոք այն անվճար կլինի բոլորի համար, թե հասանելի կլինի միայն վճարովի բաժանորդագրության դեպքում:
Մոնետիզացիայի համար լրացուցիչ գործիքներ
Twitter-ում նաև նախատեսվում է ներդնել լրացուցիչ գործիքներ՝ բոլոր ձևաչափերի բովանդակության մոնետիզացիայի համար: Թե կոնկրետ ինչպես դա կարվի, դեռևս հայտնի չէ։
Ավելի հարմար որոնում Twitter-ում
Մոտ ապագայում նախատեսվում է նաև բարելավել Twitter-ի որոնման ֆունկցիոնալությունը։
«Twitter-ի որոնումն ինձ հիշեցնում է 1998 թ․ Infoseek-ը: Այն նույնպես շուտով շատ ավելի կբարելավվի»,- գրել է Մասկը Twitter-ում:
Մասկի վերջին հայտարարություններից հետո NBC News-ի թղթակից Բեն Քոլինզը նշել է, որ Մասկը, ըստ երևույթին, իրեն է վերագրում Twitter-ի աշխատակիցների ձեռքբերումները, ներառյալ այն մարդկանց ձեռքբերումները, ում աշխատանքից հեռացրել է ընկերությունը ձեռք բերելուց հետո: Ըստ թղթակցի՝ Twitter-ը մեծ տեքստային հաղորդագրությունների փոխանակման գործառույթը փորձարկել է դեռ Մասկի գալուց առաջ։
«Նա իրեն է վերագրում այն ​​աշխատանքի մեծ մասը, որը որոշ աշխատակիցներ արել են նախքան նրանց աշխատանքից կազատեին: Տարեսկզբին Ջեյն Մանչուն Վոնգը, որը հայտնի է հավելվածներում էքսպերիմենտներ անելու իր փորձով, հայտնաբերեց, որ Twitter-ն աշխատում է «Հոդվածներ» ֆունկցիայի վրա՝ ավելի երկար հաղորդագրություններ հրապարակելու համար»,- գրել է նա:
Կարգելափակվեն այն օտգահաշիվները, որոնք այլոց անունից կներկայանան
Նախատեսվում է նաև, որ Twitter-ը կսկսի մեկընդմիշտ արգելափակել այն օգտատերերին, որոնք այլոց անունից կներկայանան, նույնիսկ եթե կունեն վերիֆիկացված լինելու մասին վկայող կապույտ ստուգանիշ:
Մասկի խոսքով՝ դա անհրաժեշտ է, որպեսզի մարդիկ, 8 դոլար վճարելով Blue բաժանորդագրության համար, չկարողանան մոլորության մեջ գցել այլ օգտատերերի և կեղծ ինքնության տակ տեղեկություններ չհրապարակեն։
Ըստ նախատեսվող փոփոխությունների՝ սոցցանցում անվան կամ նկարագրության ցանկացած փոփոխությունից հետո օգտատերը նաև ժամանակավորապես կզրկվի կապույտ ստուգանիշից, մինչև Twitter-ը չստուգի թարմացված տեղեկությունը։
Նախկինում Twitter-ը օգտատերերին նախազգուշացնում էր մինչև օգտահաշիվներն արգելափակելը, սակայն այժմ, երբ հարթակը սկսել է զանգվածային կերպով ստուգել օգտահաշիվները, նախազգուշացումներ չեն լինի, և կեղծ տվյալներ ունեցող բոլոր օգտահաշիվները (եթե հստակ նշված չէ, որ դա «պարոդիա» է) ընդմիշտ կարգելափակվեն։
Որոշ կեղծ օգտահաշիվներ արդեն արգելափակվել են։
Օրինակ՝ վերջերս Twitter-ի ադմինիստրացիան արգելափակել է ավելի քան 2 միլիոն բաժանորդ ունեցող ամերիկացի կատակերգու և դերասանուհի Քեթի Գրիֆինի օգտահաշիվը, քանի որ իր անվան փոխարեն նա Twitter-ի իր էջում նշել էր Իլոն Մասկի անունը։
twitter-fakes
«Նրան արգելափակել են, քանի որ նա փորձել է ներկայանել մեկ այլ կատակերգուի անվան տակ»,- գրել է Մասկը։
Բացի դրանից, վերջերս երկու տարբեր օգտատերեր կարողացել են Բեն Աֆլեքի և Թոբի Մագուայերի անուններով կեղծ օգտահաշիվներ գրանցել, նրանց համար գնել են վերիֆիկացիայի մասին հավաստող ստուգանիշը և հրապարակումներ արել՝ ազդարարելով «Բեթմեն»-ի և «Սարդ մարդը» ֆիլմերի նոր սերիայի մասին։ Նրանց նույնպես արգելափակել են։
Միևնույն ժամանակ Մասկը չի արգելափակի այն անձի օգտահաշիվը, որը հետևում է իր անձնական ինքնաթիռի ուղևորություններին։ Խոսքը @ElonJet օգտահաշվի մասին է, որը պատկանում է Ջեք Սուինի անունով ամերիկացի մի ծրագրավորողի։ Վերջինս ADS-B Exchange ընկերության թռիչքների տվյալներն օգտագործող բոտի միջոցով հետևում է Մասկի ինքնաթիռին և համապատասխան հրապարակումներ անում, թե երբ և ուր է ուղևորվում այն։

Социальная сеть Twitter должна стать самым точным источником информации в мире. Такую цель, по крайней мере, преследует Илон Маск, недавно купивший Twitter и ставший единоличным генеральным директором.
