Axiom Space ընկերությունը ներկայացրել է տիեզերական կոստյումի նախատիպը, որն ԱՄՆ տիեզերագնացները կկրեն Artemis III առաքելության (նախատեսված է 2025 թ.) շրջանակում Լուսին թռչելիս: Նոր սկաֆանդրն ավելի ճկուն կլինի և ավելի լավ կպաշտպանի տիեզերագնացներին տիեզերքի խիստ պայմաններից։
Ավելի քան 50 տարի Apollo առաքելությունների տիեզերագնացները կրել են NASA-ի տիեզերական կոստյումները: Այնուամենայնիվ, 2022 թ․ NASA-ն տիեզերական զբոսաշրջության և տիեզերական տեխնոլոգիաների Axiom ընկերությանը պատվիրեց հաջորդ սերնդի սկաֆանդրեր պատրաստել լուսնային ապագա առաքելությունների համար: Այս պատվերի համար գործակալությունը վճարել է 228,5 մլն դոլար՝ 1,26 մլրդ դոլար արժողությամբ պայմանագրի շրջանակում:
Axiom-ի մասնագետները որպես հիմք են վերցել NASA-ի ինժեներների մշակած դասական xEMU (Extravehicular Mobility Unit) տիեզերական կոստյումը, բայց փոփոխել են այն, որպեսզի այն ապահովի «շարժունակություն բաց տիեզերքում»։ Դա արտացոլված է նաև դրա անվան մեջ՝ AxEMU (Axiom Extravehicular Mobility Unit): Նոր սկաֆանդրը պետք է լինի ավելի ճկուն և ապահովի ավելի լավ պաշտպանություն տիեզերքի դաժան պայմաններում: Այն նաև պետք է հագեցած լինի մասնագիտացված որոշ գործիքներով՝ նախատեսված գիտական հետազոտությունների համար:
«Մենք շարունակում ենք NASA-ի ժառանգությունը՝ մշակելով առաջադեմ տիեզերական հանդերձանք, որը տիեզերագնացներին թույլ կտա անվտանգ և արդյունավետ գործել Լուսնի վրա,- ասել է Axiom Space-ի նախագահ և գործադիր տնօրեն Մայք Սաֆրեդինին,- Այն պատրաստ կլինի լուծել բարդ խնդիրներ Լուսնի հարավային բևեռում և կօգնի ընդլայնել մեր պատկերացումները Երկրի արբանյակի մասին»:
Սաֆրեդինին վստահ է, որ նոր AxEMU հանդերձանքը տիեզերագնացներին հնարավորություն կտա ուսումնասիրել ավելի շատ լուսնային մակերես, քան երբևէ:
Տիեզերական կոստյումները, որոնք տիեզերագնացները կկրեն Լուսին թռչելիս, կունենան սպիտակ ծածկույթ, որն արտացոլում է ջերմությունը և պաշտպանում ծայրահեղ շոգից և արևի ճառագայթումից: Այնուամենայնիվ, հանրությանը ցուցադրված նախատիպը պատրաստվել է կապույտ, սև և նարնջագույն՝ Axiom-ի ֆիրմային գույներով։ Սկաֆանդրը նախագծված է այնպես, որ այն կարող են կրել անձնակազմի տարբեր անդամներ՝ անկախ սեռից և ֆիզիկական տվյալներից։
Տիեզերական նոր կոստյումը նախագծելու համար ընկերությունը ներգրավել է դիզայներ Էսթեր Մարքիսին, որն զբաղվում է գիտաֆանտաստիկ հեռուստասերիալների համար հագուստի դիզայնով: Աշխատանքներում ներգրավվել են նաև տիեզերական արդյունաբերության ոլորտում մեծ փորձ ունեցող մի շարք ընկերություններ, այդ թվում՝ KBR-ը, Air-Lock-ը, Arrow Science and Technology-ն, David Clark Company-ն, Paragon Space Development Corporation-ը, Sophic Synergistics-ը և APT Research-ը:
Axiom-ը նոր կոստյումները կտրամադրի վարձով։ Ակնկալվում է, որ ընկերության մասնագետները նաև տիեզերագնացներին կսովորեցնեն այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է իմանալ տիեզերական հանդերձանքի մասին, ինչպես նաև իրական ժամանակում աջակցություն կտրամադրեն։
Հիշեցնենք, որ Artemis I լուսնային առաքելությունը հաջողությամբ ավարտվեց 2022 թ. դեկտեմբերին. դրա շրջանակում Orion տիեզերանավը պտտվեց Լուսնի շուրջը, վերադարձավ Երկիր և վայրէջք կատարեց Խաղաղ օվկիանոսում:
Artemis II առաքելությունը նախատեսված է 2024 թ․ մայիսին. դրա շրջանակում տիեզերագնացները կթռչեն Լուսնի ուղեծիր, բայց դեռ չեն իջնի Լուսնի մակերեսի վրա։
Artemis III առաքելության մեկնարկը նախատեսված է 2025 թ․ դեկտեմբերին։ Այս առաքելության համար NASA-ն ընտրել է SpaceX-ի Starship տիեզերանավը, որը պետք է վայրէջք կատարի Լուսնի հարավային բևեռի շրջանում, ընդորում՝ անձնակազմով: Լուսին մեկնող տիեզերագնացների թվում կլինի նաև կին։
