WhatsApp-ում 2 նոր գործառույթ կավելանա․ դրանք անսպասելի են, բայց շատ օգտակար
Հանրահայտ WhatsApp մեսենջերը կունենա անսպասելի, բայց շատ օգտակար գործառույթներ. Meta կորպորացիան նախատեսում է մեսենջերին ավելացնել այլ մեսենջերներին, օրինակ՝ Telegram-ին հաղորդագրություններ ուղարկելու հնարավորություն։ Բացի դրանից, մեսենջերը գործարկում է ալիքների գործառույթը ավելի քան 150 երկրում, որպեսզի օգտատերերը կարողանան գաղտնի ստանալ թարմացումներ իրենց հետաքրքրող բաների մասին:
«Երրորդ կողմի չատեր» այլ մեսենջերների հետ
Ինչպես տեղեկացնում է The Verge, 2.23.19.8 համարով WhatsApp-ի բետա տարբերակում հայտնաբերված նոր գործառույթը կոչվում է «Երրորդ կողմի չատեր» և հնարավորություն է տալիս կոդավորված հաղորդագրություններ ուղարկել WhatsApp-ի միջոցով՝ օգտագործելով մեսենջերում ներկառուցված գործիքները:
Ըստ The Verge-ի՝ Meta-ն որոշել է WhatsApp-ում այս նոր հնարավորությունն ավելացնել անմիջապես այն բանից հետո, երբ Եվրահանձնաժողովը մեսենջերը ներառեց առցանց ծառայությունների ցանկում, որոնք չեն համապատասխանում ԵՄ թվային շուկաների ակտի (DMA) պահանջներին: Դրանք պետք է ուժի մեջ մտնեն 2024-ի մարտին և ենթադրում են, որ մեսենջերները պետք է ապահովեն այլ հավելվածների հետ տեղեկություններ փոխանակելու հնարավորություն։
WhatsApp-ի հետ մեկտեղ Եվրահանձնաժողովի «սահմանափակումների ցուցակում» ներառվել է ևս 21 առցանց ծառայություն, այդ թվում՝ Google-ը, TikTok-ը, LinkedIn-ը և այլ հայտնի հարթակներ:
Ալիքներ
WhatsApp մեսենջերը հայտարարել է, որ 150 երկրում գործարկում է ալիքների գործառույթը։ Օգտատերերը կարող են բաժանորդագրվել ալիքներին, դրանցից հաղորդագրություններ ուղարկել չատերին և դիտել ալիքների կատալոգը ավտոմատ ֆիլտրով, որը հաշվի է առնում երկիրը և այլ պարամետրեր:
Մշակողները այս նոր գործառույթում հատուկ ուշադրություն են դարձնում գաղտնիության վրա: Ալիքները ներկայացվում են չատերից առանձին, և մյուս բաժանորդները չեն կարող տեսնել, թե որ ալիքներին է բաժանորդագրված օգտատերը: Բացի դրանից, ծառայությունը պաշտպանում է ալիքի ադմինիստրատորների և բաժանորդների տվյալները:
Փորձարկման մեկնարկից ի վեր ալիքներում կատարված փոփոխությունների շարքում արժե առանձնացնել բարելավված կատալոգը: Այն ավտոմատ կերպով ֆիլտրում է ալիքները՝ ելնելով օգտատիրոջ գտնվելու վայրից: Բացի դրանից, ֆիլտրերը հասանելի են ալիքների որոնման համար ըստ նորության, ակտիվության, տարածվածության և բաժանորդների քանակի: Այժմ ալիքներում կարելի է նաև օգտագործել էմոջիները և տեսնել հաղորդագրությունների արձագանքների քանակը:
Ալիքի ադմինիստրատորները կարող են խմբագրել հաղորդագրությունները հրապարակվելուց հետո 30 օրվա ընթացքում: Երեսուն օր հետո թարմացումներն ավտոմատ կերպով ջնջվում են մեսենջերի սերվերներից: Օգտատերերը կարող են ալիքներից թարմացումները փոխանցել չատերին և խմբերին, իսկ հաղորդագրությունները կունենան համապատասխան ալիքների հղում:
Մշակողները նախատեսում են շարունակել բարելավել ալիքների հնարավորությունը՝ հաշվի առնելով օգտատերերի կարծիքները: Առաջիկա մի քանի ամիսների ընթացքում ալիքներ ստեղծելու հնարավորությունը հասանելի կլինի WhatsApp-ի բոլոր օգտատերերին։

В WhatsApp 2 новые функции: Они неожиданные, но очень полезные
В популярном мессенджере WhatsApp появятся неожиданные, но очень полезные функции: IT-корпорация Meta планирует добавить в мессенджер возможность отправлять сообщения в другие мессенджеры, например, в Telegram. Кроме того, мессенджер запускает функцию каналов более чем в 150 странах, чтобы пользователи могли конфиденциально получать обновления о том, что им интересно.
«Сторонние чаты» с друугими мессенджерами
Как сообщает издание The Verge, новая функция, обнаруженная в бета-версии WhatsApp для Android с номером 2.23.19.8, получила название «Сторонние чаты» и предоставляет возможность отправлять зашифрованные сообщения через мессенджер WhatsApp с использованием встроенных в мессенджер инструментов.
По информации The Verge, Meta решила добавить новую опцию в WhatsApp вскоре после того, как Европейская комиссия включила мессенджер в список онлайн-сервисов, не соответствующих требованиям закона ЕС о цифровых рынках (DMA). Эти требования должны вступить в силу в марте 2024 года и предполагают обеспечение мессенджеров возможностью обмена информацией с другими приложениями.
Вместе с WhatsApp в «список ограничений» Европейской комиссии попали еще 21 онлайн-сервис, включая Google, TikTok, LinkedIn и другие популярные платформы.
Каналы
Мессенджер WhatsApp анонсировал глобальный запуск функции каналов в 150 странах мира. Пользователи могут подписываться на каналы, пересылать сообщения из них в чаты и просматривать каталог каналов с автоматическим фильтром, учитывающим страну и другие параметры.
Разработчики придают особое внимание конфиденциальности в этой новой функции. Каналы представлены отдельно от чатов, и другие подписчики не смогут увидеть, на какие именно каналы пользователь подписан. Кроме того, сервис обеспечивает защиту данных администраторов каналов и подписчиков.
Среди изменений, которые были внесены в каналы с момента начала тестирования, стоит выделить улучшенный каталог. Он автоматически фильтрует каналы с учетом местоположения пользователя. Кроме того, доступны фильтры для поиска каналов по новизне, активности, популярности и количеству подписчиков. В каналах теперь также можно использовать эмодзи и видеть количество реакций на сообщения.
Администраторы каналов могут редактировать сообщения в течение 30 дней после их публикации. Спустя 30 дней обновления автоматически удаляются с серверов мессенджера. Пользователи могут пересылать обновления из каналов в чаты и группы, при этом сообщения будут снабжены ссылкой на соответствующие каналы.
Разработчики планируют продолжать улучшать функцию каналов, учитывая отзывы пользователей. В ближайшие несколько месяцев возможность создания каналов станет доступной для всех пользователей WhatsApp.