Դատական փորձաքննությունն իրավական համակարգի հիմնական գործիքներից է, որը նպաստում է ճշմարտության բացահայտմանը եւ գործերի հանգամանքների օբյեկտիվ գնահատմանը: Տեխնոլոգիաների արագ զարգացման եւ նոր վերլուծական մեթոդների ի հայտ գալու հետ մեկտեղ, փորձաքննության դերն ավելի կարեւոր է դառնում ոչ միայն քննության, այլեւ արդարադատության թափանցիկության բարձրացման համար։
«Գիտեի՞ք արդյոք» հաղորդման եթերում Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի հետազոտությունների գծով փոխտնօրեն, քիմիական գիտությունների թեկնածու Պատվական Ոսկանյանը խոսել է Հայաստանում դատական փորձաքննության ներկայիս հնարավորությունների եւ ժամանակակից տեխնոլոգիաների լայն կիրառման մասին:
Գիտության եւ տեխնոլոգիաների մասին հարցազրույցների շարքի հովանավորը Team Telecom Armenia ընկերությունն է։
Պահպանողականությունն անթույլատրելի շքեղություն է
Ոսկանյանի խոսքով՝ դատական փորձաքննությունն այսօր երկրի ամենադինամիկ զարգացող ոլորտներից մեկն է։ Հանցավոր աշխարհը անընդհատ զարգանում է, մշակվում են նոր սխեմաներ, իսկ քննչական մարմինները մասնագետներին անընդհատ նոր մարտահրավերներ են ներկայացնում։ «Կյանքն այստեղ շատ դինամիկ է, եւ մարտահրավերները գալիս են բոլոր կողմերից։ Սա այն ոլորտն է, որտեղ առաջադեմ տեխնոլոգիաներն արագ ներդրվում են նոր մեթոդների եւ մոտեցումների միջոցով։ Պահպանողականությունն անընդունելի շքեղություն է»,- նշել է Ոսկանյանը։
Դասականությունից՝ ԴՆԹ-պրոֆիլավորում
Դատական լաբորատորիաները նախկինում զուգորդվում էին դասականության՝ բալիստիկայի, հետքերի վերլուծության եւ մատնահետքեր վերցնելու հետ։ Այսօր ԴՆԹ-պրոֆիլավորումն առաջնային տեղ է գրավում։ Ոսկանյանն ընդգծել է, որ ԱՄՆ դատափորձաքննական հաստատությունների հետ համագործակցությունը ցույց է տվել, որ ԴՆԹ-ն նրանց համար բարձրակարգ ծառայությունների շարքում է։
«Մենք երկար ժամանակ փնտրում էինք այն մեր երկրում ներդնելու միջոց, դա թանկ է, բայց երկու տարի առաջ, տնօրենի որոշման շնորհիվ, մենք ստեղծեցինք ԴՆԹ վերլուծության ստորաբաժանում։ Այժմ մենք ունենք ամենաժամանակակից սարքավորումներից մեկը՝ Thermo Fisher Scientific-ը։ Այժմ կարող ենք վստահորեն ասել, որ մենք կատարում ենք ԴՆԹ-պրոֆիլավորում։ Միեւնույն ժամանակ, մենք շարունակում ենք կատարել դասական դատական փորձաքննություններ՝ բալիստիկա, հետքերի վերլուծություն, հրդեհի տեխնիկական, պայթյունատեխնիկական փորձաքննություն եւ այլն»,- նշել է Ոսկանյանը։
Ժամանակակից թունաբանությունը
Նախկինում թունաբանական հետազոտությունները հիմնված էին պարզ թեստերի վրա, ինչպիսին են լակմուսի շերտերը եւ տեսողական ռեակցիաները: Այսօր դա այլեւս ընդունելի չէ: Ոսկանյանը նշել է, որ ժամանակակից թունաբանությունը պահանջում է քանակական վերլուծություն, որը պահանջում է հզոր վերլուծական գործիքներ, ինչպիսին են գազային կամ հեղուկ քրոմատոգրաֆը եւ մաս-սպեկտրոմետրը:
Բյուրոն ունի գազային քրոմատոգրաֆ-մաս-սպեկտրոմետր եւ հեղուկ քառաբեւեռ քրոմատոգրաֆ: «Այժմ մենք կարող ենք վերլուծել ոչ միայն արյունը եւ մեզը, այլեւ մազերը: Ինչո՞ւ են մազերն ավելի նախընտրելի: Որովհետեւ նյութերն այնտեղ ավելի երկար են մնում, եւ նմուշը կարող է օգտագործվել՝ որոշելու համար, թե հենց երբ է անձն օգտագործել թմրանյութեր»,- բացատրել է նա:
