TikTok կարճ վիդեո ծառայությունը սահմանափակում է մտցնում դեռահասների համար. այն ուժի մեջ կմտնի առաջիկա շաբաթներին, և մինչև 18 տարեկան օգտատերերը կկարողանան հարթակում անցկացնել օրական 60 րոպեից ոչ ավելի։
Ինչպես տեղեկացնում է The Verge-ը, եթե դեռահաս օգտատերը հասնի այս սահմանգծին, բովանդակությունը հաջորդիվ դիտելու համար նրան կառաջարկվի մուտքագրել գաղտնաբառ: Ճիշտ է, կարգավորումներում կարելի է անջատել դա, բայց եթե դեռահասը դա անի և օրական ավելի քան 100 րոպե անցկացնի TikTok-ում, ծառայությունը կառաջարկի նոր սահմանաչափ սահմանել։
Բացի դրանից, դեռահաս օգտատերերը շաբաթական ծանուցումներ կստանան այն մասին, թե որքան ժամանակ են իրենք ծախսել հավելվածում, որպեսզի կարողանան ավելի լավ վերահսկել հավելվածում անցկացրած ժամանակը:
Ըստ հարթակի տվյալների՝ այս ծանուցումները մեկ ամիս փորձարկելու ընթացքում 234%-ով ավելացել է TikTok-ում ժամանակի կառավարման գործիքների օգտագործման ցուցանիշը։
TikTok-ի մասնագետները խորհրդակցել են Բոստոնի մանկական հիվանդանոցի թվային առողջության լաբորատորիայի ակադեմիական հետազոտողների և փորձագետների հետ՝ որոշելու, թե ինչ սահմանափակումներ պետք է կիրառվեն դեռահասների համար: Սակայն, ինչպես նշել է TikTok-ի վստահության և անվտանգության հարցերով բաժնի ղեկավար Քորմաք Քինանը, ներկայումս ընդհանուր հաստատված դիրքորոշում չկա այն մասին, թե էկրանի առաջ անցկացված որքան ժամանակը կարող է ավելորդ համարվել:
Տասներեք տարեկանից ցածր երեխաների համար 60 րոպեի սահմանափակում կներդրվի նաև TikTok for Younger Users հավելվածից օգտվողների համար։ Ծնողը կամ խնամակալը պետք է սահմանի կամ մուտքագրի արդեն սահմանված անցակոդը, որպեսզի երեխան շարունակի օգտագործել հավելվածը ևս 30 րոպե:
Նոր գործառույթներ են ավելացվել նաև Family Pairing-ում, որը ծնողական կարգավորելի հսկողության հնարավորություն է և թույլ է տալիս ծնողին կամ խնամակալին TikTok-ի իրենց հաշիվը կցել երեխայի հաշվին: Ծնողը կամ խնամակալը կկարողանա շատ սահմանափակումներ դնել ձեռքով՝ կախված նրանից, օրինակ, թե շաբաթվա որ օրը ինչ սահմանափակում է ցանկանում դնել։
Ծնողը կամ խնամակալը կկարողանա տեսնել, թե օրվա ընթացքում որքան ժամանակ է երեխան անցկացրել TikTok-ում և որքան հաճախ է նա բացել հավելվածը։ Բացի դրանից, ծառայությունը 21:00-ից հետո այլևս «push» ծանուցումներ չի ուղարկում 13-15 տարեկան օգտատերերին, իսկ 22:00-ից՝ 16-17 տարեկան օգտատերերին:
TikTok-ը նաև մշակում է բովանդակության վերահսկման նոր տարրեր, որոնք ծնողներին թույլ կտան ֆիլտրել տեսանյութերը ըստ բառերի և հեշթեգերի և սահմանափակել երեխաների հասանելիությունը ոչ պատշաճ նյութերին:
Հիշեցնենք, որ Մեծ Բրիտանիայում YouTube վիդեոհոսթինգը մեղադրվում է մինչև 13 տարեկան երեխաների տվյալներն ապօրինաբար հավաքելու մեջ։ Եթե մեղադրանքն ապացուցվի, ընկերությանը սպառնում է տարեկան հասույթի 4%-ի չափով տուգանք: Միաժամանակ YouTube-ը բազմիցս հայտարարել է, որ իր ծառայությունը նախատեսված չէ 13 տարեկանից փոքր երեխաների համար։ Նրանց համար ընկերությունն ունի առանձին՝ YouTube Kids հավելված, սակայն այն օգտագործելու համար ևս անհրաժեշտ է ծնողի համաձայնությունը։

Сервис коротких видео TikTok вводит ограничение для подростков: в ближайшие недели ограничение вступит в силу, и пользователи младше 18 лет смогут проводить на платформе не более 60 минут в день.
Как рассказывает The Verge, если пользователь-подросток достигнет этого лимита, ему будет предложено ввести код доступа, чтобы продолжить просмотр контента. Правда, в настройках эту опцию можно будет отключить, но если подросток сделает это и будет проводить в TikTok более 100 минут в день, сервис предложит установить новый лимит.
Кроме того, пользователи-подростки каждую неделю будут получать уведомления с информацией о том, сколько времени они провели у экрана, чтобы они могли лучше контролировать свою активность в приложении.
По данным платформы, в течение месяца тестирования функции подобные подсказки увеличили использование инструментов управления временем экрана TikTok на 234%.
Специалисты TikTok консультировались с академическими исследователями и специалистами из Лаборатории цифрового здоровья в Бостонской детской больнице, чтобы определить, какие ограничения должны действовать для подростков. Однако, как отметил глава отдела доверия и безопасности TikTok Кормак Кинан, в настоящее время нет коллективно одобренной позиции относительно того, какое количество экранного времени можно считать избыточным.
Лимит в 60 минут также будет введен для детей до 13 лет в приложении TikTok for Younger Users. Родитель или опекун должен будет установить или ввести уже установленный код доступа, чтобы ребенок мог продолжить использование приложения в течение еще 30 минут.
Новые функции добавили также в Family Pairing — настраиваемый родительский контроль, который позволяет родителю или опекуну связать свою учетную запись TikTok с учетной записью ребенка. Родитель или опекун сможет настраивать многие ограничения вручную, с учетом, например, дня недели.
Родитель или опекун сможет узнавать, сколько времени ребенок проводил в TikTok в течение дня и как часто он открывал это приложение. Кроме того, сервис уже не отправляет пользователям 13-15 лет push-уведомления с 21:00, а пользователям 16-17 лет — с 22:00.
В TikTok также разрабатывают новые элементы управления контентом, чтобы родители могли фильтровать видеоролики по словам и хэштегам и ограничивать доступ детей к нежелательным материалам.
Напомним, что в Великобритании видеохостинг YouTube обвиняют в незаконном сборе данных детей до 13 лет. Если обвинение будет доказано, компании грозит штраф в размере 4% от годовой выручки. При этом, YouTube неоднократно заявлял, что его сервис не предназначен для детей младше 13 лет. Для них же у компании есть отдельное приложение YouTube Kids, но и для его использования требуется согласие родителей.