«Twitter должен стать самым точным источником информации о мире. Это наша миссия», — написал он на своей странице в Twitter.
Правда, он не уточнил, как именно собирается эту миссию выполнить. Возможно, этому, в его понимании, будут способствовать новые изменения, которые он планирует для соцсети.
Вскоре в Twitter появится функция, позволяющая добавлять в свои твиты длинные тексты. По словам Маска, эта функция «положит конец абсурдным скриншотам из блокнота».
В настоящее время ограничение на размер твитов – 280 символов. А если пользователи не могут уложиться в такое количество символов, им приходится прикреплять к своим твитам фотографии с текстом.
Пока неизвестно, когда именно появится возможность прикреплять к твитам тексты и будет ли она бесплатной для всех – или же доступной лишь по платной подписке.
В Twitter также планируется ввести дополнительные инструменты для монетизации всех форм контента. Как именно это будет сделано – пока неизвестно.
В недалеком будущем также планируется улучшить функциональность поиска в Twitter.
«Поиск в Twitter напоминает мне Infoseek 1998 года! Он также скоро станет намного лучше», - написал Маск.
После последних заявлений Маска репортер NBC News Бен Коллинз отметил, что Маск, похоже, присваивает себе достижения сотрудников Twitter – в том числе тех, кого он уволил после приобретения компании. Так, по данным репортера, Twitter тестировал функцию обмена большими текстовыми сообщениями еще до прихода Маска:
«Он приписывает себе кучу работы, которую сделали некоторые сотрудники, прежде чем он их уволил. В начале года Джейн Манчун Вонг, известная своими экспериментальными функциями в приложениях, обнаружила, что Twitter работает над функцией «Статьи» для публикации более длинных сообщений».
Также планируется, что в Twitter начнут перманентно блокировать пользователей, выдающих себя за других, даже если у них есть синяя галочка верификации.
По словам Маска, это необходимо, чтобы люди не могли вводить других пользователей в заблуждение, заплатив 8 долларов за подписку и публикуя информацию под фальшивой личностью.
Также планируется, что после любого изменения имени или его описания пользователь временно потеряет синюю галочку верификации, пока Twitter не проверит обновленную информацию.
Раньше Twitter выдавал предупреждение пользователям перед блокировкой аккаунтов, но теперь, когда платформа запускает массовую проверку учетных записей, предупреждений не будет, и все аккаунты с фейковыми данными – если четко не указано, что это «пародия» – будут перманентно заблокированы.
Некоторые фейковые аккаунты уже были заблокированы.
Так, недавно администрация Twitter заблокировала аккаунт американской комедиантки и актрисы Кэти Гриффин, у которой было более 2 млн подписчиков, так как вместо своего имени она на своей странице в Twitter указала имя Илона Маска.
«Она была заблокирована за то, что пыталась выдать себя за другого комика», — написал Маск.
Кроме того, недавно два разных пользователя смогли зарегистрировать поддельные аккаунты Бена Аффлека и Тоби Магуайра, купили для них галочки верификации и сделали публикации с анонсом новой части «Бэтмена» и «Человека-паука». Их также заблокировали.
При этом, Маск не будет блокировать аккаунт человека, который отслеживает его частный самолет. Речь идет об учетной записи @ElonJet, которая принадлежит американскому программисту по имени Джек Суини. Самолет Маска он отслеживает с помощью бота, использующего данные о полетах из ADS-B Exchange.