Ոսկանյանն ավելացրել է, որ կարեւոր է ոչ միայն տեխնոլոգիան, այլեւ մեթոդները, որոնք պետք է վավերացվեն: Հիմնական մարտահրավերը նմուշների պատրաստումն է: «Առանց դրա դատափորձաքննությունն անհնար է: Մենք անընդհատ մշակում ենք նոր մոտեցումներ, այդ թվում՝ արհեստական ​​բանականության կիրառումը, որն արդեն իսկ ներդրվում է այստեղ»,- նշել է նա:
Սարքավորում ԴՆԹ-վերլուծության համար
Սարքավորումները բաժանված են երկու տեսակի՝ սովորական հետազոտությունների եւ գիտական ​​նպատակների համար։ Ոսկանյանն ընդգծել է սովորական գնահատումների համար հուսալի եւ ճշգրիտ սարքավորումների անհրաժեշտությունը։
«Օրինակ, շինարարական գնահատումներում հողաչափումը կարեւոր է։ Նախկինում դա տեւում էր մեկ շաբաթ, նույնիսկ լազերային ժապավենային չափիչներով (ռուլետկաներ)։ Հիմա մենք ունենք Leica լազերային սքաներ՝ միակը ամբողջ Հարավային եւ Հյուսիսային Կովկասում։ Այն կատարում է մինչեւ երկու միլիոն չափումներ ընդամենը մի քանի րոպեում, իսկ շենքը կարելի է չափել մեկուկես-երկու ժամում»,- նշել է նա։
Այս սարքավորումները պահանջում են աշխատանք տվյալների մեծ շտեմարանների եւ մասնագիտացված ծրագրերի հետ, ինչը պահանջում է արհեստական ​​բանականության համակարգեր։ ԴՆԹ-վերլուծության համար օգտագործվում է Thermo Fisher 3500 սեկվենսոր։ Սենյակները հագեցած են բոլոր անհրաժեշտ սարքավորումներով՝ խոնավության եւ ջերմաստիճանի կարգավորում, օդի զտում եւ պատերի ու հատակների համար հատուկ նյութեր։
Ոսկանյանը նշել է. «Երբ մասնագետները գալիս եւ տեսնում են տարածքը, ասում են. «Դուք հենց այսօր էլ պատրաստ եք հավատարմագրման»։ Մեր գլխավոր նպատակը մարդկային գործոնը նվազագույնի հասցնելն է։ Մարդը պետք է մեկնաբանի արդյունքները, բայց հիմնական գործընթացները պետք է իրականացվեն գործիքներով՝ ստանդարտացված մեթոդներով։ Առանց դրա դատափորձաքննությունն անելու բան չունի»։
ԴՆԹ-թեստերի հասանելի տեսակները
Այսօր փորձագետները կարող են անցկացնել գրեթե բոլոր տեսակի ԴՆԹ-թեստեր՝ սկսած ազգակցական կապերի հաստատումից եւ անձանց նույնականացումից մինչեւ սպանությունների, ճանապարհատրանսպորտային պատահարների եւ այլ գործերի հետաքննություն: Ոսկանյանն ընդգծել է, որ վերջին տարիներին բազմաթիվ աղմկահարույց գործեր լուծվել են ԴՆԹ-վերլուծության շնորհիվ։
Նա նաեւ պատմել է դատահոգեբանական փորձաքննությունների զարգացման մասին: Ցանկացած տեքստ արտացոլում է մարդու հուզական վիճակը: «Ինքնասպանի նամակը մահվանից առաջ կարող է օգտագործվել՝ որոշելու համար, թե արդյոք անձն այն գրել է կամավոր, թե հարկադրանքի տակ: Մենք համագործակցում ենք թվային ձեռագրի վերլուծության մեջ մասնագիտացած շվեյցարական ինստիտուտի հետ: Նրանք ձեռագիրը վերածում են թվային պարամետրերի, որոնք կարող են օգտագործվել հուզական վիճակը որոշելու համար: Մեր հոգեբաններն օգտագործում են ստանդարտ թեստեր եւ համեմատում արդյունքները»,- նշել է Ոսկանյանը:

Судебная экспертиза — один из ключевых инструментов правовой системы, который помогает устанавливать истину и объективно оценивать обстоятельства дел. В условиях стремительного развития технологий и появления новых методов анализа, роль экспертизы становится всё более значимой не только для расследований, но и для повышения прозрачности правосудия.
