Անցած շաբաթ ԱՄՆ ֆոնդային շուկաներում արձանագրվել են նոյեմբերից ի վեր ամենախոշոր շաբաթական անկումները. S&P 500 ինդեքսը նվազել է 1.39%-ով, Nasdaq-ը՝ 2.1%-ով, իսկ Dow Jones-ը՝ 1.23%-ով։ Շուկաների հետընթացն այս շաբաթ ևս պայմանավորված էր արհեստական բանականության շուրջ մտահոգություններով։
Առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունների բաժնետոմսերն այս տարի զգալի անկում են ապրել՝ ներդրողների աճող կասկածների ֆոնին, թե արդյոք արհեստական բանականության վրա կատարվող հսկայական ծախսերն արդարացված են։ Microsoft-ի բաժնետոմսերը տարեսկզբից նվազել են շուրջ 17%-ով՝ կամ 613 մլրդ դոլարով, իսկ Amazon-ը կորցրել է մոտ 13.9% կամ 343 մլրդ դոլար՝ կապիտալ ծախսերի կտրուկ աճի սպասումների պատճառով։ Նույն ժամանակահատվածում Apple–ը, Alphabet–ը և Nvidia-ն նույնպես շուկայական արժեքի նվազում են գրանցել։
Եվրոպական ֆոնդային շուկաները շաբաթն ավարտել են պատմական բարձր մակարդակում․ STOXX 600 համաեվրոպական ինդեքսը 0.1% աճ է գրանցել՝ հիմնականում հումքային և էներգետիկ հատվածների ուժեղ դինամիկայի հաշվին, որոնք փոխհատուցել են տեխնոլոգիական և ֆինանսական բաժնետոմսերի անկումը։ Ներդրողների տրամադրությունների վրա ազդել են նաև ԱՄՆ-ում զբաղվածության մակարդակի սպասվածից լավ տվյալները, որոնք խոսում են տնտեսության կայունության մասին։
Pinterest սոցիալական մեդիա հարթակի բաժնետոմսերը կտրուկ՝ շուրջ 21%-ով նվազել են՝ հասնելով 2020 թ. համավարակի ժամանակների նվազագույնին, քանի որ արհեստական բանականության գործիքները «սպառնում են» շուկան փոխել, իսկ հարթակի հաջորդ գովազդատուները նվազեցնում եմ գովազդի ծախսերը։
Էլեկտրական ավտոմեքենաներ արտադրող Rivian-ի բաժնետոմսերը ուրբաթ օրը 25% աճ են գրանցել այն բանից հետո, երբ ընկերությունը հայտարարել է, որ ավելի մատչելի R2 մոդելների գործարկումը կարող է այս տարի զգալիորեն մեծացնել պահանջարկը։
Չիպերի արտադրության սարքավորումների արտադրությամբ զբաղվող Applied Materials-ի բաժնետոմսերն ուրբաթ օրն աճել են 11%-ով այն բանից հետո, երբ հրապարակվել են ընկերության՝ սպասվածից ավելի դրական եռամսյակային կանխատեսումներ՝ պայմանավորված ԱԲ ոլորտում արագ աճող ծախսերով և հիշողության սարքերի ոլորտում մրցակցության աճով։
Եվրոպական և ասիական բաժնետոմսերի ֆոնդերը շաբաթն ավարտել են մեծ ներհոսքով, քանի որ ներդրողները նվազեցրել են ԱՄՆ-ի խոշոր՝ հատկապես տեխնոլոգիական հատվածի բաժնետոմսերի ֆոնդերում ներդրումները։ Ամերիկյան բաժնետոմսերի ֆոնդերից արձանագրվել է $1.42 մլրդի արտահոսք։ Բարելավվել են նաև գլոբալ պարտատոմսային ֆոնդերի ներհոսքերը՝ մոտ $21.1 մլրդ։
Առնվազն 10 միլիարդ դոլար կապիտալիզացիայով ընկերություններից նախորդ շաբաթ ամենամեծ աճը գրանցել է ավտոպահեստամասերի և ինժեներական լուծումների արտադրությամբ զբաղվող Magna International Inc.–ը։ Ընկերության բաժնետոմսերը մեկ շաբաթում աճել են 27.23%–ով (մեկ բաժնետոմսի գինը՝ $68.73)։ Հաջորդը էներգետիկ գեներատորների և պահուստային էներգամատակարարման համակարգերի արտադրությամբ զբաղվող Generac Holdings Inc.–ն է՝ 22.30% աճով ($224.45)։ Եռյակը եզրափակում է առաջադեմ և հատուկ ֆունկցիոնալ քիմիական նյութերի մշակմամբ ու արտադրությամբ զբաղվող Solstice Advanced Materials, Inc.–ը՝ 20.73% աճով ($78.22)։
Անցած շաբաթ ամենամեծ կորուստը գրանցած՝ խոշոր կապիտալիզացիայով ընկերությունների եռյակը բացում է տվյալների կենտրոնների և բարձր արագությամբ միակցման չիպերի մշակմամբ զբաղվող Astera Labs, Inc.–ը, որի բաժնետոմսերը մեկ շաբաթում նվազել են 23.86%–ով ($129.32)։ Հաջորդը սոցիալական մեդիայի և տեսողական բովանդակության փոխանակման հարթակ Pinterest, Inc.–ն է՝ 21.33% անկումով ($15.42)։ Եռյակը եզրափակում է կլինիկական հետազոտությունների և դեղագործական փորձարկումների ծառայություններ մատուցող Medpace Holdings, Inc.–ը՝ 21.03% անկումով ($428.03)։
Հունվար ամսվա աշխատաշուկայի դրական պատկերի ֆոնին ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը հավանաբար առաջիկայում  վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի նվազեցումներ չի իրականացնի։ Հունվարին ԱՄՆ-ում 130,000 նոր աշխատատեղ է ստեղծվել, ինչը գերազանցել է տնտեսագետների կանխատեսումները, իսկ գործազրկության մակարդակը նվազել է 4.4%-ից՝ հասնելով 4.3%-ի։
Հունվարին ԱՄՆ-ում սպառողական գները նախորդ ամսվա համեմատ սպասվածից քիչ՝  0.2% աճ են գրանցել՝ հիմնականում բենզինի և վարձակալության գների նվազման հաշվին։ Տարեկան կտրվածքով սպառողական գների ինդեքսն աճել է 2.4%-ով։
2026 թվականի փետրվարի 10-ին Հայաստանի արժեթղթերի շուկայում տեղաբաշխվել է 20 մլրդ դրամի պետական պարտատոմս, որոնք մարվելու են 2030թ. ապրիլի 29–ին։ Հրապարակային աճուրդը ունեցել է 4 մասնակից, որոնց կողմից ներկայացված առաջարկությունների ընդհանուր ծավալը կազմել է 75.4 մլրդ դրամ։ Տեղաբաշխված պետական պարտատոմսերի միջին կշռված գինը կազմել է 103.5 դրամ, իսկ եկամտաբերությունը՝ 7.6 տոկոս:
