Pragyan-ն առաջին տվյալներն է ուղարկել, որոնք փոխում են Լուսնի հարավային բևեռի մասին պատկերացումները
Հնդկական Pragyan լուսնագնացը Երկիր է ուղարկել առաջին գիտական ​​տվյալները, որոնք շատ առումներով փոխում են Լուսնի հարավային բևեռի մասին պատկերացումները, այս մասին X-ի (նախկինում՝ Twitter) սոցիալական ցանցում հայտնել է Հնդկաստանի տիեզերական հետազոտությունների կազմակերպությունը (ISRO):
«ChaSTE (Chandra Surface Thermophysical Experiment) չափում է լուսնային հողի վերին շերտի ջերմաստիճանը բևեռի շուրջ՝ հասկանալու համար լուսնային մակերեսի ջերմաստիճանի ռեժիմը»,- ասվում է ISRO-ի հայտարարությունում: Սարքը հագեցած է ջերմաստիճանի տվիչով, որի մեխանիզմը կարող է չափել լուսնային հողի ջերմաստիճանը մինչև 10 սմ խորության վրա։
Գրառման մեջ նաև ներկայացված է ջերմաստիճանի գրաֆիկ: «Ներկայացված գրաֆիկը ցույց է տալիս լուսնային մակերեսի/մերձմակերևութային շերտի ջերմաստիճանի փոփոխությունները տարբեր խորություններում, որոնք արձանագրվել են զոնդի ներթափանցման ժամանակ։ Սա Լուսնի հարավային բևեռի առաջին նման պրոֆիլն է»,- ISRO-ն:
ISRO-ի աշխատակից Բի Դարուկեշան Press Trust of India-ին ասել է, որ ստացված տվյալներն անսպասելի էին փորձագետների համար: «Մենք բոլորս կարծում էինք, որ մակերևույթի ջերմաստիճանը կարող է լինել 20-ից 30 աստիճան Ցելսիուս, բայց այն 70 աստիճան է: Սա զարմանալիորեն ավելի բարձր է, քան մենք սպասում էինք»,- գիտնականի խոսքերն է մեջբերում գործակալությունը։
Chandrayaan-3 լուսնային առաքելությունը, որի շրջանակում Pragyan-ը հասցվել է Լուսին, մեկնարկել է հուլիսի 14-ին Սատիշ Դավանանի անվան Տիեզերական կենտրոնից: Օգոստոսի սկզբին Հնդկաստանի տիեզերական գործակալությունը հայտարարեց, որ կայանը դուրս է բերել Լուսնի ուղեծիր: Օգոստոսի 23-ին Chandrayaan-3-ը փափուկ վայրէջք է կատարել քիչ ուսումնասիրված Հարավային բևեռի տարածաշրջանում, որտեղ, ինչպես ենթադրում են գիտնականները, կան ջրային սառույցի պաշարներ: Նույն վայրում ռուսական «Լունա-25» կայանը նախապես պլանավորել էր վայրէջք կատարել Լուսնի վրա, սակայն այն ձախողվել էր։
Chandrayan-3 առաքելության լուսնագնացը Լուսնի հարավային բևեռում կաշխատի մոտ մեկ լուսնային օր (մոտ 14 երկրային օր): Սարքը ուսումնասիրում է Լուսնի հողը և տեղագրությունը, ինչպես նաև փնտրում է տեկտոնական ակտիվության հետքեր: Առայժմ միայն ԱՄՆ-ին, ԽՍՀՄ-ին և Չինաստանին է հաջողվել փափուկ վայրէջք կատարել Լուսնի վրա։ Այսպիսով, Հնդկաստանը դարձել է չորրորդ տերությունը, որի ստեղծած սարքը կարողացավ փափուկ վայրէջք կատարել Լուսնի վրա:
Օգոստոսի 24-ին հնդկական լուսնագնացը Լուսնի մակերեսի առաջին լուսանկարն էր ուղարկել Երկիր, ավելի ուշ Հնդկաստանը ցուցադրել էր, թե ինչպես է Pragyan սարքն իջնում Լուսնի մակերես։

Индийский луноход передал первые научные данные о Южном полюсе Луны
Индийский луноход «Прагьян» передал на Землю первые научные данные, которые во многом меняют представления о Южном полюсе Луны. Об этом сообщила Индийская организация космических исследований (ISRO) в соцсети X (ранее Twitter).
«ChaSTE (поверхностный термофизический эксперимент «Чандра») измеряет температуру верхнего слоя лунной почвы вокруг полюса, чтобы понять температурный режим на поверхности Луны», — говорится в сообщении. Аппарат оснащен датчиком температуры с механизмом, способным измерять температуру лунной почвы на глубине до 10 см.
В публикации также приводится график температур. «Представленный график иллюстрирует изменения температуры лунной поверхности/приповерхностного слоя на различных глубинах, зафиксированные во время проникновения зонда. Это первый подобный профиль Южного полюса Луны», — сообщает индийское космическое ведомство.
Как сообщил агентству Press Trust of India сотрудник ISRO Би Дарукеша, полученные данные оказались неожиданными для специалистов. «Мы все считали, что температура на поверхности может составлять от 20 до 30 градусов по Цельсию, но она составляет 70 градусов по Цельсию. Это на удивление выше, чем мы ожидали», — цитирует агентство слова ученого.
Лунную миссию «Чандраян-3» с луноходом на борту запустили 14 июля из Космического центра им. Сатиша Дхавана на острове Шрихарикота. В начале августа Индийское космическое агентство сообщило, что вывело станцию на орбиту Луны. 23 августа «Чандраян-3» выполнила первую в истории Индии мягкую посадку в районе малоизученного Южного полюса, где, как предполагают ученые, есть запасы водяного льда. Там же ранее планировала прилуниться российская станция «Луна-25», но в итоге потерпела крушение.
Луноход миссии «Чандраян-3» проработает в окрестностях полюса примерно одни лунные сутки (около 14 земных дней). Аппарат изучает грунт и рельеф Луны, а также ищет следы тектонической активности.