Անցած շաբաթ Մերձավոր Արևելքում պատերազմի և գնաճային մտահոգությունների ֆոնին ԱՄՆ ֆոնդային շուկաներում անկման միտումը պահպանվել է։ Շաբաթական կտրվածքով S&P 500-ը նվազել է 1.9%-ով, իսկ Nasdaq Composite-ը և Dow Jones-ը՝ մոտ 2%-ով։ Միաժամանակ, էներգետիկ ոլորտը գրանցել է արդեն 13-րդ անընդմեջ շաբաթական աճը։
Մերձավոր Արևելքում պատերազմի սրման, նավթի բարձր գների և գլոբալ ներդրումների ոլորտում աճող ռիսկերի ֆոնին հեջ ֆոնդերը անցած շաբաթ ակտիվորեն վաճառել են ասիական բաժնետոմսերը՝ գրանցելով ամենամեծ վաճառքը 2025թ. ապրիլից ի վեր։ Goldman Sachs-ի տվյալներով՝ վաճառքները հիմնականում վերաբերել են Թայվանի, Հարավային Կորեայի և Հնդկաստանի բաժնետոմսերին, մինչդեռ Չինաստանի բաժնետոմսերի նկատմամբ ճնշումը համեմատաբար մեղմ է եղել։ Շուկաների վրա ճնշումը շարունակվել է նաև այս շաբաթվա սկզբին, երբ Taiwan Weighted Index-ը նվազել է մոտ 5%-ով, իսկ KOSPI-ը՝ շուրջ 3%-ով։
Անցած շաբաթ եվրոպական ֆոնդային շուկաներում նույնպես անկման միտումը պահպանվել է։ Շաբաթական կտրվածքով համաեվրոպական STOXX 600 ինդեքսը նվազել է 3.8%-ով։ Բոլոր հիմնական ոլորտները բացասական դինամիկա են գրանցել. պաշտպանության ոլորտը նվազել է 3.2%-ով, իսկ ֆինանսական և էներգետիկ ոլորտները մոտ 2%-ով։
Անցած շաբաթ համաշխարհային բաժնետոմսերի ֆոնդերից արձանագրվել է շուրջ 20.3 մլրդ դոլարի զուտ արտահոսք, ինչը վերջին երեք ամիսների ամենամեծ ցուցանիշն է։ Ամենամեծ արտահոսքը գրանցվել է ԱՄՆ-ում՝ մոտ 24.78 մլրդ դոլար, եվրոպական ֆոնդերից արտահոսքը կազմել է 2.13 մլրդ դոլար, իսկ ասիական շուկաները հակառակը՝ ներգրավել են 5.45 մլրդ դոլարի ներդրում։
Բրիտանական սննդային հավելումներ արտադրող Applied Nutrition-ի բաժնետոմսերը Մերձավոր Արևելքում հակամարտության պատճառով տարածաշրջանում վաճառքների հնարավոր կրճատման կանխատեսման ֆոնին կտրուկ նվազել են՝ մինչև մոտ 18.6%–ով։ Չնայած դրան՝ ընկերությունը պահպանել է տարեկան հասույթի կանխատեսումը՝ 140 մլն ֆունտ, իսկ հունվարի 31-ին ավարտված առաջին կիսամյակում գրանցել է շահույթի մոտ 56% աճ՝ հասնելով 21.5 մլն ֆունտի։
Կիսահաղորդիչների արտադրությամբ զբաղվող Micron ընկերության բաժնետոմսերը, չնայած սպասվածից բարձր ֆինանսական արդյունքներին, կապիտալ ծախսերի կտրուկ աճի հետ կապված մտահոգությունների պատճառով նվազել են մոտ 5%-ով: Ընկերությունը հայտարարել է, որ 2026թ. կավելացնի ներդրումները ևս 5 մլրդ դոլարով՝ ընդհանուր ծախսերը հասցնելով ավելի քան 25 մլրդ դոլարի։
Առնվազն 10 միլիարդ դոլար կապիտալիզացիայով ընկերություններից նախորդ շաբաթ ամենամեծ աճը գրանցել է արբանյակային պատկերների մատակարարմամբ զբաղվող Planet Labs PBC–ը (PL)։ Ընկերության բաժնետոմսերը մեկ շաբաթում աճել են 36.47%–ով (մեկ բաժնետոմսի գինը՝ $33.83)։ Հաջորդը կիսահաղորդիչների արտադրությամբ զբաղվող Tower Semiconductor Ltd.–ն (TSEM) է՝ 31.21% աճով ($163.63)։ Եռյակը եզրափակում է հեղուկացված բնական գազի (LNG) արտադրությամբ և արտահանմամբ զբաղվող Venture Global, Inc.–ը (VG)՝ 20.69% աճով ($15.81)։
