«Շարունակեք բողոքել, բայց դա կարժենա 8 դոլար». Մասկը որոշել Twitter-ում Blue բաժանորդագրության նոր գինը
2 նոյեմբերի, 2022  10:10
Twitter-ում վերիֆիկացված՝ Blue օգտահաշիվ ունենալու ամսական բաժանորդագրությունը կթանկանա և կդառնա 8 ԱՄՆ դոլար։ Այսպես է որոշել միլիարդատեր Իլոն Մասկը, որը վերջերս է դարձել Twitter-ի՝ առայժմ միանձնյա ղեկավարող գործադիր տնօրենը։
Ի սկզբանե Blue բաժանորդագրությունն արժեր 5 դոլար, սակայն ենթադրվում էր, որ գինը պետք է բարձրացվի մինչև 19,99 դոլար ամսական: Այս ֆոնին 8 դոլարը ավելի խելամիտ գին է թվում:
Մասկի խոսքով՝ այս որոշումը կօգնի քանդել «Twitter-ում լորդերի և գյուղացիների ներկայիս համակարգը», որը, ըստ երևույթին, չի համապատասխանում այս հարթակի ապագա զարգացման մասին նրա պատկերացումներին։ Ըստ երևույթին, նա նկատի ուներ, որ այժմ կապույտ ստուգանիշը հասանելի կլինի ոչ միայն պոպուլյար օգտատերերի և հայտնիների սահմանափակ շրջանակին, ինչպես նախկինում էր։
Շատ օգտատերեր քննադատել են Մասկի որոշումը, թեև որոշ հայտնի գործիչներ, այդ թվում՝ Մարկես Բրաունլին (YouTube-ում՝ MKBHD), աջակցել են նրան։
Վերահաստատելով իր դիրքորոշումը՝ Մասկը Twitter-ում գրել է. «Բոլոր բողոքողներին, խնդրեմ շարունակեք բողոքել, բայց դա կարժենա 8 դոլար»: Ավելի ուշ նա ավելացրել է. «Twitter-ը խոսում է մեր բոլորի ներքին մազոխիստի հետ»:
Նրա խոսքով՝ բաժանորդագրության գինը կարող է ճշգրտվել՝ կախված երկրից և օգտատերերի գնողունակությունից։
Նա հավելել է, որ, ի լրումն կապույտ ստուգանիշի, նոր 8 դոլարանոց բաժանորդագրությունը կտրամադրի հետևյալ առավելությունները.
• պատասխանների, հիշատակումների և որոնումների առաջնահերթություն, որը, Մասկի կարծիքով՝ «անհրաժեշտ է սպամի/խարդախության դեմ պայքարելու համար»,
• գրառումներում երկար տեսանյութեր և աուդիո ձայնագրություններ հրապարակելու հնարավորություն,
• երկու անգամ ավելի քիչ գովազդ,
• Twitter-ի հետ աշխատել ցանկացող հրատարակիչներին հնարավորություն է տրվում շրջանցել այդ նպատակով անհրաժեշտ վճարովի բաժանորդագրությունը։
Twitter-ում հասարակական գործիչները կկարողանան ստանալ «երկրորդական պիտակ», որն այժմ օգտագործվում է քաղաքական գործիչների համար։ Սա կօգնի վիզուալ մակարդակում տարբերել հայտնի օգտահաշիվները այլ օգտահաշիվներից։
Մասկը նաև գրել է, որ եթե պարզվի, որ տվյալ օգտահաշիվը բոտ է կամ կեղծ, այն կջնջվի՝ առանց վերականգնելու հնարավորության, նույնիսկ եթե տվյալ օգտահաշվին ունի վճարովի բաժանորդագրություն։ Սակայն ավելի ուշ նա ջնջել է գրառումը։
Հիշեցնենք, որ 2022 թ․ հոկտեմբերի 28-ին Իլոն Մասկը 44 միլիարդ դոլարով պաշտոնապես գնեց Twitter-ը և Twitter-ում գրառում արեց՝ «թռչունն ազատ է» (The bird is freed)։ Նա անմիջապես հեռացրեց ընկերության ողջ ղեկավարությանը և աշխատակիցներին կարգադրեց փոխել սոցցանցի գլխավոր էջը, իսկ մինչև նոյեմբերի 7-ը վերիֆիկացված էջերի Twitter Blue բաժանորդագրության ամսական վճարը 5 դոլարից բարձրացնել 19․99-ի:

‘Keep complaining, but it will cost $8’: Musk decides on new price of Blue subscription on Twitter
The monthly subscription to have a Blue account verified on Twitter will become more expensive and will become $8. This is what billionaire Elon Musk, who recently became the sole managing director of Twitter, decided.
Initially, the Blue subscription cost $5, but it was believed that the price should be increased to $19.99 per month. Against this backdrop, $8 seems a more reasonable price.
According to Musk, this decision will help to destroy the "current lords & peasants system on Twitter," which, apparently, does not correspond to his ideas about the future development of this platform. Apparently, he meant that now the blue checkmark will be available not only to a limited circle of popular users and celebrities—as it was before.
Many users have slammed Musk's decision, although some popular users, including Marques Brownlee (YouTube: MKBHD), have supported him.
Reaffirming his position, Musk wrote on Twitter: "To all complainers, please continue complaining, but it will cost USD 8." Later he added: "Twitter speaks to the inner masochist in all of us."
According to him, the subscription price can be adjusted depending on the country and the purchasing power of the users.
He added that, in addition to the blue check mark, the new $8 subscription will provide the following benefits:
• prioritization of replies, mentions and searches, which Musk says is "necessary to combat spam/fraud;"
• the ability to publish long videos and audio recordings in posts;
• twice as many ads;
• Publishers who want to work with Twitter are given the opportunity to bypass the required paid subscription for this purpose.
On Twitter, public figures will be able to get a "secondary tag," which is currently used for politicians. This will help visually distinguish popular accounts from other accounts.
Musk also wrote that if it turns out that the account is a bot or fake, it will be deleted without the possibility of recovery—even if the account has a paid subscription. But later he deleted the post.
On October 28, Elon Musk officially bought Twitter for $44 billion and posted on Twitter: "The bird is freed." He immediately sacked the entire management of the company and ordered the employees to change the main page of this social medium, and by November 7 to increase the monthly fee for Twitter Blue subscription from $5 to $19.99 for verified pages.