2023 թ․ սմարթֆոններում և համակարգիչներում կհայտնվեն վեց նոր էմոջիներ, այդ թվում՝ փյունիկ, լայմ և սունկ։ Այս մասին հայտնել է Unicode Emoji ենթահանձնաժողովի նախագահ Ջենիֆեր Դենիելը։
Ինչպես տեղեկացնում է Emojipedia պարբերականը, Unicode կոնսորցիումը դիտարկում է 578 նոր էմոջիներ, որոնք կարող են ներառվել Emoji 15.1 հավաքածուում։ Ճիշտ է, դրանց մեծ մասը գոյություն ունեցողներից տարբերվում է միայն աննշան մանրամասներով. օրինակ՝ կարող են հայտնվել վազորդի, մեքենայի և սերֆերի պատկերներ, որոնք շարժվում են ձախից աջ. նույն էմոջիները, որոնք սակայն աջից ձախ են շարժվում, արդեն կան:
Բացի վերը նշված փյունիկից, լայմից և սնկից՝ նոր վեց էմոջիները կներառեն կոտրված շղթա, ի նշան համաձայնության և ժխտման գլխով անող «սմայլիկներ»։
Նոր էմոջիների մոդերացիայի վերջնական փուլը սպասվում է սեպտեմբերին, իսկ սոցցանցերում և սմարթֆոնների ու համակարգիչների բոլոր մեսենջերներում դրանք կհայտնվեն տարեվերջին՝ Unicode 15.1-ի թողարկմանը զուգահեռ։

Six new emoji will appear on smartphones and computers in 2023, including phoenix, lime and mushroom, according to Jennifer Daniel, chair of the Unicode Emoji subcommittee.
According to Emojipedia, the Unicode consortium is considering 578 new emojis that could be included in the Emoji 15.1 collection. True, most of them differ only in minor details from existing ones; for example, images of a jogger, car, and surfer may appear to move from left to right; the same emojis, but moving from right to left, already exist.
In addition to the aforementioned phoenix, lime and mushroom, six new emoticons will include a broken chain, "emoticons" nodding in agreement and denial.
New emoji coming in 2023
The final moderation of the new emoji is expected in September, and they will appear on social networks and in all messengers on smartphones and computers at the end of the year, in parallel with the release of Unicode 15.1