О том, какие возможности сегодня имеет судебная экспертиза в Армении и насколько активно здесь применяются современные технологии, в эфире программы «А вы знали» рассказал Заместитель директора по научной работе Национального бюро экспертиз, кандидат химических наук Патвакан Восканян.
Спонсором серии интервью о науке и технологиях выступает компания Team Telecom Armenia.
Консерватизм — недопустимая роскошь
По словам Восканяна, судебная экспертиза сегодня — одно из самых динамично развивающихся направлений в стране. Преступный мир не стоит на месте, придумываются новые схемы, а следственные органы ставят перед экспертами всё новые задачи. «Жизнь здесь очень динамична, а вызовы приходят со всех сторон. Это направление, где передовые технологии быстро внедряются через новые методики и подходы. Консерватизм — недопустимая роскошь», — отметил Восканян.
От классики к ДНК-профилированию
Раньше лаборатории судебных экспертиз ассоциировались с классикой — баллистикой, трассологией, отпечатками пальцев. Сегодня на первом месте стоит ДНК-профилирование. Восканян подчеркнул, что сотрудничество с судебно-экспертными структурами США показало: у них ДНК занимает ведущую позицию в перечне услуг.
«Мы долго искали способ внедрить это у нас — это дорого, но два года назад, благодаря решению директора, создали подразделение ДНК-анализа. Сейчас у нас одно из самых современных оснащений — оборудование Thermo Fisher Scientific. Теперь мы можем с уверенностью говорить, что делаем ДНК-профили. При этом продолжаем выполнять и классические виды экспертиз — баллистику, трассологию, пожаротехнические, взрывотехнические и другие», — рассказал Восканян.
Современная токсикология
Ранее в токсикологических исследованиях использовались простые тесты — лакмусовые полоски и визуальные реакции. Сегодня это неприемлемо. Восканян отметил, что современная токсикология требует количественного анализа, для чего необходимы мощные аналитические приборы: газовый или жидкостной хроматограф, масс-спектрометр.
В бюро имеется газовый хромато-масс-спектрометр и жидкостной квадрупольный хроматограф. «Теперь мы можем проводить анализ не только крови и мочи, но и волос. Почему волосы предпочтительнее? Потому что вещества остаются там дольше, и по участку можно определить, когда именно человек употреблял наркотики», — пояснил он.
Восканян добавил, что важна не только техника, но и методики, которые должны быть валидированы. Основная сложность — пробоподготовка. «Без неё судебная экспертиза невозможна. Мы постоянно разрабатываем новые подходы, включая использование искусственного интеллекта, который уже начинает внедряться у нас», — отметил он.
Оборудование для ДНК-анализа
Оборудование делится на два типа: для рутинных исследований и для научных. Восканян подчеркнул, что прежде всего необходимо надёжное и точное оборудование для повседневных экспертиз.
«Например, в строительной экспертизе важно проводить обмерные работы. Раньше на это уходила неделя, даже с лазерными рулетками. Теперь у нас есть лазерный сканер фирмы Leica — единственный на всём Южном и Северном Кавказе. Он делает до двух миллионов замеров за несколько минут, и здание можно измерить за полтора-два часа», — рассказал он.
Такое оборудование требует работы с большими базами данных и специализированными программами, где появляется необходимость в системах искусственного интеллекта. Для ДНК-анализа используется секвенатор Thermo Fisher 3500. Комнаты оборудованы по всем требованиям: контроль влажности и температуры, фильтрация воздуха, специальные материалы для стен и пола.
Восканян отметил: «Когда приезжают специалисты и видят помещения, они говорят: „Вы готовы к аккредитации хоть сегодня!“ Наша главная цель — минимизировать человеческий фактор. Человек должен интерпретировать результаты, но первичные процессы должны выполняться приборами по стандартизированным методикам. Без этого судебной экспертизе нечего делать».
Доступные виды ДНК-тестов
Сегодня эксперты могут проводить практически все виды ДНК-тестов — от установления родства и идентификации личности до расследования убийств, ДТП и других дел. Восканян подчеркнул, что многие резонансные дела последних лет были решены именно благодаря ДНК-анализу.
Он также рассказал о развитии судебно-психологической экспертизы. Любой текст отражает эмоциональное состояние человека. «По предсмертной записке можно определить, писал ли он её добровольно или под давлением. Мы сотрудничаем со швейцарским институтом, занимающимся цифровым анализом почерка. Они переводят почерк в цифровые параметры, по которым можно определить эмоциональное состояние. Наши психологи используют стандартные тесты и сопоставляют результаты», — отметил Восканян.