Լուսնի վրա երկրորդ վայրէջքը պլանավորվում է արդեն 2027 թ․, որին հավանաբար կմասնակցեն նաև գործընկեր երկրների, այդ թվում՝ Ճապոնիայի և ԵՄ տիեզերագնացները:

Axiom Space company has presented a prototype of the spacesuit that US astronauts will wear during their mission to the Moon as part of the Artemis III mission—scheduled for 2025. The new spacesuit will be more flexible and better protect astronauts from the harsh conditions of space.
For more than 50 years, astronauts on the Apollo missions have worn NASA spacesuits. However, in 2022, NASA commissioned space tourism and space technology company Axiom to develop next-generation spacesuits for future lunar missions. For this order, the agency paid $228.5 million as part of the $1.26-billion contract.
Axiom specialists took as a basis the classic xEMU (Extravehicular Mobility Unit) spacesuit developed by NASA engineers, but modified it to provide "mobility in open space." This is reflected also in its name: AxEMU (Axiom Extravehicular Mobility Unit). The new spacesuit shall be more flexible and provide better protection in the harsh conditions of space. It shall also be equipped with some specialized tools for scientific research.
axiom_spacesuit-1
They are continuing NASA's legacy by developing advanced spacesuits that will enable astronauts to operate safely and efficiently on the Moon, said Axiom Space President and CEO Mike Suffredini. He added that this will help expand understanding of the Earth's satellite.
Suffredini is confident that the new AxEMU kit will enable astronauts to explore more of the lunar surface than ever before.
These spacesuits that astronauts will wear while flying to the Moon will have a white coating that reflects heat and protects against extreme heat and solar radiation. However, the prototype shown to the public was prepared in blue, black, and orange—Axiom's signature colors. This spacesuit is designed so that it can be worn by different crew members, regardless of gender and physical data.
To design this new spacesuit, the company enlisted costume designer Esther Marquis, who designs costumes for sci-fi TV series. A number of companies with extensive experience in the space industry were also involved in the work; they include KBR, Air-Lock, Arrow Science and Technology, David Clark Company, Paragon Space Development Corporation, Sophic Synergistics, and APT Research.
axiom_spacesuit-2
Axiom will lease these new spacesuits. The company's specialists are also expected to teach the astronauts everything they need to know about the spacesuit, as well as provide real-time assistance.
The Artemis I lunar mission was successfully completed in December 2022. In its scope, the Orion spacecraft orbited the Moon, returned to Earth, and landed in the Pacific Ocean.
The Artemis II mission is scheduled for May 2024. Within its scope, astronauts will fly into lunar orbit, but will not yet land on the lunar surface.
The launch of the Artemis III mission is scheduled for December 2025. For this mission, NASA has selected SpaceX's Starship spacecraft that will land on the Moon's south pole region, with a crew attached. A woman will be among the astronauts going to the Moon.