Hubble տիեզերական աստղադիտակը, որը ԱՄՆ Ազգային ավիացիայի և տիեզերական գործակալության (NASA) և Եվրոպական տիեզերական գործակալության (ESA) համատեղ նախագիծն է, չնայած իր պատկառելի տարիքին, շարունակում է տպավորիչ լուսանկարներ անել տիեզերքի տարբեր օբյեկտներից: Այս անգամ աստղադիտակի տեսադաշտում են հայտնվել Օրիոնի միգամածությունից երկու պայծառ երիտասարդ աստղեր, որոնք շարունակ փոխակերպվում են։
Ինչպես տեղեկացնում է Space.com-ը, ներկայացված լուսանկարի կենտրոնական մասում Օրիոնի միգամածության V372 վառ աստղն է, որը պատկանում է կապույտ գերհսկաների դասին և Օրիոն փոփոխական աստղերին։ Սրանք անկանոն փոփոխվող աստղերի տեսակ են, որոնք կապված են ցրված միգամածությունների հետ։ Երկրորդ աստղը կարելի է տեսնել պատկերի վերին ձախ մասում:
Երկու աստղերն էլ գտնվում են Օրիոնի միգամածությունում Երկրից մոտ 1450 լուսատարի հեռավորության վրա։ Այս երիտասարդ աստղերն անցնում են շարունակական վերափոխման շրջան, որն արտահայտվում է նրանց պայծառության անկանոն փոփոխությամբ։
Տիեզերքի այս հատվածը մանրամասն ուսումնասիրել հնարավոր է եղել շնորհիվ Hubble-ի գործիքակազմում ներառված գործիքների՝ տեսանելի և ինֆրակարմիր տիրույթներում աշխատելու հնարավորության։
Ներկայացված պատկերը ստացվել է Hubble-ի երկու գործիքների կիրառման միջոցով։ Խոսքը Advanced Camera for Surveys կոչվող գործիքի մասին է, որը նախատեսված է տիեզերքի հեռավոր անկյուններում գալակտիկաների և գալակտիկաների կլաստերների որոնման համար։ Մյուս գործիքը Wide Field Camera 3-ն է, որն աշխատում է ուլտրամանուշակագույն և տեսանելի տիրույթներում:

The Hubble Space Telescope, a joint project of the U.S. National Aeronautics and Space Administration (NASA) and the European Space Agency (ESA), continues to take impressive photographs of various objects in space despite its age. This time, two bright young stars from the Orion Nebula, which are constantly transforming, came into the telescope's field of view.
According to Space.com, in the central part of the presented photo is the bright star V372 of the Orion Nebula, which belongs to the class of blue supergiants and Orion variable stars. This is a type of irregular variable stars associated with scattered nebulae. The second star can be seen in the upper left corner of the image.
Both stars are located in the Orion Nebula about 1,450 light years from Earth. These young stars undergo a period of continuous transformation, which is reflected in an irregular change in their brightness.
It was possible to study this part of the Universe in detail thanks to the ability of the Hubble instruments to operate in the visible and infrared ranges.
The image presented was taken with two Hubble instruments. The instrument in question is the Advanced Camera for Surveys, which is designed to search for galaxies and galactic clusters in the far reaches of the universe. The other instrument is Wide Field Camera 3, which operates in the UV and visible bands.