28 երկիր AI-ի անվտանգ օգտագործման մասին հռչակագիր է ընդունել
Արհեստական ​​բանականության (AI) անվտանգ օգտագործմանը նվիրված առաջին միջազգային գագաթնաժողովին (անցկացվել է Մեծ Բրիտանիայում) մասնակցած 28 երկրներ ընդունել են Բլետչլիի հռչակագիրը, որը, ըստ էության, նվիրված է արհեստական ​​բանականության անվտանգ օգտագործմանը։
«Ի շահ բոլորի, արհեստական բանականությունը պետք է նախագծվի, մշակվի, ներդրվի և օգտագործվի անվտանգ կերպով, որպեսզի այն լինի մարդակենտրոն և վստահելի»,- ասվում է փաստաթղթում, որը հրապարակել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակի գրասենյակը։
Հռչակագրում նշվում է, որ արհեստական ​​բանականությունը «զգալի ռիսկ» է ներկայացնում առօրյա կյանքի համար և պետք է մշակվի՝ հաշվի առնելով մարդու իրավունքները, արդարությունը, թափանցիկությունը, էթիկան, ինչպես նաև գաղտնիությունն ու տվյալների պաշտպանությունը:
Փաստաթուղթը ստորագրել է 28 երկիր՝ Ավստրալիա, Բրազիլիա, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Իսրայել, Հնդկաստան, Ինդոնեզիա, Իռլանդիա, Իսպանիա, Իտալիա, Կանադա, Քենիա, Չինաստան, Նիգերիա, Նիդեռլանդներ, ԱՄԷ, Հարավային Կորեա, Ռուանդա, Սաուդյան Արաբիա, Սինգապուր, ԱՄՆ, Թուրքիա, Ուկրաինա, Ֆիլիպիններ, Ֆրանսիա, Չիլի, Շվեյցարիա և Ճապոնիա։
Նախկինում G7 երկրները համաձայնության էին եկել նաև ընդհանուր սկզբունքների շուրջ, որոնց պետք է հետևեն արհեստական բանականություն մշակողները։

28 стран, участвующих в первом международном саммите по безопасному использованию искусственного интеллекта, проходящем в Великобритании, приняли Декларацию Блетчли, посвященную, собственно, безопасному применению ИИ.
«Для всеобщего блага искусственный интеллект должен проектироваться, разрабатываться, внедряться и использоваться безопасным образом, чтобы быть ориентированным на человека, заслуживающим доверия», — говорится в документе, который распространила канцелярия премьер-министра Соединенного Королевства Риши Сунака.
В декларации отмечается, что искусственный интеллект представляет «значительный риск» для повседневной жизни и должен разрабатываться с учетом защиты прав человека, справедливости, прозрачности, этики, а также конфиденциальности и защиты данных.
Документ подписали 28 стран: Австралия, Бразилия, Великобритания, Германия, Израиль, Индия, Индонезия, Ирландия, Испания, Италия, Канада, Кения, Китай, Нигерия, Нидерланды, ОАЭ, Республика Корея, Руанда, Саудовская Аравия, Сингапур, США, Турция, Украина, Филиппины, Франция, Чили, Швейцария и Япония.
Ранее страны G7 также согласовали общие принципы, которым должны следовать разработчики искусственного интеллекта.