Անցած շաբաթ ամենամեծ կորուստը գրանցած՝ խոշոր կապիտալիզացիայով ընկերությունների եռյակը բացում է սերվերների և բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական համակարգերի արտադրությամբ զբաղվող Super Micro Computer, Inc.–ը (SMCI), որի բաժնետոմսերը մեկ շաբաթում նվազել են 33.24%–ով ($20.53)։ Հաջորդը չինական շուկայում երաժշտության սթրիմինգային ծառայություններ մատուցող Tencent Music Entertainment Group–ը (TME) է՝ 28.89% անկումով ($10.09)։ Եռյակը եզրափակում է թանկարժեք մետաղների արդյունահանմամբ զբաղվող Wheaton Precious Metals Corp.–ը (WPM)՝ 18.05% անկումով ($114.62)։
Եվրոպական կենտրոնական բանկը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը թողել է անփոփոխ, սակայն հայտարարել է, որ պատրաստ է խստացնել քաղաքականությունը՝ նավթի գների աճից բխող գնաճային ռիսկերի ֆոնին։ Շուկաները արդեն այս տարվա ընթացքում սպասում են վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի առնվազն երկու բարձրացում (յուրաքանչյուրը՝ 25 բազիսային կետով)։ ԵԿԲ-ի բազային սցենարով գնաճը 2026թ․ կկազմի 2.6%, սակայն շուկաները ակնկալում են մինչև 3.7% գնաճ։
ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը ևս պահպանել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 3.50%-3.75% միջակայքում՝ միաժամանակ բարձրացնելով գնաճի կանխատեսումները և կանխատեսելով բարձր անորոշություն՝ Մերձավոր Արևելքում պատերազմի ֆոնին։ ԴՊՀ-ն այս տարի դեռևս ակնկալում է ընդամենը մեկ 25 բազիսային կետով նվազեցում, սակայն շուկաները արդեն հետաձգում են տոկոսադրույքի կրճատման սպասումները մինչև 2027թ․։ ԴՊՀ-ի գնահատականով՝ գնաճը տարվա վերջում կկազմի մոտ 2.7%՝ նախկին 2.4%-ի փոխարեն, մինչդեռ գործազրկությունը կմնա շուրջ 4.4%–ի մակարդակում։
ԱՄՆ-ում արտադրական գների ինդեքսը (PPI) փետրվարին սպասվածից ավելի մեծ՝ 0.7% ամսական աճ է գրանցել (ամենաբարձրը վերջին 7 ամսում), իսկ տարեկան կտրվածքով այս ցուցանիշը հասել է 3.4%-ի։ Աճը հիմնականում պայմանավորված է ծառայությունների և ապրանքների թանկացմամբ, ինչպես նաև նավթի գների ավելի քան 40% աճով։
2026 թվականի մարտի 23-ին Հայաստանի արժեթղթերի շուկայում տեղաբաշխվել է 3 մլրդ դրամի պետական պարտատոմս, որոնք մարվելու են 2026թ. հոկտեմբերի 5–ին։ Հրապարակային աճուրդը ունեցել է 2 մասնակից, որոնց կողմից ներկայացված առաջարկությունների ընդհանուր ծավալը կազմել է 6,3 մլրդ դրամ։ Տեղաբաշխված պետական պարտատոմսերի միջին կշռված գինը կազմել է 96.4 դրամ, իսկ եկամտաբերությունը՝ 6.9 տոկոս:

На прошлой неделе на фоне войны на Ближнем Востоке и инфляционных опасений в американских фондовых рынках сохранилась тенденция к снижению. В недельном разрезе S&P 500 снизился на 1,9%, а Nasdaq Composite и Dow Jones - примерно на 2%. При этом энергетический сектор зафиксировал уже 13-ю подряд недельную рост.
На фоне обострения войны на Ближнем Востоке, высоких цен на нефть и растущих рисков в сфере глобальных инвестиций хедж-фонды на прошлой неделе активно продавали азиатские акции, зафиксировав самые большие продажи с апреля 2025 года. По данным Goldman Sachs, продажи в основном касались акций Тайваня, Южной Кореи и Индии, в то время как давление на китайские акции было относительно умеренным. Давление на рынки продолжилось и в начале этой недели, когда Taiwan Weighted Index снизился примерно на 5%, а KOSPI - около 3%.
