TikTok կարճ վիդեո ծառայությունը սահմանափակում է մտցնում դեռահասների համար. այն ուժի մեջ կմտնի առաջիկա շաբաթներին, և մինչև 18 տարեկան օգտատերերը կկարողանան հարթակում անցկացնել օրական 60 րոպեից ոչ ավելի։
Ինչպես տեղեկացնում է The Verge-ը, եթե դեռահաս օգտատերը հասնի այս սահմանգծին, բովանդակությունը հաջորդիվ դիտելու համար նրան կառաջարկվի մուտքագրել գաղտնաբառ: Ճիշտ է, կարգավորումներում կարելի է անջատել դա, բայց եթե դեռահասը դա անի և օրական ավելի քան 100 րոպե անցկացնի TikTok-ում, ծառայությունը կառաջարկի նոր սահմանաչափ սահմանել։
Բացի դրանից, դեռահաս օգտատերերը շաբաթական ծանուցումներ կստանան այն մասին, թե որքան ժամանակ են իրենք ծախսել հավելվածում, որպեսզի կարողանան ավելի լավ վերահսկել հավելվածում անցկացրած ժամանակը:
Ըստ հարթակի տվյալների՝ այս ծանուցումները մեկ ամիս փորձարկելու ընթացքում 234%-ով ավելացել է TikTok-ում ժամանակի կառավարման գործիքների օգտագործման ցուցանիշը։
TikTok-ի մասնագետները խորհրդակցել են Բոստոնի մանկական հիվանդանոցի թվային առողջության լաբորատորիայի ակադեմիական հետազոտողների և փորձագետների հետ՝ որոշելու, թե ինչ սահմանափակումներ պետք է կիրառվեն դեռահասների համար: Սակայն, ինչպես նշել է TikTok-ի վստահության և անվտանգության հարցերով բաժնի ղեկավար Քորմաք Քինանը, ներկայումս ընդհանուր հաստատված դիրքորոշում չկա այն մասին, թե էկրանի առաջ անցկացված որքան ժամանակը կարող է ավելորդ համարվել:
Տասներեք տարեկանից ցածր երեխաների համար 60 րոպեի սահմանափակում կներդրվի նաև TikTok for Younger Users հավելվածից օգտվողների համար։ Ծնողը կամ խնամակալը պետք է սահմանի կամ մուտքագրի արդեն սահմանված անցակոդը, որպեսզի երեխան շարունակի օգտագործել հավելվածը ևս 30 րոպե:
Նոր գործառույթներ են ավելացվել նաև Family Pairing-ում, որը ծնողական կարգավորելի հսկողության հնարավորություն է և թույլ է տալիս ծնողին կամ խնամակալին TikTok-ի իրենց հաշիվը կցել երեխայի հաշվին: Ծնողը կամ խնամակալը կկարողանա շատ սահմանափակումներ դնել ձեռքով՝ կախված նրանից, օրինակ, թե շաբաթվա որ օրը ինչ սահմանափակում է ցանկանում դնել։
Ծնողը կամ խնամակալը կկարողանա տեսնել, թե օրվա ընթացքում որքան ժամանակ է երեխան անցկացրել TikTok-ում և որքան հաճախ է նա բացել հավելվածը։ Բացի դրանից, ծառայությունը 21:00-ից հետո այլևս «push» ծանուցումներ չի ուղարկում 13-15 տարեկան օգտատերերին, իսկ 22:00-ից՝ 16-17 տարեկան օգտատերերին:
TikTok-ը նաև մշակում է բովանդակության վերահսկման նոր տարրեր, որոնք ծնողներին թույլ կտան ֆիլտրել տեսանյութերը ըստ բառերի և հեշթեգերի և սահմանափակել երեխաների հասանելիությունը ոչ պատշաճ նյութերին:
Հիշեցնենք, որ Մեծ Բրիտանիայում YouTube վիդեոհոսթինգը մեղադրվում է մինչև 13 տարեկան երեխաների տվյալներն ապօրինաբար հավաքելու մեջ։ Եթե մեղադրանքն ապացուցվի, ընկերությանը սպառնում է տարեկան հասույթի 4%-ի չափով տուգանք: Միաժամանակ YouTube-ը բազմիցս հայտարարել է, որ իր ծառայությունը նախատեսված չէ 13 տարեկանից փոքր երեխաների համար։ Նրանց համար ընկերությունն ունի առանձին՝ YouTube Kids հավելված, սակայն այն օգտագործելու համար ևս անհրաժեշտ է ծնողի համաձայնությունը։

TikTok has introduced restriction for teenagers. It will take effect in the coming weeks, and users under the age of 18 will be not able to spend more than 60 minutes a day on this platform.
As reported by The Verge, if a teenage user reaches this limit, they will be prompted to enter a password to view the content next. True, you can turn it off in the settings, but if a teenager does this and spends more than 100 minutes a day on TikTok, the service will suggest a new limit.
In addition, teen users of TikTok will receive weekly notifications about how much time they've spent on this app, so they can better monitor their time on it.
According to the platform, during a month of testing these notifications, the rate of use of time management tools on TikTok increased by 234%.
TikTok experts consulted with academic researchers and experts from Digital Wellness Lab at Boston Children’s Hospital to determine what restrictions should apply to teens. However, as Cormac Keenan, Head of Trust and Safety at TikTok, points out, there is currently no generally accepted position on how much screen time can be considered excessive.
A 60-minute limit for children under the age of 13 will also be introduced for users of the TikTok for Younger Users app. The parent or guardian must set or enter the passcode already set for the child to continue using the app for another 30 minutes.
New features have also been added to Family Pairing, a customizable parental control feature that enables a parent or guardian to link their TikTok account to a child's account. A parent or guardian will be able to set many restrictions manually, depending on what day of the week they want to set, for example.
A parent or guardian will be able to see how much time their child has spent on TikTok during the day and how often they have opened the app. In addition, the service no longer sends push notifications to users aged 13-15 after 9 p.m. and to users aged 16-17 after 10 p.m.
TikTok is also developing new content control elements that will enable parents to filter videos by keywords and hashtags and limit children's access to inappropriate material.
To note, in the UK, YouTube is accused of illegally collecting data of children under 13 years old. If the charge is proven, the company faces a fine of 4% of annual revenue. At the same time, YouTube has repeatedly stated that its service is not intended for children under the age of 13. The company has a separate YouTube Kids app for them, but it also requires parental consent to use it.