28 երկիր AI-ի անվտանգ օգտագործման մասին հռչակագիր է ընդունել
Արհեստական ​​բանականության (AI) անվտանգ օգտագործմանը նվիրված առաջին միջազգային գագաթնաժողովին (անցկացվել է Մեծ Բրիտանիայում) մասնակցած 28 երկրներ ընդունել են Բլետչլիի հռչակագիրը, որը, ըստ էության, նվիրված է արհեստական ​​բանականության անվտանգ օգտագործմանը։
«Ի շահ բոլորի, արհեստական բանականությունը պետք է նախագծվի, մշակվի, ներդրվի և օգտագործվի անվտանգ կերպով, որպեսզի այն լինի մարդակենտրոն և վստահելի»,- ասվում է փաստաթղթում, որը հրապարակել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակի գրասենյակը։
Հռչակագրում նշվում է, որ արհեստական ​​բանականությունը «զգալի ռիսկ» է ներկայացնում առօրյա կյանքի համար և պետք է մշակվի՝ հաշվի առնելով մարդու իրավունքները, արդարությունը, թափանցիկությունը, էթիկան, ինչպես նաև գաղտնիությունն ու տվյալների պաշտպանությունը:
Փաստաթուղթը ստորագրել է 28 երկիր՝ Ավստրալիա, Բրազիլիա, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Իսրայել, Հնդկաստան, Ինդոնեզիա, Իռլանդիա, Իսպանիա, Իտալիա, Կանադա, Քենիա, Չինաստան, Նիգերիա, Նիդեռլանդներ, ԱՄԷ, Հարավային Կորեա, Ռուանդա, Սաուդյան Արաբիա, Սինգապուր, ԱՄՆ, Թուրքիա, Ուկրաինա, Ֆիլիպիններ, Ֆրանսիա, Չիլի, Շվեյցարիա և Ճապոնիա։
Նախկինում G7 երկրները համաձայնության էին եկել նաև ընդհանուր սկզբունքների շուրջ, որոնց պետք է հետևեն արհեստական բանականություն մշակողները։

28 countries adopt declaration on safe use of AI
28 countries participating in the first international summit on the safe use of artificial intelligence, held in the UK, adopted the Bletchley Declaration, dedicated, in fact, to the safe use of AI.
According to the document, which was released by the office of UK Prime Minister Rishi Sunak, for the benefit of all, artificial intelligence must be designed, developed, deployed and used in a secure, human-centric and trustworthy manner.
The declaration notes that artificial intelligence poses a “significant risk” to everyday life and should be developed with human rights, fairness, transparency, ethics, and privacy and data protection in mind.
The document was signed by 28 countries: Australia, Brazil, Great Britain, Germany, Israel, India, Indonesia, Ireland, Spain, Italy, Canada, Kenya, China, Nigeria, the Netherlands, UAE, Republic of Korea, Rwanda, Saudi Arabia, Singapore, USA, Turkey , Ukraine, Philippines, France, Chile, Switzerland and Japan.
Previously, the G7 countries also agreed on general principles that artificial intelligence developers should follow.