На прошлой неделе в европейских фондовых рынках также сохранилась тенденция к снижению. В недельном разрезе общеевропейский индекс STOXX 600 снизился на 3,8%. Все основные сектора продемонстрировали негативную динамику: оборонный сектор снизился на 3,2%, а финансовый и энергетический сектора - примерно на 2%.
На прошлой неделе из глобальных фондов акций зафиксирован чистый отток в размере около 20,3 млрд долларов - это самый крупный показатель за последние три месяца. Самый большой отток зафиксирован в США - около 24,78 млрд долларов, отток из европейских фондов составил 2,13 млрд долларов, в то время как азиатские рынки, напротив, привлекли 5,45 млрд долларов инвестиций.
Акции британского производителя пищевых добавок Applied Nutrition резко упали - до примерно 18,6% - на фоне прогноза возможного сокращения продаж в регионе из-за конфликта на Ближнем Востоке. Несмотря на это, компания сохранила прогноз годовой выручки на уровне 140 млн фунтов, а в первом полугодии, завершившемся 31 января, зафиксировала рост прибыли примерно на 56%, достигнув 21,5 млн фунтов.
Акции компании Micron, занимающейся производством полупроводников, несмотря на финансовые результаты выше ожиданий, снизились примерно на 5% из-за опасений, связанных с резким ростом капитальных затрат. Компания заявила, что в 2026 году увеличит инвестиции еще на 5 млрд долларов, доведя общие расходы до более чем 25 млрд долларов.
Среди компаний с капитализацией не менее 10 миллиардов долларов на прошлой неделе самый большой рост зафиксировала компания Planet Labs PBC (PL), занимающаяся поставкой спутниковых изображений. Акции компании за неделю выросли на 36,47% (цена одной акции - $33,83). На втором месте - компания Tower Semiconductor Ltd. (TSEM), занимающаяся производством полупроводников, с ростом 31,21% ($163,63). Тройку замыкает Venture Global, Inc. (VG), занимающаяся производством и экспортом сжиженного природного газа (LNG), с ростом 20,69% ($15,81).
Среди компаний с крупной капитализацией, показавших на прошлой неделе самые большие потери, тройку открывает Super Micro Computer, Inc. (SMCI), занимающаяся производством серверов и высокопроизводительных вычислительных систем. Акции компании за неделю упали на 33,24% ($20,53). На втором месте - китайская компания Tencent Music Entertainment Group (TME), предоставляющая услуги музыкального стриминга на китайском рынке, с падением на 28,89% ($10,09). Тройку замыкает Wheaton Precious Metals Corp. (WPM), занимающаяся добычей драгоценных металлов, с падением на 18,05% ($114,62).
Европейский центральный банк оставил ставку рефинансирования без изменений, но дал понять, что готов ужесточить политику на фоне инфляционных рисков, связанных с ростом цен на нефть. Рынки уже ожидают как минимум еще двух повышений ставки в этом году (каждое на 25 базисных пунктов). Базовый сценарий инфляции ЕЦБ предполагает инфляцию на уровне 2,6% в 2026 году, но рынки ожидают роста инфляции до 3,7%.
Федеральная резервная система США также сохранила ставку рефинансирования в диапазоне 3,50%-3,75%, одновременно повысив свой прогноз инфляции и предсказывая высокую неопределенность на фоне войны на Ближнем Востоке. ФРС по-прежнему ожидает только одного снижения ставки на 25 базисных пунктов в этом году, но рынки уже откладывают ожидания снижения ставки до 2027 года. По данным Федеральной резервной системы, инфляция к концу года составит около 2,7% вместо предыдущих 2,4%, а уровень безработицы останется на уровне около 4,4%.
Индекс цен производителей (PPI) в США в феврале вырос на 0,7% в месячном исчислении (самый высокий показатель за 7 месяцев), а годовой темп роста достиг 3,4%. Рост был в основном обусловлен повышением цен на услуги и товары, а также более чем 40%-ным ростом цен на нефть.
23 марта 2026 года на армянском рынке ценных бумаг были размещены государственные облигации на сумму 3 миллиарда драмов, погашение которых запланировано на 5 октября 2026 года. В публичном аукционе участвовали 2 участника, общий объем поданных ими заявок составил 6,3 миллиарда драмов. Средневзвешенная цена размещенных государственных облигаций составила 96,4 драма, а доходность - 6,9%.