2022 թ․ դեկտեմբերին Twitter-ի հասույթն ու ճշգրտված շահույթը նվազել են 40%-ով։ Հիմնական պատճառներից մեկն այն է, որ շատ խոշոր գովազդատուներ հեռացել են սոցցանցից այն բանից հետո, երբ այն ձեռք բերեց Իլոն Մասկը։
Ինչպես գրում է Wall Street Journal-ը, սոցցանցի ձեռքբերումից ի վեր Մասկը փորձում է կայունացնել ընկերության ֆինանսական վիճակը։ Այնուամենայնիվ, պլատֆորմի ունեցած պարտքը բարդացնում է իրավիճակը. Twitter-ը գնվել է 44 միլիարդ դոլարով, սակայն ընկերության ծախսերն ամբողջությամբ ծածկելու համար Մասկին և մյուս բաժնետերերին պակասում էր 12,5 միլիարդ դոլար, ուստի պակասող գումարը ստիպված եղան վարկ վերցնել և բավականին բարձր տոկոսադրույքով։ Տարեսկզբին ընկերությունն ստիպված եղավ կատարել այս վարկի առաջին վճարումը՝ մոտ 300 մլն դոլարի չափով։ Ընկերության վարկերի տարեկան տոկոսավճարները, ըստ լրատվամիջոցների, գերազանցում են 1 մլրդ դոլարը։
2021 թ. Twitter-ի եկամուտների 90%-ը գոյացել է գովազդից։ Այնուամենայնիվ, հարթակը ձեռք բերելուց հետո Մասկն իր հակասական պահվածքով վանեց շատ գովազդատուների, որոնք լքեցին ընկերությունը. Twitter-ի գովազդային ծախսերը, ըստ Standard Media Index-ի (SMI), 2022-ի նոյեմբերին նախորդ տարվա համեմատ նվազել են 55%-ով, իսկ դեկտեմբերին՝ մոտ 71%-ով: Եվ դա չնայած այն հանգամանքին, որ Ամանորին ընկերությունները սովորաբար ավելացնում են իրենց գովազդային բյուջեն։
Այս տարվա հունվարի դրությամբ Twitter-ի 1000 լավագույն գովազդատուներից մոտ 625-ը դադարեցրել են գովազդը սոցհարթակում։ Դրանց թվում էին այնպիսի խոշոր ապրանքանիշեր, ինչպիսիք են Coca-Cola-ն, Unilever-ը, Jeep-ը, Wells Fargo-ն և Merck-ը: Գովազդատուների հեռանալու հետևանքով գովազդից ստացվող ամսական եկամուտը հոկտեմբերից հունվարի 25-ը նվազել է ավելի քան 60%-ով՝ մոտ 127 մլն դոլարից հասնելով 48 մլն դոլարի։
Որոշ խոշոր գովազդատուներ, այնուամենայնիվ, ի վերջո վերադարձան: Օրինակ՝ Apple-ը և Amazon-ը ամբողջությամբ վերսկսել են գովազդ գնել Twitter-ում: Իհարկե, մինչ այժմ դա առանձնապես չի ազդել հարթակի ֆինանսական վիճակի վրա։
Նախկինում Twitter-ը տարեկան շուրջ 4,5 միլիարդ դոլարի եկամուտ էր ստանում գովազդից: Թե որքան է այժմ սոցիալական ցանցն ստանում գովազդից, դեռ հայտնի չէ, բայց դատելով եկամտի ու հասույթի նկատելի կրճատումից՝ շատ ավելի քիչ։
Twitter-ի նոր սեփականատերը նախատեսում էր ընկերության եկամուտն ավելացնել Twitter Blue-ի վճարովի բաժանորդագրության միջոցով։ Դա գործարկել հնարավոր եղավ միայն մի քանի փորձից հետո՝ 2022 թ․ դեկտեմբերին։ Մեկ ամսում Twitter Blue-ի բաժանորդների թիվը կազմեց մոտ 290,000: Դեռ դժվար է ասել, թե արդյոք այս բաժանորդագրությունները կարող են օգնել բարելավելու ընկերության ֆինանսական վիճակը։
Ընկերության աշխատուժի զանգվածային կրճատումները, թերևս, նույնպես պետք է օգնեին Twitter-ը փրկել սնանկությունից: Ինքը՝ Մասկը, պնդում է, որ ընկերությունն արդեն փրկվել է սնանկացումից։

В декабре 2022 года выручка и скорректированная прибыль Twitter упали на 40%. Одна из главных причин — уход многих крупных рекламодателей с площадки после того, как ее приобрел Илон Маск.
Как рассказывает Wall Street Journal, с момента приобретения платформы Маск пытается стабилизировать финансовое положение компании. Однако долги платформы усложняют ситуацию: Twitter был куплен за 44 миллиарда долларов, но Маску и другим кредиторам не хватило 12.5 млрд долалров, чтобы полностью покрыть стоимость компании, поэтому недостающую сумму пришлось взять в кредит, причем под достаточно высокую процентную ставку. В начале года пришлось произвести первый платеж по этому кредиту — в размере около $300 миллионов. Ежегодные процентные платежи по кредитам компании, по данным СМИ, превышают $1 млрд.
В 2021 году 90% доходов Twitter приходилось на рекламу. Однако Маск, приобретя платформу, своим неоднозначным поведением отпугнул многих рекламодателей: расходы на рекламу в Twitter, по данным Standard Media Index (SMI), в ноябре 2022 года сократились на 55% по сравнению с прошлым годом, а в декабре — примерно на 71%. И это при том, что в предновогоднее время компании обычно увеличивают бюджеты на рекламу.
По состоянию на январь текущего года, около 625 из 1000 крупнейших рекламодателей Twitter прекратили рекламу на социальной платформе. В их числе оказались такие крупные бренды как Coca-Cola, Unilever, Jeep, Wells Fargo и Merck. В результате ухода рекламодателей ежемесячный доход от рекламы с октября по 25 января упал более чем на 60%, примерно с 127 млн. до 48 млн. долларов.
Некоторые крупные рекламодатели, правда, со временем вернулись. Так, Apple и Amazon полностью возобновили покупку рекламы в Twitter. Правда, пока что это не особо повлияло на финансовую ситуацию платформы.
В прошлом Twitter ежегодного получал около 4,5 млрд. долларов дохода от рекламы. Сколько соцсеть получает сейчас — пока неизвестно, но, судя по заметному сокращению дохода и выручки, намного меньше.
Доходы компании новый владелец планировал увеличить за счет продажи платных подписок Twitter Blue. Запустить их удалось далеко не с первой попытки — в декабре 2022 года. За месяц количество подписчиков Twitter Blue составило около 290 000. Массовые сокращения в компании, возможно, также должны были помочь спасти Twitter от банкротства. Сам Маск утверждает, что от банкротства компания уже спасена. Однако на деле финансовая ситуация компании остается довольно сложной.