«Շարունակեք բողոքել, բայց դա կարժենա 8 դոլար». Մասկը որոշել Twitter-ում Blue բաժանորդագրության նոր գինը
2 նոյեմբերի, 2022  10:10
Twitter-ում վերիֆիկացված՝ Blue օգտահաշիվ ունենալու ամսական բաժանորդագրությունը կթանկանա և կդառնա 8 ԱՄՆ դոլար։ Այսպես է որոշել միլիարդատեր Իլոն Մասկը, որը վերջերս է դարձել Twitter-ի՝ առայժմ միանձնյա ղեկավարող գործադիր տնօրենը։
Ի սկզբանե Blue բաժանորդագրությունն արժեր 5 դոլար, սակայն ենթադրվում էր, որ գինը պետք է բարձրացվի մինչև 19,99 դոլար ամսական: Այս ֆոնին 8 դոլարը ավելի խելամիտ գին է թվում:
Մասկի խոսքով՝ այս որոշումը կօգնի քանդել «Twitter-ում լորդերի և գյուղացիների ներկայիս համակարգը», որը, ըստ երևույթին, չի համապատասխանում այս հարթակի ապագա զարգացման մասին նրա պատկերացումներին։ Ըստ երևույթին, նա նկատի ուներ, որ այժմ կապույտ ստուգանիշը հասանելի կլինի ոչ միայն պոպուլյար օգտատերերի և հայտնիների սահմանափակ շրջանակին, ինչպես նախկինում էր։
Շատ օգտատերեր քննադատել են Մասկի որոշումը, թեև որոշ հայտնի գործիչներ, այդ թվում՝ Մարկես Բրաունլին (YouTube-ում՝ MKBHD), աջակցել են նրան։
Վերահաստատելով իր դիրքորոշումը՝ Մասկը Twitter-ում գրել է. «Բոլոր բողոքողներին, խնդրեմ շարունակեք բողոքել, բայց դա կարժենա 8 դոլար»: Ավելի ուշ նա ավելացրել է. «Twitter-ը խոսում է մեր բոլորի ներքին մազոխիստի հետ»:
Նրա խոսքով՝ բաժանորդագրության գինը կարող է ճշգրտվել՝ կախված երկրից և օգտատերերի գնողունակությունից։
Նա հավելել է, որ, ի լրումն կապույտ ստուգանիշի, նոր 8 դոլարանոց բաժանորդագրությունը կտրամադրի հետևյալ առավելությունները.
• պատասխանների, հիշատակումների և որոնումների առաջնահերթություն, որը, Մասկի կարծիքով՝ «անհրաժեշտ է սպամի/խարդախության դեմ պայքարելու համար»,
• գրառումներում երկար տեսանյութեր և աուդիո ձայնագրություններ հրապարակելու հնարավորություն,
• երկու անգամ ավելի քիչ գովազդ,
• Twitter-ի հետ աշխատել ցանկացող հրատարակիչներին հնարավորություն է տրվում շրջանցել այդ նպատակով անհրաժեշտ վճարովի բաժանորդագրությունը։
Twitter-ում հասարակական գործիչները կկարողանան ստանալ «երկրորդական պիտակ», որն այժմ օգտագործվում է քաղաքական գործիչների համար։ Սա կօգնի վիզուալ մակարդակում տարբերել հայտնի օգտահաշիվները այլ օգտահաշիվներից։
Մասկը նաև գրել է, որ եթե պարզվի, որ տվյալ օգտահաշիվը բոտ է կամ կեղծ, այն կջնջվի՝ առանց վերականգնելու հնարավորության, նույնիսկ եթե տվյալ օգտահաշվին ունի վճարովի բաժանորդագրություն։ Սակայն ավելի ուշ նա ջնջել է գրառումը։
Հիշեցնենք, որ 2022 թ․ հոկտեմբերի 28-ին Իլոն Մասկը 44 միլիարդ դոլարով պաշտոնապես գնեց Twitter-ը և Twitter-ում գրառում արեց՝ «թռչունն ազատ է» (The bird is freed)։ Նա անմիջապես հեռացրեց ընկերության ողջ ղեկավարությանը և աշխատակիցներին կարգադրեց փոխել սոցցանցի գլխավոր էջը, իսկ մինչև նոյեմբերի 7-ը վերիֆիկացված էջերի Twitter Blue բաժանորդագրության ամսական վճարը 5 դոլարից բարձրացնել 19․99-ի:

«Продолжайте жаловаться, но это будет стоить 8 долларов»: Илон Маск определился с новой ценой месячной подписки Blue и синей галочки в Twitter
2 ноября, 2022  10:10
Месячная подписка Blue с синей галочкой верификации пользователя в Twitter будет отныне стоить $8. Так решил миллиардер Илон Маск, недавно ставший пока что единоличным генеральным директором Twitter.
Изначально подписка Blue стоила $5, но цену предполагалось поднять до $19,99 в месяц. На этом фоне $8 кажутся более приемлемой ценой.
По словам Маска, это решение поможет разрушить «текущую систему лордов и крестьян в Twitter», которая, видимо, не соответствует его представлениям о дальнейшем развитии этой платформы. Видимо, он имел в виду, что теперь синяя галочка будет доступна не только ограниченному кругу популярных пользователей и знаменитостей, как было прежде.
Многие пользователи раскритиковали решение Маска, хотя некоторые известные личности, в числе которых – Маркес Браунли (MKBHD на YouTube), поддержали его.
Подтверждая свою позицию, Маск написал в Twitter: «Всем, кто жалуется: пожалуйста, продолжайте жаловаться, но это будет стоить 8 долларов» (To all complainers, please continue complaining, but it will cost $8). Позже он добавил: «Twitter обращается ко внутреннему мазохисту во всех нас» (Twitter speaks to the inner masochist in all of us).
По его словам, стоимость подписки может быть скорректирована в зависимости от страны и покупательной способности пользователей.
Он добавил, что, кроме синей галочки верификации, новая подписка за $8 даст следующие привилегии:
• приоритет в ответах, упоминаниях и поиске, который, по словам Маска, «необходим для борьбы со спамом/мошенничеством»;
• возможность размещать в постах длинные видео и аудио;
• в два раза меньше рекламы;
• а также обход платного доступа для издателей, желающих работать с Twitter.
Общественные деятели в Twitter смогут получить «вторичный тег», который в настоящее время используется для политиков. Это поможет визуально отличать известные учетные записи от аккаунтов других пользователей.
Также Маск написал, что если аккаунт будет уличен как бот или фейковый, он будет удален без возможности восстановления, даже если у него была платная подписка. Но позже он удалил этот твит.
Напомним, что Илон Маск купил Twitter 28 октября за 44 миллиарда долларов. В своем микроблоге он написал «Птичка свободна» (The bird is freed). Первым же делом он уволил многих руководителей компании, распорядился поменять вид главной страницы платформы и дал задание сотрудникам до 7 ноября заменить текущую подписку Twitter Blue за $5 на подписочный план с верификацией аккаунтов (синей галочкой) за $19.99.