2023 թ․ սմարթֆոններում և համակարգիչներում կհայտնվեն վեց նոր էմոջիներ, այդ թվում՝ փյունիկ, լայմ և սունկ։ Այս մասին հայտնել է Unicode Emoji ենթահանձնաժողովի նախագահ Ջենիֆեր Դենիելը։
Ինչպես տեղեկացնում է Emojipedia պարբերականը, Unicode կոնսորցիումը դիտարկում է 578 նոր էմոջիներ, որոնք կարող են ներառվել Emoji 15.1 հավաքածուում։ Ճիշտ է, դրանց մեծ մասը գոյություն ունեցողներից տարբերվում է միայն աննշան մանրամասներով. օրինակ՝ կարող են հայտնվել վազորդի, մեքենայի և սերֆերի պատկերներ, որոնք շարժվում են ձախից աջ. նույն էմոջիները, որոնք սակայն աջից ձախ են շարժվում, արդեն կան:
Բացի վերը նշված փյունիկից, լայմից և սնկից՝ նոր վեց էմոջիները կներառեն կոտրված շղթա, ի նշան համաձայնության և ժխտման գլխով անող «սմայլիկներ»։
Նոր էմոջիների մոդերացիայի վերջնական փուլը սպասվում է սեպտեմբերին, իսկ սոցցանցերում և սմարթֆոնների ու համակարգիչների բոլոր մեսենջերներում դրանք կհայտնվեն տարեվերջին՝ Unicode 15.1-ի թողարկմանը զուգահեռ։

В 2023 году на смартфонах и компьютерах появятся 6 новых эмодзи: В их числе феникс, лайм и гриб
В 2023 году на смартфонах и компьютерах появятся 6 новых эмодзи, в числе которых будут феникс, лайм и гриб. Об этом сообщила председатель подкомитета Unicode Emoji Дженнифер Дэниел.
Как рассказывает издание Emojipedia, консорциум Unicode рассматривает 578 новых смайликов, которые могут войти в подборку Emoji 15.1. Правда, большинство из них отличаются от уже существующих лишь незначительными деталями: например, могут появиться изображения бегуна, машины и серфингиста, которые движутся слева направо; такие же эмодзи, но движущиеся справа налево, уже есть.
Новыми же будут 6 эмодзи: кроме вышеотмеченных феникса, лайма и гриба это будут разорванная цепь, смайлик, кивающий в знак согласия, и смайлик, качающий головой в знак отрицания.
New emoji coming in 2023
Финальный тур модерации новых смайликов ожидается в сентябре, а в соцсетях и всех мессенджерах на смартфонах и компьютерах они появятся уже в конце года — вместе с релизом Unicode 15.1.