2026 թվականի փետրվարի 16-ին Հայաստանի արժեթղթերի շուկայում տեղաբաշխվել է 3 մլրդ դրամի պետական պարտատոմս, որոնք մարվելու են 2026թ. նոյեմբերի 30–ին։ Հրապարակային աճուրդը ունեցել է 4 մասնակից, որոնց կողմից ներկայացված առաջարկությունների ընդհանուր ծավալը կազմել է 10.9 մլրդ դրամ։ Տեղաբաշխված պետական պարտատոմսերի միջին կշռված գինը կազմել է 94.8 դրամ, իսկ եկամտաբերությունը՝ 94.9 տոկոս:

Last week, US stock markets recorded their biggest weekly declines since last November. The S&P 500 index fell by 1.39%, the Nasdaq by 2.1%, and the Dow Jones by 1.23%. The market decline this week was again due to concerns about artificial intelligence (AI).
Shares of leading tech companies have fallen significantly this year, amid growing doubts among investors about whether the huge spending on AI is justified. Microsoft shares have fallen by about 17%, or $613 billion, since the beginning of the year, and Amazon has lost about 13.9%, or $343 billion, due to expectations of a sharp increase in capital spending. Apple, Alphabet, and Nvidia also saw their market values fall over the same period.
European stock markets ended the week past at historic highs. The pan-European STOXX 600 index rose 0.1%, led primarily by strong performance in the raw materials and energy sectors, which offset declines in technology and financial stocks. Investor sentiment was also boosted by better-than-expected US employment data, which pointed to economic stability.
Shares of social media platform Pinterest plunged nearly 21% to their lowest since the pandemic in 2020 as AI tools “threaten” to change the market, and the next advertisers of the platform are reducing advertising costs.
Shares of electric vehicle maker Rivian surged 25% on Friday after the company said the launch of its more affordable R2 models could boost demand this year.
Shares of Applied Materials, a maker of chip manufacturing equipment, rose 11% on Friday after the company reported a better-than-expected quarterly outlook, driven by rapidly rising costs in the AI sector and increased competition in the memory sector.
European and Asian stock funds ended last week with strong inflows as investors reduced their investments in large US stocks, especially in the tech sector. US stock funds saw $1.42 billion in outflows. Global bond funds also saw inflows of about $21.1 billion.
Among companies with a market capitalization of at least $10 billion, auto parts and engineering solutions maker Magna International Inc. was the biggest gainer last week. The company’s shares rose 27.23% to $68.73 per share in one week. Next is Generac Holdings Inc., a manufacturer of power generators and backup power systems, up 22.30% ($224.45 per share). Rounding out this top three is Solstice Advanced Materials, Inc., a developer and manufacturer of advanced and specialty functional chemicals, up 20.73% ($78.22 per share).
The top three largest-cap companies with the biggest losses last week starts off with Astera Labs, Inc., a developer of data center and high-speed connectivity chips, whose shares fell 23.86% ($129.32 per share) in a week. Next is Pinterest, Inc., a social media and visual content sharing platform, down 21.33% ($15.42 per share). This top three is rounded out by Medpace Holdings, Inc., a provider of clinical research and pharmaceutical testing services, down 21.03% ($428.03 per share).
Against the backdrop of a positive labor market picture in January, the US Federal Reserve is unlikely to cut its refinancing rate anytime soon. In January, 130,000 new jobs were created in the US, which exceeded economists' forecasts, and the unemployment rate fell from 4.4% to 4.3 percent.
In January, consumer prices in the US increased by 0.2% less than expected compared to the previous month, mainly due to a decrease in gasoline and rental prices. On an annual basis, the consumer price index increased by 2.4 percent.
On February 10, a total of 20 billion drams of government bonds were placed on Armenia’s securities market, and they will be repaid on April 29, 2030. The public auction had four participants, and the bids submitted by them amounted to 75.4 billion drams. The weighted average price of the placed government bonds was 103.5 drams, and the yield was 7.6 percent.
On Monday, a total of 3 billion drams of government bonds were placed in the securities market of Armenia, and they will be redeemed on November 30, 2026. The public auction had four participants, and the bids submitted by them amounted to 10.9 billion drams. The weighted average price of the placed government bonds was 94.8 drams, and the yield was 94.9 percent.