Իր առանցքի շուրջ Երկրի պտտման արագությունը վերջին տարիներին անոմալ կերպով մեծանում է և այդ էֆեկտը փոխհատուցելու համար մինչև 2028 թ․ մեկ վայրկյան պետք է հանվի օրվա հաշվարկից, РИА Новости-ին ասել է Ֆիզիկական, տեխնիկական և ռադիոտեխնիկական չափումների համառուսական գիտահետազոտական ​​ինստիտուտի առաջադեմ հետազոտությունների և ժամանակի ու հաճախականության չափումների բաժնի գլխավոր գիտաշխատող Վիտալի Պալչիկովը։
«[Երկրի] միջուկի իներցիայի պահի փոփոխությունների հետ կապված վարկածը հնարավոր վարկածներից մեկն է, որը բացատրում է Երկրի պտտման արագացման ազդեցությունը ․․․ Մեկ վայրկյանի հանումը տեղի կունենա, ըստ գիտնականների, 2028 թ․»,- ասել է Պալչիկովը։
Նա պարզաբանել է, որ այժմ Երկրի պտույտի արագացման համար սպառիչ բացատրություն գիտնականները չունեն։ Սակայն նա վստահություն է հայտնել, որ այս երևույթին բացատրություն, երբևէ, կտրվի։
Գիտնականը նաև նշել է, որ ըստ մեկ այլ վարկածի՝ տեղումների անոմալ քանակը հանգեցնում է Երկրի պտույտի արագացման, իսկ տեղումների գոլորշիացումը, ընդհակառակը, հանգեցնում է պտտման դանդաղեցման: Սակայն այդ ազդեցությունները միմյանց չեն փոխհատուցում։
Վիտալի Պալչիկովը նաև նշել է, որ Երկրի պտույտի արագացման հետևանքներից մեկն այն էր, որ 2022 թ․ հունիսի 29-ը դարձել է պատմության մեջ ամենակարճ օրը։ Պալչիկովի խոսքով՝ Երկրի պտտման արագացումը անոմալ է, և մինչև վերջերս մեր մոլորակի պտույտը դանդաղում էր։ Երկրի պտտման արագության նվազումը փոխհատուցելու համար 1970-ական թվականներից ի վեր շտկումների շրջանակում ներմուծվեց լրացուցիչ 37 վայրկյան։
Վերջերս Պեկինի համալսարանի SinoProbe Lab լաբորատորիայի չինացի գիտնականները հայտարարել էին, որ Երկրի միջուկը գրեթե դադարել է պտտվել և շուտով կարող է սկսել հակառակ ուղղությամբ պտտվել։ Nature Geoscience ամսագրում հրապարակված հոդվածում չինացի գիտնականները նշել էին, որ Երկրի միջուկը կանգ է առնում և ուղղությունը փոխում պարբերական ցիկլով, որը տևում է 60-70 տարի։
earth core.jpg (291 KB)
Գիտնականները պարզաբանել էին, որ Երկրի միջուկի պտտման ուղղության պարբերական փոփոխությունը դրա «վարքագծի» նորմալ մասն է կազմում, և մոլորակի վրա կյանքի համար վտանգ չի ներկայացնում։
Vice պարբերականը նշել էր, որ այս հայտնագործությունը, եթե վերջնականապես հաստատվի, կարող է վերջ դնել կլիմայի և երկրաբանական երևույթների հետ կապված վաղեմի առեղծվածներին, որոնք տեղի են ունենում նմանատիպ ժամկետներում և ազդեցություն թողնում մեր մոլորակի վրա գոյություն ունեցող կյանքի վրա։

The speed of the Earth's rotation around its axis has increased abnormally in recent years, and it is possible to compensate for this effect by 2028, Vitaly Palchikov, chief researcher at the department of advanced research and measurements of time and frequency at the All-Russian Research Institute of Physical and Technical and Radio Engineering Measurements, told RIA Novosti.
"The hypothesis related to the change in the moment of inertia of the core [of the Earth] is one of the possible hypotheses explaining the effect of accelerating the rotation of the Earth... According to scientists, the decrease by one second will occur in 2028," Palchikov said.
He explained that now scientists do not have an exhaustive explanation for the acceleration of the Earth's rotation. However, he expressed confidence that someday this phenomenon will be explained.
The scientist also noted that according to other hypothesis, an abnormal amount of precipitation causes acceleration of the Earth's rotation, and evaporation of precipitation, on the contrary, slows down the rotation. However these effects do not compensate each other.
Vitaly Palchikov also noted that one of the consequences of the acceleration of the rotation of the Earth was that in 2022, June 29 was the shortest day in history. According to Palchikov, the acceleration of the Earth's rotation is anomalous, and until recently the rotation of our planet was slowing down. To compensate for the decrease in the speed of the Earth's rotation, an additional 37 seconds have been introduced into the corrections since the 1970s.
Recently, Chinese scientists from the SinoProbe laboratory at Peking University announced that the Earth's core has almost stopped spinning and may soon start spinning in the opposite direction. In an article published in the journal Nature Geoscience, the Chinese scientists noted that the Earth's core stops and changes direction in a periodic cycle that lasts 60-70 years.
Scientists explained that the periodic change in the direction of rotation of the Earth's core is a normal part of its "behavior" and does not pose a threat to life on the planet.
Vice magazine noted that this discovery, if confirmed, could put an end to long-standing mysteries about climate and geological phenomena occurring at the same time and affecting life on our planet.